Şimdi Ara

DELL Inspiron 1501 serisi kullanıcıları Derneği, almak isteyenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
0
Favori
41.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bikaç gün içinde laptop alacağım :
    Bu ürün tarafımca alındı

Dizüstü alma fikri yaklaşık birkaç aydır aklımdaydı.Dün Kadiköy/İstanbul’a uğradım ve DELL Inspiron 1501 serisinde yazının devamında göreceğiniz özelliklere sahip dizüstünü aldım .
    NEDEN DELL ? NEDEN 1501 SERİSİ ?
    Forumarket.com’u incelediyseniz yaptığım tüm alışverişleri buraya aktarmaya çalışıyorum,sizlere yardımcı olması için ayrıntıları ile yazıyorum.Bu ürün için :

* oyun oynamayacağım için ekran kartının öneminin olmayışına karar vermem.Paylaşımlı ekran kartı olabilir.
    * İşlemcinin mutlaka çift çekirdek olması(Core 2 duo veya X2)
    * Ramin 1024 MB dan az olmaması (Paylaşımlı ekran kartları için daha iyi performans vermesinden dolayı)
    * Laptop markası seçiminde sorunsuz ve sağlam kasa özelliklerinin görünümden daha önemli olması.

Bu 4 maddeye dikkat ederek araştırmalarım sonucu fiyat performans olarak 3 laptop arasında kaldım:

1-MegaBook M673 AMD Turion64 X2 Mobile 1.6GHz 512MB 100GB DVD+-RW –> 899$+Kdv
    Bu ürün hakkında geçmiş yazılarında bahsetmiştim, bu ürün araştırmalarım sonucu Pil sorunu olan bir ürün.Sorun Pil in kendi kendini deşarj etmesidir.

2-HP COMPAQ PRESARIO F505EA AMD Turion™ 64 X2 1.6GHz TL-50 İşlemci 120 GB 1024 MB –> 849USD+KDV
    Bu ürün ön sipariş ile daha ucuza alınabiliyordu.Bu ürün hakkında geçmiş yazılarımda bahsetmiştim.Bu ürünü tercih etmemem Hp konusunda ön yargılarımın olması ve ürünün henüz piyasada bir ilk olduğundan performasn konusunda yeterli bilgi olmayışıdır.

NEDEN 1501 SERİSİNİN BU KONFiGÜRASYONU ?

* işlemci olarak TL52 olmasına dikkat ettim TL50 ile performasn farkı bir hayli fazla.Burdan okuyabilirsiniz.
    * İşletim sistemi konusunda Microsoft kopya yazılımlar için ciddi önlemler için düğmeye bastı + Vistaya geçiş söz konusu (Hernekadar Microsoft kullanmak zorunda olmasamda dizüstünü sadece ben kullanmayacağım için Windows xp Home aldım.GerekirseVistayı Orjinal xp ile daha ucuza alma şansım var.Bu yüzden freedos almadım.)
    * Harddisk konusuna önem vermesemde 120gb Harddiski fiyat farkı olmadığından tercih ettim.

Teknik özellikler

İŞLEMCİ: AMD TURION 64 X2 TL-52 (1.6GHz), 1MB (2 x 512KB)
    HDD: 120 GB SATA 5400 rpm
    RAM: 1024 MB DDR-II 533
    EKRAN: 15.4" WXGA, 1280 x 800, True Brite
    EKRAN KARTI: ATI Radeon® Xpress 1150 256MB HyperMemoryTM (tümleşik)
    CD-R / DVD / CD-RW: DVD-RW DUAL+R9
    Modem : 56K ITU V.92 data/faks modem
    Ethernet: 10/100 Ethernet, 802.11 B/G Wireless
    Port çıkışları: 3x USB2.0 , VGA
    İşletim sistemi: Free DOS
    Ağırlık: 2.80 kg
    Pil Ömrü: 2-2.5 saat pil ömrü, 6-cell pil
    Bluetooth: -
    Kart Okuyucu: 3-in-1 kart okuyucu (SD/MMC/MS)
    Web Cam: -
    Tv Kartı: -
    Garanti: 2 Yıl
    bu ürün farklı konfigirasyonlarla sizlere sunulabiliyor.

