Şimdi Ara

DELL N4050 Kullanıcıları (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
364
Cevap
4
Favori
53.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Pulstar

Zaten bataryayı mutlaka bilgisayar kapalıyken takman veya çıkarman gerekiyor.

Bu arada sen hangi Ram'lerden eklettirmiştin ve fiyatı neydi?

Ayrıca bilgisayarın ne gibi özelliklerine artısı oldu:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Müteferric

Bu arada sen hangi Ram'lerden eklettirmiştin ve fiyatı neydi?

Ayrıca bilgisayarın ne gibi özelliklerine artısı oldu:)

Bu Ram'den bir tane alıp eklettim.

http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/corsair-cmso4gx3m1a1333c9-4gb-ddr3-1333mhz-cl9-tek-modul-notebook-ram/productdetails.aspx?I_ID=51699

Cihaz daha seri oldu, daha rahatladı.

Mesela; ilk büyük Windows 7 güncelleştirmesinde 2 GB ram darboğaza giriyordu ve güncelleştirmeler yüklenirken başka pencereye bile geçemiyordum. Ram kullanımı %90-95 civarında seyrediyordu.

Bilgisayara yeniden format atmam gerekiyordu ve bunun için ram takviyesini bekledim. Ram takviyesinden sonra aynı güncelleştirmelerin yüklendiğinin neredeyse farkına bile varmadım. Ram kullanımı %25-30 aralığında kalıyordu.

• Bu kadar farkeden bir parça ve sadece 40küsür lira.Yakında ben de bir tane edineyim.Hele bilgisayarın bir ilk taksiti geçsin:D
  • ben bu makineyi free dos olarak almıştım farklı bir soru için müşteri hizmetlerini aradığım zaman işletim sistemi kurarken driver sırası farkedermi diye sorduğumda bana yapılması gerekenleri mail olarak gönderdiler. yalnız mailde dikkatimi birşey çekti. os yi yüklemeden önce biostan sata kontrolleri ahci değilde ata olarak değiştirin diyor. bende değiştirdim. sata driveri kurmadı doğal olarak. hızda yada işlevsellikte herhangi bir fark olmadı gözlemlediğim kadarıyla. işletim sistemi yüklü geldiğinde ahci olarak mı yoksa ata olarakmı geliyor bilgisi olan varsa paylaşsın. maili aynen iletiyorum. bu arada müşteri hizmetleri ofisi yunanistan daymış. milliyetçi biri olarak hoşuma gitmedi açıkçası!

INSPIRON N4050

ISLETIM SISTEMINI KURMAK ICIN

İşleme başlamadan önce bilgisayarınızdaki bilgileri yedeklemeyi lütfen ihmal etmeyiniz. Çünkü bu işlem sonucunda bilgisayarınızdaki bilgiler silinecektir.

Bilgisayarinizin isletim sistemi ve driverarinin tumu kurulmadan internete baglanmamisini oneriyoruz.

Once F2 ile BIOS` a girilip Advanced bolumunde SATA Mode AHCI secenegi ATA yapilir.

Bilgisayarımızı yeniden kapatıp tekrar açıyoruz. Karşımıza DELL logosu geldiğinde sürücü tercihi sayfası gelene kadar F12 tuşuna aralıklarla basıyoruz. Ekranda sürücü listesi çıkacaktır.

Aşağıda olduğu gibi:

Internal HD

CD/DVD

NIC

Burada CD/DVD secilir enter tiklanir. CD ya da DVD`den on yukleme icin bir tusu tiklayiniz uyarisi gorulur gorulmez hemen vakit kaybetmeden bir tus tiklanir ve windows kurulumu baslar.

Ardindan

Masa ustune gelindiginde CD/DVD surucusune Drivers and utilities DVD`si takilir ve `exe calistir` secilerek kurulur ve islem ilerletilir ve next denilerek My system`e ulasilir. My Sistem basligi altindaki asagidaki driverlar tek tek kurulur ve eger bilgisayari yeniden baslatmayi onerirse bunu kabul edelim ve kuruluma kaldigimiz yerden devam ediyoruz.

