Şimdi Ara

@@!!!!DELL XPS-M1330/M1530 KULLANICILARI BURAYA!!!!@@ (87. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.113
Cevap
5
Favori
178.422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

dell xps s1330 model bir notebook aldım. Sistem özellikleri kısaca:

Core2duo t6400
    vista home
    2 gb ram

Sorunum şu: Office 2003 deki VBA ile makro yazıyorum. Yaklaşık 20000 satırlık excel sayfasında bu kayıtlar arasında istatistiki arama yapan bir makro programı kullanıyorum. Evdeki eski AMD de yaptığım işlem 25 dakika sürerken, bu notebook ta 50 dakika sürüyor.

Bilgisayarı aldıktan sonra tek yaptığım windows güncelleştirmeleri ve Acronisle harddiski bölmek oldu. Birde office 2003 yükledim.

Bu konuda deneyimi olan arkadaş var mı? Bu süre bu işlemci için normal mi acaba?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenanuysaler

iyi günler,

dell xps s1330 model bir notebook aldım. Sistem özellikleri kısaca:

Core2duo t6400
    vista home
    2 gb ram

Sorunum şu: Office 2003 deki VBA ile makro yazıyorum. Yaklaşık 20000 satırlık excel sayfasında bu kayıtlar arasında istatistiki arama yapan bir makro programı kullanıyorum. Evdeki eski AMD de yaptığım işlem 25 dakika sürerken, bu notebook ta 50 dakika sürüyor.

Bilgisayarı aldıktan sonra tek yaptığım windows güncelleştirmeleri ve Acronisle harddiski bölmek oldu. Birde office 2003 yükledim.

Bu konuda deneyimi olan arkadaş var mı? Bu süre bu işlemci için normal mi acaba?

Teşekkürler

Bence işlemciyle veya sistemle alakalı değil , Office 2007 yükleyip dene bir de istersen !
    Office sürümüyle uyumsuzluk olabilir , çünki cihaz normalde çok hızlı bir cihaz...

• @ buraky88

Bir de Linux sürümlerinden biriyle dene istersen , gelişmiş sorunsuz sürümlerden biriyle.
    Mandriva , Fedora 11 , Ubuntu v.s. birini kurup dene mükemmel çalışıyor , Linux kullanmak da
    ayrı bir zevk

http://forum.donanimhaber.com/m_31226797/tm.htm
  • arkadaşlar selamlar

bi kac ay önce kullanmayı bıraktıgımdan .. administrator şifremi unuttum... bayadır parmak iziyle acıyorum bilgisayarı ama bazen işkence oluyor parmak izi okutmak... yarım saat parmak izimi okuyamıyor felan...
    şifremi nasıl resetleyebilirim... vista home premium kullanıcısıyım
  • Güvenli Modda başlatıp Şifreyi kaldırabilir yada yeni şifre koyabilirsin.
  • teşekkürelr commander bi deneyeyyim...

denedim.. güvenli moddada şifre istiyor acılmak için

@bağatur

windows 7 yi öneriyormusun yükleyeyim mi ? sen hangi versiyonunu kullanıyorsun nette bir kac versiyonunua rastladım cünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thelegend1907 -- 3 Ağustos 2009; 12:11:32 >
  • dostum parmak izini kazıtırcasına sürükleme zahmetinden kurtulmak için hassasiyetini düşür. bunu nasıl yapıcam dersen. eğer finger print bilgisayar başlangıcında etkinse yani msconfig ile kapatmadıysan başlangıçta. herhangi bir anda mesela masaüstündeyken prmağını birkere taratınca bir menü gelicek o menüden control senter ı seç karşına üç seçenek gelicek burdan settings e basınca aşağı doğru üç seçenek daha çıkıcak ordanda birinci olan system settings i seç gelen pencerede biometry i seç burda piometric performance var beim parmaklarım biraz büyük olduğumdan hiç sıkıntı çekmiyorum hiç bir moddda ama çizgi son seviyedeyken harbiden baya dikkatli ve bastırarak geçirmek gerekiyoki ben aşıncak diye korktuğumdan onu ikinci seviyeye düşürdüm sanki parmağımı geçirmiyorum yağda kayarmış gibi hemen kabul ediyo sende seviyeyi biraz düşür derim. ha eğer windows açılışından kaldırdıysan C:\Program Files\Fingerprint Reader Suite\ctlcntr yoluna git bu ctlcntr direk direk control center ı açıyo sonrasını anlattım zaten ama parmakta önemli tabi bizim arkadışın kızkardeşine aldık kızın parmakları küçücük ipince bişi parmak izlerini gözle göremiyosun zaten ön izleme taraması yapıyoruz yamuk yumuk çizgiler çıkıyo tabi en düşük seviyede bile kızı çıltırtıcak tepkiler geliyo makinadan parmaklar öyleyse yapcak pekte bişi yok amam sen bir kaç kere geçirdikten sonra okuduysa sorun yok zaten biz üç kere parmak geçirme işleminde eşleşmeyi bile sağlayamadık kıza

