Şimdi Ara

Deistler ölümden sonra ne olacağını düşünüyorsunuz? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
209
Cevap
1
Favori
15.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • etrafımıza, yıldızlara ve suya bakınca ne oluyor kardeş, anlamadım? ayrıca ''aslaha'' nedir TANRI aşkına ?
  • quote:

o yalanladığınız kıyamet günü göreceğiz bu süper cesaretinizi

adamın jargonu bile kuran

ula

neyse
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.polis

quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

ben sana Kuran diyorum ,sen sapkın örgütleri veya kişileri getirip gösteriyorsun
    yani bir kısım ateist çok kötü bir şey yapsa , o zaman tüm ateistler kötüdür mü diyeceğiz ?
    terör örgütü sözü bile muallak bir söz
    misal israil her türlü terörü yapar ama arkasındakiler güçlü olduğu için terörist ilan edilemez
    peki abd. nin yaptıkları çok mu iyi ?
    milletin ülkesine dalıp önüne gelene bomba yağdırıyor ama kimse onu terörist ilan edemiyor

dine inanan birisi kul hakkı bile yemez ama müslümanım dediği halde yiyen bir sürü kişi görüyoruz
    bu durumda din mi kötü ,yoksa insanlar mı ?
    tabi birde çok sayıda dini kullanma olayı yaşanıyor

ama sen herkesi aynı kefeye koyup ,kafa kesiyorsunuz ,şunu yapıyorsunuz ,bunu yapıyorsunuz diye yaftalıyorsun
    ben 18 yaşını geçen kendi çocuğumdan dahi sorumlu olmuyorsam ,tüm müslümanım diyenlerden niye sorumlu olacağım ?
    gerçek din ,yalan din gibi saçma konular beni ilgilendirmiyor ,ben Kuran'da ne bildirilmişse ona inanır ve elimden geldiğince uymaya çalışırım

özetle : kötü olanın dini ,imanı olmaz (çünkü dinde kötülük yasaktır)

ben herkesi aynı kefeye koymuyorum. yüzde 30 fiili kötü var yüzde 30da eylemsiz destekci kötü var. geriye kalanlar ise iyi ve saf müslümanlar.

o zaman sizinle zaten aynı fikirdeyiz sayılır

• quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

dinde düz mantık diye bir şey olmaz
    bildirilmiş dinler vardır ve sen bunlardan birisine ,hepsine yada hiç birisine inanmayabilirsin

ama burada anlatmak istediğimiz çok farklı bir olay var

ben bunlara inanmıyorum deyip getirilen delillere gülüp ,dalga geçip
    sonrasında ben bunlara inanıyorum deyip ,kendisinin hiçbir delil getirmemesi normal olur mu ?

dünya nüfusunun nelere inandığı da konumuz değil ,çünkü biz burada doğru dini aramıyoruz
    bildirilmiş olanlara inanırsan kendine bir ilah seçmişsin demektir diyoruz (doğru veya yanlış fark etmeksizin)

deistlerde olan durum ise çok farklı
    bir yaratıcı olduğuna inanıyoruz ama bu yaratıcı bize şimdiye kadar bildirilenler olamaz ,deniliyor
    işte bizde diyoruz ki o zaman siz insanları ikna edecek deliller getirin
    getiremiyorsan ve bunları iddia ediyorsan , o zaman da sen ilah olmuyor musun ?
    çünkü daha iman edecek bir yaratıcı dahi bulamamışsın

hani siz diyorsunuz ya ,düz mantık ?
    hadi o zaman siz düz mantıkla bu duruma bir açıklık getirin ,bu mümkün mü ?

diğer türlü her şeyi kendi kafamıza göre değerlendirip ,doğrusu bu demek gibi bir durum ortaya çıkar ki
    o zamanda ortalık karışır :)

misal matematik getirilmiş ve 2+2 : 4 eder denilmiş
    peki aynı mantıkla birisi çıkıp ,ben inanmıyorum hahaha dese ne fark edecek ?
    işin ilginci ben bu güne kadar niye 4 ediyor ,ben kabul etmiyorum diyeni görmedim ,niye etmiyor belki 5 ediyordur :)

Aslında ilah olmuyorsun ama böyle olmalı diye tahminde bulunuyorsun demek daha doğru. Deist olan o tahmini kendi mantık süzgeciyle yaşadıkları ve okuduklarından yola çıkarak yapıyor , kitabı olan dinlere inananlar direk okuyarak inanıyor.
    Demin söylediğim şey şuydu size göre delil olan başkasına göre olmayabilir işte delil bu demek ona bir şey ifade etmeyebilir.

Sizle daha önce kutsal kitapların tahrif edilmesi üzerine konuşmuştuk yanlış hatırlamıyorsam tek değişmemiş kitap Kurandır dediğinizde ,hristiyanlar evet bizim kitabımız tahrif edilmiş demiyorlar ama demiştim o hesap yani zaten öyle düşünseler hristiyan olarak devam etmezler ki.

Gülen dalga geçen vs kısmına takılmayın sonuçta çok geniş bir yaş yelpazesinden insanlarla yazışıyoruz burada ,her fikirden ve her tarzdan insan olur bundan alınmak veya kızmak yerine yok saymak en mantıklısı. Misal ben sizinle konuşuyorum tamamen farklı düşünsek de ama sizle aynı görüşte olup bunları benim istediğim düzeyde ifade etmeyen edemeyenlere cevap dahi vermiyorum çoğu kez.

