Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX (115. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.684
Cevap
47
Favori
196.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar @teknoline hocama katılıyorum, kerkesin fikrine saygı duyulması lazım ve en önemlisi de MiGo'ya bu kadar para veriliyor ise kesinlikle %100 diğer OT göre, daha sorunsuz ve çok daha başarılı çalışması gerekmekte.

DemirDöküm ve Vaillant burada sırf pazarlama uğruna MiGo ve e-Relax'ı her türlü tesisat ve ev için satış politikası uygulayarak satmış.
    DemirDöküm ve Vaillant'ın servislerinin kesinlikle MiGo ve e-Relax'ın çalışma mantığı ve tekniği hakkında en ufak 1 bilgi birikimi bulunmamaktadır.

Öyle ki DemirDöküm ve Vaillant kimi tüketicide D17:0, kimi tüketicide de D17:1 ayarı ile kurulum yapıldığı görülmekte.
    Kim ne için, neye göre, hangi mantık ile D17:0, ne için,neye göre, hangi mantık ile D17:1 yapmış bilen yok...

Çoğu MiGo ve e-Relax kullanıcıların da hiç 1 şeyin farkında olmadığı düşünmekteyim.
    Ev ısınıyormu ısınıyor, ama nasıl ısınıyor, takip eden yok, bilen yok....

Ben MiGo üzerinde her hava şartına göre menülerine girip ayar değiştireceksem bu cihazın nesi AKILLI CİHAZ... Ha, MiGo'nun ayarlarını her hava şartına göre girip değiştirmişim, ha, OT olmadan her hava şartına göre kombinin yanına gidip derecesini artırıp indirmişim, ne anlamı kaldı AKILLI OT kullanmanın.

Kaldı ki ben hiç 1 zaman hava ısındı Isıtma Eğrisini yükselt, hava soğudu Isıtma Eğrisini düşür işlemi yapmadım.
    Hatta biliyorsunuz, hava geçişlerinde, ılıman havalarda, DemirDöküm Kalisto kullandığım dönemde, sizlerin yaşamış olduğu ısınamama sorunu ben MiGo'da asla yaşamadım. Hele hele D17:0 iken asla.

Ama şu da 1 gerçek ki, benim tesisat ve evde en başından beri ısıtma ve tüketiminden memnun olan 1 kullanıcıyım. Hatta sizleri daha iyi anlayabilmek adına tesisat ve ayarlarda 90 takla atarak kendi tesisattımı sizinkine benzer simule etmek ile uğraştım.

Hem gidiş suyuna göre modülasyonda hem de dönüş suyuna göre modülasyonda 90 takla atarak, 90 deneme yaptım ve bunların sonuçlarını (+) ve (-) lerini sizler ile paylaştım.

Özetle, benim tesisat ve evin ısı ataletinde;

D17:0 Gidiş Suyuna göre modülasyonda, hedef ısıya çok kısa sürede, nerede ise hiç modülasyon yapmadan, yüksek kazan ısısında ulaşmakta ve ısıyı +0,1C -0,2C aralığında korumakta ancak tüketim artmakta.

D17:1 Dönüş Suyuna göre modülasyonda, hedef ısıya çok daha uzun sürede, full+full modülasyon yaparak, düşük kazan ısısında ulaşmakta ve ısıyı +0,1C -0,2C aralığında korumakta ancak tüketim düşmekte.

Yüksek Dış Isıda (15C), düşük kazan ısısı ile D40:37C / D41:31C %22 çalışma süresindeki (yaklaşık 7dk.) grafik...

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

Gördüğüm şu ki;

MiGo için tamamen %100 ısı yalıtımlı kusursuz 1 ortam gerekmekte.
    MiGo için tamamen %100 tesisatın kusursuz olması gerekmekte.
    MiGo için tamamen %100 tesisatın normal hesaplanandan daha uzun ve büyük olması gerekmekte.
    MiGo tamamen %100 tasarruf öncelikli, ısı konforu 2.planda tutan 1 ürün.

