Şimdi Ara

DELL N5110 15N KULLANICI KULÜBÜ (ANA KONU) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
4.147
Cevap
37
Favori
394.350
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sistem boşta ve hiçbir program açık değilken fan çalışmıyor diyen arkadaşlara şunu sormak isterim, bilgisayarı kullanmadan sadece ona bakmak içinmi aldık..fanı gürültülü..madem bu ısınma sorunu var ve fan çalışacak insan 3-5 lira daha verir şu fanı ve turbosunu sessiz modda çalıştarcak düzenkte tasarlar..emin olun bunun maliyeti dell'e dokunmazdı..neyse alan ve kullanalara hayırlı olsun..
  • ekran kartini degistirebilirmiyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: metin110

arkadaşın ısınma ve fan sesiyle ilgili yorumu çok doğru bir tesbitdir..ısınma problemi tasarım kaynaklı bir sorun gibi görünüyor..kasanın sol bölgesi fan emiş kısmından başlayarak, hdd bölgesi ve klavyenin bir kısmı, ve tabi maus-pad hissedilir derecede ısınıyor..eli yakması yada yakmaması sorun değil..sorun bunun yapısal bir problem olmasıdır..belki siz çokça dizüstü kullanmadınız lakin ben epeyce farklı markalar ve modellerde dizüstü kullanma şansım oldu..bana göre bu modelde fiyatın ucuz olmasının ana nedeni bu hataların sonradan farkedilmesi olabilir..ancak marka olmuş bir firmanın böylesine büyük bir yanlışa düşmesini hala aklım almıyor..gel gelelim fanın çalışmasına..fan sağlıklı bir çalışma ve performansla bilgisayarı korumaya çalışıyor..tabi bu durum ses ve ısı kirliliğine neden oluyor..elbette fan her dizüstünde olduğu gibi çalışacak..ancak bun diziüstünde fanın durmak gibi bir lüksü yok..en basit işlemde bile kısa bir süre içinde harekete geçiyor..buda ister istemez kullanıcıyı sıkıyor..

kısaca benim tavsiyem sadece internete girecekseniz ve sadece ofis programlarını kullancaksanız, piyasada 600-700 tl civarı birçok marka ve model dizüstü işinizi görür..fazlaca bir fark göremezsiniz..eğer performans şart derseniz o zaman size tavsiyem bundan uzak durun..epeyce bir araştırma yaptım ve bu işlemci yani 2630qm birçok modelde uygun fiyata sunulmakta..almadan önce iki hususa dikkat ediniz, ekran kartınız nvidia olmasın özellikle bu işlemci var ise..ikinci dikkat edeceğiniz husus illaki ucuz olsun istiyorsanız ve bu işlemcide ısrarcı iseniz, kasanın içinde donanımların yerini altını çevirip bir göz atın..hdd kasa köşesine yakın ve tek vida ile erişilebir olsun..ayrıca fan emişi kasa arkasında olmasına dikkat edin..bir diğer husus kasayı yerden kesen plastik pabuçların tabana olan yükseliğine dikkat edin..ve mümkünse yani var ise ön kısa arka yüksek olanları tercih edin..elinizde bu model var ise pabuçlara 0,5 mm'lik bir ilave yapın..yarın hdd'yi çıkarıp yerine ssd takıp birde öyle test etmeyi düşünüyorum..büyük ihtimalle gözle görülür bir fark olacaktır..özellikle ısınma problemi 3 te 1 oranında düşecektir..ama sorun şuki bu bilgisayarların tek hdd'si olduğundan böyle kullanma şansım yok..eski kullandığım dizüstünde çift hdd vardı..o servisten gelir gelmez ssd mi ona takıp onunla yoluma devam edeceğim..alacak olan arkadaşlara sadece bir dost tavsiyesidir..karar sizin..ben sadece bize reva görülen bu yanlışları sizleri bilgilendirmek adına yazıyorum..bizler tüketiciyiz, ama bu bizim yolunacak kaz olduğumuz anlamını taşımaz..bilinçli olalım ve insanları uyaralım..bazı yorumlara bakıyorum ahkam kesen kişiler var..ben aynı modelden 4 tane test ettim hepsinde durum aynı..bu nedenle insanları yanlış bilgilendimeyin..para kolay kazanılmıyor..

dediklerinize katılmıyorum. daha önceden ciddi anlamda bir dizüstü kullanımı tecrübesi yaşamadım, ancak macbook pro, sony vaio f11 ve hp pavilion dv6-3xxx model 3 laptop ile kendi dizüstümü karşılaştırma imkanım oldu. Eğer dedikleriniz gibiyse bu 3 modelde sorunlu. Piyasada düzgün dizüstü yok ozaman.