Yüzdeli olan kısmı şundan yazmıştım, (zaten konudan bağımsız demiştim) net doğru gibi yazmıştınız oysa sizin inancınız sizin doğrunuz başkasının inancı onun doğrusu. Arada fark var onu yazmak için dünya nüfusunun şu kadarına göre yazdım

bütün dinlerde inanç (inanma vardır) ve böyle olmaması düşünülemez
    burada ben benim dediğim doğrudur demiyorum ,dinler böyle diyor ve mantık kullanırsak zaten farklı olamayacağı ortaya çıkıyor

misal cennet -cehennem olayına inanmayan birisinin ,ben yaratıcı olduğuna inanıyorum ama buna inanmıyorum demesinin ne faydası olacak (öyle düşünüyor olsa dahi)

dini bir noktasından bıraksan diğer tarafları anlamsızlaşıyor
    yani cennet cehennem yoksa benim dünyaya geliş amacım ne olacak ?
    niye ibadet edeyim o zaman ?
    niye bazı zorluklara katlanayım ?
    vs.vs.

gibisinden düşünce yada durum olunca zaten din anlamsızlaşıyor ,yaradılış anlamsızlaşıyor ,doğum ölüm anlamsızlaşıyor

dini inanç varsa bir yaratıcının da olması gerekiyor ,peki deistlerin yaratıcısı kim ?
    neye göre iman edecekler ?

benim burada "o zaman kendilerini ilah kabul etmiş oluyorlar" dememin bir anlamı olmasa dahi ,sonuç oraya varıyor
    dini inancını kendisi yazan ,kendi bildiği gibi olduğunu kabul eden birisine ,başka ne diyebiliriz ?

Bir kitaba inananlar işte burada yazıyor diyerek yazanlara inanıyor deistler ve şüpheciler olabilir de olmayabilir de mantığıyla yaklaşıyor. Genel anlamda ateistlerden farkı (benim gözlemlediğim) yaşamın hassas dengeler üzerine oturmuş olması kaynaklı tamamen tesadüfi olamayacağı şeklinde.
    Mesela bir örnek vereyim cennet-cehennem yada reenkarnasyon inancının temelinde insanları zapturapt altına almak toplumsal düzeni sağlamak kaygısı da olabilir (yoksa çirkinin güzelin yüzüne kezzap atmasının fakirin zenginin evini yakmasının önünü alamazsın) gerçekten cennet -cehennem veya reenkarnasyon olabilir

Kısacası dinlere mensup olanlar inanıyor, deistler böyle böyle olduğunu düşünüyor diyebilirim (ortada bir materyal olmadığı için ona inanmak da söz konusu olamaz mantıken)

işte bende o konulara değinmeye çalışıyorum
    ateistlerde olan mantık anlaşılır şekilde ,yaratıcıyı kabul etmiyoruz ,çünkü deyip kendilerince sebeplerini açıklamaya çalışıyorlar

ki bizde inanmayan birisine nasıl inanmazsın ,diye kafa göz dalmıyoruz :)
    sadece sundukları tezlerde yanlışlık yaptıklarını ispatlarıyla anlatmaya çalışıyoruz

ve bu aşamadan sonrası zaten bizi ilgilendirmiyor ,çünkü inançlıların zorla inandırma gibi bir görevi yok

lakin deistler de bu iş değişiyor ,inanıyor mu, inanmıyor mu ,inanıyorsa neye inanıyor ?
    bu dahi muallak oluyor ve bu durumda neyi tartışacağız ?

düşünce olarak elbette herkes özgürdür ama iş dini karalama aşamasına geçince kabul edilemez hal alıyor

ben gerek deistlere ,gerekse ateistlere sürekli söylüyorum
    inanmaya bilirsiniz bu sizin en doğal hakkınız ama hiç durmadan islamı aşağılama nedir arkadaş ,diyorum
    haksız mıyım ?

din dahi olsa gündeme getirilebilir ,tartışılabilir ama dikkat ederseniz hep dalga geçme şeklinde oluyor ve böyle olunca insan ister istemez sinirleniyor

aslında Deistler ve ateistler dinlerle dalga geçmezler. Dindarlar espriyi yapar dinsizler yapılan espriye gülerler. olay bu kadar basit.

ayrıca islama karşı takınılan tutum sadece dinsizlere has değildir. hristiyanından yahudisine tüm dünya islam karşıtıdır. çünki islam insan temel hak özgürlüklerine saldıran tek dindir. ayrıca ortaya çıkan işid ve benzeri islamik terör örgütleri de düşmanlığı arttırmaktadır.

