Şimdi Ara

Dell Inspiron 7567 - Ana Konu (493. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.806
Cevap
131
Favori
549.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 491492493494495
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Alınmaz. 1050ti ömrünün sonlarına geliyor. Ayrıca bu cihazın driver sorunu çok fazla. Onları stabil hale getirene kadar çıldırıyorsun zaten. Üstüne kasayı açmak, fanı temizleme, macun yenileme işlemleri de çok zor bu cihazda. Daha rahat açılabilen, sorunu az aletlere bak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lakers45

Alınmaz. 1050ti ömrünün sonlarına geliyor. Ayrıca bu cihazın driver sorunu çok fazla. Onları stabil hale getirene kadar çıldırıyorsun zaten. Üstüne kasayı açmak, fanı temizleme, macun yenileme işlemleri de çok zor bu cihazda. Daha rahat açılabilen, sorunu az aletlere bak.
    +1 , sırf o içini açma meselesi yüzünden bile almasın , benim ve birçok kişlinin başı yandı :D
  • Dell 7567 i7 7700hq modelini 4 yıldır çizim ve analiz için çoğunlukla yükte kullandım ve halen daha kullanmaktayım. Üzerinde gelen RAM ve SSD ile sistemin tam performans çalışmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yıl ram olarak 2xkingston hyperx 16gb ve ssd olarak XPG 8200PRO 512gb modellerine geçiş yaptım. İntel XTU'dan normal kullanımda işlemciyi -.135, oyun oynarken -.125 voltaj düşürerek kullanıyorum. Oyunlarda darboğaz sorununu aygıt yöneticisinde ki thermal kelimesi geçen sürücüleri kaldırarak elimine edebiliyorum, fakat sıcaklık yönünde sistem 90 derecelere çıkıyordu ve son günlerde fandan gelen seslerde iyice rahatsız etmeye başlamıştı, bu yüzden termal macunu yenileme zamanının geldiğini anladım. 2 gün önce Noctua NT-H1 ile macun değişimini gerçekleştirdim, demontaj yaparken büyük bir zorlukla karşılaşmadım fakat GPU üzerinde bulunan küçük boyuttaki devre elemanlarından dolayı üzerindeki macunu temizlemek en sıkıntılı kısımdı. Ayrıca demontaj yapacağınız aletlerin uygun ve temiz olmasına dikkat edin, anakart üzerinde metal talaşı bırakmanız kısa devreye neden olabilir. Soğutucu kanatçıkları kontrol etmeyi unutmayın, üzerinde kullanmaya bağlı olarak yapışkansı bir tabaka oluşabilir. Bunu diş fırçası ile temizlemeniz ısı transferini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacaktır.
    Halihazırda ssd ve bellek yükseltmesi ile makineden çok çok memnundum ve şu anda 4 yıllık laptobun sıcaklık sorununu çözdüğümden dolayı da büyük mutluluk yaşıyorum. Önceden 95 derece civarı sıcaklıklar gördüğüm oyun ve çözüm işlemlerinde şu anda 85 derece max görüyorum. Benim kadar bu makineyi hor kullanan birisi daha olduğunu sanmıyorum, çoğu kez düşürmeme, günlerce çözüm yapmasına ve bana rağmen halen daha ilk günkü gibi çalışması takdire şayan açıkcası.
    İlgili arkadaşlara 7567 modeli ile ilgili geri bildirim yapmak istedim, herhangi bir sorunuz varsa yazabilirsiniz, uygun bir zamanda yanıtlamaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laffuer -- 8 Mayıs 2020; 0:45:55 >

• Şu sıralar oyunlarda mavi ekran almaya başladım. Özellikle bf1 ve mb bannerlorda girerken oluyor. Hata nedeni ise video scheduler internal error olarak gözüküyor araştırdığımda driverlarla alakalı olduğu söyleniyor fakat ne yaptıysam düzelmiyor. Var mı böyle bir olay yaşayan?
  • alptheirish A kullanıcısına yanıt
    Oynamak istediğiniz oyunun .exe'sini bulup sağ tıklayıp özellikler kısmından tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretlersen sorunun çözülecektir. Bu sorunun tek çözümü bu maalesef.
  • dokucan kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim hocam. Bu tür sorunlarla uğraşmak artık illet ettirdi cidden Dell'den çok uğraşmışızdır bu laptop için :D
  • quote:

Alınmaz +1000. Macun yenilemek kabus. Bu kadar sinirlendiğim başka aktivite hatırlamıyorum.

İşlemci de çok kötü bu konuda sizi temin edebilirim. Nvidia GPU bence iyi ama gerçekten işlemci bu bilgisahyarın kanseri. İntel çöplüktür çöplük. İnşallah Ryzenler piyasayı dağıtacak. Tabi bu kurla almak mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat Burç

Alınmaz +1000. Macun yenilemek kabus. Bu kadar sinirlendiğim başka aktivite hatırlamıyorum.

