Şimdi Ara

DELL INSPIRON 1520 KULLANANLAR KULUBU

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
4.877
Cevap
7
Favori
360.451
Tıklama
Giriş
    243 Mesaj
    psychoirfan teşekkürlerimi sunarım.
    |
    |
    3468 Mesaj
    Dell Inspiration 1525 serisinin ekranı ne durumda?Ben alırsam true bright tech. + 1440X... çözünürlükte ekranla alacağım.Fakat aklıma takılan bir soru var: Dell sahibi bir arkadaşın ekranından 3 kişi film izleyemiyordu.Bu durum hala devam ediyor mu?

NOT: Cevap yazacak arkadaşların objektif cevaplar vermeleri rica olunur.
    |
    |
    google'dan "k-lite" diye arat codec pack i yükle...istediğin video yu aöabilecek artık bilgisayarın...
    |
    |
    Bilgisayar seçimi konusunda ilgililenenlere birkaç önerim olacak:

1-) Bazı kişiler şu cihazı kullanıp tecrübe eden var mı diye soruyorlar.
    - Size birilerinin mükemmel dediği cihaz sizde binlerce sorun yaratabilir. Veya berbat dediği cihaz muhteşem olabilir. Dell marka bilgisayarlar için bu durum böyle maalesef.

2-) Bazı ufak tefek program tabanlı sorunları için " kafayı yiycem " tabiriyle yardım isteyenler oluyor.
    - Tabi ki yardım istemeniz doğal ancak her sorunun burada çözülmesi mümkün değil. Çünkü genel driver veya işletim sistemi dışındaki problemlerin çözümünde "Bir bakmak." tabiri yatar. Özel program tabanlı sorunlar için yerinde bir bakmak gerekir. Bu yüzden böyle sorunların çözümünde bazen bilgisayar hakkında bilgi sahibi bir tanıdığınıza göz attırmanız gerekir.

3-) Genel olarak bilgisayar seçimi konusunda.
    - T7XXX , T8XXX , T9XXX işlemciler her bazda ( office, multimedia, cad, oyun uygulamalarında ) iyidir. Sormanıza bile gerek yoktur. Ve en azından 1 sene için bu böyle olacaktır.

- Her ne seviyede olursa olsun günümüz için 2 GB ram' in altını önermiyorum! ( En fazla 100 dolar paraya mal olur. ) Ancak " Ben sadece ve sadece word, excel kullanır ve film izleyip müzik dinlerim. " derseniz 1 GB iyidir.

- Her ne seviyede olursa olsun günümüz için onboard grafikleri önermiyorum. Ancak " Ben sadece ve sadece word, excel kullanır ve film izleyip müzik dinlerim. " derseniz onboard kullanabilirsiniz.

- Blutooth her cihaz için kaçınılmazdır.

- En az 4 usb girişine sahip bilgisayarlar tercih edilmelidir.

- Aldığınız notebooku LCD tv ye bağlama gibi bir düşünceniz varsa mutlaka DVI çıkışlı modellere yönelin.

- Dell 1520, 1525, 1720 cihazlar çoğu notebooka göre daha iyi klavyeye sahip olduğundan klavye kullanımı zevklidir, insanı yormaz. ( Diğer modeller için de geçerli olabilir. )

- Aldığınız cihazın hoparlörlerinin mümkünse bileklerinizin alt kısmında ve notebookun alt tarafında olmasına özen gösterin. Aksi halde çıkan ses öyle ya da böyle sizi rahatsız edecektir.

4-) Genel olarak ekran kartı seçimi konusunda:

- 8400M GS, 8500M GS serisini oyun severler tercih etmemelidir. Ancak yine de bu cihazlarla neredeyse bütün oyunlar öyle ya da böyle oynanabilir. ( 2006 yılı ve öncesi oyunlar neredeyse full ayarlarda. ) Normal bir kullanıcı için ( ofis, multimedia, cad etc. ) bu ekran kartları iyidir.

