Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX (113. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.676
Cevap
47
Favori
195.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 111112113114115
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    tamam ozaman hocam exa yi 22 ye al ustunede guvendigin bir termometre koy dahada yanina varma. ama dedigim sekilde montajini yap

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sunuda belirteyim netatmo ilk ogrenme asamasinda aynen migo gibi calisacak. eger migodaki gosterdiginiz sabirsizligi netatmoda da gisterirseniz geri iade edersiniz. 6 gunde de ogrenen var 14 gunde de ogrenen var. 15 gun gevip ogrenemeyen de var. bunu goz onunde bulundurun. cihqzi baglayin kombiyide 55 yapin daha da dokunmayin netatmoda

• Arkadaşlar geldiğim son nokta;

Bildiğiniz gibi D17:0 ve D17:1 Modülasyonda ben MiGo'da hiç sorun yaşamadım.
    Hatta en ılıman havalarda bile düşük kazan ısılarında evi hedef ısıya getirebildim.
    D17:0 ile D17:1 arasında tek fark;

D17:0'da Nitromix neredeyse hiç alev modülasyonu yapmadan Full+Full Alev boyunda hedef ısıya (20C'den 22C'ye) 2 saatte gelirken
    D17:1'de Nitromix neredeyse FULL+FULL alev modülasyonu yaparak hedef ısıya (20C'den 22C'ye) 4 saatte gelmesi.

D17:1, D17:0'a göre benim tesisatta, günde 2m3-3m3 daha az gaz tüketmeme neden oluyor.
    D17:0'da Oda iç ısısı hedef ısıya 0,1C yaklaşmadıkca kazan ısısı değişmiyor. Oda iç ısı, hedef ısıya 0,1C geldiğinde kazan ısısnı düşürüyor.

Dışarısı +7C iken;

D09:64C kazanı yak komutu alıyor
    D40:55C'de 5.alev modülasyonunda kazanı yakıyor
    D41:25C'den D41:33C olana kadar D40:55C'de 5.alev modülasyonunda kazanı yakıyor.
    D41:33C olduğunda, D40:55C'de 4.alev modülasyonuna düşürerek kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:34C 'de D40:55C'de 4.alev modülasyonunda kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:35C 'de D40:55C'de 4.alev modülasyonunda kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:36C 'de D40:55C'de 4.alev modülasyonunda kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:37C 'de D40:54C'de 3.alev modülasyonuna düşürerek kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:38C 'de D40:53C'de 3.alev modülasyonunda kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:39C 'de D40:52C'de 2.alev modülasyonuna düşürerek kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:40C 'de D40:51C'de 2.alev modülasyonunda kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:41C 'de D40:50C'de 2.alev modülasyonunda kazanı yakmaya devam ediyor.
    D41:42C 'de D40:49C'de 1.alev modülasyonuna düşürerek kazanı yakmaya devam ediyor.

Hedef ısıya D41:42C ve D40:49C ile ulaşarak kapanıyor.

Şimdi burada işin içine oda içi ısı modülasyonu da giriyor. Eğer bu aşamada hedef ısıyı artırırsanız, dış ortam ısısı değişmedi ise; D09:64C kazanı yak komutu alıyor ama D40:49C'den D40:53C'ye çıkıyor.

veya

D41:XXC artmasına rağmen eğer oda ısısı artmıyor hatta düşüyor ise, (Pencere açarak denedim), Nitromix alev modülasyon düşüşlerini geciktiriyor ve bekliyor oda ısısında 1 değişiklik olup olmadığını, oda ısısındaki düşüş 0,5C olduğunda tekrar kazan ısısını yukarı çıkartarak kazanı yakmaya devam ediyor.

Daha önce de paylaşmıştım, benim tesisatta;

5.Alev Modülasyonunda 1sn.de 0,001m3 tüketim oluyor.
    4.Alev Modülasyonunda 2sn.de 0,001m3 tüketim oluyor.
    3.Alev Modülasyonunda 3sn.de 0,001m3 tüketim oluyor.
    2.Alev Modülasyonunda 4sn.de 0,001m3 tüketim oluyor.
    1.Alev Modülasyonunda 5sn.de 0,001m3 tüketim oluyor.