Chipset basligi altinda Express chipset Family

Chipset basligi altinda Management Engine Interface

Chipset basligi altinda Chipset card reader

Video basligi altinda Video

Audio basligi altinda Audio

Network basligi altinda Network and WLAN/Bluetooth

Mouse & Keyboard basligi altinda Touchpad

Comunication basligi altinda USB (Eger Modem varsa)

Application basligi altinda Dell Quickset Utility

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-64.aspx

Κηφισίας 90, 151 25 Μαρούσι, Αθήνα Ελλάδα. ΑΡ.ΜΑΕ 51978/01/B/02/336, A.M.Π. 00183, ΑΦΜ: 999845851, ΔΟΥ ΦΑΕΕ Αθηνών Dell Technology Products and Services S.A. Registered seat: 90 Kifissias Avenue, 15125 Maroussi, Athens, Greece. Company Registration Number: 51978/B/02/336 Manufacturer's Registration number: 00183. Tax I.D. 999845851, Tax Office: FAEE ATHINON

• Bilgi için teşekkürler.

Aynen benim kurduğum sırada kurulmasını söylemişler.

Yalnız ben AHCI/ATA olayını bilmiyordum.
  • Benim AHCI'ymış. ATA yapmak isteyince Windows açılışı hata verdi sürekli.

Tekrar AHCI'ya döndüm. Sonraki formatı ATA olarak atarım artık.
  • geçen gün arkadaşın sony vaio sunu kullandim 14'' i3
    dell daha cok hosuma gitti. birtek artisi kasasi cok albeniliydi.
    vaio cok fazla isiniyor, daha sesli ve şarjı daha az gidiyor.
    dell fiyat performans acisindan gercekten guzel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcroses

geçen gün arkadaşın sony vaio sunu kullandim 14'' i3
    dell daha cok hosuma gitti. birtek artisi kasasi cok albeniliydi.
    vaio cok fazla isiniyor, daha sesli ve şarjı daha az gidiyor.
    dell fiyat performans acisindan gercekten guzel.

Ben yazın yüksek çözünürlük gereken işlerde yeğenimin SONY Vaio Core i5 laptop'ını kullandım.

DELL'i geçtim; ne TOSHIBA Satellite A200-1M4 laptop'ım ne de SAMSUNG NC10 netbook'um o kadar ısınmıyordu.

Evet gerçekten çok şık bir laptop; fakat iş onunla bitmiyor maalesef.

DELL'i tesadüfen aldım ancak şimdiye kadar performans, ısınma ve şarj konusunda kendisine hayran bıraktı.

• quote:

Benim AHCI'ymış. ATA yapmak isteyince Windows açılışı hata verdi sürekli.

Değiştirmene gerek yok ben biraz ata mod da kollandım bir artısı yok ayrıca sanki bazı uygulamalarda daha yavaş tepki veriyor harddisk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qqyyxx

quote:

Benim AHCI'ymış. ATA yapmak isteyince Windows açılışı hata verdi sürekli.

Değiştirmene gerek yok ben biraz ata mod da kollandım bir artısı yok ayrıca sanki bazı uygulamalarda daha yavaş tepki veriyor harddisk.

Evet şimdilik format düşünmüyorum zaten.

Şu an her şey gayet stabil gidiyor.

Çalışan bir şeyi kurcalamak gereksiz.