- Notebookta oyun sınırlarını zorlamak isteyenler 8400 GT, 8500M GT, 8600M GS, HD2600, 9300M GS, 8600M GT, HD2600XT, 9500M GS, 8700 XX, 8800 XX ve sonrası ekran kartlarını tercih etmelidirler. (8600 GT ve sonrası yazılanlar şiddetle tavsiye edilir.)

Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1520extreme -- 15 Nisan 2008; 4:06:55 >
    |
    |

• Yarbay
    5054 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: 1520extreme

- Size birilerinin mükemmel dediği cihaz sizde binlerce sorun yaratabilir. Veya berbat dediği cihaz muhteşem olabilir. Dell marka bilgisayarlar için bu durum böyle maalesef.

2-) Bazı ufak tefek program tabanlı sorunları için " kafayı yiycem " tabiriyle yardım isteyenler oluyor.
    - Tabi ki yardım istemeniz doğal ancak her sorunun burada çözülmesi mümkün değil. Çünkü genel driver veya işletim sistemi dışındaki problemlerin çözümünde "Bir bakmak." tabiri yatar. Özel program tabanlı sorunlar için yerinde bir bakmak gerekir. Bu yüzden böyle sorunların çözümünde bazen bilgisayar hakkında bilgi sahibi bir tanıdığınıza göz attırmanız gerekir.

- T7XXX , T8XXX , T9XXX işlemciler her bazda ( office, multimedia, cad, oyun uygulamalarında ) iyidir. Sormanıza bile gerek yoktur. Ve en azından 1 sene için bu böyle olacaktır.

- Her ne seviyede olursa olsun günümüz için 2 GB ram' in altını önermiyorum! ( En fazla 100 dolar paraya mal olur. ) Ancak " Ben sadece ve sadece word, excel kullanır ve film izleyip müzik dinlerim. " derseniz 1 GB iyidir.

- Her ne seviyede olursa olsun günümüz için onboard grafikleri önermiyorum. Ancak " Ben sadece ve sadece word, excel kullanır ve film izleyip müzik dinlerim. " derseniz onboard kullanabilirsiniz.

- Aldığınız notebooku LCD tv ye bağlama gibi bir düşünceniz varsa mutlaka DVI çıkışlı modellere yönelin.

- Dell 1520, 1525, 1720 cihazlar çoğu notebooka göre daha iyi klavyeye sahip olduğundan klavye kullanımı zevklidir, insanı yormaz. ( Diğer modeller için de geçerli olabilir. )

- Aldığınız cihazın hoparlörlerinin mümkünse bileklerinizin alt kısmında ve notebookun alt tarafında olmasına özen gösterin. Aksi halde çıkan ses öyle ya da böyle sizi rahatsız edecektir.

- 8400M GS, 8500M GS serisini oyun severler tercih etmemelidir. Ancak yine de bu cihazlarla neredeyse bütün oyunlar öyle ya da böyle oynanabilir. ( 2006 yılı ve öncesi oyunlar neredeyse full ayarlarda. ) Normal bir kullanıcı için ( ofis, multimedia, cad etc. ) bu ekran kartları iyidir.

- Notebookta oyun sınırlarını zorlamak isteyenler 8400 GT, 8500M GT, 8600M GS, HD2600, 9300M GS, 8600M GT, HD2600XT, 9500M GS, 8700 XX, 8800 XX ve sonrası ekran kartlarını tercih etmelidirler. (8600 GT ve sonrası yazılanlar şiddetle tavsiye edilir.)

Saygılarımla..

öncelikle bilgilendirmen icin cok tesekkurler aklimdaki bir cok soruya cewap wermissin tek bi seferde benimde almak istediim model T8100 islemciye 3gb ram e we 8600GT ekran kartina sahip hepsini belirtmissin cok tesekkur ederim saygi benden...
    |
    |

• Yüzbaşı
    465 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: burcink

quote:

Orjinalden alıntı: 1520extreme

Saygılarımla..