Arkadaşlar şimdi yukarıda bahsettiğim MiGo+Nitromix çalışma değerleri benim tesisat için geçerli.
    Sizlerde de, bu değerlerde çalışacak diye 1 kural yok.
    Ben, bilgi amaçlı veriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 29 Ocak 2020; 17:0:16 >
  • Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Veriler gerçekten sizin için mutluluk ve konfor verici. Hayırlı olsun, sevindim sizin için.

Ben bir konuda bilgi almak istiyorum, 29 Ocak'da 03:44'de kazan oda ısısını sabit tutmak için yanmaya başlamış ve 10:54 gibi olana kadar yaklaşık 7 saat süresince yanmış gibi görülüyor. Bu değerler doğru ise hangi alev modülasyonunda, günlük tüketimizin derece farklılık gösterdi?

Isı konforunzun artığı tartışmasız haklısınız, ki sizin için de önemli olan bu idi...
  • BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    tesekkurler hocam dilekleriniz icin,
    hocam bu sorunun en kisa cevabi kazani yakan migo degil yani migo gibi calismiyor o yizden kafanizda soru isaretleri olmasi normal.

daha oncede bahsettim iki adet calisma modu var. biri on/off (bizim bildigimiz on/off gibi degi) ikincisi modulosyonlu mod (yani kisa araliklarla 22.4-22.6 arasinda gider gelir bunun ustune ne iner nede cikar genelde set ve +0.1 calisir veya set ve -1 calisiri cogu kezde sette kalir)

Normal on/off modda cihaz 22 ye ayarlandigi vakit 22.4-22.6 arasi cok uzun periyotlarda gider gelir. anlik oda isisini kontrol eder. ve d17:1 seklinde calisir. kisa sureli brulor atesler ben 1 dak gordugum anlar oldu. eger kendi icinde set asiminoluyorsa aninda kazan dusurrur ve acilip kapama zamanlarini anlik ayarlar. yani cizelgede 5 saat durmaksizin calismis gibi gorunuyor oysa degil duruma gore 1-7 dak arasi calisir ve min 5 dak pompa doner eger oda isisinda degisme yok ise bu milimetrik deyerler. pompada durur ve beklemeye baslar. simdiye kadar 10 sn min 13 dak max girdum. yani cok kisa sureli kombi devamli min alevde yaniyor. mqx aleve gecemesine gerek yok petekteki su sogumuyor. sadece 10 sn kadar tesisattaki suyun dobme hizini test yapmak icin pik yapiyor oda min 62 max 71 gordum. tesisttaki su sicaksa 71 e cikiyor soguksa 61-66 lara cikiyor ama anlik. ocak ayinda max 51 kazan min 39 kazana dustu ama ev hep sicak. yani uzun lafin kisasi anlik karar veriyor. 22.7 ye cikmadigi surece kazan dusurmez asiri sekilde. aradaki sicaklik farki 0.5 olmadigi surece yuksek kazanlara cikmaz ki durup dururken bu sekilde dusurmez oda sicakligina izin vermez dusmesini. oda sicakliginin dusmesi evin ataletinden sicakligin dusmesine yavas yavas izin verir ve hep gece 12 den sonra olur.

modulosyonlu mod migo gibi calisir d17:0 ve sete yakstigi vakit kazan dusurur. uzaksa kazan tukseltir. gerektiginde yuksek aleve gecer test icin kazan yukseltmez pompa devamli calisir.
    kazanin ne olmasi gerektigine ve acip kapali kalma suresine anlik karat verir. usun sure setti gecmez veya set altinda kalmaz aninda tiparlar kendini. suan evin isinmasi oturdugu ivin 22,4-22.6 arasi calisiyor. acikcasi on off dan memnun oldugum icin modulosyonluya gecmek istemiyorum. bu sekil aheste aheste calisiyor. belki martta denemek icin moddulosyonluya gecerim. evde derecelerde hep sabit sicaklik giruyorum en oynak derece bile sabit