Bakın şuan (Anlık olarak) dışarısı +15C
    D17:1 Dönüş Suyuna göre modülasyonda,
    Isıtma Eğrisi sabit "2"
    D09:45C
    D40:37C
    D41:31C
    1 Alev boyu modülasyon ve %50 kazan çalışma süresi ile yaklaşık 2 saat içerisinde hedef ısıya çıkartıyor. (20C'den 21C'ye)

1 diğer tartışma konusu ise; TAHMİN Modunun Öğrenme sürecine etkisi...

Benim şahsi düşüncem TAHMİN Modunun Öğrenme Süreci ile 1 ilişkisi, bağlantısı bulunuyor.
    MiGo'nun menüsünden TAHMİN Modu üzerindeki açıklama, hepimizin bildiği gibi aşağıdadır...

TAHMİN Modunun Öğrenme ile ilgisi, ilişkisi var ki adamlar bu açıklamayı TAHMİN Modunun içine gömmüşler.

TAHMİN Modu açıkken önceden kazanı yakarak çalışmaya başlayan Nitromix, PROGRAM TAHMİNİ DEVAM EDİYOR mesajı ile sanki evin Isıl Ataletini Öğrenmeye devam ediyor diye yorumluyorum.

MiGo ve e-Relax'ın kesinlikle yazılımsal sorunları bulunuyor ve kesinlikle iyileştirilmesi, güncellenmesi gerekmekte.
    En basitinden kendi gözlemlerim ile Dış Sıcaklık verisi çok ama çok geç MiGo ve e-Relax tarafından algılanmakta ve güncellenmektedir.
    Benim lokasyondaki konumda, Dış Sıcaklık nerede ise her 30dk. 1 değişmesine rağmen, MiGo'da 4 saat, hatta ve hatta 6 saat hiç değişmeden sabit kaldığını gözlemliyorum.
    Dolayısı ile kazan düşük ısıda yanmakta ısrar ettiğinden evin ısınma süresinde gecikme olmakta.
    Yada MiGo genellikle, çoğunlukla, Dış Isıyı, gerçek Dış Isıdan +3C/+5C daha yüksek göstermekte ve kazanı da o derece düşük yakmaya çalıştığından evi ısıtmada gecikme yaşamaktayım.

Konu ile ilgili nerede ise her hafta VAILLANT SUPPORT hattına (app.support@vaillant-group.com ) mail ile bildirimde bulunuyorum ama sonuç "0"

Tarafsız olmak adına Netatmo konu başlığını da (https://forum.donanimhaber.com/netatmo-termostat-paylasim--112367082 ) takip ettiğimden şunu da söyleyebilirim ki, az dahi olsa, Netatmo'dan da memnun olamayan kullanıcılar bulunuyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi OT, mucize 1 ürün değil,
    Isı konforu tamamen göreceli olduğundan memnuniyet de tamamen göreceli.
    Hepimizin evleri, tesisatları, yalıtımı,vb. herşeyden önce evlerimizin Isıl Ataleti birbirinden çok farklı.
    1 kullanıcının memnun olduğu OT'dan, başka 1 kullanıcı memnun olmayabilir bu gayet normal.

Acaba hangi Netatmo kullanıcısı, kaç Netatmo kullanıcısı, @teknoline hocam ve bizler gibi bilinçli olarak OT takip etmekte, hangi hava şartlarında kombileri ve OT nasıl davranıyor, biliyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 5 Şubat 2020; 12:14:47 >

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun öncelikle, Exacontrol için deneyim ve yorumlarınızı merak ediyorum doğrusu; henüz karar verememiş, Netatmo’ya gidip gelen birisi olarak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Girithsirion G kullanıcısına yanıt
    hocam iki termostat t da isitamama gibi ihtimal sifirin altinda bir ihtimal bu bir kere kesin.
    netatmo sabit kazan isisiyla on of yaparak ama bunu yaparken tek amaci isiyi sabit vermek. bunu sizin evde basrirmi basramaz mi orasina kesin birsey diyemem ama eviniz normal ot den cok daha stabil isinir. benim gordugum kullandigim pid lerin icinde en iyisi.uzaktan kontrol ve program yapbilirsiniz.