bağatur hocam dün kendime işletim sistemlerini deneme günü olarak atadım ve birsürü sitem denedim ve kararımı yine vistadan yana kıldıım yok abi bu makina en sağlam vistada çalışıyo. XP de performans düşüşü var nedenini anlamış değilim arara ara takılmalar seste aşırı bir bozulma mesela bir filmi hem vista hem xp hemde seven da izledim abi xp de bariz seste düşme ve bozulma var driver uyumsuzluğundan büyük ihtimal. Windows 7 i çok bızıklayamadım ben 7000 sürümünü indirmiş bir key almıştım ocakta keyi kabul etmedi kaçak windows dedi reset atınca masa üstünü kararttı ama yeniden başlatmadan önce stabil halde değerleri aldım ekran kartı sıcaklığı hiç bi iş yapmazken min 70 dereceye düştü vistada bu değer 55 ila 62 arasında dolaşıyo. Fan hızı hiç bir iş yapmazken everest ultimate göre artık rpm midiri nedirbilmem birim yok değer yazıyo sadece 3.9 vistada 3.1 xp de 3.1 (ben vistada bi kere 0 da gördüm ama pil güç tasaruf modundaydı ozaman zaten yüksek performansta hiç bir şekilde fan durmuyo buda bildiğiniz üzere biosumuzla alakalı bios A12 biz 1530cular için 1330 ları bilmiyorum) ama ekran kartı dışında diğer kaynakları gerçektan çok az kullanıyo windos7 ancak benim bilgisayarım çok ısınıyo bilemiyorum 70 derece ben vistada test driverdan çıktıktan 2 dakka sonra bilgisayırın düştüğü sıcaklık bence baya fazla. Linuxtan Ubuntunun son sürümünü yükledim harika performans ve görsellik süper makinada on numara uyumlu çalışıyor sıcaklıklar gayet güzel ama yine benim elimi kolumu bağlıyor autocad ve solid olmadan benim için bir bilgisayar hiç wine ise autocadde çok başarısız bi çok araş kullanılmıyo yarım yumalak çalıştı autocad2008 solid yüklenmedi bile wine sınıfta kaldı benim için ama photoshop cs3 süper çalıştı bak mesala wine ile ve vistaya göre dah performanslıydı yine evereste göre voltaj değerleri xp için 0.8 vista 1.1 windows7 1.1 hep aynı değişmiyo xp ile vista arasında oyunlarda hi bir fark göremedim hatta xpde sanki test driver biraz takılmalara sebep oluyodu. Dünki gözlemlerime göre bence XPden cacık olmaz. Windows 7 büyük ihtimal benim elmdeki sürümden dolayı sıkıntılar yaşattı bana elime tam stabil sitem geçtiğinde bir şey söylerim ama bence umut verici bizim bilgisayarlardan vistayı sildirir gibime geliyo çünkü baya güzel bi işletim sitemi ben ilk indiripte bilgisayarımda kullandığğımdada tek sıkıntım ısınma ile ilgili olmuştu tek memnuniyetsiliğim buydu performans sıkıntısı yoktu şimdi yine aynı ama dediğim gibi sürümde önemli benim elimdeki sadece vista üzerine windows7 maskesi oturtulmuş bir sisteme benziyor çünkü driverler falan çuk vista driverlarıydı ve sorunsuz kuruldu oysa vistada veya xp de nvdia driverlarını kurarken direk uyarı veriyo bu xp için değil veya bu vista için değil diye bilmiyorum artık. Bağatur hacam sen bize elindeki sürümü ve nerden bulduğunu yazarsan bende denerim senin elindekini