devamli min alevde yaniyor yandigi vakit sik deevreye girip cikiyor duruma gore ve migoya gire cooook kisa sureli calisiyor. suan migoya gore en az ortalama dis sicakliga gore 2-3 m3 daha az yakiyor. en soguk havada migo 11m3 iken bu da 9 m3 yakti ustelik sabit sicaklikta. nkrmal havda migo 6.5 iken exa 4.8 m3 yine sabit sicaklik migo programliydi 21.5-22.5 arasi degisen sicaklilarda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 30 Ocak 2020; 15:14:40 >
  • Dediginiz sekilde calisiyorsa her kullanici da tasarruf ettirir benim yalitimli evimde erelax ilk calimasini max kazan sicakligiyla basliyor +-0.1 ile calistigindan isi 0.1 arttiginda kazani dusuruyor ama bu uzun surmuyor 3 5 dak sonra komple kapaniyor. Birde 2 ay olmasina ragmen ogrenme falan olmadi bende ileri seviyeye gecmedi sanirim sabit egri kullanmamdan@Teknoline2002

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • duşveötesi D kullanıcısına yanıt
    kayıboyu11 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Kombi modülasyon modunuz nedir biliyor musunuz?
    I- Gidiş suyuna göre modülasyon D17:0
    II-Geliş/Dönüş suyuna göre modülasyon. D17:1

Eğer Geliş/Dönüş suyuna göre modülasyonlu ise, hem dönüş suyuna göre hem de oda içi ısıya göre modülasyon yaparak kazan ısısını kademeli olarak düşürmesi gerekmekte. (1 önceki sayfada çalışma mantığı ve şeklini açıklamıştım.)

İleri Seviye geçişi nedense tüm kullanıcılarda farklı oluyor. 1 hafatda geçen de var 15 günde geçen de, ama yanlış hatırlamıyorsam @kayıboyu arkadaşın da geçmemiş, garanti kamsamında değişim yapılmışdı.

Konumunuzu ve Isıtma Eğriniz nedir?

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 31 Ocak 2020; 8:52:3 >
  • BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    Kombi modülasyon modunu bilmiyorum fabrikasyon sekilde kullanıyorum dokunmadım hiç eğrim 2.4 konum aydın merkez eğriyi hiç otomatikte kullanmadım yinede ileri moda geçmesi gerekiyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam saygılar d71 Kazan ısısını 55 yada 60 sınır lamak gerekirmi exacontrol e

• kadiremr kullanıcısına yanıt
    on off modda kullaniyorsan 55 e sinirla. diyer modulosyonluda cok elzem degil

Set ettiğin değeri çok geçiyorsa olabilir. Diğer türlü akışına bırak:)

• neduda N kullanıcısına yanıt
    baskan bu exa migoya benzemez gecmez seti

onoff nodda 55 e kesin dusur bosu bosuna harlatirsin kombiyi yakitin artar. 55 e dusur sonra farki gor

Kablo için bende bı çalışma yapacam. Ya exa yada netatmo.

• neduda N kullanıcısına yanıt
    gun icinde exa nin modulosyonlu mod ve on off mod cizelgesini paylasacagim aradaki farki girun diye

Teşekkür ederim ilgi ile takip ediyorum sağlıkla kalın

Set gecmede sıkıntı yok sadece 70 lere harlamasi ürkütücü 😅😅

hocam 55 al gerisini elleme harlama felan bitecek tisil tisil calisacak.

Hocam bölgemiz soğuk 3 cephe açık yalıtım yok 110m2 12 metre Petek termostat öncesi 12 M3 harcama 9m3 düştü süper alet

hocam bolge neresi. on off mod guzel calisma sekli var. modulosyonluda cok guzel. modulosyonluda pompa devamli calisiyor ama yakit az yakiyor gibi duruyor. birgun daha sure vereyim yakit konusunda kesin konusma sansimiz olur.

• 
Sayfa: önceki 111112113114115
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.