Şimdi Ara

Değer kaybı talebinde kapsam dışı kalma durumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.365
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

geçtiğimiz sene Temmuz ayında aracım park halindeyken bir personel servisi aracımın sürücü kapısından vurması neticesinde aracımda sürücü tarafındaki kapı ve sol ayna değişti. Ön tarafta da çizikler olduğu için de o kısımlara lokal boya yapıldı. Eksper raporunda %100 karşı taraf suçlu ve 2000 lira civarı bir hasar kaydı bulunuyor aracımda kapı değiştiği için. Karşı tarafın zorunlu trafik sigortası Anadolu Sigorta ve onlarla iletişime geçtim değer kaybına ilişkin. Aracın kaza esnasındaki fotoğraflarını ve eksper raporunu ilettim fakat bana şu şekilde cevap döndüler;

" ************* nolu dosyanız incelenmiş olup eksper raporunda araç şasesinde veya herhangi kaynaklı bir parçada veyahut aracın iskeletinde, hasar gören herhangi kaynaklı bir parça mevcut olmadığından – teminat dışında kalan haller madde:2 gereğince - değer kaybına neden olacak herhangi bir unsur tespit edilememiştir. Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla,"

İlk aracım ve daha önce bu tarz konularda bilgim olmadığı için sizlere sormak istedim. Sigorta şirketinin dediği gibi değer kaybını almaya hakkım yok mu gerçekten?
    Yardımcı olursanız, bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

• Hatalı işlem olmuştur en iyisi verin avukata gitsin.

Değer kaybı taleplerini reddetmeleri de çok normal maksat ödeme yapmamaya çalışmak en güzeli avukat.
  • eLmrCh kullanıcısına yanıt
    Sigorta şirketlerinin bu nedenle reddettikleri çok dosyam mevcut değer kaybi zararinizi dava yolu ile tahsil edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meliii -- 22 Ocak 2016; 19:32:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hasar dosyanızı, fotoloları vs bir sigorta eksperine verin. Değer kaybını hesaplasın,
    raporunuzu hazırlasın. Hazırlanan raporu dilekçenizle birlikte sigorta şirketine gönderin. 15 gün içinde tıpış tıpış ödüyorlar. Geçen yıl ben dosyayı gönderdiktekn 12-13 gün sonra ödeme yaptı sigorta şirketi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi law1979 -- 27 Ocak 2016; 18:09:06 >
  • değer kaybı hakkında Hazine müsteşarlığı aşağıda ki formülü ve teminat hallerini açıkladı;
    sizin talebiniz 5.maddeye istinaden olumsuz yanıtlanmış,
    tam olarak bilgi sahibi olabilmek için geçen yıl hasarın onarımı hakkında
    servise gelip inceleme yapan eksperin yazmış olduğu raporu okumak lazım.

Ek 1. Değer Kaybı Hesaplaması (Birinci Alternatif)
    Sigortalının sorumlu olduğu araç kazalarında, değer kaybı talepleri aşağıda belirtilen şartlar
    çerçevesinde değerlendirilir.
    1. Formül
    Baz Değer Kaybı = Aracın Rayiç Değeri x %10
    Total Değer Kaybı = Baz Değer Kaybı x Hasar Boyutu Katsayısı x Araç Kullanılmışlık Düzeyi (Km)
    Katsayısı
    Hasar Boyutu Katsayı
    Araç ana gövdesinde (şasi) ağır hasar 1.00
    Araç ana gövdesinde ve sökülebilir / takılabilir parçalarda büyük hasar 0.75
    Araç gövdesinde ve sökülebilir / takılabilir parçalarda orta şiddette hasar 0.50
    Araç gövdesinde ve sökülebilir / takılabilir parçalarda küçük hasar 0.25
    Alternatif onarımla giderilebilir derecede basit hasar 0.00
    Kullanılmışlık Düzeyi (Km) Katsayı
    0-14.999 km 1.00
    15.000-29.999 km 0.80
    30.000-44.999 km 0.60
    45.000-59.999 km 0.40
    60.000-74.999 km 0.20
    75.000 ve üzeri km 0.00
    2. Teminat Dışında Kalan Haller
    Hasar sonrası aşağıdaki haller Değer Kaybı Teminatı dışındadır.
    1) Trafiğe ilk tescil tarihi itibariyle, kaza tarihinde 60 ayını doldurmuş olan araçlar,
    2) Binek ve hususi kullanım tarzı dışındaki araçlar,
    3) Kaza tarihinde ilgili motorlu için belirlenen araç başına maddi tazminat limitinin %15’ini
    geçmeyen hasar tutarları,
    4) Mini onarım ile giderilebilen, basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp
    hasarları,
    5) Ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın, vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen
    hasarlar
    6) Aracın hesaplama kriterlerine uyan ilk ve tek hasarı dışındaki değer kaybı talepleri,
    7) Kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili
    talepler,
    8) Çekme Belgeli ve Hurda Belgeli işlemi görmüş araçlar,
    9) Kullanım tarzı ticari araçlar, taksi, dolmuş, kısa ve uzun süreli kiralık araçlar (şahsi kullanım
    hariç), test aracı, koleksiyon ve antika sayılan araçlardaki hasar sebebiyle yapılan değer kaybı
    talepleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi damneed -- 27 Ocak 2016; 19:20:07 >
  • Daha once diger konuda sormustum ama yani bu hesaplama yontemine gore 75.000 km ve uzeri araclar deger kaybi alamayacak mi oluyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: tunahanyildizkaya