öncelikle bilgilendirmen icin cok tesekkurler aklimdaki bir cok soruya cewap wermissin tek bi seferde benimde almak istediim model T8100 islemciye 3gb ram e we 8600GT ekran kartina sahip hepsini belirtmissin cok tesekkur ederim saygi benden...

burcink arkadaşım sana gönül rahatlığıyla alabileceğini söylüyorum sen hala düşünüyo musun dell 1520 t8100 ve 8600m gt veya t8xxx veya t9xxx bu modeller süper...
    |
    |

• Yarbay
    5054 Mesaj
    emil dostum saolasin nieti bozdum alacam da tr ye bi gidiim simdi kıbrısdaim pazar gunu gitcem haftayada alcam ins. da.... pcdepo dan mmi yoksa bimeksten mi aliim ona karar weremedim depo da 1900 a gelio biemksde ise bi ust modeli war 007 olan oda Tax Free ile 2000 gelio ona karar weremedim ama yardimlarin icin cok tesekkurler
    |
    |
    nerden alıcağına kendin krr ver burcink arkadaşım bende yurtdışındayım ve gerçekten laptop çok lazım oluyo ve gezip görme gibi şansımda olmadığı için forumlardan gördüğüm kadarıyla biliyodum çok arada kalmıştım bende alıcağım zaman hp mi dell mi toshiba mı yoksa paraya kıyıp vaio mu diye...dell inspiron 1520 T7250'ye karar vermiştim ama şansa bak ki babamın almaya gittiği gün T8100 aldığım yere giriş yapmış satış görevliside bu daha iyi bunu alın deyince almış.şans yani belkide türkiyedeki ilk sahibi falanımdır
    |
    |

• Teğmen
    234 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: burcink

emil dostum saolasin nieti bozdum alacam da tr ye bi gidiim simdi kıbrısdaim pazar gunu gitcem haftayada alcam ins. da.... pcdepo dan mmi yoksa bimeksten mi aliim ona karar weremedim depo da 1900 a gelio biemksde ise bi ust modeli war 007 olan oda Tax Free ile 2000 gelio ona karar weremedim ama yardimlarin icin cok tesekkurler

Seçiminiz için "şikayet var" gibi sitelere bakabilirsiniz. Mümkünse cihazınızı yabancı sitelerden tedarik etmeye çalışın. Türkiye de hala ticaret, mal ve hizmet konularındaki hukuki prosedürler yerine oturmamıştır. ( En azından müşteri bazında. ) Bu yüzden ülkem adına utanç duyuyorum ama elden birşey gelmez. Bu dediklerim için forum sayfalarını araştırırsanız ne gibi durumlarla karşılaşıldığını göreceksiniz..

Ama illa bir tavsiye isterseniz. Cihazı büyük teknoloji firmalarından veya tanıdığınız bir firmadan elden tedarik etmeye çalışın ve herhangi bir problem çıkması halinde cihazı değiştirmelerini ön şart olarak öne sürün, gerekirse ek bir yazılı sözleşme yapın. Biraz dişli bir müşteri olduğunuzu gösterirseniz bu ön şartlarınızı kabul ettirebilirsiniz.

İyi alışverişler..
    |
    |

• Yarbay
    5054 Mesaj
    peqi yurtdisindan nerden tedarik edebilirim we ole bi imkan olsa bile nakit odeyemem ogrenciim cunku bana taksitli lasim. tawsiye edeceiniz ole bi yer warmi arkadaslar
    |
    |
    Öncelikle açıklamaların için çok teşekkürler. Bende ilk dediğini düşündüm yani 512 leri çıkarıp 1gbx2 takmayı düşündüm ama klavyenin altındaki rami çıkarmayı gözüm kesmiyo. Onun için böyle bir yola başvurmayı düşündüm. Neyse artık böyle biraz daha idare edip sonra 2x4gb takarım hem ramların fiyatıda ucuzlamış olur. Tekrar teşekkürler...