Eğer bir dizüstünde "oyun" oynarım diyorsanız ısınmasını göz önünde bulundurmanız gerekli.

Tam 2 saat boyunda assassins creed brotherhood oyunun bütün grafik seçenekleri en son ayarında, laptop kucağımda oynadım, doğal olarak hissedilir derecede ısındı. Kişiden kişiye göre ısı belki rahatsızlık verir kimisine vermez.

Bu bilgisayarın 3 özelliği benden 10 puan aldı. Klavyesi, portların yerleştirilme biçimi ve asla sıcaklığın rahatsız etmemesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: cssbaycelebi

quote:

Orijinalden alıntı: XLykaoN

arkadaşlar öneriler üzerine bende tercihimi bu bilgisayardan yana kullandım benimki Dell INSPIRON 5110 (B63P66) modeli
    i7 işlemcili bimeksten kampanyadan aldım görüntü ve malzeme olarak gerçekten harika
    üstelik kimsenin dikakt etmediği birşey söyleyeyim ki bence bu çok önemli usb lerinm hepsi birbirinden ayrı arkadaşlar 4 üde farklı yerlerde yani
    ne alt alta ne üst üste usb koyulmamış hepiniz mutlaka o sıkıntıyı çekmişsinizdir 2-3 usb niz vardır ama birbirine o kadar dip dibedirki iki cihazı birden asla takamazsınız

blueray okuyucusuda gerçekten bir artı ayrıca bilgisayarın dış kapağı değiştirilebilir olarak yapılmış bir çok renk ve modelde yeni kapaklar alıp takabilirsiniz ancak bana göre üzerindeki çok şık duruyor. tek bir dez avantaj var dell 32 bit desteği sağlamamış hiçbir 32 bit sürücüsünü vermiyor bende tek tek hepsini üretici firmalarından indirerek kurdum

ve size bir artısından daha bahsedicem yüksek grafik işlemleri için kullanmadığınız sürece bilgisayar onboard olan intel hd ekran kartı ile çalışıyor oyun yada grafik programı açtığınızda ise bu kart kapanıp gt 525 e geçiyor böylece düşük güç tüketimi sağlıyor
    crysis 2 yi yükledim bu gün 32 bitte bile son derece harika gözüküyor biraz daha denedikten sonra ekran görüntülerini ekliycem

bluray okuyucu olduğundan emin misin hocam aldığın modelde.

evet varmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: kivanc89

Servisi çağırdım geldi baktı fanı bozukmuş o yüzden o kadar çok ısınıyormuş. Hdd den gelen tık tık ses içinse normal bir şey yok dedi. Ancak ben servise göndermeden önce de işlemci koduna baktığımda a 04 yazıyordu yani hatalı üretilmiş olanlardan bunu da söyledim servise ancak bunların hepsi böyle sorun yok dedi ben de ürünü iade etmek istediğimi söyledim servise gönderdim umarım geri alırlar sanırım soğudum bu aletten

İşlemci koduna nereden baktın hocam. AO5 olması lazım.
  • sn. hunter;