1024 mb ram ile , 120 gb harddisk ile ürün harika görünüyor.

http://www1.euro.dell.com/content/products/productdetails.aspx/inspn_1501?c=tr&l=tr&s=dhs

adresinden incelenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sekojan -- 2 Haziran 2007; 23:46:24 >

• 64bit olması şart değilse 32bit intel işlemcili dell6400 daha mantıklı,ekran kartı x1400 1501'in kartından daha üstün bir kart

EDİT:
    Yazmayı unutmuşum bu modelin pili 6cell iken dell6400ün pili 9cell,neredeyse 2katı pil süresi demek bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsk -- 30 Mart 2007; 21:48:18 >
  • Bence bu ürün çok iyi, ram hdd işlemci çok harika,
    bu arada 32 bit tavsiye etmem 64 bit varken.
  • alet güzel evet
    64 bit benimde seçimim ama ekran kartı : ATI Radeon Xpress X1150 256MB HighperMemory
    HighperMemory pek ii değil diyorlar bilgisi olan arkadaş var mı ?
  • ben kullanıyrum bizzat
    oyun oynamayı düşünüyorsan bu ürünü hiç düşünme ekran kartı onboard
  • yine defalarca karar değiştirerek bu alete karar verdim ama sorunlu diyosunuz tekrar düşüncem..
  • quote:

Orjinalden alıntı: |TiMSaH|

yine defalarca karar değiştirerek bu alete karar verdim ama sorunlu diyosunuz tekrar düşüncem..

• ne problem varmış? ben problem olduğunu zannetmiyorum. arkadaşlar bazen donanimhaber yüzünden hiçbirşey alamayacağımı hissediyorum :)

Bu ürüne alternatif neler olabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sekojan -- 31 Mart 2007; 0:56:32 >
  • harddisk biraz ısınıyo gibi geldi bana problem sayılırsa söyleyebileceğim tek şey bu 3-5 saat kullanınca 45-50 C arasını görüyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilksondurak

delin her modelini alın bu modeli almayın bu seride problem var

PROBLEMİN TAM NE OLDUĞUNU AÇIKLARMISIN? YOKSA BİLİNDİK ÇAMUR ATMA OLAYIMI SENİN Kİ?

quote:

harddisk biraz ısınıyo gibi geldi bana problem sayılırsa söyleyebileceğim tek şey bu 3-5 saat kullanınca 45-50 C arasını görüyor.

ARKADAŞIN ÖZELLİKLERDE YAZDIĞI HDD FARKLI, ÇÜNKÜ BUNDA 120 GB HDD VAR, PİYASADA BULUNANLAR 80 GB.
  • hıcbıseye bakmayın baştan amd olmasından kaybedıyo bence
  • ALLAH ALLAH NİYEYMİŞ O?

quote:

Orjinalden alıntı: # jackal #

hıcbıseye bakmayın baştan amd olmasından kaybedıyo bence
  • quote:

Orjinalden alıntı: bonan_za

ALLAH ALLAH NİYEYMİŞ O?

quote:

intel > amd
    intel dururken ben amd almam bu benim şahsi fikrim sen oyle dusunmuyo olabılırsın ama saygı duyman şart
  • SANKİ OTURUP PERFORMANS TESTİ YAPTIN HA?SANA AMD X2 Lİ NOTEBOOK U İNTEL DİYE VERSEK HEMEN FARK MI EDECEKSİN?NEDİR BU AMD ANTİPATİSİ YANİ?

quote:

quote:

ALLAH ALLAH NİYEYMİŞ O?

quote:

intel > amd
    intel dururken ben amd almam bu benim şahsi fikrim sen oyle dusunmuyo olabılırsın ama saygı duyman şart
  • quote:

Orjinalden alıntı: odincsoy

SANKİ OTURUP PERFORMANS TESTİ YAPTIN HA?SANA AMD X2 Lİ NOTEBOOK U İNTEL DİYE VERSEK HEMEN FARK MI EDECEKSİN?NEDİR BU AMD ANTİPATİSİ YANİ?

quote:

quote:

ALLAH ALLAH NİYEYMİŞ O?