İşlemci de çok kötü bu konuda sizi temin edebilirim. Nvidia GPU bence iyi ama gerçekten işlemci bu bilgisahyarın kanseri. İntel çöplüktür çöplük. İnşallah Ryzenler piyasayı dağıtacak. Tabi bu kurla almak mümkün değil.

Alıntıları Göster
    Zamanının en iyi mobil işlemcisiydi hocam 7700HQ. Halen daha çoğu yerde yeterli bence. Yetersizliğini tek hissettiğim oyun/program Battlefield V oldu şu ana kadar. Apex Legends gibi bir oyunu 144 FPS çalıştırabiliyor. 3.5 senelik bir mobil işlemci için fena değil bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

Zamanının en iyi mobil işlemcisiydi hocam 7700HQ. Halen daha çoğu yerde yeterli bence. Yetersizliğini tek hissettiğim oyun/program Battlefield V oldu şu ana kadar. Apex Legends gibi bir oyunu 144 FPS çalıştırabiliyor. 3.5 senelik bir mobil işlemci için fena değil bence.

Alıntıları Göster
    Hocam haklısınız da 6700Hq 7700hq geçişine bakım 7700hq 8750h geçişine bakın.

Amdden sağlam dayak yemese bu geliştirme olur muydu?

İşlemci çok hızlı ısınıyor. Sözde termal macunu yeni. Video render denen birşey yok.

Ayrıca milyon tane şey denedim obsde entegre üzerinden kayıt alınca deli fps düşürüyor. Obs sitesinde laptop yapılarından dolayı böyle olduğu obs harici ile çalışırsa entegre ile çizilen masaüstü görüntüsüne ulaşamayacağı söyleniyor ( diğer denediğim çoğu programda bu sıkıntı yok mirrilis action örnek) haliyle işlemciye yük biniyor felaket doluyor işlemci. İntel yıllarca az çekirdek dayatmasını yapmasının sonuçları bunlar. Bütün ypk Nvidia gpuya bindiğinde ( Nvidia shadow play) takır takır herşey güzel işlemciye en ufak yük binsin anam anam türküsü çığırıyor.

Bir de ben sistemde kasılmalar yaşıyorum firefoxda 10 sekme açayım hemen bağırıyor tepkisrllik sanki düşüyor. Yukarıdaki bir yoruma istinaden ssd takviyesi yapmalı mıyım nvme m2 formatında sistemde hatrı sayılır hızlanma olur mu yoksa? Format at geç mi diyorsunuz?

Nvidia çok para istiyor ama işini iyi yapıyor. İntel hem yıllardır süründürüyor hem de çok para istiyor. AMD ve Nvidia pazar payı kaybettikçe içimin yağları eriyor.

Ama bu kadar gömüyorum ama hakikaten 1000 dolara göre iyi bilgisayar dell 7567 bugünki ortamda pamuklara sarılması gerekiyor. Fakat gerçekten ısınması beni çıldırtıyor söxme termal macun sürdüm 85 derece görüyor habire fan bağırtıyor altı üstü lol oynuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Forumber'e Dell plaket vermesi, işe alması lazım. Şu cihaz hakkında dünyada başka hiçbir yerde bu kadar sayfa konuşulup sorunlar çözülmemiştir.

Throttle uygulaması olmadan pc artık tuvalete bile gidemiyor o kadar elden ayaktan kesilmiş. Throttle açma anında sesler yırtılıyor oyunlarda. Yarın öbürgün saçma sapan bir güncelleme gelip devre dışı kalırsa zaten yakarız bu cihazı.

En son çıkan sorun misal ethernet kablosu takınca 2 snde bir net kopuyordu. Enerji ayarları ile oynayınca sabitlendi. Kaç sene kullan kullan yarın öbürgün başka bir driver sorun yapıyor. Dell sitesindeki driverlara güven bile duymuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat Burç

Hocam haklısınız da 6700Hq 7700hq geçişine bakım 7700hq 8750h geçişine bakın.

Amdden sağlam dayak yemese bu geliştirme olur muydu?

İşlemci çok hızlı ısınıyor. Sözde termal macunu yeni. Video render denen birşey yok.

Ayrıca milyon tane şey denedim obsde entegre üzerinden kayıt alınca deli fps düşürüyor. Obs sitesinde laptop yapılarından dolayı böyle olduğu obs harici ile çalışırsa entegre ile çizilen masaüstü görüntüsüne ulaşamayacağı söyleniyor ( diğer denediğim çoğu programda bu sıkıntı yok mirrilis action örnek) haliyle işlemciye yük biniyor felaket doluyor işlemci. İntel yıllarca az çekirdek dayatmasını yapmasının sonuçları bunlar. Bütün ypk Nvidia gpuya bindiğinde ( Nvidia shadow play) takır takır herşey güzel işlemciye en ufak yük binsin anam anam türküsü çığırıyor.

