Şimdi Ara

Dell Gaming 7566 GTX960M i5 6300HQ [ ANA KONU ] ★KULLANICILAR KULÜBÜ★ (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
519
Cevap
7
Favori
20.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hepsiburada da kdv indirimi başlamış 3.059 tlye düşmüş almayı düşünenler kaçırmasın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Frozzy45 kullanıcısına yanıt
    Hocam tercihinizin samsungdan yana olmasını tavsiye ederim çünkü yazma değerleri gayet iyi yanlız 120gb yetersiz olabilir. 240 gb olanlara bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü ssd ye sadece windows kurup programları hdd ye kurmanın bir mantığı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: AsPaTRoNsSs

Hepsiburada da kdv indirimi başlamış 3.059 tlye düşmüş almayı düşünenler kaçırmasın

Haydaaaaa
    Çok iyi fiyat almayı düşünenler kaçırmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fasakasa -- 24 Şubat 2017; 10:6:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyhgost

Hocam tercihinizin samsungdan yana olmasını tavsiye ederim çünkü yazma değerleri gayet iyi yanlız 120gb yetersiz olabilir. 240 gb olanlara bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü ssd ye sadece windows kurup programları hdd ye kurmanın bir mantığı yok.

Bununla ilgili olarak konuda daha önce birisi kabaca şöyle yazmıştır. Windowsu SSDye kurup oyunları vb programları hddye kursanız da SSD hızından faydalanır. Yanlış mı bu bilgi ?
  • fasakasa kullanıcısına yanıt
    Merhabalar tekrardan, ben eski bilgisayarımın HDD sine ek olsarak optik sürücüyü söküp 120GB Samsung SSD monte etmiştim. HDD yi de 2 ye bölmüştüm, HDD 1. si Program Files içindi oyun vs diğeri de yedkleme fim vs içindi. Windowsu SSD ye kurdum gerekli bütün programlarda SSD içerisindeydi office chrome ve 2-3 ek uygulama driverlar falan. Programlarda ve oyunda tek artısı SSD nin daha hızlı açılması ve kaydederken ( oyun save leri ) bekletmemesi. HDD de world 30sn de açılıyorduysa SSD de 5sn sürmüyordu, başka bir +sı da döenen bir disk olmadığı için sessiz olması ve daga dayanıklı sağlam olması. Win10Pro ve uyguamalar ( oyunlar hariç ) SSDye kurduktan sonra 70 - 80GB boş alanım kalmıştı. Oyun sakın kurmayın derim SSD ye, hiç bir şey fark etmeyecek. Oyunun saveleri SSD de olsun daha hızlı kayıt yapın. Biraz karışık oldu kusura bakmayın :)

Edit: Sistem SSD de göründüğü için downoadları hep SSD ye yapar. IDM kullanıyorsanız veya başka bir program ayarardan konumu HDD yapmanızı tavsiye ederim ve sol tarafta kısa yol eylemlerinin konumunu da HDD yaparsanız iyi olur ( müzikler,resimler vb) çünkü SSD erinde okuma/yazma ömrü oluyor ne kadar çok işlem yaparsan SSD de ömründen yersin :)