kıyaslama yaptığınız markalar arasında dağ gibi farklar olduğunu bilmenizde fayda var..özellikle macbook pro ile kıyaslama yapılamaycak kadar büyük farklardan sözediyorum.. hp ile kıyasınız makul karşılanabilir..çünki hem işletim sitemi hem donanım bakımından orta alt sınıf grubuna hitap eden dv pavilion serileri hem ucuz hemde konfigrasyon ve kalite bakımından hp markasının en düşük sınıftaki üretim modelleridir..onunla kıyasladığınızda sonuç belki dell lehine artı olabilir..lakin macbook için bırakın aynı demeyi kıyaslama bile yapmak şimdilik mantık kurallarına uymaz..belki ilerde apple şirketide alt sınıf için üretim yapma kararı alırsa o zaman bir kıyaslama düşünülebilir..yinede hala bu bilgisayarın piyasadaki en ucuz markadan öte gidemeyeceğini iddia ediyorum..sadece ısınma değil işlemcisinden ekran kartına, ekranından kasasına en ufak bir artı değer katmadığını ve dell markasını yerlerde süründüren bir model olduğuna inancım hala tam..şu an fan sesini bastırmak için müzik eşliğinde bu yazıyı yazıyorum :)) ayrıca bu bilgisayarı düşük bir fiyata satıp hp almayı düşünüyorum..tanıdğınız bir yakınınız var ise ona hemen hesaplı bir fiyattan verebilirim..saygılar..

• quote:

sn. hunter;

kıyaslama yaptığınız markalar arasında dağ gibi farklar olduğunu bilmenizde fayda var..özellikle macbook pro ile kıyaslama yapılamaycak kadar büyük farklardan sözediyorum.. hp ile kıyasınız makul karşılanabilir..çünki hem işletim sitemi hem donanım bakımından orta alt sınıf grubuna hitap eden dv pavilion serileri hem ucuz hemde konfigrasyon ve kalite bakımından hp markasının en düşük sınıftaki üretim modelleridir..onunla kıyasladığınızda sonuç belki dell lehine artı olabilir..lakin macbook için bırakın aynı demeyi kıyaslama bile yapmak şimdilik mantık kurallarına uymaz..belki ilerde apple şirketide alt sınıf için üretim yapma kararı alırsa o zaman bir kıyaslama düşünülebilir..yinede hala bu bilgisayarın piyasadaki en ucuz markadan öte gidemeyeceğini iddia ediyorum..sadece ısınma değil işlemcisinden ekran kartına, ekranından kasasına en ufak bir artı değer katmadığını ve dell markasını yerlerde süründüren bir model olduğuna inancım hala tam..şu an fan sesini bastırmak için müzik eşliğinde bu yazıyı yazıyorum :)) ayrıca bu bilgisayarı düşük bir fiyata satıp hp almayı düşünüyorum..tanıdğınız bir yakınınız var ise ona hemen hesaplı bir fiyattan verebilirim..saygılar..

evet bilgisayar orta sınıf bir bilgisayar ama fiyat performans olarak alınabilecek en iyi bilgisayar. fan sesi ısınınca oluyor doğru ama abartılacak düzeyde değil. biraz haksız eleştiri yapmışsın.

• quote:

evet bilgisayar orta sınıf bir bilgisayar ama fiyat performans olarak alınabilecek en iyi bilgisayar. fan sesi ısınınca oluyor doğru ama abartılacak düzeyde değil. biraz haksız eleştiri yapmışsın.

bugün i5 işlemcili Lenovo marka dizüstü ve asus marka i7 işlemcili birlgisayrlarla bir karşılaştırma yaptım..inanın ses olayı farkediyor..ve dizüstü bilgisayarda en önemli özellik sessizlik ve mobilitedir..sadece eksisi bununla sınırlı kalsa iyiyidi..özellikle ie sayfa açılışları i5 Lenovo'da bile daha hızlı ve stabil diyebilirim..her üçünüde aynı modemde test etme imkanımız olduğundan bunu açıkça gözlemledik..ayrıca bu yoğun ısı pil süresini inanılmaz ölçüde etkiledi..tahminim bu piin ömrü 6 ay civarı olacaktır..6 ay sonunda yüzde 40-45 lere varan kayıplar olacağı kanısındayım..hergeçen gün pil performansında ve süresinde düşüşler gözlemledim..kısacası bu bilgisayarı alan arkadaşlara benden dost tavsiyesi ucuzluğuna kanmayın..inanın bu bilgisayarlar ellerinde kalacak korkusuyla kampanya üstüne kampanyaya maruz kalacak ve kalıyorda..üstelik çok daha ucuza çok daha yüksek performans bilgisayar alma şansı varsa insanların bunu tercih etmemelerini tavsiye ederim..ucuzluk sizleri aldatmasın..ucuz olması insanları aldatıyor..kısaca yineliyorum ve ısrarlıyım ben hiçbir arkadaşıma bunu tavsiye etmiyorum..keşke biri buraya benim yazdığım gibi yazsaydı diyorum..ama bizim insanımız malını övmekten zevk alıyor..buda ayrı bir konu..şimdi tekrar pil sağlığını kontrol edeceğim..günlük bu işelmi yapıp not alıyorum..bakalım hücrelerde bozulma ne oranda olmuşş..