çünki islamda "benim dinime inanmayan veya benim dinimden çıkan ölsün" zihniyeti vardır. bu dine inanan birçok masum insan var olsa da bu din faşizmin ve terörün en çok ortaya çıktığı dindir. sivas katliamı, dink cinayeti, zirve yayınevi katliamı vb birçok olay bunun kanıtlarıdır.

sizler elinizde olsa sizin dininize biat etmeyen herkesi öldürürsünüz. öldürmeyenlerinizde içten içe destekler ve yardım yataklık edersiniz. koca 80 milyonluk müslüman türkiye için tek silahı kalemi olan hrant dink çok büyük bir tehdit miydi? değildi. sadece siz onun yaşamasını istemediniz. çünki en az yüzde 50niz faşistsiniz,din teröristisiniz.

suriyede kafa kesenler hristiyanlar mı?yoksa yahudiler mi?

o yüzden hiç demeyin ateistler neden islama karşı diye.

yazdıklarının büyük çoğunluğu yanlış

islam zaten tün hak dinlerin ortak adıdır
    ışid veya başka bir oluşum dini temsil edemez , Kuran temel esastır
    kişilerin yanlış bilgilendirilmesi ,yanlış bilmesi neticesinde yaptığı insanlık dışı işler de Kuran'dan ilgisiz olduğu için ,ha kafayı çekip katliam yapmış ,ha satanist vs. gibi sapkın anlayışlar nedeniyle yapmış ,hiçbir farkı yoktur

biad etmeyenin öldürülmesi gerektiği ,suriye de kafa kesenler vs. bizi bağlamaz
    ve zaten o tür oluşumların hepsinin ana kaynağı abd. gibi ülkelerdir

hepiniz ateist olup sevgi kelebeğisiniz yani ?
    hırsızlık yapanların ,dolandırıcılık yapanların ,insan katledenlerin hangisinin dini açıklanıyor ?
    nereden bileceğiz ateist olmadıklarını ?

zaten ateist dediklerinizi toplasak kaç kişi ediyorsunuz ?
    buraya gelip fake hesaplarla çok fazla ateist var izlenimi verildiğini bilmiyoruz sanki
    bu bölümde telefon onayı gerekmediği için bazı kişiler defalarca banlanıyor ama başka bir hesap açıp geliyor (bilmediğimizi zannetmeyin)

birde bu konu deistlerle ilgili ama kendinize yoldaş falan görüyorsunuz galiba
    gerçek hayatta ben bu yaşıma kadar bir tane bile ateist görmedim ,madem bu kadar çoksunuz hani nerdesiniz ?

Üstad dün güzel gidiyorduk bu akşamda aynı çerçevede devam edebileceğimizi düşünerek bir soru soracağım;
    İslam tüm hak dinlerin ortak adıdır demişsin dolayısıyla müslüman oluyor bu 3 dinin mensupları doğru mu ?

o zaman maide suresi 51 de geçen ''Ey İnananlar! Yahudileri ve hıristiyanları dost olarak benimsemeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlara dost olursa o da onlardandır. Allah zulmeden kimseleri doğru yola eriştirmez.'' ayeti neden böyle bir ayrım yapmış ?

Ayrıca araştırmalara bakacak olursan 2050-2070 gibi şu an hak din diye tabir ettiğimiz dinlere inanmayanların sayısı istatistiki olarak 2. sıraya çıkacakmış. yani bahsettiğin gibi kaç kişisiniz sözü istatistiki olarak pek anlam ifade etmiyor. Kaldı ki n.kağıdında hristiyan-müslüman yazanların büyük kısmının mensubu oldukları dinlerin kitaplarını anlamaya çalışarak okuduklarını sanmıyorum (benim çevremde öyle en azından). Elbette bir istatistik yapmadım ama sokaktan 10 inançlı ve 10 ateist deist, şüpheci vs çevir bir araştırma yap emin ol ki inançsızlar o kutsal kitapları inançlılardan daha iyi bilecektir. Zira dinler ailemizden çevresel faktörlerden dolayı empoze ediliyor bizlere. Yani bir amerikalının hristiyanlıktan müslümanlığa geçmesi ne kadar zorsa (kendi iç dünyasında) müslüman bir ülkede doğmuş büyümüş birinin deist ateist olması da o denli zor, inceleme araştırma sorgulama isteyen bir durum

Diğer mesajda yazdığına katılıyorum ölünce görücez cennet cehennem veya reenkarnasyon var mı yok mu

evet İslam tüm hak dinlerin ortak adıdır ,bu konuyu daha önce açıklamıştım (başka bir bölümde)
    çünkü hepsi ortak ilah dan yani Allah'dan geliyor

bu ayet eski İsevi ve Musevilerden bahsetmiyor ,tüm dinler peygamberleri yaşarken aynı kategoridedir ,haktır
    lakin bozulduğu (insanlar tarafından) için her defasında yeni bir peygamber gönderilmiş ve bir diğerinden ayırt edilebilmesi için ayrı bir ad verilmiş

Musevilik bozulunca Hz. İsa gönderilmiş ve ismine Hristiyanlık denilmiş
    aslında tüm diğer dinlerden farklı olarak Yahudiler aynı zamanda Musevidir (dünya üzerinde yaşayan Yahudiler Musevidir),başka bir milletten Musevi çıkmamış

işte bahsedilen ayetteki Yahudi ve Hristiyanlar Hz. Muhammed'den itibaren olanlardır ve bunların Müslümanlara düşman oldukları bildirilmiştir ve ayetin devamında da bunlar kendi aralarında çatışsa dahi söz konusu Müslümanlar olduğunda birleşecekleri anlatılıyor

günümüze gelirsek bu ayetin doğruluğu tartışılamaz herhalde

istatistik konulara gelince ,bunlar hiçbir zaman gerçeği yansıtmıyor ,çünkü ülke içinde yaşayanlar bu tür sorulara çok dürüst cevap vermiyor yada veremiyor (fişlenme endişesi nedeniyle)
    gelecekle ilgili bu tür sayılar vermek falcılık gibi bir olaydır ,şimdi dahi ne kadar Müslüman var o dahi belirsiz
    zaten Müslümanım demek pek bir şey ifade etmiyor ,önemli olan Müslüman gibi yaşamaktır