Bir de ben sistemde kasılmalar yaşıyorum firefoxda 10 sekme açayım hemen bağırıyor tepkisrllik sanki düşüyor. Yukarıdaki bir yoruma istinaden ssd takviyesi yapmalı mıyım nvme m2 formatında sistemde hatrı sayılır hızlanma olur mu yoksa? Format at geç mi diyorsunuz?

Nvidia çok para istiyor ama işini iyi yapıyor. İntel hem yıllardır süründürüyor hem de çok para istiyor. AMD ve Nvidia pazar payı kaybettikçe içimin yağları eriyor.

Ama bu kadar gömüyorum ama hakikaten 1000 dolara göre iyi bilgisayar dell 7567 bugünki ortamda pamuklara sarılması gerekiyor. Fakat gerçekten ısınması beni çıldırtıyor söxme termal macun sürdüm 85 derece görüyor habire fan bağırtıyor altı üstü lol oynuyorum.

Alıntıları Göster
    Tabi hocam, AMD'den dayak yeme konusuna katılıyorum ben zaten.

İşlemcinin çok hızlı ısınması Intel'in suçu evet. Ama günlük kullanımda fan hiç çalışmıyor bende neredeyse. Chrome'da Youtube'dan video açarsam arada bi çalışıyor sadece (masaüstünde Turbo Boost'u kapatıyorum ben ThrottleStop'dan).

Sizdeki OBS sorununu anlamadım hocam ben cidden. Önceden de dediğim gibi bende sorunsuz çalışıyor. 1080p 60FPS'de 7700HQ için %20 civari kullanıyor maximum bende.

NVMe SSD kullanıyorum ben uzun zamandır. Cihazın BIOS yazılımında SATA SSD'lerle ilgili bir problem var sanırım. Yazma performansı çok düşüyor. İsterseniz deneyebilirsiniz.

• quote:

Forumber'e Dell plaket vermesi, işe alması lazım. Şu cihaz hakkında dünyada başka hiçbir yerde bu kadar sayfa konuşulup sorunlar çözülmemiştir.

Throttle uygulaması olmadan pc artık tuvalete bile gidemiyor o kadar elden ayaktan kesilmiş. Throttle açma anında sesler yırtılıyor oyunlarda. Yarın öbürgün saçma sapan bir güncelleme gelip devre dışı kalırsa zaten yakarız bu cihazı.

En son çıkan sorun misal ethernet kablosu takınca 2 snde bir net kopuyordu. Enerji ayarları ile oynayınca sabitlendi. Kaç sene kullan kullan yarın öbürgün başka bir driver sorun yapıyor. Dell sitesindeki driverlara güven bile duymuyorum.
    Güzel yorumlarınız için sağolun hocam . Throttle olayında kendileri BIOS'dan DPTF'i devre dışı bıraksalar herşey çözülecek aslında.

Sürücülerle ilgili hiç sorun yaşamadım bu arada ses sürücüleri dışında. Ethernet'i de aktif kullanırım ama sizin yaşadığınız soruna rastlamadım hiç.

• quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

Tabi hocam, AMD'den dayak yeme konusuna katılıyorum ben zaten.

İşlemcinin çok hızlı ısınması Intel'in suçu evet. Ama günlük kullanımda fan hiç çalışmıyor bende neredeyse. Chrome'da Youtube'dan video açarsam arada bi çalışıyor sadece (masaüstünde Turbo Boost'u kapatıyorum ben ThrottleStop'dan).

Sizdeki OBS sorununu anlamadım hocam ben cidden. Önceden de dediğim gibi bende sorunsuz çalışıyor. 1080p 60FPS'de 7700HQ için %20 civari kullanıyor maximum bende.

NVMe SSD kullanıyorum ben uzun zamandır. Cihazın BIOS yazılımında SATA SSD'lerle ilgili bir problem var sanırım. Yazma performansı çok düşüyor. İsterseniz deneyebilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Hocam OBS konusunda bir kaç sorum olacak.

1) İlk kurulumda siyah ekran oldu mu?
    2) Siyah ekran olduysa bunu çözmek için ne yaptınız?
    3) OBS'i entegre grafik üzerinde mi çalıştırıyorsunuz yoksa harici üzerinde mi?
    Ben OBS'i entegrede çalıştırırsam(grafik ayarlarından programı güç tasarrufu seçeneğine alıyorurm yani entegreye öbür türlü sağ tıkla entegre ile çalışmıyor) ekran yakalama çalışıyor. Ekran yakalama ile oyunu da kaydediyor fakat bütün yük entegre üzerinde. NVENC codec yaparsam yine biraz yük alıyor üzerinden ama yine çok fazla fps düşüşü var.