exa control e ise kablolu ve uzaktan kontrol ve program yapma imkani yok. fakat kombinin butun kontrolu ele gecirip en iyi sekilde kullanmayi saglayan bir cihaz. iki modu var biri on off diyeri modulosyonlu.
    aslina bakarsn imi modd sicakligi sbit tutma konuinda basarili ama clisma sekilleri farkli

on ofta sicaklik cok uzun periyotlrda sabit sicaklik kalir. yani 22.4 de hic usmeden cikmadn 3 saat kalir sonrasinda o de 3-4 saat kalir sonrasind 22.6 da bir okadar kalir sonrasind ayni periyotta geri duser. ve kompi kisa sureli dur kalk yapar kazani donuse gore adapte eder.

modulosyonluda ise kazani yine belirler odanin isinmasina gore. busefer salinimlar kisa periyotludir. 22.5 de 20 dak sonra 22.6 da 15 dak geri 22.5 e duser ve gidise gire modulosyon yapar ve pompa devamli calisir. belli bir kazanin altina dusurmez ben 37 altini goremedim ama on ofta 34 lere kadar dustu ama bunlar sirun degil her turlu 10 numara calisir

• BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    hocam asil sorun isi gecidinin yazilimi yoksa app lik bir durum degil. ama app de su secenek olmak zorunda dis havayi iptal etme seceneyi veya dis sensor destegi. yoksa ihtimal yok duzelmez migo. dis secenegi iptal ettikten sonra saten gerisi exa ile buyuk oranda ayni. birde oarametre ayarlarini otomatik kendi degistirecek sana birakmayacak. exa suan o sekilde parametre ayari yapamyi gerektirecek bir durum yok hepsi 10 numara calisiyor. iki modunda farkli parametre ayarlari yapiyor bariz belli cunku calisma sekli ama migoda bu belli degil.

kayiboyu arkadasin grafigi 10 numara. ama netatmonun oldugu yerde petek yok ve ev yalitimli. ben bu grafiyi yakalayamazsam diye almadim. cunku netatmo forumunda bu grafigi yakalayamayan kisilerde var. hatat kayiboyu arkadasatan baska grafik paylasanida gormedim desem yalan olmaz. bir kisiyi gordum oda 10 numara degildi benim ev yalitimsiz duz cizgi yakalayamiyorum deyince acikcasi cok para vermek istemedim. exa tam fiyat performans cihazi. eger eviniz yalitimli ve netatmoyu koyacaginiz yer de isi kaynagi yok evin homojen isisiyla isiniyorsa basari sansiniz yuksek ama diyer turlu durumlarda acikcasi garanti edemem. ama kayiboyu arkadas netatmoya cok daha hakim onun fikirleri daha onemli

• https://s.docworkspace.com/d/AOei_yvw1Lck4OPlqpmdFA

cizelgedeki 22:30 22.8 derece eve geldigim vakit ister istemez dalgalaniyor sabaha kadar 22.7 dereceler gorulmesinin sebebi exa nin oldugu oda da uyudum vucut isiisndan ve nefesten kaynakli cunku kazan zaten 37 yaniyirdu birde benim vucut 36,7 isi yayiyor ister istemez yukseltiyir.

grafikte 1 gunluk grafik her iki nokta 3 saat ve ortalama 22.6 yi tutturmus.

exa ile migo kalibre farki var sicakliklara takilmayin. migonun kalibresi 0 ve migodan 15 cm altta exa. evin isisi oturdukca 22.6-22.7 calisiyor. onceden 22.5-22.6 idi

• BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    hocam bu cizelgedeki 22,32 kazanlarin aynisini exa da yapiyor. misal 33 kazanla pompa donuyor ama sonrasinda 37 yapip atesliyor sonlara dogru tekrar 33 yapiyor. ama iste o 37 kazani secerek hedefi 12 den vuruyor. sonrasinda hava sogudugu vakit kazani ogle bir ayafliyorki hedefi yine 12 den vuruyor. migoda tek suclu dis hava bilgisinin yanlis gelmesi ve dogru dahi gelse kazani disa gore uyarlamasi oysa ev isinma sekli cok daha onemli cunku isinacak ortam evin ici disindan bana ne

