Şimdi Ara

DELL INSPIRON 1520 KULLANANLAR KULUBU (130. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
7
Favori
368.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 128129130131132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar bende dell 1520 ile ilgileniyorum fakat bu konu ilk açıldığından beri satışta olan modeller hep değişmiş yanlış anlamadıysam. Benim sormak istediğim şuan için satılan T9300 işlemcili olan modeli kullananlar var mı? Bu modelin artıları ve eksileri size göre nedir? Birde doğrulamak istediğim bu modelde HDMI cıkış yok değil mi? Yani yoksa suan benim için tek eksiği o gibi.
  • ARKADAŞLAR ÇOK ÖNEMLİ !!!!

Eğer notebook tan click sesleri geliyorsa bu harddiskteki teknik bir aksaklıktan kaynaklanmaktadır. Acilen harddiskinizdeki önemli dosyaları yedekleyin ve yetkili servisle iletişime geçin. Harddiskiniz fabrika hatasından dolayı ücretsiz değiştirilecektir(garanti kapsamı) zaten bir süre sesi duyduktan sonra hdd çöküyor.

Sevgiler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Intern

ARKADAŞLAR ÇOK ÖNEMLİ !!!!

Eğer notebook tan click sesleri geliyorsa bu harddiskteki teknik bir aksaklıktan kaynaklanmaktadır. Acilen harddiskinizdeki önemli dosyaları yedekleyin ve yetkili servisle iletişime geçin. Harddiskiniz fabrika hatasından dolayı ücretsiz değiştirilecektir(garanti kapsamı) zaten bir süre sesi duyduktan sonra hdd çöküyor.

Sevgiler...

O ses windows yüzünden. arkadaşım yeni windows kurdu ve sorun çözüldü. ses hdd den değil hoparlörden geliyor zaten.
  • YA ALPERCİ .. DOSTUM . SANA BİR SORUM OLACAK .............

LAPTOPLAR için : PİYASADA 2GB 800 MHZ DDR3 RAM VAR MI ?
    VARSA DA ,
    DELL INSPIRON 1520' YE , DDR 3 RAM UYAR MI ?
    BUNU NİÇİN SORDUM :
    ÇÜNKÜ BİR YERDE OKUDUĞUMA GÖRE : DDR 3 RAM'LAR , DDR 2 RAM'LERE GÖRE DAHA PERFORMANSLIYMIŞ DA , NE KADAR DOĞRUDUR , BİLMİYORUM ......?????????????

bilgiN VARSA , YAZARSAN SEVİNİRİM .
    EĞER DDR 3 , DDR 2' YE GÖRE DAHA PERFORMANSLIYSA , PİYASA DA DA , LAPTOP İÇİN ,
    BÖYLE BİR RAM SATILIYORSA , TAKMIŞKEN ,
    DDR 3 RAM TAKALIM..................
  • Valla arkadaşım senin bitin kanlanmış ben onu anladım :) takmışken en iyisini takalım hepsini takarım dersen astarı yüzünden pahalıya gelir...

Şuan için dell 1520 lere DDR3 ramlar takılırmı bilmiyorum, sonuçta desteklemesi lazım, hadi destekledi diyelim şuan ortada 2GBDDR2 800Mhz ram i bile zor buluyorsun, DDR3 ramlar daha yeni yeni çıktığı için onları bulman zor, artı ben bi kaç yerde bakdım uçuk rakamlarda, yani 4 gb ddr3 ram taksan notebook fiyatına denk geliyor nerdeyse...

Onun için en azından 1 sene DDR3 ram lari notebook larda göremiyeceğiz, parası çok olan takar tabi o ayrı...

Senin işini 4GB DDR2 800Mhz ram hayli hayli ve oldukça görür, ki şuan ben hiç notebook unda 4GB DDR2 800Mhz ram kullanan görmedim, düşün artık...

quote:

Orjinalden alıntı: Uçankorkmaz

YA ALPERCİ .. DOSTUM . SANA BİR SORUM OLACAK .............