Eğer OBS'i harici üzerinde çalıştırırsam ekran yakalamadan kesinlikle görüntü alamıyorum fakat oyun yakalamayı açıp lolü kaydettiğimde performans kaybı diğer senaryoya göre çok çok daha kabul edilebilir bir seviyede oluyor.

Şu makalede beni destekler şeyler yazıyor.https://obsproject.com/forum/threads/laptop-black-screen-when-capturing-read-here-first.5965/

Ya da ben tamamıyla yanılıyorum. Sanırım siz harici de çalıştırıp oyun yakalama ile kaydettiniz. Ekran yakalamayı kullanmıyorsunuz.

Mirrilis action örneğini vermiştim. Obs'in ekran yakalama mantığı ile kaydediyor ve zerre performans kaybı yok. Nvidia Shadow play yine sıfır sıkıntı ama itiraf etmeliyim sorun çıkarmasa OBS'i bırakmazdım kolay kolay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat Burç -- 13 Mayıs 2020; 17:52:10 >

• Markus Schulz kullanıcısına yanıt
    hocam geldi mi klavyeniz aynı sorun bende de var bende klavyeyi değiştireceğim galiba
  • Ertugruly kullanıcısına yanıt
    hocam en son ne yaptınız w d ve e tuşum çalışmıyor
  • Throttle sorunuyla ilgili merak ettiğim bir mevzu var. Hadi biz forumber sağ olsun bir şekilde hallettik de;

1- Avrupa'daki, Amerika'daki vs. 7567 kullanıcıları bu sorunu yaşamıyor mu?
    2- Yaşıyorlarsa Dell'e tepki göstermiyorlar mı?
    3- Gösteriyorlarsa Dell bu tepkilere nasıl tepkisiz kalıyor da bu sorunu çözmeye çabalamıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: donnarumma

Throttle sorunuyla ilgili merak ettiğim bir mevzu var. Hadi biz forumber sağ olsun bir şekilde hallettik de;

1- Avrupa'daki, Amerika'daki vs. 7567 kullanıcıları bu sorunu yaşamıyor mu?
    2- Yaşıyorlarsa Dell'e tepki göstermiyorlar mı?
    3- Gösteriyorlarsa Dell bu tepkilere nasıl tepkisiz kalıyor da bu sorunu çözmeye çabalamıyor?
    Ben Dell forumuna ve Reddite kaç kere yazdım. Bi tarafına takan bile olmadı... Oradakiler için bu alet çerezlik. Bizim gibi ülkelerdeki zar zor para biriktiren garibanlar anca alabiliyor. Brezilyadan çok kişi yazdı bana hepsine yardım ettim vs. Ama Delldeki mühendislerin şeyinde değil bu sorunlar.
  • Arkadaşlar merhaba. Bende GTX 1050 Ti, i7-7700 içeren 7567 modeli var, daha önce içinde bulunan HDD'yi SSD ile değiştirmek, içinde bulunan SSD'yi de daha yüksek kapasiteli bir SSD ile değiştirmek ve mevcut tek RAM'i iki ayrı 16 GB RAM ile güncellemek şeklinde bir planım olduğundan bahsetmiştim fakat sizce mantıklı bir yatırım olur mu? Normalde bu yükseltmeyi yapmaya karar verseydim montajı/demontajı, termal macun yenilemesini, fan temizliğini, egzoz çıkışı temizliğini kendim yapacaktım fakat yanlış tornavida ucu kullanmaya bağlı olarak birkaç vidanın ağzını bozduğum için egzoz çıkışını ayıramıyorum, oradaki plastik kısımları havya ile eritip sökeyim dedim daha da beter ettim :D Dolayısıyla bu değişikliklerin hepsi için sanırım Koç Sistem'e gitmem gerekecek. Masaüstü PC toplamaya fiziksel ortamım pek müsait değil. Malum GTX 1050 Ti da artık miadını dolduruyor. Sizce bunca dert çekilir mi(özellikle Koç Sistem tarafı beni ürkütüyor) yoksa paraya kıyıp şunu al dediğiniz güncel bir laptop var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Proprietor

hocam geldi mi klavyeniz aynı sorun bende de var bende klavyeyi değiştireceğim galiba
    Aldım hocam 8-9 günde geldi, şimdi tornavidayla macunu bekliyorum. Royal Mail İngiltere'den 5 günde getirdi Türkiye'ye, arasla mng 3 gündür macunla tornavidamı getirecek inşallah
  • 
Sayfa: önceki 491492493494495
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.