• bende bu dizüstü bilgisayardan aldım fakat ekran kartı konusunda hayal kırıklığı yaşadım. bence bu cihaz radeon kartı hiç kullanmıyor. directx versiyonu 10 olarak gözüküyor windows'ta

DELL N4050 Kullanıcıları

fakat şu siteye göre directx 11 destekliyor hd 6470http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6470M.43075.0.html

intel hd kartın directx versiyonu ise 10. bence bu cihaz radeonu kullanmıyor :D.

aynı şey opengl versiyonu için de geçerli. test edince intel hd versiyonu olan 3.1 gözüküyor fakat hd 6470 in opengl versiyonu 4.1 olarak verilmiş sitede . dell'in diğer bilgisayarlarda buna benzer bir sorun varmış, fakat bios update ile çözmüşler link buradahttp://www.facebook.com/Dell.no.OpenGL

ben opengl ile uygulama geliştirme üzerinde çalıştığım için bu durumu farkettim. opengl 3.2 nin özelliklerine ulaşamıyorum. dell'in bu sorunu çözmesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qwerty89 -- 8 Kasım 2011; 12:37:43 >

• sadece autocad kullanmak için bir notebook alacağım. bütçem 1200 1250 tl civarında. bu notebook bütçeme çok uygun gibi görünüyor. bu laptopun ekran kartı nasıldır. bu bilgisayarda autocad programını rahat kullanabilir miyim? kullananlar varsa yardımcı olabilirler mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysalor

bende bu dizüstü bilgisayardan aldım fakat ekran kartı konusunda hayal kırıklığı yaşadım. bence bu cihaz radeon kartı hiç kullanmıyor. directx versiyonu 10 olarak gözüküyor windows'ta

DELL N4050 Kullanıcıları

fakat şu siteye göre directx 11 destekliyor hd 6470http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6470M.43075.0.html

intel hd kartın directx versiyonu ise 10. bence bu cihaz radeonu kullanmıyor :D.

aynı şey opengl versiyonu için de geçerli. test edince intel hd versiyonu olan 3.1 gözüküyor fakat hd 6470 in opengl versiyonu 4.1 olarak verilmiş sitede . dell'in diğer bilgisayarlarda buna benzer bir sorun varmış, fakat bios update ile çözmüşler link buradahttp://www.facebook.com/Dell.no.OpenGL

ben opengl ile uygulama geliştirme üzerinde çalıştığım için bu durumu farkettim. opengl 3.2 nin özelliklerine ulaşamıyorum. dell'in bu sorunu çözmesi lazım.

Ekran kartı ile ilgili benimde epey bir inceleme araştırma yapma fırsatım oldu. 2.nesil işlemcilerde kullanılan çift ekran kartı olayı çok enteresan. değişik bir ürün yapmışlar üretimi intel yazılımı ati yapıyor gibi bir durum söz konusu sanırım ekonomik olması açısından böyle bir yola gidilmiş. diğer taraftan pratik olarak oyun falan yüklediğinde oldukça güzel bir performans veriyor 64 bit olmasına karşın. crysis2 red river call of dutyserileri gibi oyunları gayet akıcı çalıştırıyor. bu durumda ekran kartı intel olsa çalıştırması mümkün değil ancak bazı donanım analiz programlarını çalıştırdığımızda öncelikli veağırlıklı olarak intel ekran çipsetini önplana atıyor. buradan ben şu sonuca varırım. dizüstü pc alacağım zaman ekran kartını nvidiadan yana tercih edeceğim en azından sitesine girip yeni bir sürücü çıkarmışlarsa sürücümüzü güncelleştirebiliyoruz.

• quote:

Ekran kartı ile ilgili benimde epey bir inceleme araştırma yapma fırsatım oldu. 2.nesil işlemcilerde kullanılan çift ekran kartı olayı çok enteresan. değişik bir ürün yapmışlar üretimi intel yazılımı ati yapıyor gibi bir durum söz konusu sanırım ekonomik olması açısından böyle bir yola gidilmiş. diğer taraftan pratik olarak oyun falan yüklediğinde oldukça güzel bir performans veriyor 64 bit olmasına karşın. crysis2 red river call of dutyserileri gibi oyunları gayet akıcı çalıştırıyor. bu durumda ekran kartı intel olsa çalıştırması mümkün değil ancak bazı donanım analiz programlarını çalıştırdığımızda öncelikli veağırlıklı olarak intel ekran çipsetini önplana atıyor. buradan ben şu sonuca varırım. dizüstü pc alacağım zaman ekran kartını nvidiadan yana tercih edeceğim en azından sitesine girip yeni bir sürücü çıkarmışlarsa sürücümüzü güncelleştirebiliyoruz.