• Oyunlarda fark etmez olur mu açılış süreleri yükleme süreleri ciddi manada kısalıyor, sadece save dosyalarınızı ssd tutmanın bir manası yok.
  • Saveden ziyade oyunlardaki hızlanma beklentisi açılış süreleri ile ilgili aslında ama Şu hali bana yeterli ancak yine de bilgilenmek için soruyorum ileride takacak olursak :)
  • Açıkçası oyunu SSD ye kurunca hiçbir hızlanma ( oyunda kasma varsa azalması gibi bir hızlanma ) performans artışı olmuyor SSD nin oyundaki tek + sı daha hızlı açılıp daha hızlı save yapması başka artısı yok. Zaten 7200rmp bi HDD de çok bekletmez açılırken falan, şimdi 120 veya 250 GB lık bi SSD ye GTA V kurarsan yarısından çoğu dolar diskin. Ama programlarda fark edebiliyor grafik tasarımlarda vs :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gran Patron -- 24 Şubat 2017; 11:10:8 >
  • Zaten benim bahsettiğim hızlanmada fps artışı değil, yükleme sürelerinin kısalması.Skyrim, Deus Ex gibi açık dünya oyunlarında Save/Load süreleri gerçekten deli ediyor insanı.M
  • Windows 10 sistemdeki SSD'yi önbellek olarak kullandığından herhangi bir uygulamanın HDD veya SSD üzerinde kurulu olması sizi etiklemeyecektir. Windows'un SSD'de kurulu olması aslında yeterli o nedenle 128GB bir SSD ve 5400 rpm HDD gayet yeterli bir konfigürasyondur. 7200 rpm HDD aşırı güç tüketim, aşırı titreşim, aşırı ses nedeniyle taşınabilir cihazlarda tercih edilmiyor, özellikle sistemde SSD var ise hiç tercih edilmiyor. Tek HDD olan sistemlerde 7200 ile 5400 arasında 7200 tercih etmek mantıklı olabilir ses, titreşim, güç tüketimini göz ardı ederek.
  • fasakasa kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın dediği kısmen doğru. Programlardan kastım office, winrar, idm vs programları şahsen ssdye kuruyorum çünkü office açılırken veya winrar da zipleme yaparken çok iş görüyor. Birde win 10 şuanda 40gb gibi bir alan işgal ediyor fakat win 7 nin bile şuan 70- 80gb yer kapladığını düşürsek ilerde win 10'a gelecek güncellemelerle çok rahat 70-80 gb barajını aşacağını düşünüyorum. Buda 120gb bir ssd de zaten 105-110gb gibi bir alanla başlayacağını düşünürsek sıkıntı yaşatabilir.

• 6300hq işlemci ile 6700hq arasında çok fark var mıdır? HPnin benzer bi modeli ile arada kaldım da
  • quote:

Orijinalden alıntı: wade96

6300hq işlemci ile 6700hq arasında çok fark var mıdır? HPnin benzer bi modeli ile arada kaldım da

Hpnin 950m kartlı modeli ile arada kaldıysanız oyun anlamında hissedilir fark olur iki cihaz arasında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fasakasa

quote:

Orijinalden alıntı: wade96

6300hq işlemci ile 6700hq arasında çok fark var mıdır? HPnin benzer bi modeli ile arada kaldım da

Hpnin 950m kartlı modeli ile arada kaldıysanız oyun anlamında hissedilir fark olur iki cihaz arasında.

http://www.vatanbilgisayar.com/hp-pavilion-15-bc017nt-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-1tbhdd-15-6-gtx960m-w10.html Düşündüğüm model bu hocam, indirimle sabah biirkaç dakikalığına %18 kdv indirimiyle 3380e düşmüştü , 480tl de hediye çekim var hpden çok uyguna gelecekti alabilsem ama mağaza indirimi beklesem mi derken indirim komple kalktı :D Mağazaya indirim gelmese de bu notebooku almayı düşünüyorum işlemci farkına değecekse eğer. Yani 3500 bile olsa fiyat sadece çekle alternatif yok sanki hpye bu donanımda. 970-1050liler çok pahalı :\ 2gb 960 var bu modelde

• wade96 kullanıcısına yanıt
    İşlemci illa fark eder ancak hissedilir mi bu fark bilmiyorum. Daha bilgili biri çıkar belki. HP markasının soğutmayla arası pek yoktu bu arada , o konuyu da bir araştırın. Notebook yerine ısıtıcı almayın :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: fasakasa

İşlemci illa fark eder ancak hissedilir mi bu fark bilmiyorum. Daha bilgili biri çıkar belki. HP markasının soğutmayla arası pek yoktu bu arada , o konuyu da bir araştırın. Notebook yerine ısıtıcı almayın :)