• kapasite : 48840 mWh
    dolum kapasitesi: 45066 mWh
    deformasyon : %7

aldığım gün : %4 idi..

ve ilginç bir not: normalde kalvye kısmı üst bölgesinde ısı yoğunluğu sol önde iken, kasa altı ısısının yoğun olduğu bölge sağ alt arka kısımda gerçekleşmekte yani pilin duruşuna göre pile paralelel bir ısı yayılımı gözlemlemekteyim..

ayrıca bilgisayarı nvidia modda kullanıyorum..hem masaüstü performansı hemde programlar bu modda iken şarj süresi yaklaşık 1.5 saat kadar sürmekte..açık uygulamalar ise sadece ie-8..arada bir ofis kelime işlemci kullanımıda olabiliyor ama çok az..

zaten şarj dolum süresi hissedilir derecede kısaldı..tabi buna paralel olarak boşalma işlemide o derece hızlı olmakta..

fan dönüş hızları ortalama 3200 rpm ile 3400 rpm arasında seyrediyor..ve açık olan tek sayfa buraya yazdığım forum sayfası..bunun dışında açık uygulama yok..

unutmadan şunuda belirteyim hep yazmak isteyipte unutuğum birşey var..masanın sol tarafınına evrak bırakamıyorum..çünki fan öyle üflüyorki evraklarım ikidebir yere düşüyor..özellikle not kağıtlarınızı ve birkaç a-4 kağıdınız varsa sol tara koymayınız..:)) ben dizüstünü masamın soluna iyice sıfırladım çünki unutkanlık habire oraya ufak tefek kağıtlar koydukça havada uçuşuyordu..bunu önlemek için masanın sol kısımda boşluk bırakmadım..:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin110 -- 5 Haziran 2011; 2:26:42 >

• intelin işlemci bilgisi..orjinal sitesinden.. bu işlemcinin artı ve eksilerini görebilirsniz..

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=52219&code=Intel%c2%ae+Core%e2%84%a2+i7-2630QM+Processor+(6M+Cache%2c+2.00+GHz)

bundan önceki bir serinin daha iyi olduuğnu kıyaslama yaparak kendinizde görebilirsiniz..buradanda şu sonuç çıkıyor..kaliteyi ucuza satmak yerine kalitesizi pahalıya satmak daha karlı bir iş..
  • @metin110

sizin aldığınız modelde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum açıkçası. bahsettiğiniz şeyler ısınması olsun fan sesi olsun bataryası olsun başıma gelmedi. mesela bende batarya oldukça iyi, 4 saati zorladı film izlerken. oyun oynarken ise nvidia ekran kartı ile 1 saat civarı gidiyor. alalı 20 gün olmuştur pil kapasitesi nazar değmesin %100.

fan sesini bastırmak için müzik açtıysanız hele ki normal kullanımda ise ciddi bir sorun var makinede demektir. ben normal kullanımda fan sesi duymuyorum çünkü. (film/internet/ofis uygulamaları sırasında)

mbp ile tek konuda yarışır bu dizüstü. aynı liglerde elbette değiller. macbook nere bu nere. tek yarışabileceği konu oda sıcaklık olarak. benim gözümde mbp kusursuz bir dizüstüdür, ancak o güzelim cihaz bile oyun açtığın zaman yanmaya başlıyor. mbp'da ısındıktan sonra çok hızlı soğur, bu dell inspiron 5110'da gerçekten çok hızlı soğuyor. sıcak halden normal hale geçmesi 1 dakika bile sürmüyor.

benim gözümde bu dizüstü verilen parayı son kuruşuna kadar hak ediyor. iyi ki dell tercih etmişim, ha tabi şu olsa böyle olsa daha iyi olurdu dediğim bir çok yönü var. asla kusursuz bir makina olduğunu düşünmedim.

ekranı ve hoparlörleri çok daha iyi olabilirdi, tabi fiyatı aynı olur muydu sanmıyorum.