• @buraky88

dediğiniz ayarlara her iki şekildede ulaştım ama ayarları değiştirmeme izin vermiyor... kapalı o ayarlar düzenlemeye

bu arada ben sorunumu çözdün şifreyi kaldırdım ama parmak izi hassasiyetini düzenlemek iyi bir şey... neden bende o ayarlar kapalı anlamadım ...
  • walla çözemdim olayı. saden bu parmak izi sitemi beni çıldırtıcak bu günlerde (yani sistemin çalışması ile alakalı değil) benim 800 mb kadar bi dosya bloğum vardı babamın hesap kitaplarıda vardı bunu ben parmak izi ile kitledim sonra benim bu metal panel değiştiya onu komple hazır getiriyolaar yani eski touch pad ve parmak izi okuyucu bu helmet denen zımbırtı ile beraber değişiyo neyse ben bu parmak izi okuyucununda değişeceğini biliyodum ama o an aklıma gelmedi bu durum bu şifreli paketi açıp şifreyi kaldırmayı unuttum şimdi dosyayı açmak istediğimde parmak izimi okutunca başta yeşil tik işarti çıkıyo sonra hata veriyo ve yanlış kullnıcı diyo sonrada kurtarma şifresi istiyo kullandığım bütün şifreleri denedim hiç biri yemedi hala dosyalarıma ulaşamıyyorum öyle duruyolar bu yüzden dikkatli olun derim bu şifreleme zımbıtısını kullanırken

windows 7 olayına gelince bir ana önce geçmek istiyorum ama bir türlü tam oturmuş craclenmiş bi sistem yok ortalıkta bide şunu merak ediyorum 64 bitmi indirsem 32 bitmi???

• hallettim ... yönetici dalgası varmıs ondada şimdi daha kolay tanıyor parmagı :)
  • sevindim
  • merhaba arkadaşlar 3g sonunda geldi.makinanın arkasındaki sim kart yuvasını deneyen varmı?tv de bi programda gördüm o yuva sayesinde usb stick gibi chazlara gerek kalmadan bağlantı kurabilme imkanımız varmış.daha ayrıntılı bilgisi olan varsa paylaşabilirmi acaba .
  • ah ahmetkarakus hocam ah bak birazcık sayfanın başını okususan sormazdın 3 dört sayfa konuştuk bu olayı ama madem sen biraz tembelsin anlatayım (sırf soyadının hürmetine benimde bir arkadasım var adı Furkan karakus çok severim kendisini o geldi aklıma onunda ahmet diye bi abisi vardı neyse gırgırı geçelim)

Hocaam şimdi biz bu bilgisayarları alırken türkiyede 3g yoktu bu yüzden bizim bilgisayarlara bu sim kart slotunu kullanabilmemiz için gereken kartı sunmuyolardı yani şuan bilgisayarında bir 3g modem yok yani şöyle düşün arabanda klima için hertürlü düzenek var ama klimanın beyni yok ok buda böyle ikinci bir kart taktırmak gerwkiyo bilgisayara onuda şimdilik bizde türrkiyede bulamadık yurt dışından getirsekmi diye tartışıyoruz ama o işte biraz yalan olcak galiba çünkü servisleri desteklememe ihtimali var ok. birazcık oku diğer yazıları bak bir iki sayfa önce resimlerinide verdik bu kartın. ben bilgisayarımın wifi kapağını açıp resim çektim koydum bu kartın nereye takılacağını gösteren ok

• quote:

Orijinalden alıntı: buraky88

ah ahmetkarakus hocam ah bak birazcık sayfanın başını okususan sormazdın 3 dört sayfa konuştuk bu olayı ama madem sen biraz tembelsin anlatayım (sırf soyadının hürmetine benimde bir arkadasım var adı Furkan karakus çok severim kendisini o geldi aklıma onunda ahmet diye bi abisi vardı neyse gırgırı geçelim)

Hocaam şimdi biz bu bilgisayarları alırken türkiyede 3g yoktu bu yüzden bizim bilgisayarlara bu sim kart slotunu kullanabilmemiz için gereken kartı sunmuyolardı yani şuan bilgisayarında bir 3g modem yok yani şöyle düşün arabanda klima için hertürlü düzenek var ama klimanın beyni yok ok buda böyle ikinci bir kart taktırmak gerwkiyo bilgisayara onuda şimdilik bizde türrkiyede bulamadık yurt dışından getirsekmi diye tartışıyoruz ama o işte biraz yalan olcak galiba çünkü servisleri desteklememe ihtimali var ok. birazcık oku diğer yazıları bak bir iki sayfa önce resimlerinide verdik bu kartın. ben bilgisayarımın wifi kapağını açıp resim çektim koydum bu kartın nereye takılacağını gösteren ok

yorduk seni kusura bakma

• işlemci 50
    ekran kartı 65
    hdd 40 derece

civarlarında seyrediyor. sizde durumlar nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: thelegend1907

teşekkürelr commander bi deneyeyyim...