Abd. lilerden Müslümanlığa geçen çok insan var ,hatta başka ülkelerden de ama bizdeki ateistlerde olduğu gibi onların da çoğu gerçek dini inançlarını açıklayamıyor (toplum ve ailelerinden büyük tepki görme ,dışlanma korkusundan)

evet ölmeden bu dediğimizi maalesef görme imkanı yok ve maalesef ki gördükten sonra inandım demenin bir faydası da olmayacak

• quote:

Orijinalden alıntı: razor6247

quote:

o yalanladığınız kıyamet günü göreceğiz bu süper cesaretinizi

adamın jargonu bile kuran

ula

neyse

Katılım zamanı: 23 Şubat 2017

senin kim olduğun bilmediğimi zannetme
    kaç tane üyeliğin var sen önce buna cevap ver
  • quote:

evet İslam tüm hak dinlerin ortak adıdır ,bu konuyu daha önce açıklamıştım (başka bir bölümde)
    çünkü hepsi ortak ilah dan yani Allah'dan geliyor

islam
    arapça selam demektir
    yani barış, yani güvenlik

ne kadar süper deilmi
    dünya tarihinde islam kadar adam öldüren
    kadın ezen din çıkmamıştır

çünkü feodal çöl bedevilerinin
    siyasetinden ibarettir.

kuran jargonundaki mekke medine değişimindende bunu görebilirsin.

hak din die bir şey yoktur
    her din
    doğal olarak kendisinin hak olduğunu iddia eder

allah'tan falanda gelmez dinler
    hem allah die bişey olmadığı için
    hemde
    allah die bir isim bile olmadığı için
    bu türklerin, ve dili arapça olmayanların alıştıkları bir kelimeden ibarettir

al lah
    kureyş bedevilerinin kızları oğulları falan olan 200 tanrısından biridir
    ay tanrısıdır.

şu siteye bak
    www.godchecker.com

quote:

tüm dinler peygamberleri yaşarken aynı kategoridedir ,haktır
    lakin bozulduğu (insanlar tarafından) için her defasında yeni bir peygamber gönderilmiş ve bir diğerinden ayırt edilebilmesi için ayrı bir ad verilmiş

peygamber die bişey yoktur
    peygamber kavramı önce yahudilerin
    sonra onları taklit eden arapların uydurdukları siyasi bi yöntemdir.

git brezilya arjantin avustralya falan gez dolaş biraz
    siz hiç peygamber gördünüzmü de

insanlar
    birbirlerini gönderirler
    kimse gökten onları göndermez

quote:

Abd. lilerden Müslümanlığa geçen çok insan var ,hatta başka ülkelerden de ama bizdeki ateistlerde olduğu gibi onların da çoğu gerçek dini inançlarını açıklayamıyor (toplum ve ailelerinden büyük tepki görme ,dışlanma korkusundan)

gerçek dini inançlarını açıklayamıyorlarsa
    sana özel olarak mı açıklıyolar
    nerden biliosun geçtiklerini

çok palavra sıkıyorsun
    temsil ettiğin şeye yakışıyor gerçi.....

abd'de islam
    bir sürü eyalette
    yasal olarak yasaklanmanın eşiğindedir
    anketlere göre de 150 milyonluk bir kesimin en çok korktuğu kesim müslümanlardır
    ki makuldür bu çünkü islam die bişey zaten yok
    müslüman vardır.....

müslümanlığa geçmek nedemek desek
    büyük ihtimal battal gazi giibi kelimei şehaet getirmektir diyeceğin için
    oyüzden
    burayıda atlayalım şimdilik
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

"Mesela bir örnek vereyim cennet-cehennem yada reenkarnasyon inancının temelinde insanları zapturapt altına almak toplumsal düzeni sağlamak kaygısı da olabilir (yoksa çirkinin güzelin yüzüne kezzap atmasının fakirin zenginin evini yakmasının önünü alamazsın) gerçekten cennet -cehennem veya reenkarnasyon olabilir "

Sizin yazdığınız cümle bu. Kabul edilebilir de bir mantığı var zaten. Fakat insanların birarada yaşamalarını düzenleyen kurallar kanunlar koymaları dinli ya da dinsiz kaçınılmazdır zaten. Din olmasa da çirkinin güzele kezzap atmasının engelleri yaralamaya ve iz bırakmaya yönelik kanun ve kişinin vicdanıdır.
    Yani dünyada hiçbir topluluk aaa bize vahiy gelmedi o zaman hırsızlık cinayet ve kezzap atma, hayvanlara eziyet etme serbest olsun dememişlerdir. Hammurabi kanunlarından tut, ilk neolitik çağa dair bulgularda dahi bu tür düzenlemeler mevcuttur. Şimdi zaten hepsine peygamber gönderildi denecek de en basitinden eski Yunanda olan bitenin tek ilahı müjdeleyen biri sayesinde geliştiği filan gayet yanlış ve saçma bir iddia olur.
    Mısırda firavun varken de toplumsal yaşama dair kurallar vardı. Hammurabi zamanında da vardı, Eski Yunanda da vardı. Çünkü bu kaçınılmaz. 50 kişi bir adaya düşseniz 50si de ayrı dinden ya da dinsiz olsa kural koymayacak mısınız. Yo direkt kuralları oluşturmaya başlarsınız. Bunlar birlikte yaşamanın olmazsa olmazı zaten göğe bakıp vahiy mi bekleyeceksiniz. Kimse beklememiş zaten.
    Kaldı ki ateist veya deist yoğun toplumlarda hiç de kezzap atma, hayvan istismarı vesaire dindar toplumlara göre kötü istatistiklere sahip değil.