• Asus K53 ve Dell 5110 arasında kaldım.Özellikleri hemen hemen aynı , hangisini öneririsiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: perfect life

Asus K53 ve Dell 5110 arasında kaldım.Özellikleri hemen hemen aynı , hangisini öneririsiniz ?

5110 değil ama 5010 kullanıyorum.Dell'in servisi iyi ama ben ısınmadan dolayı delirecem.Birdaha da almam dell. 5110 da aynışey mevcut mu bilemem
  • şu anda dell studio 1558 kullanıyorum (imzamda ayrıntıları olan makine) ve yaklaşık 8 aydır kullanıyorum bu bilgisayarı şimdiye kadar sistem performansı ve donanım olarak hiç sorun yaşamadım. ancak i5 tabanlı bir laptop alacağım için araştırma yapıyorum. geçiş nedenim ise i7 işlemcinin windows7 tarafından HT ile birlikte 8 core görünmesi yüzünden oracle da ciddi performans kaybı yaşamam. yazılım geliştirme amaçlı kullandığım oracle, free edition olduğu için yalnızca 1 core kullanıyor ve ben %12 işlemci gücüyle sınırlı kalıyorum.

4 sayfanın tamamını okudum, sürekli ısınma ile ilgili tartışmalar geçiyor ancak gözlemlediğim kadarıyla "ısınıyor" diyen arkadaşların makineleri i7. özellikle @metin110 arkadaşın mesajları üzerinden gidecek olursam, ısınma konusunda i5 ve i7 bilgisayarları karşılaştırmak bence abestle iştigal olur. bu kasa ile birlikte i3, i5 ve i7 işlemciler sunuluyor ve i7 kullananların dışında ısınma sorunu olan yok. bu da demek ki sisitemin genel tasarımı ve soğutma performansı yeterli. benim de şu anda ısınma ile ilgili sıkıntılarım var ve nedeni de i7 işlemci. i7 işlemciye sahip olup da ısınmayan makine ise zaten yok piyasada. zorladığınız anda i7 işlemcili bir laptop, hele de 7200rpm sabit disk ve güçlü bir ekran kartı varsa mutlaka ısınacaktır. bu durumda ısı problemini bir yan etki olarak kabullenmek gerekiyor. kaldı ki i7 işlemci bence ev kullanıcısı veya orta düzey oyuncu için gereksizdir.

sorularıma gelecek olursam,
    1- ekrada bahsedilen karıncalanmadan kasıt tam olarak nedir? cad/gis uygulamaları kullanacağım için görüntü çok önemli.
    2- SSD disk takacağım, sistemde ikinci bir HDD yuvası mevcut mu?
    3- DVD sürücüsü fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla tray. sökülmesi kolay mı?
    4- Orjinal adaptörünün yakından çekilmiş fotoğrafını koyabilir misiniz?
    5- express card yuvası mevcut mu, mevcutsa kasanın hangi tarafında? (fotoğraflarda göremedim)
    6- klavye aydınlatması var mı?
    7- ram yuvası 2 adet mi? gelen 4gb ram tek parça mı 2*2 şeklinde mi?
    8- boş PCI yuvası mevcut mu? (3G kart için)
    9- toplam USB 3 adet mi 4 adet mi? Fotoğraflarda 3 adet görebildim. 2 tanesi 3.0, 1 tanesi e-sata ortak
    10- i5 işlemciyi windows toplamda kaç core görüyor? (görev yöneticisindeki çekirdek sayısı)
    11- Free-Fall Sensor (accelerometre) var mı?

ek not olarak da şunu belirteyim, "ellerinde kalacak, kampanya üstüne kapmanya ile ucuza satılacak" dediğiniz modeller distribütorün sitesinde 50+ şeklinde gelecek şekilde görünüyor (her konfigürasyon ayrı ayrı) Dell markasının yakın zamanda Türkiye ana distribütörünü değiştirdiğini ve o nedenle orta-alt sınıf cihazlarında sürekli kampanya ile müşteri portföyünü genişletmeyi amaçladığını da aklınızdan çıkartmayın. ucuz diye bir bilgisayarı çin mallarıyla aynı kefeye koymak pek akıllıca değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avnenger -- 7 Haziran 2011; 15:57:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: avnenger