Daha once diger konuda sormustum ama yani bu hesaplama yontemine gore 75.000 km ve uzeri araclar deger kaybi alamayacak mi oluyor?

eğer öyleyse akp li bakan 75000km üstündeki araclardan nasıl olsa değer kaybı alamayacaklar eski 120 tl lik değer kayıpsız dönemlerdeki gibi police kesimine imkan sağlasın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracim 81000 de daha onceden hasarsiz ilk hasari 2008 modelde hatasi yuzde 50 bende olan kaza sonrasi hak talebim olur mu?

• Bu konuyu burda yazmıştım daha önceleri ve davam hala devam etmekte.fakat bazı gelişmeler oldu.olayı gelişmeler olmuş haliyle anlatayım.bende 2015 şubat ayında geri geri gelirken bir araca dokundum.araçta 15cm bir çizik oluştu. adam önemli olmadığını aracı satacağını söledi. ama yinede yaptırsın diye sigortamı verdim.yaptıracak olursada parasını vereceğimi.adam baktım iki hafta sonra pasta attırmış aracı ertesi hafta satmış.aracı 25 şubatta satmış.fakat satmadan bana değer kaybı davası açmış sanıyordum. Davayı ise 16 Nisa'n 2015 tarihinde açmış.benim amirlerimede gelmiş paramı vermiyor diye şikayet etmiş falan.dava sürüyor.o gece resimler çekilmişti.kazalı bölgenin resimleri yani.kaldiki malum kış ve çamur siyahlık var.ona istinaden değer kaybı raporu geldi.bilirkişi resimlerden 1000tl kaporta bedeli yazıyor.ben sigortamı vermişim yaptırmamış suç benimmi? 2000tlde değer kaybı.adam aracı değer kaybındaki raiç bedel olan 85000 tl belirlemiş.itiraz ettik değişen bişi olmadı kaza tutamağında geri geri gelirken çarptım ibaresine istinaden beni kusurlu bulmuş ve raporu değiştirmemiş.kaldıki bu araç 90000 tl üstüne satıldı bunuda biliyorduk. Aracı kazadan tam 22 gün sonra 117891 tl ye satmış noter belgesi mevcut.ortada maddi bir hasarda yok. Aracın o kısmını pasta ile silip satmış.2 ay sonra dava açmış.ayrıca araç şuan hala tramerde hasarsız gözüküyor bahse konu araç.bu aracın bu paçasının daha önce hasarlı olup olmadığını bile bilmemekteyiz.şuan bile tramerde hasarsız ise.nasıl br yol yada yeni dilekçemde ne yazmayılım.yardımı olursanız sevinirim..ayrıca aracımın 2015 8.ayına kadar sigortası ve kaskosu bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili Yargıtay kararları mevcutmu? Hasarsız görünen bir araç var ortada. Bilirkişinin biçtiği bedelin çok üstünde satılmış bir araç. Ayrıca aracı sattıktan 2 ay sonra kişisel husumet nedeni ile bir dava açılıyor tek dayanak ise ben aracı yaptırsın diye verdiğim fakat işeme koymadığı kaza tutanağımız ve o geceki çekilmiş fotoğraflar

• as25121981 A kullanıcısına yanıt
    Hocam geçmiş olsun öncelikle,

sizin durumunuz da artık Profesyonel bir avukat ile çalışmanız gerekmektedir, iş mahkemeye yansıdığından dolayı profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.