Şimdi Ara

Dell Inspiron 7567 | CPU Throttle çözümü (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
930
Cevap
24
Favori
85.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Teşekkürler hocam.

Bir sorum daha olacaktı. Yakın zamanda bilgisayarın macununu değiştirttim ve de format attım. Deneme amaçlı olarak da Max Payne 3 yükledim. Grafikleri sona dayadım ve gpu sıcaklığı 65-70 derecelerde geziniyor. Sıkıntı şu: Oyun oynarken bataryanın şarjı azalmaya başladı ki turbo kapalı ve bugüne kadar hiç bu sorunu yaşamamıştım. Ayrıca pil sağlığı mükemmel ve wear level sadece 17.

edit: pil ayarını yüksek performanstan dengeliye aldım, sorun çözüldü :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donnarumma -- 14 Nisan 2021; 19:14:44 >
  • edit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vooky -- 30 Nisan 2021; 1:28:53 >
  • En son bios update'i olan 1.13.1 cidden çok sinir bozucu. Bilgisayarı aldığıma pişman olmak üzereyim artık. Sizin yapacağınız bilgisayarın... Ne throttlestop ne de XTU çalışmıyor bu sürümde. Bir alt sürüm olan 1.12.1 sürümünde de aynı şekilde çalışmıyor. Sürümü 1.11.0 ve daha aşağısına da downgrade için izin vermiyor, hata veriyor. Nasıl çözeceğim bu sorunu ? Oyunlarda işlemcinin 2GHZ hıza düşmesinden falan bıktım. Oyun bilgisayarı mı çöplük mü belli değil.

Bir de ek olarak, BIOS'u eski sürümüne çeviriyorum ama bilgisayarı yeniden başlattığımda otomatik yeni sürümüne upgrade ediyor. Nasıl devre dışı bırakacağım ? Nedenini hiç anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elrond Peredhil -- 6 Mayıs 2021; 14:47:42 >
  • Elrond Peredhil E kullanıcısına yanıt

Hocam basit bir çözümü var bunun. Ana konuda birkaç sayfa geriye giderseniz bulabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: donnarumma

Hocam basit bir çözümü var bunun. Ana konuda birkaç sayfa geriye giderseniz bulabilirsiniz.

Ne yapacağımı kısaca anlatabilir misiniz? Önceki sayfalara baktım ama çözümü bulamadım.

Edit : Reddit'te adamın birinin yöntemlerini uygulayarak BIOS versiyonunu düşürmeyi başardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elrond Peredhil -- 10 Mayıs 2021; 13:7:39 >

Geçmiş olsun hocam. Şu an gördüm, kusura bakmayın.

• Şu an bios 1.13'üm bios 1.11'e dönemiyorum. Tüm yolları denedim ama olmuyor. Biri yapmışsa eğer son güncel hali nasıldır anlatabilir mi ?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhan1477

Şu an bios 1.13'üm bios 1.11'e dönemiyorum. Tüm yolları denedim ama olmuyor. Biri yapmışsa eğer son güncel hali nasıldır anlatabilir mi ?

İngilizceniz varsa direkt olarak Reddit linkini atayım buraya , burdan yaparsınız : https://www.reddit.com/r/Dell/comments/jw06pe/guide_inspiron_7567_bios_downgrade_from_v1121_to/

İngilizceniz yoksa Türkçeye çevirip buraya yazabilirim. Herkes faydalanmış olur.

İngilizcem var hocam, bu guide'ı 4-5 kere denedim olmuyor. 1.10 biosunun recovery image'ını flash'a atıp normal kapatıp ctrl+esc şeklinde bios rollback yapıyorum ama bios geriye gitmiyor. Aynı şekilde recovery olan seçeneği de denedim. Hepsinde normal bir şekilde bios güncellemesi başlıyor ilk önce %100 olup sonra İntel ME update yapmaya çalışıp ardından succeed deyip işi bitiriyor. Bitirdiğinde F2 spam yapıp bios'a girdiğimde ise 1.12 gözüküyor her şekilde. Guide'da anlatıldığı gibi Rollback yapıp bios güncellemesi başlayıp sonunda error falan vermiyor her seferinde doğru yapıldığına dair ibare beliriyor. Anlamadım gitti valla. Yukardaki arkadaşların başka yöntemleri vardı mesela bios.crv falan değiştiriyorduk. Onu da denedim ve bu seferde geriye dönüş yasak ibaresi çıkıyor. Anlayacağınız ortada kaldım öyle.

Edit: bios setup'da bios downgrade açık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhan1477 -- 12 Mayıs 2021; 18:10:9 >
  • Bir konuda fikrini isteyecektim @-forumber-

Biz Bios'ta bir değişiklik yapmıştık. Ekran kartı artık daha yüksek sıcaklıklarda throttle olmuyordu, 80'lere çıkabiliyordu.

Bu daha fazla güç istemesi anlamına da gelir değil mi bir bakıma? Çünkü throttlestop'dan yaptığım undervolt 134,8 mv idi, onu 130'lara düşürmek zorunda kaldım. O yüzden soruyorum.

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: BJK

Bir konuda fikrini isteyecektim @-forumber-

Biz Bios'ta bir değişiklik yapmıştık. Ekran kartı artık daha yüksek sıcaklıklarda throttle olmuyordu, 80'lere çıkabiliyordu.

Bu daha fazla güç istemesi anlamına da gelir değil mi bir bakıma? Çünkü throttlestop'dan yaptığım undervolt 134,8 mv idi, onu 130'lara düşürmek zorunda kaldım. O yüzden soruyorum.

Teşekkürler.

Yok hocam. Güç gereksiniminde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz o ayarı kapatmak/açmak.

• quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

Yok hocam. Güç gereksiniminde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz o ayarı kapatmak/açmak.

Alıntıları Göster

Allah Allah ilginç, acaba neden olabilir, demek ki daha önce yeterince güç çekmemiş yeterli gelmiş herhalde, şimdi yetersiz geldi :)

• quote:

Allah Allah ilginç, acaba neden olabilir, demek ki daha önce yeterince güç çekmemiş yeterli gelmiş herhalde, şimdi yetersiz geldi :)

Alıntıları Göster

O ayarı kapamak güç gereksinimini GPU 90 dereceye ulaşana kadar sabit tutmasını sağlıyor hocam. O ayarı açık bırakırsanız 73 dereceye kadar sabit tutmasına neden olursunuz, 73 dereceden sonrasında da sıcaklığı sabit tutmak için bu sefer güç tüketimini düşürmeye başlıyor doğal olarak.

Gücün yetersiz geldiği kanısına nasıl vardınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

O ayarı kapamak güç gereksinimini GPU 90 dereceye ulaşana kadar sabit tutmasını sağlıyor hocam. O ayarı açık bırakırsanız 73 dereceye kadar sabit tutmasına neden olursunuz, 73 dereceden sonrasında da sıcaklığı sabit tutmak için bu sefer güç tüketimini düşürmeye başlıyor doğal olarak.

Gücün yetersiz geldiği kanısına nasıl vardınız?

Alıntıları Göster

Eskiden daha fazla undervolt yapabiliyordum (-135 mv kadar) şimdi o değerde kitleniyor, o yüzden -130 mv'a düşürdüm. O yüzden GPU daha yüksek sıcaklığa ulaştıkça, daha fazla güç istiyor diye bir kanı oluştu bende.

• quote:

Eskiden daha fazla undervolt yapabiliyordum (-135 mv kadar) şimdi o değerde kitleniyor, o yüzden -130 mv'a düşürdüm. O yüzden GPU daha yüksek sıcaklığa ulaştıkça, daha fazla güç istiyor diye bir kanı oluştu bende.

Alıntıları Göster

Onunla bir ilgisi yok hocam.

• quote:

Alıntıları Göster
    Hocam konuyla ilgili değil ama bende de Latitude serisinden bir model var. İşlemci fanını kontrol etmek için sorunsuz bir program arıyorum. Halihazırda kullandığınız bir fan kontrol programı var mı?

Bazı yabancı forum sitelerinde 3. Parti programlar var ama çoğu model seçiyor ve EC çipini override ederek sürücü kullanarak işlem yapıyor, bazı uyumsuzluk ve yan etkileri de mevcut olabiliyor(muş).

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Hocam konuyla ilgili değil ama bende de Latitude serisinden bir model var. İşlemci fanını kontrol etmek için sorunsuz bir program arıyorum. Halihazırda kullandığınız bir fan kontrol programı var mı?

Bazı yabancı forum sitelerinde 3. Parti programlar var ama çoğu model seçiyor ve EC çipini override ederek sürücü kullanarak işlem yapıyor, bazı uyumsuzluk ve yan etkileri de mevcut olabiliyor(muş).

Alıntıları Göster

Hocam ben notebook'u satalı baya oldu, ama bi ara denemek için aşağıdaki programı kullanmıştım;

http://forum.notebookreview.com/threads/dellfancmd-%E2%80%93-tool-to-enable-manual-custom-control-of-the-laptop-fans.827106/

Ama sonradan çok gereksiz olduğunu farkedip bıraktım. Ayrıca 7567'de manuel olarak %100 yapsanız bile otomatikte çıktığı kadar yüksek hızlara çıkmıyor fan.

• quote:

Hocam ben notebook'u satalı baya oldu, ama bi ara denemek için aşağıdaki programı kullanmıştım;

http://forum.notebookreview.com/threads/dellfancmd-%E2%80%93-tool-to-enable-manual-custom-control-of-the-laptop-fans.827106/

Ama sonradan çok gereksiz olduğunu farkedip bıraktım. Ayrıca 7567'de manuel olarak %100 yapsanız bile otomatikte çıktığı kadar yüksek hızlara çıkmıyor fan.

Alıntıları Göster
    Sağol hocam. Bende aynen senin attığın linkten bulmuştum önceden. Hatta o programı yazan kişi ile yine kendisinin açtığı şu farklı başlıkta da yazışmıştım (8. sayfada):
    http://forum.notebookreview.com/threads/dellfanmanagement-dellfankeepalive-%E2%80%93-tools-for-managing-the-fan-speed-in-dell-laptops.833340/

Tam verimli olmuyor sanırım. Model seçiyor ve dediğin gibi istediğin ayarı tutturmak çoğu kez mümkün olmayabiliyormuş. Bende Latitude E6430s var da, fan sesi acayip rahatsız ediyor sürekli dur-kalk yaparak çalıştığı için. Resmen işkence gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 12 Temmuz 2021; 23:25:21 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Alıntıları Göster

O zaman demek ki 135 mv'da yeterince test etmemişim. Çünkü sonradan güç artışının başka açıklaması yok Dell Inspiron 7567 | CPU Throttle çözümü 

• Bugün bios 1.14'e geçiş yaptım. Throttle fix uzun zamandır çalışmıyordu. Biosu kurduktan sonra throotle fix uninstall yapıp tekrar yükledim. Maalesef sonuç alamadım. Sonra hem program ekle kaldırdan hem aygıt yöneticisinden DPTF sürüclerini manuel kaldırdım ve tekrar throotle fixi kurdum. Şu an tıkır tıkır çalışıyor. sebebini bilmiyorum. Oyunda da denedim bir sıkıntı yok.

• 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.