şu anda dell studio 1558 kullanıyorum (imzamda ayrıntıları olan makine) ve yaklaşık 8 aydır kullanıyorum bu bilgisayarı şimdiye kadar sistem performansı ve donanım olarak hiç sorun yaşamadım. ancak i5 tabanlı bir laptop alacağım için araştırma yapıyorum. geçiş nedenim ise i7 işlemcinin windows7 tarafından HT ile birlikte 8 core görünmesi yüzünden oracle da ciddi performans kaybı yaşamam. yazılım geliştirme amaçlı kullandığım oracle, free edition olduğu için yalnızca 1 core kullanıyor ve ben %12 işlemci gücüyle sınırlı kalıyorum.

4 sayfanın tamamını okudum, sürekli ısınma ile ilgili tartışmalar geçiyor ancak gözlemlediğim kadarıyla "ısınıyor" diyen arkadaşların makineleri i7. özellikle @metin110 arkadaşın mesajları üzerinden gidecek olursam, ısınma konusunda i5 ve i7 bilgisayarları karşılaştırmak bence abestle iştigal olur. bu kasa ile birlikte i3, i5 ve i7 işlemciler sunuluyor ve i7 kullananların dışında ısınma sorunu olan yok. bu da demek ki sisitemin genel tasarımı ve soğutma performansı yeterli. benim de şu anda ısınma ile ilgili sıkıntılarım var ve nedeni de i7 işlemci. i7 işlemciye sahip olup da ısınmayan makine ise zaten yok piyasada. zorladığınız anda i7 işlemcili bir laptop, hele de 7200rpm sabit disk ve güçlü bir ekran kartı varsa mutlaka ısınacaktır. bu durumda ısı problemini bir yan etki olarak kabullenmek gerekiyor. kaldı ki i7 işlemci bence ev kullanıcısı veya orta düzey oyuncu için gereksizdir.

sorularıma gelecek olursam,
    1- ekrada bahsedilen karıncalanmadan kasıt tam olarak nedir? cad/gis uygulamaları kullanacağım için görüntü çok önemli.
    2- SSD disk takacağım, sistemde ikinci bir HDD yuvası mevcut mu?
    3- DVD sürücüsü fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla tray. sökülmesi kolay mı?
    4- Orjinal adaptörünün yakından çekilmiş fotoğrafını koyabilir misiniz?
    5- express card yuvası mevcut mu, mevcutsa kasanın hangi tarafında? (fotoğraflarda göremedim)
    6- klavye aydınlatması var mı?
    7- ram yuvası 2 adet mi? gelen 4gb ram tek parça mı 2*2 şeklinde mi?
    8- boş PCI yuvası mevcut mu? (3G kart için)
    9- toplam USB 3 adet mi 4 adet mi? Fotoğraflarda 3 adet görebildim. 2 tanesi 3.0, 1 tanesi e-sata ortak
    10- i5 işlemciyi windows toplamda kaç core görüyor? (görev yöneticisindeki çekirdek sayısı)
    11- Free-Fall Sensor (accelerometre) var mı?

ek not olarak da şunu belirteyim, "ellerinde kalacak, kampanya üstüne kapmanya ile ucuza satılacak" dediğiniz modeller distribütorün sitesinde 50+ şeklinde gelecek şekilde görünüyor (her konfigürasyon ayrı ayrı) Dell markasının yakın zamanda Türkiye ana distribütörünü değiştirdiğini ve o nedenle orta-alt sınıf cihazlarında sürekli kampanya ile müşteri portföyünü genişletmeyi amaçladığını da aklınızdan çıkartmayın. ucuz diye bir bilgisayarı çin mallarıyla aynı kefeye koymak pek akıllıca değil.

sizinde söylediğiniz gibi ve benimde ilk mesajlarımda yazdığım gibi kullandığım n5110 i7 işlemcili dizüstü bilgisayardır.. benim kullandığım modelden yola çıkarak sana yardımcı olmaya çalışayım.. ama önce bir açıklama yapma gereği duydum..ben bu bilgisayarı render almak ve 3 boyutlu modelleme için almıştım..lakin istediğim performansı alamadığım için o amaçla kullanmıyorum..nedenleri malum nedenler..sorularınızın yanıtlarına gelirsek i7 ye göre cevaplaycağım..