LAPTOPLAR için : PİYASADA 2GB 800 MHZ DDR3 RAM VAR MI ?
    VARSA DA ,
    DELL INSPIRON 1520' YE , DDR 3 RAM UYAR MI ?
    BUNU NİÇİN SORDUM :
    ÇÜNKÜ BİR YERDE OKUDUĞUMA GÖRE : DDR 3 RAM'LAR , DDR 2 RAM'LERE GÖRE DAHA PERFORMANSLIYMIŞ DA , NE KADAR DOĞRUDUR , BİLMİYORUM ......?????????????

bilgiN VARSA , YAZARSAN SEVİNİRİM .
    EĞER DDR 3 , DDR 2' YE GÖRE DAHA PERFORMANSLIYSA , PİYASA DA DA , LAPTOP İÇİN ,
    BÖYLE BİR RAM SATILIYORSA , TAKMIŞKEN ,
    DDR 3 RAM TAKALIM..................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperci -- 4 Nisan 2008; 10:19:04 >

• Arkadaşım öncelikle notebook un modeli ne, işletim sistemin ne onları bi yazsaydın daha iyi olurdu, neyse ben sana aşağıda DELL 1520 için hem vista hemde xp 32bit olan driverlarını veriyorum ordan indirirsin...

VİSTA DRİVER

XP DRİVER

quote:

Orjinalden alıntı: barut78

arkadaşlar birisi 1520 icin mikrefon driverini uploand edermi bir türlü bulamadımda tşk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperci -- 4 Nisan 2008; 2:31:29 >

• Saxi_Saxi arkadaşım, bende sana bir soru sorayım bari, imzanda gördüğüm kadarı ile senin notebook da 1gb intel turbo memory var, bu konuyu ilk zamanlar bi kaç araştırma yapmıştım performans a çok bir etkisi olmuyormuş, sadece açılış süresinde bir iyileşme sağlıyormuş diye okumuştum, sen kullanan birisi olarak bu turbo memory ile ilgili deneyimlerini anlatabilirmisin ? mesela ne gibi performans artışı sağlıyor, nelerde sağlıyor, ve asıl soru sen sormuşsundur alırken sonradan bu turbo memory takılabiliyormu ?
  • Öncelikle Alperci ..............
    2GB 800MHZ DDR 2 Ram Satılan Yerleri bilmekle beraber , bu ram'leri alan arkadaşların , memnuniyetlerini (Performans artışından dolayı ) internette okudum . Ürün yorumlarında .

Ayrıca sana DDR 3 sorusunu sormadan önce , DDR 3 Ram'lerin hakkında pek fazla bir bilgim yoktu .
    Şu anda DDR 3 hakkında çok şeyi öğrendim , internetten ..........
    Ve DDR 3' ten vazgeçtim . Benim işimi şu an 4GB 800 MHZ DDR 2 Modüllü Ram fazlası ile görür .

Eklemeden geçemeyeceğim . 1GB İNTEL TURBO MEMORY Hakkında
    Arkadaşa sormuş olduğunuz soruya ben cevap vereyim .

Santa Rosa Platformunun getirdiği en önemli yeniliklerden biri de Intel Turbo Memory desteği. Çoğu kullanıcının yabancı olduğu bu yeni teknoloji , dizüstü bilgisayar başarımını önemli ölçüde arttırıyor. "Robson belleği" olarak da bilinen bu bileşenler , 512 MB veya 1 GB kapasitelerle sunuluyorlar ve dizüstü bilgisayara takılıp çıkarılabiliyorlar. Robson bellek aslında bir NAND flaş bellek tasarımı olduğundan erişim süresini oldukça azaltıyor ve böylece programlar oldukça hızlı açılıyor. Ayrıca sık kullanılan uygulamalar bu bellekte tutulduğundan , sabit diske fazla görev düşmemiş oluyor ve güç tüketimi azalıyor. Intel Turbo Memory'den yararlanmak istiyorsanız , tek ihtiyacınız olan bir Windows Vista işletim sistemi. Bu işletim sisteminde yer alan ReadyBoost ve ReadyDrive işlevleri sık kullanılan uygulamaları belirleyip bu flaş belleğe gerekli verileri göndererek (caching - önbellekleme) flaş bellekten etkin biçimde yararlanılmasını sağlıyorlar. Windows Vista bu sayede en az %25 daha hızlı açılıyor ki bu hızı çoğu masaüstü bilgisayarla yakalamak bile mümkün değil.

Turbo memory İntel'in geliştirdiği bir hızlanma parçası diyebiliriz . Laptopların açılış süresini ve HDD kullanmasını minimuma indirmek için geliştirilmiş bir teknoloji. Hdd az kullanıldıgı için tabiki daha hızlı , hem pilden tasarruf yapıyor , hem de , daha az ısınıyor .