quote:

Orjinalden alıntı: alperci

Valla arkadaşım o şekil bir ram konfigrasyonu tam randıman vermez, elbette kullanılır ama işlemcin çift işlemci, yani dual, o yüzdende ram lerinde dual olması lazımki arasındaki veri trafiği paralel çalışsın, bence sen sendeki 512 likleri çıkar ayrı ayrı 1gb al 2x1Gb = 2Gb olarak tak derim... he şayet biraz daha para ekliyebilirim diyorsan, bence şu devirde en iyi seçim 2Gb 800Mhz x 2Gb 800Mhz = 4Gb 800Mhz şeklinde... Ama tabi sen bilirsin, seni zaten sanırım 1gb idare etmiş 2gb da idare eder seni... Yani kısaca bir slotta 512Mb bir slotta 2Gb verimli olmaz, bence yapma... He son olarak onu görmemiştim sendeki 512 ram 800Mhz miş, e biri 800Mhz biri 667Mhz böyle bi konfigrasyon hele hiç yapma benden tavsiye...

gösterdiklerinde OCZ olan 800Mhz lik ram, o yüzden o daha performanslı...

OCZ marka dizüstüne uyarmı diye bişey yok, ram alırken notebook ram i alıcaksın, masa üstü pc lerin ram leri ile notebook ların ram leri farklıdır, ona göre al...

quote:

Orjinalden alıntı: asc2

Bu kadar ram le ilgili hazır tartışma varken bende bi kaç soru sorayım.
    Benim bil 7100 işlemcili 32 bit Xp pro. SP2 2*512 ram(800 mhz). Bu ramlerden birini çıkarıp yerine 2 gb bir ram takmak istiyorum. Toplamda 512+2gb=2.5 gb olacak. Öncelikle bu kombinasyon doğru olur mu?
    Kingston marka
    # Kapasiteler : 2GB
    # Mimari : DDR2
    # Slot Türü : DDR2
    # ECC : Non-ECC
    # Çalışma Frekansı : 667MHz
    # Pin Sayısı : 200Pin
    # Çalışma Gerilimi : 1.8V
    # CAS Gecikmesi : CAS5
    # Garanti : Ömürboyu

YOKSA

OCZ MARKA

# 2GB (2048MB)
    # 800MHz DDR2
    # 1.8V''da CL 5-5-5-15
    # Unbuffered
    # 200pin SODIMM
    # Ömür Boyu Garanti
    # Ürün Kodu : OCZ2M8002G

Hangisini alsam daha iyi performans elde ederim.

İkinci olarakta OCZ MARKA ram diz ustume uyarmı.

Yorumlarınızı bekliyorum...

|
    |

• Yüzbaşı
    511 Mesaj
    Arkadaslar simdi guncellestirmeler bolumunde gordum.Vista Service Pack1 turkce final cikmis.Bilginize.

Windows Vista Service Pack 1 (KB936330)

Yükleme boyutu: 65,0 MB - 534,8 MB

Güncelleştirme türü: Önemli

Windows Vista Service Pack 1 (SP1), müşterilerimizin görüşleri doğrultusunda hazırlanmış bir Windows Vista güncelleştirmesidir. Windows Vista SP1 belirli güvenilirlik ve performans sorunlarını giderir, yeni donanım türlerini destekler ve gelişmekte olan çeşitli standartlara yönelik destek ekler. Bu öğeyi yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Ek bilgi:
    http://support.microsoft.com/kb/936330

Yardım ve Destek:
    http://technet.microsoft.com/en-us/windowsvista/bb738089.aspx
    |
    |

• Yüzbaşı
    896 Mesaj
    arkadaşlar sp1 final çıkmış ama Türkçesi henüz yok sadece 5 dilde yayınlanmış ve tabiki Türkçemiz o 5 dilin arasında yine yok
    |
    |

Windows Vista SP1 is available in all 36 Windows Vista languages via the stand-alone installer and Windows Update. For TechNet Plus and MSDN subscribers, the DVD image of Windows Vista with SP1 is available for download in English, French, German, Spanish, Japanese, Chinese Traditional (HK), Chinese Simplified, Chinese Traditional (TW), Portuguese (Brazil), Italian, Russian, Portuguese, Dutch, and Swedish. It will be available in all 36 languages within a few weeks.