katılıyorum elbette öyle, zaten yazdım bazı şeyler vicdanla alakalı en başta. sokaktaki kedi yavrusuna tekme atan da var evine alıp hayatını kurtaran da derken söylemek istediğim oydu.
    Ben dini kuralların insanlar üzerinde daha etkili ve en önemlisi tartışılmaz olduğunu düşünüyorum o yüzden öyle yazdım. Bugün neden dogal olmayan ortamlarda üretilen tavukları yemekte bir sakınca görmeyip domuz eti yemeyi düşünmüyorsak bununla alakalı mesela, bence tabii

Hocam ben ondan hiç emin değilim.

İnsanlara tepeden inme kuralı söylemek bir yere kadar etkili.

Ateist agnostik Bill Gates bir şeyden korktuğu yok fakat dünyanın iyiliği için hiv araştırmalarından tut afrikadaki anne bebek ölümlerinin düzelmesine kadar yapmadığı fayda kalmadı. Yüzde 50 azalttığını okumuştum en son anne ve bebek ölümlerini.

Yani dünyayı, hayatı sistemi düzeltmeyi beyinde ve vicdanda bilgiyi işleyerek bunun doğruluğunu görmek cehennem tehdidine, korkusuna göre çok daha gerçekçi ve etkili sonuçlar doğuruyor.

bebekler gülsün, anneler ölmesin sistem güzelleşsin hayat güzelleşsin sonucuna varmanın dinle filan ilgisi yok.

Sokrates de bu sonuçlara varmış, Bill Gates de biri 100 tanrılı biri 0 tanrılı. Ben de bu sonuca vardım ben 1.

Ha birlikte yaşamanın kuralları da zaten tek tanrılı dinle gayet alakasız. Kaç tanrılı olursa olsun zaten insanlar kanunları kuralları koymuş binlerce yıldır. Yunanlıların gelişimi Homeros Platon Epikuros Batlamyus Herakleitos Thales Sokrates

Saymakla bitmez başta Aristo tabii

Bu adamlar arasında yahu Allah birdir diyen bir adam vardı ondan çok şey öğrendik kurallarımızı oluşturduk diyen yok ki.

Yüzlerce kitap intikal etti o dönemden bu döneme. Hırsızlık da yasak kezzap da adam öldürmek de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

ben sana Kuran diyorum ,sen sapkın örgütleri veya kişileri getirip gösteriyorsun
    yani bir kısım ateist çok kötü bir şey yapsa , o zaman tüm ateistler kötüdür mü diyeceğiz ?
    terör örgütü sözü bile muallak bir söz
    misal israil her türlü terörü yapar ama arkasındakiler güçlü olduğu için terörist ilan edilemez
    peki abd. nin yaptıkları çok mu iyi ?
    milletin ülkesine dalıp önüne gelene bomba yağdırıyor ama kimse onu terörist ilan edemiyor

dine inanan birisi kul hakkı bile yemez ama müslümanım dediği halde yiyen bir sürü kişi görüyoruz
    bu durumda din mi kötü ,yoksa insanlar mı ?
    tabi birde çok sayıda dini kullanma olayı yaşanıyor

ama sen herkesi aynı kefeye koyup ,kafa kesiyorsunuz ,şunu yapıyorsunuz ,bunu yapıyorsunuz diye yaftalıyorsun
    ben 18 yaşını geçen kendi çocuğumdan dahi sorumlu olmuyorsam ,tüm müslümanım diyenlerden niye sorumlu olacağım ?
    gerçek din ,yalan din gibi saçma konular beni ilgilendirmiyor ,ben Kuran'da ne bildirilmişse ona inanır ve elimden geldiğince uymaya çalışırım

özetle : kötü olanın dini ,imanı olmaz (çünkü dinde kötülük yasaktır)

ben herkesi aynı kefeye koymuyorum. yüzde 30 fiili kötü var yüzde 30da eylemsiz destekci kötü var. geriye kalanlar ise iyi ve saf müslümanlar.

o zaman sizinle zaten aynı fikirdeyiz sayılır

evet aynı fikirdeyiz sayılır

• Felsefede kişinin kendi yankısını dinleyip ona cevap uretmesi makul karşılanır. Kişi birden fazla kişiliğe burunur. Bu doğrudur.

Ancak siyaset hukuk tıp gibi alanlarda kişi gerçek sorunla karşılaşınca ikinci kişilikler ortadan kalkmalıdır. Bu nedenle nick ardından bu reel sorunlara değinilirse taraf kim sorun ne ya da hasta kim gibi muşahhas bi şey aranır.

