Şimdi Ara

DELL INSPIRON N5010 (15R) - Kullanıcıları Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.889
Cevap
33
Favori
623.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Herkes kendi kullandığı cihazlar için bir "kulüp" açmakta. N5010 modeliyle ilgili konular (çoğunlukla sorular istekler vs.) çok dağınık vaziyette. Çoğu konu önce bir soru silsilesinden dönüşmüş vaziyette. Özet bir tanıtım yaparak kulübü açmak ve tüm soru ve deneyimlerimizin bu başlık altında toplanmasını arzu ediyorum...

Aşağıda kendi cihazım olan i5-540M modeli tanıtılmakta. Siz de sizdeki farklı modelleri lütfen tanıtın bahsedin.

DELL INSPIRON N5010

Genel:
    • Intel® Core™ i5-430M İşlemci (Arrandale-3M). 26GHz. 2262MHz. (Turbo Boost: 2.54GHz.) 2 Çekirdek, 4 Mantıksal İşlemci - 4.8 GT/s DMI 3MB L3 Cache - Komut seti: x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2
    • Mobile Intel® HM57 Express Chipset (5 Series/3400)
    • 4GB (2x2GB) 1333MHz DDR3 Dual Kit RAM
    • ATI® Mobility Radeon™ HD 5470 - 1GB RAM
    • 15.6" (1366x768 pixels) HD WXGA Widescreen LCD
    • White LED Backlighting - 16:9 Aspect Ratio
    • 500GB SATA 5400 RPM (C: 70GB, D: 400+GB, 10GB Recovery (gizli), 100MB Dell Utility (gizli))
    • Wireless 1501 WiFi 802.11b/g
    • Bloetooth 365
    • Toshiba Samsung Storage Technology (TSST) 8x DVD+/-RW Dual Layer Optik Sürücü
    Giriş/Çıkışlar:
    • "7-in-1" Kart Okuyucu
    • RJ-45 Ethernet
    • 3 x USB 2.0
    • eSATA/USB
    • HDMI
    • VGA
    • Mikrofon Girişi
    • Kulaklık Çıkışı
    Diğer:
    • Dahili Mikrofon
    • Dahili stereo hoparlör (2x2W)
    • Dahili 1.3MP Web Kamera
    • 103 Tuş Q-Türkçe Klavye (Numerik tuş takımı mevcut)
    • TouchPad: Sürükleme, fiske, zoom ve çevirme hareketleri
    • 6-hücreli Lithium-Ion Pil (48W/HR)
    • Güç kablosu, AC Adaptörü (90W)
    • Dökümanlar
    Yazılımlar:
    • Genuine Windows®7 Home Premium Tr. (6.1.7600) CD (yüklenmiş)
    • DELL Drivers And Utilities CD (yüklenmiş)
    • Dell DataSafe Local Basic Recovery/Storage 2.0 (yüklü)
    • Dell Dock V2.50 (yüklü)
    • Dell Webcam Central (yüklü)
    • Dell Utilities (yüklü)
    • Power DVD DX (yüklü)
    • Roxio Burn Basic (yüklü)

FOTOĞRAFLAR

SÜRÜCÜLER

Şu anhttp://support.dell.com/ sitesinde i5 işlemcili N5010 için 32 adet dosya görünüyor. Windows 7 ve Vista için 64-Bit'lik görünen sürücülerin çoğunluğu adı geçen işletim sistemlerinin 32-Bit versiyonları için de geçerli görünüyor. Ve bir yanlışım yoksa eğer, 28 Eylül 2010 tarihi itibariyle sitedeki dosyaların durumu şu şekildedir:

♥ -> Bilgisayarınızda yüklü olmayabilir ya da mevcut sürücünüzden daha yeni (güncel) olabilir, indiriniz.
    √ -> Bilgisayarınızda yüklü olan ile aynı sürüm (güncel).

∙Applications (3)
      Support Center ♥
      QuickSet √
      Roixo Burn √
    ∙Audio (1)
      IDT - Driver 92HD79B1 - Version: 6.10.0.6267 (21.01.2010) → 6.10.0.6289 (17.06.2010) ♥
    ∙Bios (1)
      DELL Inspiron N5010 System BIOS. Version: A02 → A07 ♥
    ∙CD/DVD (2) - İki dosyadan bir tanesi bendeki cihaza uyumlu idi
      TSST - Firmware: TS-L633C 12.7 SATA Trayload 8X DVDRW √
    ∙Chipset (5)
      Intel - Driver: HM57 Express Chipset Family √
      Intel - Driver: Management Engine Interface √
      Intel - Application: Turbo Boost Technology Monitor Software √
      Intel - Driver: Turbo Boost Technology. Version: 1.2.0.1002 A01 ♥ (Bu sürücüyü yükledikçe Aygıt Yöneticisi'nde göremiyorum)
      Realtek - Driver: RTS5159 Card Reader √
    ∙Communication (3) (Bu modelde modem bulunmadığından geçiyorum.)