Yararları :

1-İntel turbo memory sıkça kullanılan ve memory ağırlıklı uygulamalarda laptopun performansını 2 kat arttırır.
    2-Intel Turbo Memory ve Vista bulunduran laptoplar yükleme işlemlerini hızlandırır.
    3-Windows Vista performans desteği ile yani Ready Boost, Ready Drive ve Super fetch özellikleriyle işletim sisteminizden daha çok verim alabilmenizi sağlar.
    4-İntel® Centrino® Duo ve Intel® Centrino® Pro işlemcinin önemli bir parçası olan Intel Turbo Memory laptopunuzun sizin alışkanlıklarınızı öğrenerek daha iyi bir sistem yanıtı vermesini sağlıyor.
    5-Sıkça kullanılan bir bilgiyi işlemciye yakın bir yerde depolayarak ihtiyaç duyulduğunda kolayca erişilebilmesini mümkün kılıyor ve sisteminizin RAM’ i ile birlikte çalışarak işlemci ve hard disk arasındaki data transferinin etkinliğini ve hızını arttırıyor.

Kısaca Intel Turbo memory CPU nuzun daha hızlı ve etkin çalışmasını sağlıyor. Daha önce sistemde depolanan bilgiye hızlı erişim hard diskin dönüş zamanını azaltıyor ve böylece enerjidende tasarruf edilmiş oluyor.

Konu ile ilgili İnşallah yardımcı olmuşumdur .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçankorkmaz -- 4 Nisan 2008; 7:22:32 >

• quote:

Orjinalden alıntı: alperci

Saxi_Saxi arkadaşım, bende sana bir soru sorayım bari, imzanda gördüğüm kadarı ile senin notebook da 1gb intel turbo memory var, bu konuyu ilk zamanlar bi kaç araştırma yapmıştım performans a çok bir etkisi olmuyormuş, sadece açılış süresinde bir iyileşme sağlıyormuş diye okumuştum, sen kullanan birisi olarak bu turbo memory ile ilgili deneyimlerini anlatabilirmisin ? mesela ne gibi performans artışı sağlıyor, nelerde sağlıyor, ve asıl soru sen sormuşsundur alırken sonradan bu turbo memory takılabiliyormu ?

Uçankorkmaz arkadaşımız güzel bir şekilde yazmış intel turbo memory bilgilerini. Tamemen doğru.

PC de intel turbo memory olduğunu hissedebiliyorsunuz

Benim anakart 965PM chip set kullanıyor. Bu anakarta istediğimizde robson memory takabiliyoruz arkadaşlar. Her anakarta uyumlumudur o kunu hakkında tam bilgim yok.

• http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.asp?product=30.001.1296.0178

Arkadaşlar bu dell nasıl sizce?
  • arkadaşlar bu laptopa hangi anti virüs programı yükleyebiliriz.alperci arkadaş ayrıntılı bilgi verirse sevinirim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: alperci

Arkadaşım öncelikle notebook un modeli ne, işletim sistemin ne onları bi yazsaydın daha iyi olurdu, neyse ben sana aşağıda DELL 1520 için hem vista hemde xp 32bit olan driverlarını veriyorum ordan indirirsin...

VİSTA DRİVER

XP DRİVER

quote:

Orjinalden alıntı: barut78

arkadaşlar birisi 1520 icin mikrefon driverini uploand edermi bir türlü bulamadımda tşk

evt işletim sistemini yazmayı unutmuşum ellerin dert görmesin vistaya kurdum sorunsuz callıştı tşk

• Bu laptopa avast, şu laptopa norton, o laptopa nod32 kurulabilir diye bişey yok :) neyse şaka biyana, antivirüs programı kullanımı o kadar göreceli bir kavramki, asla en iyisini bulamazsınız, çünkü birilerine sorduğunuzda herkes farklı şeyleri kullanıp farklı sorunlarda şu daha iyi bu daha iyi der, onun için kişinin kendi kullanım özelliklerine göre seçim yapmalı... Mesela normal ev kullanıcısı standart bir antivirüs kullandığında sorun çıkmaz, ama internet ile çok haşır neşir olan bir insan, birazda kendi bilgileri ile hareket edip daha profesyonel bir antivirüs programı kullanır, cinsel içgüdüleri gelişmiş bir insan ı ise antivirüs programları tek başına koruyamaz ek olarak spyware programı da kullanmalı, iş ağırlıklı ve şirketlerde, işyerlerinde kullanımda ise, hem profesyonel bir antivirüs programı, hem spyware programı, hemde firewall programı kullanması gerek...

Yani kişiye göre kullanım özellikleri değişir. Bana soracak olursan ben biraz bilinçli kullanıcı olduğum için, ( yani abidik gubidik sitelere pek girmem, tamam girerim ama güvenli olduğunu bildiğim yerlere girerim :) o yüzden ben özellikle internet explorer değilde Firefox kullanıyorum antivirüs programı olarakda avast profesyonel kullanıyorum, bu ikili gayet uyumlu ve sağlıklı bir performans sergiliyor... İnternette çok dolanırıım, ve geçen ağustosta almıştım notebook u o zamandan bu zamana hiç bir virüs, spyware filan gibi şeylerle uğraşmadım...