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 5 Şubat 2020; 13:8:31 >
    Hocam çok iyisiniz, tekrar teşekkürler. Modülasyona aklım takıldı, kombi kapansın istemiyorum, evim yalıtımsız ve müstakil olduğundan inanılmaz çabuk soğuyor, bu da kombinin çok kısa aralıklarla sık sık aç-kapa yapması demek, hem kombiye zatar verir hem de konforu düşürür diye düşünüyorum. Netatmo aldım/alacağım modundayım ama o son kararı hala veremedim

Evet Kayıboyu arkadaşımız bu konuda bayağı tecrübeli, ilgiyle takip ediyorum, zaten Netatmo’da son kararı kıldım gibi ama Exacontrol deneyimini de merak etmiyor değilim

Isı kaynağı olmayan yer derken, benim evimde sadece salonda iki peteği kapattım teki yanıyor (salonda oturmadığımız için), öyle bir yere mi koymalı yani termostatı? Isı değişimlerini gözlemlemesi gerekmez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Girithsirion -- 5 Şubat 2020; 13:14:47 >
    kombinin sik acilip kapanmasini netatmoda yapacak. sik acilip kapanma cok soguk havada olur normal havalarda iki modda da yapmiyor exa. ayrica kapansin dursun hicbirsey olmaz merak etmeyin sonucta gorevi bu kombinin evi isitacak. cok sik dur kalk yapmak istemiyorsan 0,5 hassasiyetli cihaz alacaksin o bile soguk havada cok sik olmasada dur kalk yapar. takilacaginiz son nokta dur kalk olayi olsun

hocam evin isisini en iyi temsil edecek yer. en basta gunes gormeyecek. dis duvara monte edilmeyecek. kapi kenari ve cok sik gircik mayan insan sayisinin az oldugu yer. mumkunse kuzey cephe olan oda. mutfaga yakin olmayacak peteye yakin olmayacak

• kayıboyu11 kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba, herşeyi düşünüp Netatmo’da karar kılmıştım zaten bir süredir, kafa karıştırmaya hiç gerek yok şimdi, haklısınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Girithsirion -- 5 Şubat 2020; 13:43:58 >
    Güneş görmeyen, pek kullanılmayan, sürekli girip çıkılmayan oda salon var sadece, orada da 3 petekten 2si kapalı... O iki peteği de açıp oraya mı koysak termostatı?

oraya koy hocam petekleri ac. bir seferde bir yere koy. koyduktan 2 saat sonra kombiye bagla.
    istedigin programi yap. kazani 55 e al dahada elleme. ama bana kalirsa netatmotu siparis vermeden once evi isita koy ac simdiden petekleri himojen bir isiya ulassin. duvara mote yap iki saat sonra kombiye bagla ve program yap. bismillah de bas tusa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 5 Şubat 2020; 13:41:9 >
    Teşekkür ederim hocam, en mantıklısı

Aynen hocam size katılıyorum bence exacontrol e netatmo üretimi veyahut yazılımını kopya etmişler bir tane daha alıp yedek tutmak istiyorum ne olur ne olmaz bozulursa bulamazsak diye

Ustad Bu exacomtrol on off bir termostadmi?hassasiyeti nedir ve eca hermetik kombiye uyarmi.isi dalgalammasi yaratirmi.biraz bilgi verirmisin birde kablosuzu varmi.Ben cosa kullaniyorum ama netatmo yazilimimi kullaniyormus falan denmis merak ettim acikcasi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • erkostu E kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlamışsınız netatmo yazılımı demedim yazılımın çok iyi olduğundan bahsettim sadece

• kadiremr kullanıcısına yanıt
    Memnunmusunuz peki.kablosuz modeli varmi.isiyi sabit tumada basarilimi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • erkostu E kullanıcısına yanıt
    Ayrıca ECA opentherm kullanıyor diye biliyorum eğer opentherm se uymaz

• 
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.