∙Diagnostics (1)
      Dell Diagnostics Utility: 32 Bit Diagnostics (Graphical User Interface Version) Version: 1384A0 ♥ (Bir sürücü değil. Boot edilebilir bir Diagnostics CD'si oluşturur. Yanılmıyorsam sabit diskteki 100MB'lık bölümdeki yazılım.)
    ∙Input Device Drivers (1)
      Synaptics - Driver: Synaptics TouchPad √
    ∙Network(8) (Modele göre uygun olanlar listelenmiştir)
      Dell - Application: Wireless 365 Bluetooth Module ♥
      Dell - Driver: Wireless 365 Bluetooth ♥
      Dell - Driver: Wireless WLAN 1501 Half Mini-Card (4313bgn) Version: 5.60.48.18 → 5.60.48.35 ♥
      Realtek - Driver: RTL8103T Ethernet Controller √
    ∙SATA Drives (1)
      Intel - Driver: Rapid Storage Technology. Version: 9.5.6.1001 → 9.6.4.1002 ♥
    ∙System Utilities (1)
      Dell - Utility: System Software ♥
    ∙Video (5) (İlgili olanlar listelenmiştir)
      ATI Mobility Radeon HD 5470 / HD4200 Version: 8.721.0.0 → 8.742.0.0 ♥
    Yukarıdaki listede bir yanlışım veya eksikliklerim varsa lütfen bildiriniz.

GRAFİK KARTI

Dell, bu modelde çok sık rastlanılan 1GB hafızaya sahip ATI® Mobility Radeon™ HD 5470 (750MHz.) kullanmış. Öncelikle yüksek performans kartı olmadığını belirtelim. Ama en azından i5 işlemci ve karta ait 1GB hafıza ile pek çok işi başarabildiği de bir gerçek. Bu kartla yüksek/full detayda olmasa bile çoğu oyunu oynamış arkadaşlar mevcut. Ben sırf denemek için Comandos, FlatOut2, F-18, Meddal Of Honnor, Silent Hunter IV & V gibi oyunları detay ayarlarını yaparak oynadım. Müthiş oyunseverseniz bu kart tüm beklentilerinizi karşılamayabilir. Ama benim gibi "uygun oyunları oynarım sorun olmaz" derseniz, kartla ilgili bir sorun yaşamazsınız.

Notebookcheck.net sitesinde bu kartla ilgili bir makaleden yaptığım kabataslak çeviri: "ATI Mobility Radeon HD 5470, DirectX 11 sürüme sahip giriş seviyesi veya orta-alt seviyede üretilmiş bir dizüstü PC grafik kartıdır. 40nm olarak Park (XT) mimarisi üzerine inşaa edilmiş giriş seviyesi grafik çipleriyle donatılmıştır. Yüksek saat hızına bağlı olarak (ve GDDR5 desteğiyle), 3 boyutlu oyun performansı HD 4570 modelinin üzerinedir. Günümüz oyunları düşük-orta detayda oynanabilir. Örneğin, Crysis, NFS Shift veya Modern Warfare gibi oyunlar HD 4570'te ancak düşük detay ayarlarında akıcı olarak oynanabilir. Daha düşük gereksinim duyan Left 4 Dead gibi oyunlarsa nispeten yüksek detaylarda oynanabilir.

AMD'ye göre; HD 5000 serisi ayrıca genel hesaplama işleri açısından da geliştirilmiştir. O yüzden ATI stream, OpenCL ve DirectCompute 11 uygulamalarında farkedilir ölçüde iyileşme görülmektedir.

Mobility Radeon HD 5000 serisi kartlar, HD görüntüleri çözebilmesi için gelişmiş bir görüntü (video) işlemcisi içermektedir (UVD2). Yeni versiyonları ise HD yayınları süreklilik içerisinde çözebilmektedir. HD 5000 serisinin diğer özel bir özelliği ise (Dolby True HD veya DTS HD Master Audio gibi) HD ses biçimlerini (8 kanal / 192KHz/24-Bit'e kadar) iletebilmesidir.

Masaüstü HD 5000 serilerinde olduğu gibi HD 5470'te de "Eyefinity" özelliği bulunmakta, 4 monitöre kadar bağlantı yapılabilmektedir. Ama tabii ki üreticinin dizüstü'ne kaç adet çıkış yerleştirdiğine göre değişir. Fakat çoğu dizüstü üç adet ekranı aynı anda destekleyebilmektedir (dahili ve iki harici).
    "

Bu kartın performansı hakkında görsel olarak fikir edinmek isterseniz YouTube'ta arama yaparak yeteri kadar görüntü bulabilirsiniz.