Burada sp1 36 dil icin cıktı deniyor. ancak TechNet Plus(?) ve MSDN(?) aboneleri için windows vista SP1 DVD image sadece belirtilen dillerde cıkmıs geri kalan diller için bir kac haftaya kadar cıkacakmıs.
    |
    |

DELL INSPIRON 1520 KULLANANLAR KULÜBÜ

Intel® CoreTM 2 Duo İşlemci T7500 (2,2GHz,4 MB L2 Önbellek, 800 MHz FSB)
    2 GB Çift Kanallı 667MHz DDR2 SDRAM
    250GB 7200 RPM SATA sabit disk
    NVIDIA® GeForceTM 256MB DDR2 8600M GT

• Çavuş
    54 Mesaj
    LÜTFEN BİLGİSİ OLAN , YARDIM EDEBİLİR Mİ ACABA ...

BEN BİLGİSAYARIMA 1 GÜN ÖNCE İNTERNETTEN BULDUM , WİNDOWS VİSTA SERVİCE PACK 1 TÜRKÇE , EK PAKETİNİ YÜKLEDİM..

VE INSPIRON 1520 BİLGİSAYARIMA , SERVİCE PACK 1 TÜRKÇE EK PAKETİNİ YÜKLEDİKTEN SONRA , YANINDA GELEN 2 TANE , 1GB 667 MHZ DDR2 RAMLERİ ÇIKARIP , YERİNE , OCZ MARKALI , 2 TANE 2GB 800 MHZ DDR 2 RAMLERİ TAKTIM.. VE BİLGİSAYARIM RAMLERİ 4GB GÖRDÜ..

YALNIZ VİSTA İÇERİSİNDE , RAMLERİN HIZINI GÖSTEREN , YANİ 800 MHZ YAZAN YERİ BULAMADIM.. BEN DE BİLGİSAYAR AÇILIRKEN F2' YE BASIP BİOS AYARLARINA GİRDİM, ORADAN GÖRMEK İSTEDİM ..
    VE ORADA RAM HIZI OLARAK YİNE 667 MHZ YAZIYOR .. NEDEN ACABA 800 MHZ YAZMIYORDA , 667 MHZ YAZIYOR HALA................RAMLER 800 MHZ
    BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçankorkmaz -- 18 Nisan 2008; 2:25:57 >
    |
    |
    Ramin hizinin ne oldugu kadar anakartin ne destekledigide onemli.. anakart en fazla 667 destekliyor ise 800 de taksan 667 gorur.. bende de Service pack 1 i yukledikten sonra bilgisayar 4gb olarak gormeye basladi daha onceden 3.5gb goruyordu.. sasirdim :)
    quote:

Orjinalden alıntı: Uçankorkmaz

LÜTFEN BİLGİSİ OLAN , YARDIM EDEBİLİR Mİ ACABA ...

BEN BİLGİSAYARIMA 1 GÜN ÖNCE İNTERNETTEN BULDUM , WİNDOWS VİSTA SERVİCE PACK 1 TÜRKÇE , EK PAKETİNİ YÜKLEDİM..

VE INSPIRON 1520 BİLGİSAYARIMA , SERVİCE PACK 1 TÜRKÇE EK PAKETİNİ YÜKLEDİKTEN SONRA , YANINDA GELEN 2 TANE , 1GB 667 MHZ DDR2 RAMLERİ ÇIKARIP , YERİNE , OCZ MARKALI , 2 TANE 2GB 800 MHZ DDR 2 RAMLERİ TAKTIM.. VE BİLGİSAYARIM RAMLERİ 4GB GÖRDÜ..