Teşekkürler hocam çabuk dönüşünüz için. Forumda çok satın alan yok sanıyorum ürün de yeni ancak alan arkadaşların yazdığına göre soğutma performansı başarılı ve çift fanlı cihaz. Dolayısıyla ısı konusunda sanıyorum ve umuyorum sorun yaşamayacağım. Ancak ekran kartı konusunda şüpheliyim halen 960 bile olsa sonraki nesille %40a yakın bir fark var yanılmıyorsam. Ancak 1050li notebooklar çok pahalı hele de şu indirimli fiyata kıyasla.
    1050 ile 960 arasında o kadar fark yok %40 fark . i7 ve i5 arasında testlerdeki ortalama fark ise %13 tespit edilmiş. Tabi burada tek çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinde durum çok farklı. Bu değer tüm testlerin ortlaması. Ekran kartı 1050ti dışında normal 1050 kartların 960'tan pek üstünlüğü yok bir de 2 GB VRAM olanlarla karşılaştırınca 960 daha iyi çıkıyor. Yeni 10xx serisi kartlarda 1060 ve 1070 dışında bariz fark yok sonuçta.

Bir de yıl bazında teknolojik gelişmelerde performans artışı bahsettiğiniz gibi %40'lara varsaydı geçen senenin cihazlarını direk çöpe atmak gerekirdi. CPU ve GPU üreticileri bu gelişmeleri genelde alınan cihazın 4-5 yıl kullanılabilir durumda olmasını tercih ederek yönlendiriyorlar. Yazılım tarafına buna uyumlu olarak hareket ediyor. İsteseler tabi ki elimizdeki son model cihazları 1 yıl sonra çöp yapabilirler ama çeşitli sebeplerden bu yöntem şimdilik tercih edilmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: zulu123

1050 ile 960 arasında o kadar fark yok %40 fark . i7 ve i5 arasında testlerdeki ortalama fark ise %13 tespit edilmiş. Tabi burada tek çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinde durum çok farklı. Bu değer tüm testlerin ortlaması. Ekran kartı 1050ti dışında normal 1050 kartların 960'tan pek üstünlüğü yok bir de 2 GB VRAM olanlarla karşılaştırınca 960 daha iyi çıkıyor. Yeni 10xx serisi kartlarda 1060 ve 1070 dışında bariz fark yok sonuçta.

Bir de yıl bazında teknolojik gelişmelerde performans artışı bahsettiğiniz gibi %40'lara varsaydı geçen senenin cihazlarını direk çöpe atmak gerekirdi. CPU ve GPU üreticileri bu gelişmeleri genelde alınan cihazın 4-5 yıl kullanılabilir durumda olmasını tercih ederek yönlendiriyorlar. Yazılım tarafına buna uyumlu olarak hareket ediyor. İsteseler tabi ki elimizdeki son model cihazları 1 yıl sonra çöp yapabilirler ama çeşitli sebeplerden bu yöntem şimdilik tercih edilmiyor.

Benim kafa çorba olmuş hocam iyice birkaç gündür. Üzmez diyorsunuz yani bu sistem hatırı sayılır bir süre doğru mudur ? :) Teşekkürler yanıt için

960 sizi 2020'den sonra o da sadece yeni çıkan oyunlarda üzer. Diğer uygulamalarda kasa dağılıncaya kadar kullanabilirsiniz. Ama bir SSD taksanız en azından 128GB iyi olur.
    hocam hp'mi? aman diyim uzak durun hp'den. teknoloji işi şans işi derler ama etrafımda kim hp kullanıyorsa yaka silkiyor. hatta bir arkadaşım okadar bıktı ki servise gidip gelmesinden sıtkım sıyrıldı deyip elden çıkardı. nacizane tavsiyem sırf i7 diye 3300 küsür hp'ye vereceğinize bu laptopdan almanızı tavsiye ederim. hem 3300 küsür fiyata ssd ile birlikte alır paşa paşa kullanırsınız. ayrıca her yeri plastik olan bir kasa için değmez diye tahmin ediyorum.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.