DİĞER KONULAR

Performans: Cihaz gayet akıcı çalışıyor. Deyim yerindeyse bir dediğimi iki etmiyor. Programları çağırınca yazılımın ekrana gelmesi çok hızlı oluyor. Detaytlı test yapmadım, rakamlar veremem ama bilgisayarın ve işletim sisteminin 64-Bit çalışmasından kaynaklanan çabukluğu benim gibi uzun yıllarını düşük konfigürasyon 32-Bit platformlarda geçirmişseniz çok net anlıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim gibi akıcı grafik hesaplamaları gerektiren oyunlarda bile uygun ayarlamayla gerekeni yapabilen bir cihaz masaüstü veya ofis işlemlerinde en ufak sorun çıkartmayacaktır.

Bu bilgisayar, mesleki alanlarımızla ilgili kullandığımız yazılımlarda da performanslı çalışacağını vaadediyor. Örneğin müzik dünyasında (Winamp veya MediaPlayer'ı "müzik yazılımı" olarak bile düşünmüyorum), düzenleme, çok kanal kayıt gibi alanlarda kullanılan CuBase, Reason vb. veya en basiti Finale gibi yazılımları sanki bir text dosyası açar gibi kullanıyor. Pentium IV (3.6GHz. 2GB) ve C2Duo (1.8GHz 2GB) işlemcilerin (sistem yetersizliği hatası vererek) yürütmeyi durdurduğu, 32 sample + 18 kanal yazılmış bir eseri kolayca açıp yönetebilmekte, yüksek tazeleme hızıyla edit'lememize izin vermektedir. Özellikle alanımda çok kullandığım bu yazılımlarda böylesine performanslı olmasından dolayı çok başarılı bulduğum bir modeldir N5010.

Isınma: Şahsen aşırı bir ısınma görmedim. Uzun süre işlemcileri yorunca klavyenin sol tarafında ve touchpad kısmında sıcaklık farkediliyor. Bundan rahatsız olacak arkadaşlar yaz ayları için soğutucu tercih edebilirler. Kışın sorun olmaz gibi geliyor bana. Aşağıda bazı sıcaklık değerleri mevcuttur.

Açılış: (Bu değerler daha düşük olabilir)
      CPU: 32°C
      AUX: 59°C
      RAM: 37°C
      HD: 30°C
    Masaüstü:
      CPU: 42-46°C
      AUX: 59-60°C
      RAM: 43-47°C
      HD: 33-38°C
      FAN: 3200RPM
    Oyun (Medal Of Honnor):
      CPU: 59°C
      AUX: 69°C
      RAM: 62°C
      HD: 43°C
      FAN: 4480RPM
    Everest Test (~10 dk. Max. Throttle):
      CPU: 72°C
      AUX: 66°C
      RAM: 59°C
      FAN: 4480RPM
    Bu arada; rahat hava sirkülasyonu için dizüstü'nün arka kısmına 1 cm.'lik bir yükselti yerleştirdim. Yukarıdaki değerler bu şekildedir. Söz konusu seti kaldırıp dizüstü'nü masaya tam oturttuğumda test'teki 72 derecenin 74'e çıktığını gördüm.

Giriş/Çıkışlar: Önceki kullandığım cihazlardan dolayı mı bilmiyorum, bu cihazda özellikle elektrik giriş yeri ve USB dağılımı çok hoşuma gitti. Dizüstü almadan önce beğendiğim diğer bazı marka/modellerde USB girişlerinin sağ ya da sol yanda toplanmış olduğunu görmüştüm. Elbette ki farklı modellerde çok farklı dizaynlar vardır. Bu aletteki dizayn benim için çok rahatlatıcı oldu. Ön tarafta pek görünmeyen bir açıda hoparlörler bulunuyor.

Sağ taraf: Kart girişi (2GB'lık bir kart kullanıyorum ReadyBoost için), DVD-ROM, e-SATA(USB) ve ethernet girişi (bunun da arkada olmasını dilerdim).

Sol taraf: USB, fan ızgarası, mikrofon girişi, kulaklık çıkışı ve HDMI. İhtiyaç olduğunda ekstra USB (flash disk) vb. cihazlar için buradaki girişi rahatlıkla kullanmak mümkün.