Kısaca sana avast profesyonel kullanmanı tavsiye ederim, ve özellikle firefox kullanmanı... avast hem türkçe hemde karışık yapısı olmuyan bir virüs programı, ve sürekli güncel...

Not: herkes şimdi avast iyi değil, ben nod32 kullanıyorum, ben norton kullanıyorum, ben şunu kullanıyorum bunu kullanıyorum gibi bir polemiğe girmesin...

quote:

Orjinalden alıntı: emil175

arkadaşlar bu laptopa hangi anti virüs programı yükleyebiliriz.alperci arkadaş ayrıntılı bilgi verirse sevinirim..

• Uçankorkmaz verdiğin bilgiler için teşekkürler, zaten yazılan çizilenleri bende okumuştum ama kullanan birisinden gerçek zamanlı bilgiler daha iyi olur diye düşündüğümden sormuştum, sonuçta biliyorsunuz yazılanlarla uygulama birbirini tutmaz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Intern

ARKADAŞLAR ÇOK ÖNEMLİ !!!!

Sevgiler...

Kesinlikle doğru, dün bende "internal hard disk not found" uyarısı aldım. Teknik servise de ulaşamıyorum , dakikalarca bekelemede kalıyorum sonuç yok...
  • Aranıza bende katıldım arkadaşlar :D
    herşeyi silip baştan kendime göre yükledim vistayı hddyi böldüm falan
    ağ denetleyicisi ni kuramadım bi tek aygıt yöneticisinde yanında ünlem var :S
  • arkadaslar ben de insprion 1520 kullanıorm ama sürekli hata verio bilgisayarı yeniden baslatamıorm ekranda mavi ekran çıkıo virüs falan dio ama virüs falan yoksorunlarda sunlar var:
    1.window vista does not suppor nod32 standart edition
    2.download and instal the driver for Ricoh xd picture card controller
    3.download and instal the driver for Ricoh memory stick host controller
    4.download and instal the driver for Ricoh mmc host controller

lütfen biri yardım etsin yoksa kafayı yicem bu nasıl bişe anlamadım yardımlarınızı bekliorm çok acele lütfenn
  • Arkadaşım aşağıda verdiğin şeyler virüs ile alakalı değil, yani virüs olduğu için uyarı vermiyor, aşağıda denilenleri çevireyim sana...

1. windows vista nod32 nin standart edition unu desteklemiyor...
    2. Rioch xd picture card controller donanımı için driver ını indir ve yükle...
    3. Ricoh memory stick host controller donanımı için driver ını indir ve yükle...
    4. Ricoh mmc host controller donanımı için driver ını indir ve yükle...

yani ne yapıcaksın, öncelikle nod32 yi kaldırıp vista için olan ını bulup yüklüyeceksin, yada bulamazsan başka virüs programı yüklüyeceksin, ama vista olanı..

Sonrada notebook undaki kart okuyucunun diriver ını aşağıdaki linkden indirip kurucaksın ok...

RİCOCH MEMORY CARD DRİVER

quote:

Orjinalden alıntı: beco61

arkadaslar ben de insprion 1520 kullanıorm ama sürekli hata verio bilgisayarı yeniden baslatamıorm ekranda mavi ekran çıkıo virüs falan dio ama virüs falan yoksorunlarda sunlar var:
    1.window vista does not suppor nod32 standart edition
    2.download and instal the driver for Ricoh xd picture card controller
    3.download and instal the driver for Ricoh memory stick host controller
    4.download and instal the driver for Ricoh mmc host controller

lütfen biri yardım etsin yoksa kafayı yicem bu nasıl bişe anlamadım yardımlarınızı bekliorm çok acele lütfenn

• kurduğun not32 vista desteklemiyo galiba.diğer sorunlarda driverlarla alakalı cdsi varsa kur düzelir virüs programınıda kaldırmayı dene.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emil175 -- 7 Nisan 2008; 15:44:02 >
  • emil75 dostum sendeki makina aşagida linkde werdigim makinami bi bakarsan sewinirim bende ondan almayi dusunuorum cewabini beklicem

http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.asp?product=NTBDELLIN1537

we kaca almisdin eksik yada yanlis yazan bilgi warmi orda simdiden tesekkurler
  • 
Sayfa: önceki 128129130131132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.