denedim.. güvenli moddada şifre istiyor acılmak için

@bağatur

windows 7 yi öneriyormusun yükleyeyim mi ? sen hangi versiyonunu kullanıyorsun nette bir kac versiyonunua rastladım cünkü

Bana Vista demeyin lütfen

Windows 7 RC 7100 sürümünü kullanıyorum arkadaşlar ve inanın mükemmel çalışıyor sanki
    cihazın o sorunları tamamen gitti Windows7 sayesinde , sanki herşey düzeldi , en azından öyle
    görünüyor.

Windows 7 Ultimate 7100 sürümü harika , bir de Windows 7 tüm donanımları tanıyor !
    Bu mükemmel , yani sürücü ile filan hiç uğraşmadım , hatta Vista yükledikten sonra Biometrik
    aygıtın sürücüsünü de aramış ancak bulamamıştım , uğraşmamıştım , Windows 7 Biyometrik aygıt
    sürücüsünü dahi yüklüyor ve hazır hale getiriyor , Windows 7 harika mutlaka deneyin arkadaşlar , deneme
    sürümü fakat 2 aydır kullanıyorum saat gibi , sanırım Mart ayına kadar da sorun çıkarmayacak , ondan sonra da
    zaten full sürüme geçeceğim

Bu arada Windows 7 yanında , Fedora 11 Linux kullanıyorum , 2 si de mükemmel uyumlu çalışıyor...

• windows 7 ile eski saçmasapan Vista problemleri azaldı,

ancak kesinlikle oyun oynarken ısınması ölümcül diyebilirim.

fakat ısı ile ilgili tek bir sorun veya arıza oluşmuyor

1520 Studio T9300 varken ağlıyordum, 1530 T9300 de sorun yok, ısı yüzünden bazen baygınlık geçirecek gibi oluyorum özellikle cihaz bacaklarımın üzerindeyken ama yinede eskisinden iyidir.

insanlar ilk defa Notebook kullanmaya başladıklarında hep böyle serin kalacak zannediyor ama herhangi grafik bazlı bir uygulamada başlarına neler gelebileceğinin farkında bile olmuyorlar :)
  • Hocam selam, teşekkür ederim cevap için, biraz geç cevap yazıyorum kusura bakmayın :)

sorun için dell i aradım. windows güncellemeleri kapatıp fabrika ayarlarına almamı söylediler. Update ayarlarından da sadece güvenlikle ilgili olanları almamı istediler. ( Bu arada bu makro sorunu yanında ie hata mesajı problemimde vardı, denetim masanına başlattan tıkladığımda iki açılıştan bir tanesinde yanıt vermiyor ikazı alıyordum). Öylede yaptım. Antivirüs programını kurmadan denetim masasını normal şekilde açıyordu. Makroda da bir problem gözükmüyordu. Netekim Avast ı kurduğum anda bilgisayar dediğim arızaları vermeye başladı yine. Sistem geri yükleme ile geri alıp nod 32 yi kurdum. Sistem şu an gayet iyi. İşin ilginci masaüstü bilgisayarımda avast kurulu, aynı işlemleri orada yapıyorum. Bir farkla onda xp kurulu.

Sonuç: Sanırım avast ve vista kurulumumda bir çakışma oldu.

İyi günler

• dostlar windows 7 kurdum ama windows ekran kartımı standart vga driver oalrak görüyor... en yeni forceware i indirdim ama kurmama izin vermiyor... buna uygun aygıtınız yok diyor... sizler ne yaptınız acaba... yardım bekliyorum ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: thelegend1907

dostlar windows 7 kurdum ama windows ekran kartımı standart vga driver oalrak görüyor... en yeni forceware i indirdim ama kurmama izin vermiyor... buna uygun aygıtınız yok diyor... sizler ne yaptınız acaba... yardım bekliyorum ...

Cihazının ekran kartı sürücüsünü bulup yüklemen lazım , sürücüyü masaüstüne yükledikten sonra
    yönetici olarak çalıştır veya uyumluluk modu ayarlarıyla uğraşırsan belki çözersin , dene istersen !
  • 
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.