Arka taraf: AC, USB (fare bağlı), pil bölümü, VGA çıkışı ve USB (harici harddisk bağlı)

Fonksiyon Tuşları: (Bu bir hatırlatmadır) Dell N5010'u açıp işletim sistemini kurduğunuzda fonksiyon tuşları varsayılan olarak "Multimedia" konumundadır. Yani Yardım(F1), Yeniden Adlandır(F2) veya Yenile(F5) gibi fonksiyon tuşlarına bastığınızda (bu tuşlara denk gelen) Aux (Harici bağlantı), Wireless On/Off veya Ekran Parlaklığını Yükselt gibi kısayol hareketleri gelir. Gerçek fonksiyon tuşlarını ise klavyenin aşağısındaki mavi FN tuşuyla kullanmak gerekir.

Çoğu kullanıcının alışkanlıklarına ters olduğu için bu durumu, Başlat > Denetim Masası > Windows Mobility Center'dan tersine çevirmek mümkündür. Veya diğer bir yol olarak, bilgisayarınızın açılışında F2 tuşuna basıp BIOS ayarlarına girerek, ikinci sayfadaki Funtion Key kısmındaki Multimedia seçeneğini Funciton'a çevirebilirsiniz (Bkz. Fotoğraflar).

Pil Ömrü: (Bu bir hatırlatmadır) Tecrübesizliğimi affedin; bir önceki dizüstü PC'mde böyle bir özellik yoktu. Dell BIOS, isterseniz pil şarj işlemini devre dışı bırakıyor. İster Windows'taki pil durum kısmından isterseniz yine BIOS'tan pil şarjını geçici olarak durdurabiliyorsunuz. Bu sayede bilgisayar pili yeniden yeniden doldurmaya uğraşmıyor.

Yalnız bilgisayarı elektrikten çektiğinizde bu ayar nedense sıfırlanıyor. Yani fişi taktığınızda pil şarj edilmeye başlıyor. Ancak; ben şöyle kullanıyorum. Windows'un güç tuşunu Hibernate (Hazırda Beklet) şeklinde ayarladım. Yani Windows hiç kapanmıyor. Bu şekilde olursa o zaman pil şarj ayarı sıfırlanmıyor. Bilginize...

Olası Problemler/Meseleler:
    • Büyük bir problem sayılmaz ama bilginiz olması açısından uyarı anlamında yazmak isterim ki, eğer cihazınızı pil ile kullanmayacaksanız, yani pili çıkartacaksanız; pilin üst kısmına temas eden - aynı zamanda ekranın arkasında kalan çıta inceliğindeki bölüme dikkat ediniz. Pil desteği bulunmayacağından taşıma veya tutma esnasında çatlatma/kırma riskiniz olacaktır.

• Gerçi ekran kartı sürücülerini güncelledikten sonra denemedim; yani kesin bir bilgi değil bu. Fakat geçen hafta şunu yaşadım: N5010 cihazımız harici bir LCD'ye bağlı. Her iki ekranda da görüntü var. Dell'in monitörünü kapatmak suretiyle cihazımızı uykuya alıyoruz. Bir kaç saniye gibi kısa süre sonra tekrar açıyoruz ve iki monitöre de görüntü gelmiyor. Karanlıkta kalıyoruz. Alt+F4 gibi tahmini hareketlerle (şanslıysak) bilgisayarımızı güvenli şekilde kapatabiliyoruz (ya da güç tuşunu kapatmaya ayarladıysanız işe yarayabilir). Bu kesin bir bilgi değil. Yeni sürücülerle tekrar deneyeceğim...
    Bunların dışında henüz bir problem/sakatlık/arıza vb. bir duruma rastlamadım.

Fiyat: Bu modelin i3 ve i5 şeklinde farklı altmodelleri mevcut. Ayrıca bazı cihazlar işletim sistemi olmaksızın satışa sunulmuş durumda. Ayrıca bazıları ise 512MB grafik kartı hafızasına sahip. Bu yüzden tek bir fiyat yazmak anlamsız. Bu yüzden bu konuda da Google gibi sayfalardan "Dell Inspiron N5010" şeklinde arama yaparak fiyat araştırması yapınız.