quote:

intel > amd

bu forumda kimse kendi sistemine toz kondurmaz zaten

• arkadaşlar dün aldım 1501 şimdilik çok güzel.artık bende dellendim..
  • hoşuma gitmeyen ve çok sinir bozucu olan tek şey bildiğiniz gibi dell çanta hediyesi vermiyor.ben golddan aldım bonus karta 6 taksitle alınca + % 10 bonus veriyorlar.arkadaşın kredi kartı ile aldığımız için arkadaşada bi kıyağım olsun diye golddan aldım.neyse .gold hesapta bir çanta takviyesi yapmış.ilk başta jelatin içinde çanta şık birşey gibi duruyor.ama jelatini çıkarıp biraz inceleyince o kadar dandikki.dikişler patlamış.kalite sıfır.artık güzel bir çanta alıcam sonrasında.öncelikle 512 ram daha alıcam.ürün güzel.kenarlarında beyaz yerine siyah çizgiler olsaydı yada ürün tamamen siyah olsaydı daha şık dururdu bence.gümüş gri çizildiğinde çok belli eder.toplamda güzel ürün.
  • dostum hem amd hemde intel kullanıyorum yani şu senin sistemin ondan savunuyosun diyemezsin burda bana neyse ikisi arasında öyle kullanıcının hissedeceği çok acayip bi fark yok, nasıl oluyoda biz bu farkı uygulamalarda hissetmezken testlerde bu kadar üstün(!) çıkıo intel o da sanırım firmanın yaptırım gücüyle alakalı. fiyat farkına değecek bişey yok arada.
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: odincsoy

SANKİ OTURUP PERFORMANS TESTİ YAPTIN HA?SANA AMD X2 Lİ NOTEBOOK U İNTEL DİYE VERSEK HEMEN FARK MI EDECEKSİN?NEDİR BU AMD ANTİPATİSİ YANİ?

quote:

quote:

ALLAH ALLAH NİYEYMİŞ O?

quote:

intel > amd

bu forumda kimse kendi sistemine toz kondurmaz zaten

• hocam aletin performansı nasıl? oyun fln denedin mi?

quote:

Orjinalden alıntı: ers_zytn

hoşuma gitmeyen ve çok sinir bozucu olan tek şey bildiğiniz gibi dell çanta hediyesi vermiyor.ben golddan aldım bonus karta 6 taksitle alınca + % 10 bonus veriyorlar.arkadaşın kredi kartı ile aldığımız için arkadaşada bi kıyağım olsun diye golddan aldım.neyse .gold hesapta bir çanta takviyesi yapmış.ilk başta jelatin içinde çanta şık birşey gibi duruyor.ama jelatini çıkarıp biraz inceleyince o kadar dandikki.dikişler patlamış.kalite sıfır.artık güzel bir çanta alıcam sonrasında.öncelikle 512 ram daha alıcam.ürün güzel.kenarlarında beyaz yerine siyah çizgiler olsaydı yada ürün tamamen siyah olsaydı daha şık dururdu bence.gümüş gri çizildiğinde çok belli eder.toplamda güzel ürün.

• merhaba arkadaşlar,
    bu ürünü almak için pazar günümü ayırdım ve yaklaşık 4 yerden ürünü sordum ..
    1-Cevahir teknosa : alet çıtır çıtır satıyor denildi,ellerinde son ürün kalmış satış fiyatı yanlış hatırlamıyorsam : 1100 dolar.

2-Gold: bonus card 939 dolar ms home ile geliyor(Vistalı üründe vardı sormadım ama fiyat farkının çok olacağını düşünmüyorum)+çanta mouse+bluetooth için güzellik yapıyorlar.

3-Eksen alet kendilerinde yokmuş, ürünü sordum güzel ürün bu fiyata harika dediler.Amd teknolojisi hakkında intel daha iyi fakat amd nin hiçbir eksisini göremiyoruz ki yorum yapalım ...

4-Beyoğlu teknosa alet kalmamış, 80 gb 512 ram bu fiyata ( 999 dolar)

Aleti inceledim alet harika, kasa ben sağlamım diyor.görünüş güzel hiç bir - sini göremedim Aletin .

Bu fiyata bundan daha iyisi varsa buyrun yazın ...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.