• chatlck C kullanıcısına yanıt
    Anladım kardeş,oraya yazdığım gibi ateistle tartışmaya girmem. Aynı zamanda kazanamayınca çirkefliğe gerek yok. Altı üstü yazım yanlışı, bu arada cümleye büyük harfle başlanır ve soru işaretinden sonrada cümle büyük harfle başlar. İyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-123FE0B6D -- 23 Mart 2017; 12:7:8 >
  • Reaktans kullanıcısına yanıt
    öyleyse böyle olur muhabbetlerini bırakıp bir kanıtın varsa sun bize

• razor6247 kullanıcısına yanıt
    etrafında dini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışan teror orgutlerine ve yapilara bakarak islam böyle işte diyemezsin.hayatinda bir kere Hz.Muhammed'in sozlerine bakmadigin çok açık.kadinlarla ilgili ne soylemis ne öğütlemiş-uydurma olmayan-hadislerden aç bak.gercekleri konusmak yerine duyduklarini yorumluyorsun anca.zaten senin kafadaki herkes öyle

• neden o şekilde yazdığımı öğrenmek ister misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: geekon

öyleyse böyle olur muhabbetlerini bırakıp bir kanıtın varsa sun bize

Neyin kanıtını sunayım? Dünya dışı canlı varlıkların mı?
    Benim sihirli kitabım yok gayipten haberler verecek. Versin hükümet ödeneği, desteği yapayım gerekli çalışmaları.
    gerekli çalışmaları yapan yok mu yani dunyada bu zamana kadar kimsenin aklina gelmedi mi? bos bos yorumlar yapma

• quote:

gerekli çalışmaları yapan yok mu yani dunyada bu zamana kadar kimsenin aklina gelmedi mi? bos bos yorumlar yapma

Asıl boş yapan sensin. Günümüz teknolojisi uzay için yeterli değil. Daha uzayı keşfetmeye başlamadık.
    Hangi kafayla benden kanıt istiyorsun anlayamıyorum. Ben senden inandığın dinin kanıtını istiyor muyum?
    Adamın asabını bozma yok yere.
    elinde arguman yoksa ne zirvaliyon

• quote:

elinde arguman yoksa ne zirvaliyon

Başkasıyla mesaj kas. Alıntılama bir daha. Muhattab olmak istemiyorum.
    ne mesaj kascam ya cahil cahil konusursun ya da cevap bulamazsin

• quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

quote:

dinlerin önermeleri şahsen bana hep son derece mantıksız gelmiştir. örneğin ;

-namaz kılmak : neden namaz kılıyorlar koskoca Allah'ın onların ibadetine ihtiyacı mı var da insanlara zorla namaz kıldırıyor. ayrıca eğilip kalkarak ibadet etmenin mantığı ne Allah duyguları hissedemiyor mu? ille fiziksel gösteri yapmamızı mı istiyor.

-oruç tutmak: Koskoca Allah neden tüm gün aç ve susuz kalarak acı çekmemizi istesin. özellikle de fırınlarda çalışan insanlar gibi zor şartlarda çalışanlar çok sıcak yerlerde yaşayanlar ve suya daha çok ihtiyacı olanlar.
    bu mantıklı mı şimdi?

-zina yapmamak: cinsellik gibi sağlıklı ve doğal bişeye din neden bu kadar karşı. çocuk olmasın diye diyorsanız insanlar evlendikten sonra da boşanabiliyor. dolayısı ile her durumda çocuk aile ortamında büyüyemeyebiliyor.
    ayrıca cinsellik çocuk olmayacak şekilde de yaşanabilir.
    o zaman din cinsellik gibi bir hayat güzelliğine neden karşı?

-içki içmemek : bu sağlık açısından mantıklı olsa bile bunun yasak olmasının esas amacı içkinin cinselliği kolaylaştırması.

-domuz eti yememek: neden? domuz eti iyi pişirilince sağlık ile ilgili sorun yaratmıyor ve tavuk etinden daha besinli. domuzlar hızlı ürediği için eldesi kolay ve ucuz.

-sünnet olmak: herşeye gücü yeten Allah'ın insanı sünnetli yaratmaya gücü yetmemiş olacak ki sünnet olmamızı istiyor. ne kadar mantıklı? bunun faydaları hakkında müslümanlar tarafından bir çok bilimsel olmayan yalan söyleniyor. bunun tek gerçek faydası penis derisi kanseri olma riskini sifira indirmesi. bunun gerçek amacı ise kişiyi cinsel olarak sakatlayarak cinsellikten aldığı zevki azaltmak.

-ve en önemlisi Allah'ın dini ömür boyu duymamiş başka dinlere inanan toplumlarda yaşayanları sonsuza kadar yakacak olması

Allah'ın (Tanrı'nın) bize verdiği tüm güzellikleri doya doya yaşamak bence en iyi ibadettir. dinler ise herşeyi kısmaya ve kısıtlamaya çalışır. Bunlar size mantıklı geliyorsa bişey diyemem.

Soruna benim düşüncelerimle bir cevap vereceğim;

Salat(Namaz): Tanrı'nın bize ihtiyacı yok salatı biz kendimiz için yaparız: Salat zamanları Güneş doğmadan hemen önce, Günün tam ortası ve Güneş batmadan hemen önce olmak üzere 3 vakite ayrılır. Saat bakımından salatı yerine getirmek için uyanık olmalıyız. Bu bize bir yaşam(Uyku, yemek vs.) düzeni sunar. Sabah erkenden kalkılır. Öğle dinlenme zamanı belirlenir. Akşam salatından sonra yine dinlenme daha sonra uyku moduna geçilir. Karanlıkta uyumak insana büyük yarar sağlar bunu araştırınız. Ayrıca Tanrı Kuran'da iyilik öğütlüyor buna göre düşünürsen her gün Tanrı'yı anmak kalbinizdeki kötülükleri arındırır, meditasyon gibi düşünün. Salat için bak:http://quranix.org/appendix/mesaj/6