FAYDALI ADRESLER, BAĞLANTILAR
    Webcam Central - Dell.com

28.09.2010-05:48 (Güncelleme: 12.10.2010)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devrim75 -- 12 Ekim 2010; 10:27:52 >

• Güzel bir başlık olmuş. N5010 ile ilgili bir sürü başlık açıldı ve çok büyük bir kısmı araştırmadan açılmış, gereksiz konular. TTNet vasıtasıyla son zamanlarda iyice popüler hale gelen bu seri için yönlendirme yapabileceğimiz bir başlık oldu böylece. Eline sağlık
  • Çok teşekkürler Jay Jay. Geziyorum, daha hangi bilgileri toparlayacağıma bakıyordum.
    Teşekkürler tekrar. :)
  • Mrblar öncelikle konu bir çok insana çok yararlı olacaktır teşekkür ederim
    birşey sormak istiyorum ilk defa bir laptop kullanıcam en başta bilgisayarı açtığımzda ne yapmak gerekir nasıl devam etmek gerekir nasıl yedekleme yapılır gerçekten bilmiyorum bu konuda yardımlarınızı rica edicektim
    Bu cihazın i3 lü modeline direk windows7 ultimate 64 bit kursak acaba bize verilen win7 32 serialı ile orjinal olarak kullanabilirmiyz ?
    yardımlarınız vecevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler...
  • Teşekkürler Marinavaleng.

Şöyle diyebilirim; Dizüstü kullanmanın masaüstü'nden öyle bir farkı yok. Herşey hemen hemen aynı. Fakat satın aldığınız dizüstü Dell ise veya bu model ise muhtemelen ilk açılışta Windows'un kurulumuyla ilgili ufak bir kaç soru sorulacaktır size. Yani aslında Windows yüklüdür zaten ama kullanıcının girmesi gereken 2-3 bilgi istenir. Devamında zaten Türkçe olacak olan yönergeleri okuyup takip ederek Windows'u basitçe kurabilirsiniz. Sonrası standart bilgisayar kullanımıdır zaten. Yani özel bir durum gerekmiyor.

Yedeklemeye gelince; Aslında özel bir yedekleme yapmanıza gerek yok. İleri seviyedeki kullanıcılar kendilerine göre yedekleme yapar, sabit diskin orasını burasını kurcalar ayrı bir mevzu. Siz, eğer tecrübeli değilseniz (yine N5010'daki Dell DataSafe yazılımı için konuşuyorum) DataSafe yazılımını kullanarak bir kurtarca CD'si oluşturun, koyun dursun bir yerde. Bir tür sigortadır.

Fakat, sabit diskinize fiziksel bir zarar vermediğiniz sürece ve sabit diskin tümüne birden "yanlışlıkla" bir format atmazsanız zaten istediğiniz zaman işletim sistemini geri yükleyebilirsiniz. İşletim sisteminiz -argo deyimle- şiştiği zaman kendi belgelerinizi, program data'larınızı yedeklersiniz (ki bunlar sizin şahsi verilerinizdir). Ardından yine Dell DataSafe yazılımı ile "bilgisayarınızı fabrika durumuna" geri getirebilirsiniz. NOT: Eğer sabit diskiniz fabrika çıkışlı olarak bölümlenmişse, yani işletim sistemi C'de ise, bu fabrikaya ayarlarına dönme işlemi sadece C'yi kapsar. Yani D'deki bilgiler silinmez.

Son olarak, Windows 7 32-Bit serial'i Ultimate 64-Bit'e uymayabilir. Kesin konuşmayayım ama kuvvetli ihtimal olmayacağını düşünüyorum. Burada yazmam uygun olmayabilir ama biraz araştırma yaparsanız serial'i bulabilirsiniz aslına bakarsanız. Yalnız, edineceğiniz Ultimate paketiyle beraber de serial'i gelir diye düşünüyorum.

Görüşmek üzere.

• Çok güzel bir konu olmuş, aslında ben de bunun 2 numara küçüğü olan dell 3010 almayı düşünüyorum, alırsam yorumlarımı eklerim. Devrim sana da bir kaç soru sordum özelden, ilgilenirsen sevinirim.
  • Öncelikle teşekkürler Devrim75 çok güzel bir açıklama olmuş. İlerde kullandıkça farklı bilgilerde eklenebilir tabi. Kafasında soru işareti bulunanlara şimdilik yeterli bilgilendirmelerde bulunmuşsun. Ben geçen hafta i3 işlemcili ve freedos olan modelini almıştım. Benimde eklemek istediğim bazı şeyler var mesela,
    1-"Dell Diagnostics Utility: 32 Bit Diagnostics (Graphical User Interface Version) Version: 1384A0 ♥ (Bir sürücü değil. Boot edilebilir bir Diagnostics CD'si oluşturur. Yanılmıyorsam sabit diskteki 100MB'lık bölümdeki yazılım.)"
    demişsin fakat bende haliyle 100MB'lık bölümde yazılım yok aslında 100MB'lık bir bölüm yok fakat işletim sistemini kurarken sabit diski bölümlediğimizde kendisi otomatik olarak 100MB'lık "sistem" diye bir bölüm oluşturuyor. Sebebi ve ne işe yaradığı konusunda bir fikrim yok.
    2- Ben ilk önce 64-bit kurdum bir sorun yaşamadım ama bilgisayarı çok karıştırdığım için temiz yükleme yapmak amacıyla format attım ve 32-bit kurdum. İkisi arasında normal kullanımda bir fark gözlemleyemedim. Yani her iki sürümde gerçekten hızlı çalışıyor.
    3- Şuanki tek sorunum webcam programını çalıştıramadım. Dell den webcam central programını indirdim fakat webcam driver bulunamadı dedi ve görüntü vermedi. Fakat msn de problem yok kamera çalışıyor. Bu sorunu halledebilirsek çok güzel olacak.
    4- Dikkat etmenizi istediğim bir konu var. Bilgisayarın monitör çevresini (sert plastik olan parlak siyah çerçeve) kesinlikle kuru bezle silmeyin çünkü dikkatli bakacağınız zaman farkedebilirsiniz ama çok ince kılcal çizilmeler oluyor. O yüzden nemli bir bezle varsa mikrofiber bezlerle silerseniz rahatsız olabileceğiniz durumlar oluşmaz.