Ben de biraz pişman oldum. Bilgisayar performans olarak iyi ama sürücü ile ilgili bir durum yüzünden tam verim alamıyorum. Ati sitesinde de bu karta uygun driver yok . Ben de keşke biraz daha para verip nvidia ekran kartlı dizüstü alsaydım diyorum bazen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qwerty89 -- 12 Kasım 2011; 11:40:39 >

• valla kardeşim dell in bu modeli hoş görünüyordu ancak sürücü güncellemesine olanak vermediği için ürünü satıp acer in 4820tg modelini aldım ekran kartı ati 5650 en azından yeni çıkan catalyst leri yükleyebiliyorum. nvidialı bişey alacaktım ancak onlarında dx11 destekli modellerinde optimus zımbırtısı var o da başlı başına sıkıntı. yeni bir teknoloji, işlemciye de gpu entegre etmişler dolayısıyla ön plana işlemcideki gpu çıkıyor. akıllarınca maliyet hesabı yapmışlar ama bize yine ucuza satmıyorlar.
  • arkadaslar bu pc nin maksimum kac ram destekliyor. netteki bazı sitelerde 4 gb diyor ma galiba bazı arkadaslar ram takviyesinde bulunmus. ayrıca bi sitede fiyatı 1000 tl olmus sizce almaya değermi cok fazla oyun oynamıyorum solidworks autocad ansys gibi programlar kullanıyorum
  • çok sessiz stabil çalışan bir makine fiyatına göre çok iyi.
  • quote:

valla kardeşim dell in bu modeli hoş görünüyordu ancak sürücü güncellemesine olanak vermediği için ürünü satıp acer in 4820tg modelini aldım ekran kartı ati 5650 en azından yeni çıkan catalyst leri yükleyebiliyorum. nvidialı bişey alacaktım ancak onlarında dx11 destekli modellerinde optimus zımbırtısı var o da başlı başına sıkıntı. yeni bir teknoloji, işlemciye de gpu entegre etmişler dolayısıyla ön plana işlemcideki gpu çıkıyor. akıllarınca maliyet hesabı yapmışlar ama bize yine ucuza satmıyorlar.

hayırlı olsun dostum. kaça sattın dell'i ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: örümcekk

arkadaslar bu pc nin maksimum kac ram destekliyor. netteki bazı sitelerde 4 gb diyor ma galiba bazı arkadaslar ram takviyesinde bulunmus. ayrıca bi sitede fiyatı 1000 tl olmus sizce almaya değermi cok fazla oyun oynamıyorum solidworks autocad ansys gibi programlar kullanıyorum

8 GB DDR3 1333 Mhz'e kadar destekliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysalor

quote:

valla kardeşim dell in bu modeli hoş görünüyordu ancak sürücü güncellemesine olanak vermediği için ürünü satıp acer in 4820tg modelini aldım ekran kartı ati 5650 en azından yeni çıkan catalyst leri yükleyebiliyorum. nvidialı bişey alacaktım ancak onlarında dx11 destekli modellerinde optimus zımbırtısı var o da başlı başına sıkıntı. yeni bir teknoloji, işlemciye de gpu entegre etmişler dolayısıyla ön plana işlemcideki gpu çıkıyor. akıllarınca maliyet hesabı yapmışlar ama bize yine ucuza satmıyorlar.

hayırlı olsun dostum. kaça sattın dell'i ?

teşekkür ederim 800 tl

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.