Ezanı da kısaca anlatayım, ezan Kuran'da geçmez kaldırılması gerekli çünkü sabah sabah yüksek gürültüyle insanları zorla uyandırıyor. Dinde zorlama yoktur diyor kitap. Saatlerden haberdar olmak isteyen telefonuna çalar saat kursun, ben öyle yapıyorum. Telefonu yoksa ayarlanabilir saat evine. Kimseyi rahatsız etmememiz lazım bunu Tanrı öğütlüyor. Ses psikolojisi denen bir olay vardır. Yüksek sesle gürültülü bir müzik dinlerseniz stres yaşarsınız. Klasik, sakinlik/huzur veren bir müzik dinlerseniz de rahatlama hissi yaşıyorsunuz. Günün 5 vakti bir gümbürtüyle insanları rahatsız etmek büyük ölçüde psikolojiyi etkiler. Bu psikolojiyi hayvanlar üzerinde deneyin mesela bir köpeğe bağırırsanız korkup kaçar, sakin bir ses ile yaklaşırsanız size gelir/kendini sevdirir.
    Hem Tanrı Kuran'da benim bir benzerim/eşim yoktur diyor. Ezanda Muhammed Peygamber'i tanıklığa sokarak Tanrı'ya şirk koşuyorlar. Şehadet şudur: "Tanıklık ederim ki; Tanrı, kendinden başka ilah bulunmayandır." bu kadar. Elçiyi tanıklığa sokmak Tanrı'nın istemediği bir şeydir;

En şefkatli, En merhametli Tanrı'nın ismiyle,
    3:18 ALLAH, kendisinden başka tanrı olmadığına şehadet eder; melekler ve adaleti gözeten ilim sahipleri de… O'ndan başka tanrı yoktur. Üstündür, Bilgedir.
    63:1 İkiyüzlüler sana geldiklerinde, "Senin ALLAH elçisi olduğuna şehadet ederiz" derler. ALLAH senin kendi elçisi olduğunu bilir ve ALLAH ikiyüzlülerin yalan söylediğine de şehadet eder.

Oruç: İnsanlar yaşamak için yemek yemiyorlar. Eğlence ve zevk uğruna yiyorlar. Yiyecekleri boşu israf edip kendilerine fazla kilo kazandırıyor hiç bir yararı olmuyor. Tanrı ise yiyeceklerin önemini ve aç kalan insanların nasıl bir zorluk çektiğini bize göstermek amaçlı yemeyi içmeyi belli bir süreliğine kesmeyi söylüyor. Tutamayanlar için farz değil zaten. Ve tutamayınca ceza olarak 2ye 3e katlanmıyor zamanı, sadece tutamadığın günü başka bir günle tamamlıyorsun. Hastaysan/tutamıyorsan bir yoksulu doyurman gerekiyor ki bu çok güzel bir şeydir. Ayrıca sadece yemek içmek değil insanlarla konuşmama orucuda var: "19:26 "Ye, iç ve gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görürsen, ‘Ben Rahman için oruç tutmaya karar verdim. Bugün hiçbir insanla konuşmayacağım' de."" Biraz mantık yürütürsek oruç insanın kendini kontrol etmesini güçlendirmek diyebiliriz bunu şöyle bir örnekle kolaylaştırayım: Bazı insanlar sigara içerek kendine zarar verir, kötü olduğunu bildiği halde kendini kandırmıştır. Ben sigarayı bırakamıyorum der ve içmeye devam eder. Burada gördüğünüz gibi vücut benliği ele geçirmiştir. Halbuki gerçekten istese bırakabilir. Çok yemek yiyen de aynı şekilde yemeği azaltabilir fakat bedenleri benliğini ele geçirmiştir. Oruç tutarak bedenimize ders veririz. Şu saatlerde yemek yiyeceksin şu saatlerde yemeyeceksin diye. Benlik kontrolü de sağlamış olursun. Görüyorsun Tanrı'nın bizim orucumuza vs. ihtiyacı yok bizim bu oruca veya salata ihtiyacımız var. Bedenini kontrol etmeyi öğreniyorsun!

Zina/İffetsizlik: Zina evli olmayanlar ve gerçeği onaylamayanlar için geçerli değildir. Evli olan yani bir birine söz veren kişinin sözünden çıkıp başka biriyle ilişki yaşamasındır kısa ve öz olarak. Sizin söylediğiniz iffetsizliktir. Evlilik/Antlaşma olmadan ilişki yaşamak kötüdür. Çünkü evlilik olmadan bir çocuk doğabilir ve o çocuk ortada kalır. Tam olarak bir yuva sevgisiyle büyüyemez. Derseniz ki doğum kontrol yaparak ilişkide bulunsak. Bu da hem size hem kadına zarar verir çünkü cinsel ilişki yaşadığınızda aranızda önemli bir bağ oluşur. Ayrılık yaşayınca da o bağ yüzünden çok zorluk çekebilirsiniz. İlişki yaşadığınız dişiyle evlenirseniz orasını bilemem fakat beklemek çok daha iyidir çünkü şu konuyu da unutmamak gerek. İnsanlar cinsel ilişki yaşamadan da yaşayabilir bu yemek içmek gibi bir ihtiyaç değildir. Tanrı iffetsizlik yapmamayı söylüyor. Çok fazla şey var etkileyen. Şunu bildirmek isterim:
    Bir kediyi çiftleşme ayı dışında bir araya getirin kesinlikle çiftleşmezler. İnsan olarak neden kendinize sahip çıkamıyorsunuz. 1 kedi kadar olamıyorsunuz? Tanrı Kuran'da şöyle söyler: "Onlar hayvanlardan aşağıdır" bu sözü kendine sahip çıkamayanlar bir düşünsün. Oruçta bahsettiğim bedeninizin benliğinizi ele geçirme durumu burada da karşımıza çıkıyor.