Şimdilik aklımda olanlar bunlar. Fazla teknik konulardan anlamam fakat sormak istediğiniz şeyler varsa diğer arkadaşlar gibi bende yardımcı olabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: balabanraca
    selam.. arkadaşlar bu laptop a xp yükleyebiliyor muyuz?

Dell in sitesinde xp driverları yok ama başka yerden bulunabilirmi bilemiyorum.
  • Ben teşekkür ederim Aessoydan.

Normal masaüstü veya ofis uygulamalarında 32/64 farkı belirgin olmayabilir. Fakat CPU ile ilgili hızlı hesaplama (ve zip/unzip) gibi işlerde muazzmam far görülüyor. Hele de kurulan yazılım 64-Bit ise tadından yenmiyor.

Şahsen webcam'i hiç kullanmamıştım. Az önce bir deneme yaptım. Bende de tam tersi; WebCam Central'da çalıştığı hâlde MSN Live'de çalışmadı. Henüz problemi çözemedim.

Yaklaşık 2 senedir harici LCD'mi beraberinde gelen mikro-fiber bezle siliyordum. Bezi şimdi dizüstü için ayırdım. Bilgisayar ve monitör bölgesi toz topluyor. En iyisi çok birikmeden bunları temizlemek. Ya değilse çok birikince onca toz zerresini silerken dediğiniz gibi parlak yüzeyleri çizip atıyoruz.

quote:

Orijinalden alıntı: balabanraca

selam.. arkadaşlar bu laptop a xp yükleyebiliyor muyuz?
    XP yükleniyor olsa gerek. Sürücüleri ise dizüstü bileşenlerinin adını ve modelini öğrenerek firmanın resmi sitesinden indirebilirsiniz diye düşünüyorum.

• Çok güzel inceleme olmuş teşekkürler..

GTA IV,Cod mw 2 oynayan varmı?
  • @devrim75
    Verdiğin cevaplar için teşekkür ederim çok yardımcı oldu msjın.. amatör bir kullanıcı değilim ama laptop konusunda amatörüm denebilir ... bgun elime geçti bilgisayar ttnetten aldım fakat daha kutuyu açamadım bu akşam kuruluma başlayacağım son sormak istediğim birşey daha var şöle ki..
    şimdi bu cihazı hiç kullanmadan önce 12 saat şarj etmek mi gerekiyor yoksa şarja takıp şarj olurken aynı zamanda kurulumu gerçekleştirebiliyomuyz ?
    birde yedeklemeyi yapmak için ne kadar bir disk alanı gerekiyor 2 DVD yeterli olur mu ? kaç gb yer ayrılmış kendi hard diskinde bu konuda da bilgi verebilirmisn ?
    ve son bir soru cihaz 3G destekliyor mu 3G modem kullanmadan direk sim kartla cihazı kullanabilrmiym ?
    cevapların için şimdiden teşekkür ederim..
  • Nerden aldın laptopu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blackened_61

Çok güzel inceleme olmuş teşekkürler.. GTA IV,Cod mw 2 oynayan varmı?
    Teşekkürler. Bu hafta içi ilk işim CoD MW2'ye başlamak olacak. Ama o vakte kadar zaten denyimlemiş olabilirsiniz veya bir arkadaş bilgi verebilir.

quote:

Orijinalden alıntı: marinavaleng

...şimdi bu cihazı hiç kullanmadan önce 12 saat şarj etmek mi gerekiyor yoksa şarja takıp şarj olurken aynı zamanda kurulumu gerçekleştirebiliyomuyz ?
    birde yedeklemeyi yapmak için ne kadar bir disk alanı gerekiyor 2 DVD yeterli olur mu ? kaç gb yer ayrılmış kendi hard diskinde bu konuda da bilgi verebilirmisn ?
    ve son bir soru cihaz 3G destekliyor mu 3G modem kullanmadan direk sim kartla cihazı kullanabilrmiym ?...
    Teşekkürler.