1-ekran görüntüsü renk derinliiği canlılık konusunda çok iyi sayılmaz..ızgara şeklinde kareler gözünüze batacaktır..
    2-ssd takacaksanız ikinici bir yuva yok..ayrıca ikinci bir zorluk ssd'yi sizin takmanız nerdeyse imkansız..hdd yuvasına erişmek için tüm klavyeyi söküp dizüstünü adeta dağıtmanız gerek ki buda haliyle epey zor..bende bir ssd aldım sırf bu iki nedenden dolayı takmaktan vazgeçtim...
    3-dvd sökmek çok kolay..hatta sökmene bile gerek yok belkide bende olduğu gibi vidasını takmayı unutmuşlardır..ve bir el hareketiyle elinizde kalabilir bende olduğu gibi..:)))
    4-orjinal adaptörü dell klasiği..geniş yüzeyli..herhangi bir dell bilgisayara bakın görün..bildiğimiz eski boyutlar ..hatta bana biraz daha büyümüş gibi geldi..
    5-yok
    6-klavyede aydınlatma yok
    7-ram 2 slot.. 1. slottta 4 gb tek ram geliyor yada bazı modellerde 4*2 ..eğer 4 lük alırsanız 100 tl civarı bir 4 de siz ekleyebilirsiniz..
    8-yok
    9-1 adet e-sata/ 1 adet usb 2.0 / 2 adet usb 3.0
    10-bildiğim kadarıyla sanalda 4
    11-ben denedim ama hdd tepki vermedi ..bu durumda olmadığnı düşünüyorum..sanırım sizin öğrenmek istediğiniz hdd taşıma veya dizüstünün açıkken oynaması durumunda kafayı devreden çıkarmasını sağlayan sensör..eğer bu se 5400 rpm hddlerde bunun olduğunu hiç duymadım..bunun hdd'si 5400 rpm..

• ayrıca şu muhteşem dell servisine 1 haftadır ulaşamadım..aldığım telefonların hiçbiri işe yaramadı..bugün mail atmayı deneyceğim..:))) şu dell türkiyede dizüstü satmayı düşünmüyor galiba destek hattı yurtdışı ne iş anlamadım..bunuda ayrıca kınamak gerek..bizim verdiğim paralar paradan sayılmıyor galiba..şimdi cep telefonumdan ulaşmaya çalışıyorum olmuyor..
    işyeri dahili hat var ve tek hat oradan denedim olmadı..evde sabit telefon bulundurmuyorum..ee tek çare kaldı gidip bir ankesörlü telefonu yarım günlüğüne kiralamak :))

ve bu servisi övenler ne gibi bir hizmet aldıklarını buraya yazarlarsa sevinirim..ben henüz ulaşamamışken..
  • birde bilgilendirme notu..ben dell'e neden böyleisine kızgınım onu belirteyim..şimdi bir arkadaşımada bundan tavsiye ettim ve 2 tane aldım..nedeni dediğim gibi dell benim için eskilerin efsane markası ve gerçekten kalitesini kanıtlamış bir marka olarak belleğimde kalmıştı..bu nedenle arkadaşa biraz mahcup oldum..uzunca bir süre dell ile yollarımız kesişmedi..taki bu ürünü alana kadar..ancak yineliyorum..gördümki dell kaliteyi artırmak çıtayı yükseltmek yerine piyasadaki ucuz markaların yaptığını yapmak istemiş..yeni markalar için bu mazur karşılanabilir..çünki onlar piyasa ve pazar edinmek için bir miktar kaliteden tavizle fiyatlarını aşağı çekmek isteyebilir..ama köklü bir marka bunu yapmamalı..yaptığındada böyle eleştirilmeyi ve diğerleriyle aynı kefeye konmayı içine sindirmelidir..
  • sizin dizüstü gerçekten çok daha iyi...i5 de çok fazla bir fark göreceğinizi sanmıyorum..p yada t serisi bence daha mantıklı tek çekirdek kullancaksan..
  • sadece i7 de mi bu ısınma? i5 de olmuyo mu bu sorun?
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.