İçki: İçki olayına gelirsek insanlar dertleri veya bir sıkıntısı olunca o sorunu çözmek için sorunla uğraşmak yerine kendini uyuşturmaya çalışıyor. Tanrı bunu yasaklıyor. Ayrıca sarhoş olan bir insan her şeyi yapabilir, yapmayacağından nasıl emin olabilirsiniz? Tanrı'nın yasak koyduğu şey budur. Kendinizi uyuşturmayın, sorununuz varsa ondan kaçmak yerine üstüne gidin kaçarak/erteleyerek sorunlar çözülmez. Sorunu çözmek için de ilk önce ayık olmanız gerek. Eğlenmek için içiyorsanız dünya oyun/eğlence yeri değildir. Ciddi bir sınav ile karşı karşıyayız.

Domuz eti: Tanrı pistir diyor. Demekki pişirsen de bir sıkıntısı var. Yaratan'ın yarattığını Yaratan'dan iyi mi bileceksin. Belki bu da bir sınav, pişirince bir problem kalmıyor ama Tanrı bizi kendi koyduğu bir kurala uyup uymamak konusunda test ediyor olmasın? Şeytan Tanrı'yı Efendisi olarak onaylıyordu fakat Tanrı'nın emrine karşı çıktı. Tanrı şeytana insanlara secde et dedi o büyüklük tasladı ve itaat etmedi. Bunu da bir düşün. Yaptıklarından dolayı da İsrailoğulları'na farklı hayvanları yasaklamıştı.

Sünnet: Kuran'da sünnet olayı geçmez. Senin sünnet dediğin şeyin türkçe anlamı yasadır. Tanrı'nın yasasında insanlar kusursuz yaratılmıştır. Bu sünnet başlatan ve sürdüren kişiler büyük günaha giriyorlar. Haşa Tanrı erkekleri kusurlu yarattı da biz onu düzeltiyoruz şu saçmalığa bakar mısın!! Zaten bu cinsel organ ile alakalı yasa olayı Buhari, Tirmizi gibi sahtekarların yazdığı yazılarda geçer. Sünnetin yararları diye saçma şeyler çıkarmışlar insanlar uyanmasın diye. Geçtiğimiz yıllarda bilim adamları tam tersini kanıtladı. Sünnet olanlar daha fazla problemle karşı karşıya kalıyor. Etrafınızdakileri bildiriniz bu konu hakkında. Eğer var diyorlarsa Kuran'dan delil getirsinler -ki getiremeyecekler-, bu şekilde kabul ettirebilirsiniz.

Başka dinlerle alakalı değil o sonsuza dek yanma olayı. Tanrı'ya ortak koşmak, ona eş veya çocuk yakıştırmak. Ahiret inancının olmaması. Katil, bozguncu, kötümser olmak bunların başlıca sebepleri ve daha fazlası var. Sanırım siz Kuran'ı düzenli ve güvenilir bir kaynaktan okumuyorsunuz çünkü kafanızda çok yanlış düşünceler var. Sana bir kaç ayet atayım;

En şefkatli, En merhametli Tanrı'nın ismiyle,
    2:62 Gerçeği onaylayanlar, Yahudiler, Hıristiyanlar ve diğer dinlerden her kim: ALLAH'ı ve ahiret gününü onaylar ve erdemli bir hayat sürdürürse, onların ödülleri Rab'leri katındadır. Onlar için korku ve üzüntü yoktur.

- Gerçeği onaylamak: Tanrı'nın tekliğini bilmek, yalnız ondan yardım istemek/teslim olmak, Ahirete inanmak ve Erdemli bir hayat sürmek.

5:69 Gerçeği onaylayanlar, Yahudiler, diğer dinlerden olanlar ve Hıristiyanlardan kim ALLAH'ı ve ahiret gününü onaylar ve erdemli bir yaşam sürerse onlar için bir korku yoktur ve onlar üzülmeyecekler de…

Tanrı'nın çocuğu yoktur. Ne doğurmuştur ne de doğurulmuştur;

9:30 Yahudiler: "Uzeyr ALLAH'ın oğludur" dediler. Hristiyanlar da, "Mesih ALLAH'ın oğludur" dediler. Bu, ağızlarından çıkan sözleridir. Önceden inkâr etmiş olanların sözlerini taklit ediyorlar. ALLAH onları mahkûm eder. Nasıl da çevriliyorlar?

112:1 De ki: "O ALLAH bir tektir."
    112:2 "ALLAH Sonsuz ve Mutlak/İlk sebeptir."
    112:3 "Doğurmamıştır, doğurulmamıştır."
    112:4 "Hiçbir kimse de O'na denk değildir."

Oh be arkadaş. Sonunda şöyle yorumlar görmek istiyor insan. Teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.