Evet pilin ilk şarjı hikayesine deyinmeyi unuttum. Yukarıya eklesem iyi olur. Ben de cihazı ilk aldığımda bunu çok araştırdım. Bir sürü tartışma okudum. Biri bir şey der, diğeri başka şey. Fakat tek mantıklı gelen şu ki yeni nesil pillerde bulunan (beya BIOS'a bağlı) bir şarj edici, pilin max. kapasitesine geldiğinde devreyi açarak gelen elektrik akımını keserek pilin şarjını durdurmaktadır. Bu yüzden değil 12 saat, 25 saat bile elektrikte bıraksanız değişen bir şey olmuyor. Tabii bu noktada, Dell'in kutusundan çıkan bir kağıtta yazan "12 saat şarj edin" sözü de insanı çelişkiye düşürüyor. Ama Dell.com sitesinde arama yapıp gezindiğimde yine bazı kişilerin bu sözü desteklediğini görmekteyiz. Fakat genel sıkça sorulan sorularda şöyle yazılmış: "Soru: Bir Dell dizüstü pili fazla (gereğinden fazla) şarj (overcharge) edilebilir mi? Cevap: Hayır. Pil, tam kapasiteye ulaştığında şarjörü durduracak şekilde dizayn edilmiştir.". Bir başka: "Soru: Bir Dell dizüstü pilini şarj etmek ne kadar zaman alır? Cevap: Şarj süresi sisteme göre değişir. Standart pillerin şarj süresi (sistem kapalıysa) yaklaşık 3 saati bulur."

Bunlar doğru ifadeler ve bence 12 saat şarj hikayesini geçersiz kılıyor. Ben bu bilgiler ışığında (ki zaten 1-2 saat içinde pil LED'i sönüyor) 3 saatlik bir şarj sonrası fiş çekilebilir. Ama tedbir amaçlı, cihazı 12 saat prizde bıraksanız da bir şey olmaz, bir şey kaybedilmez yani. İç rahatlığı için bu yapılabilir.

Kuruluma gelince; Tabii ki pilin şarj edilmesiyle cihazın açık ya da kapalı olmasının çok bir ilgisi yok. Pil şarj olurken de siz kurulum yapabilir, bilgisayarla uğraşabilirsiniz.

Şimdi şöyle. Dell DataSafe yazılımı maalesef upgrade istiyor. Mevcut kurulu olan Basic sürümde ise, ya fabrika ayarlarına dönebiliyorsunuz ya da tek DVD'yi dolduracak şekilde kurtarma DVD'si hazırlayabiliyorsunuz. İşletim sisteminin yedeği zaten sabit diskinizde mevcut. Eğer sabit diskinizden bir partition'ı yedeklemek isterseniz Acronis Ture Image yazılımını şiddetle öneririm. Bu yazılımla 50-60 GB'lık bir bölümü ~5GB'a sıkıştırarak yedekleyebilirsiniz. Yani siz şu an için sadece kurtarma DVD'si oluşturmanız yeterlidir kanımca.

Son olarak sanırım bu modelde 3G desteği yok. Uyarı ve dikkat edilmesi için yazayım; Bilgisayarın pilini çıkarttığınızda, o bölgede SIM kart girişi görülmektedir. Cihazımızda böyle bir özellik olmadığı için orada SIM kartı içine alacak bir donanım bulunmamaktadır. Bu sebeple SIM kartı bilgisayarın içine düşürebilirsiniz. Eğer şansınız yoksa bilgisayarı açmak gerekebilir!. O yüzden 3G ve SIM ile ilgili işlemler yapamıyoruz...

Görüşmek üzere. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devrim75 -- 28 Eylül 2010; 22:43:11 >

• Sayın Devrim 75 biraz şu ReadyBoost olayını açıklarmısın bir yararı varmı, nasıl kullanılır vs. Ayrıca hangi hafıza kartını kullanıyorsun?
  • Aslında benim de bu aralar anlamaya çalıştığım konudur o. Okuduklarıma göre hızlı bir cache ortamı yaratıyoruz. Bilgisayarın açılış ve kapanışlarında belli bilgileri karta yazıp okuyarak sabit diskle vakit kaybetmiyor sistem. Bazı yazılımları kullanırken de benzer şeyleri yapıyor. Hani zaten sabit diskimiz 5400rpm, iyi olur diye düşünmüştüm. Fakat ben şu konfigürasyonda pek bir farklılık hissedemedim. Ya da bir yerde yanlış düşünüyorum.