YALNIZ VİSTA İÇERİSİNDE , RAMLERİN HIZINI GÖSTEREN , YANİ 800 MHZ YAZAN YERİ BULAMADIM.. BEN DE BİLGİSAYAR AÇILIRKEN F2' YE BASIP BİOS AYARLARINA GİRDİM, ORADAN GÖRMEK İSTEDİM ..
    VE ORADA RAM HIZI OLARAK YİNE 667 MHZ YAZIYOR .. NEDEN ACABA 800 MHZ YAZMIYORDA , 667 MHZ YAZIYOR HALA................RAMLER 800 MHZ
    BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM....

|
    |

PSN: tuNNa_tr

• Yüzbaşı
    723 Mesaj
    arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce arkadaşıma dell inspiron 1520 serisi laptop aldık. fakat su an bilgisayara ne olduysa açılmıyor. start düğmesine basıyorum, mavi dell yazısı geliyor, sonra vista'nın loading'i ilerliyor, ardından mouse'un ucu geliyor ekrana ve ekran simsiyah oluyor. güvenli mod'da açmayı denedim , onda dahi açmadı. aklıma format atmaktan başka birşey gelmiyor. bu bilgisyara daha önce format atmadığım için , birazda çekiniyorum. yardımlarınız için simdiden tesekkur ederim...
    |
    |
    cemil&mustafa

1520 laptopları televizyona nasıl bağlarız bilen var mı? televizyonda yalnız skart girişi varsa durum ne olur?
    |
    |
    Gecen hafta sarj aletim calismamaya basladi.. ardindan baska bir sarj aleti denedim ama laptop sarj olmadi.. dell chat kismindan teknik servisle gorustum anakartin sarj baglantisinda sorun vardir dediler ve size bir kutu yolluyoruz dediler. 1 gun sonra kutu elime ulasti.. kutu ozel yapim laptopu korumak icin.. kutuyla beraber sifir sarj aleti yolladilar.. kutuya laptopu yerlestirip kargoyu aradim gelip evden aldilar ve hicbir ucret odemedim.. ardindan 6 gun icinde ana karti degistirip yeniden yolladilar.. yani laptop bozuldugunu anladigimdan sonra 7. gunde anakarti degismis olarak elimdeydi ve evden bile cikmadan, 1 kurus harcamadan hallettim...

Insallah gun gelir Turkiyede de boyle hizmet verirler...

Ayrica bir sorum olucak ekran karti icin hangi driver i kullaniyorsunuz? 169.09 yuklesem sorun olur mu???
    |
    |

• Yüzbaşı
    549 Mesaj
    Bilgisayarda kayitli onemli dosyalarin yoksa dellin gonderdigi cd den recovery yap driver aramak zorunda kalmazsin..
    Ayrica format atmaktan da cekinme cunku tum driverlar dellin sitesinde mevcut.. hic cd bile olmasa internet baglantisi ile tum driverlari yukleyebilirsin.. ben gecen hafta format atip boyle yaptim ve hicbir sorun cikmadi...

quote:

Orjinalden alıntı: hakanalcin

arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce arkadaşıma dell inspiron 1520 serisi laptop aldık. fakat su an bilgisayara ne olduysa açılmıyor. start düğmesine basıyorum, mavi dell yazısı geliyor, sonra vista'nın loading'i ilerliyor, ardından mouse'un ucu geliyor ekrana ve ekran simsiyah oluyor. güvenli mod'da açmayı denedim , onda dahi açmadı. aklıma format atmaktan başka birşey gelmiyor. bu bilgisyara daha önce format atmadığım için , birazda çekiniyorum. yardımlarınız için simdiden tesekkur ederim...
    |
    |

Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.