Şu anda sağdaki kart yuvasında Toshiba'nın 2GB'lık SD hafıza kartı takılı. Kartlı ve kartsız açılış/kapanış süresini ölçtüm. Donanımda harici sabit disk olduğu şekilde, kapanırken 20-23 sn. ve açılırken (tüm masaüstü yüklemeleri dahil) 1'20" ilâ 1'30" civarı işte. Farketmedi.

Belki de cihazlarımızda bu işlem bir şey farketmiyor da olabilir. Yani ihtiyaç hissetmiyor olabilir.
  • Merhaba, kardeşim mimarlığa başladı bu sene ve kendisine bir notebook alacağız. I7 işlemcili notebooklar var fakat fiyat olarak çok fark ediyor, Dell'in bu modeli ilgimi çekti işlemci i5 olması yeterli olacaktır ama sorum acaba ekran kartı mimarlıkta kullanılan modelleme programları için yeterli olacak mıdır?
  • Kuru bezle silme sonucu oluşan kılcal çiziklerden kurtulmanın bir yolu varmıdır acaba? Ben mikrofiber bezi hafif nemlendirerek silmiştim yinede kılcal ufak tefek çizikler oluştu nedenini anlamamıştım iyi oldu.

Bir de kapak kapanınca klavye ile ekran arasında herhangi bir çizik oluşuyormu? ben beyaz köpük gibi olan şeyi hala kullanıyorum da bir artısı olabilirmiki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuzbing

Merhaba, kardeşim mimarlığa başladı bu sene ve kendisine bir notebook alacağız. I7 işlemcili notebooklar var fakat fiyat olarak çok fark ediyor, Dell'in bu modeli ilgimi çekti işlemci i5 olması yeterli olacaktır ama sorum acaba ekran kartı mimarlıkta kullanılan modelleme programları için yeterli olacak mıdır?
    Sayın Fuzbing; Maalesef buna en iyi cevabı yine bir mimar olan ve bu cihazı kullanan biri cevap verebilir. Gayet spesifik bir konu ve "olur, kullanır" demek yanlış olabilir.

Eğer kardeşiniz, kullandığı yazılımın gereksinimlerini iyi biliyorsa ve bu modeldeki ekran kartının teknik detaylarını incelerse belki karar vermede faydası olur diye düşünüyorum. İlk iletimdeki ekran kartı isim ve modelini Google'da aratırsanız detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin.
    quote:

Orijinalden alıntı: hannibal

Kuru bezle silme sonucu oluşan kılcal çiziklerden kurtulmanın bir yolu varmıdır acaba? Ben mikrofiber bezi hafif nemlendirerek silmiştim yinede kılcal ufak tefek çizikler oluştu nedenini anlamamıştım iyi oldu. Bir de kapak kapanınca klavye ile ekran arasında herhangi bir çizik oluşuyormu? ben beyaz köpük gibi olan şeyi hala kullanıyorum da bir artısı olabilirmiki?
    Kılcal çizikler oluşmuşsa pek kurtuluş olmayabilir. Mikrofiber bez kullanmaya devam edin. Bastırmadan silin. Çok da kaygılanmayın; bende çizik yok şu an ama illâ ki olacak yarın bir gün. Arabamdan biliyorum. Deli gibi dikkat ederdim ama olanlar oluyor yine de.

Geçen gün ofisimde bir arkadaşım; Masamda duran zımbayla (bıdı bıdı konuşurken) kağıtları zımbaladıktan sonra hiç düşünmeden kapağı kapalı duran dizüstü'mün üzerine koyuverdi rastgele. Kızsan bir türlü, kızmasan bir türlü...

Kapaktaki (ekran çervesindeki) plastikler belli belirsiz iz yapabiliyor. Ben gün içerisinde bilgisayarı uyutmak için yavaşça kapatıp bırakıyorum ama taşıma işlemi için ben de beyaz köpük kağıdı koyuyorum araya. Ya değilse taşıma esnasındaki titreşim ve olası sarsıntıdan ötürü iz oluşabilir diye düşünüyorum.

• Ve 3. oyunu yükledim..COD MW 2 .. 1366x768 çözünürlükte oynadım en ufak kasma olmadı..
  • Ben de bu modeli yeni aldım ama benimki ekran kartı hafızası 512 olanlardan ve ekranda karıncalanma(piksel dalgalanması) mevcut. Benimle aynı sorunu yaşayan var mı? Garantiye vermeli miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balabanmetin -- 30 Eylül 2010; 0:16:32 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.