Şimdi Ara

Dect Özellikli Modem ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
2.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Superonline in verdiği Huawei HG253s modem kullanıyorum. Bu modemin en güzel özelliklerinden biride ev telefonumu
    kablosuz olarak "DECT" özelliği sayesinde modeme bağlıyorum. Bu özelliğe sahip başka bir modem varmı öğrenmek istiyorum.
    Büyük marketlerde satış elemanları bu konuda birşey bilmiyor. Bende bulamadım.
    Bilgisi olan varsa yardım lütfen !

• quote:

Orijinalden alıntı: Kumpas

Merhaba arkadaşlar;
    Superonline in verdiği Huawei HG253s modem kullanıyorum. Bu modemin en güzel özelliklerinden biride ev telefonumu
    kablosuz olarak "DECT" özelliği sayesinde modeme bağlıyorum. Bu özelliğe sahip başka bir modem varmı öğrenmek istiyorum.

HG253s kullandığınıza göre superonline fiber kullanıyorsunuz sanırım. Superonline kendi verdiği modemler haricinde ev telefonuna destek vermiyor. Yani dect özellikli bir modem alsanız bile ev telefonu için gerekli hesap bilgileri hg253s modeminde kayıtlı olduğundan, ev telefonunu bu modem haricinde kullanamayacaksınız. (Bu bilgiler modeme kayıtlı geliyor ve hiç bir şekilde müşteri ile paylaşılmıyor.)

Onun dışında superonline şu anda Huawei hg255s ve Zte h267a dağıtıyor. Bu iki modem de DECT destekli. İsterseniz superonline'dan modem değişimi talep ederek bu iki modemden birini seçebilirsiniz. (Hg255s konusunda kablosuzun koptuğu, çekiminin az olduğu, pek stabil olmadığı söyleniyor. ZTE h267a ise apple tv, chromecast, akıllı tv gibi ağ içi cihazların birbirleri ile iletişimi konusunda sıkıntı yaşamışlar. Elinizdeki Hg253s superonline'ın verdiği modemler arasından en stabili gibi gözüküyor.)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• EnemyTerritory E kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler bilgi için. Evet süperonline fiber kullanıyorum ve sözleşmem bitmek üzere. Ses hizmeti veren başka bir servis sağlayıcıya geçmek ve modemi kendim alıp Servis sağlayıcıların sürekli müdahele etmesinin önüne geçmek istiyorum. Ama dediğiniz gibi bilgileri paylaşmıyorlarsa büyük sıkıntı olur. Turk telekomda da mı aynı durum mevcut acaba ?
  • quote:

Teşekkürler bilgi için. Evet süperonline fiber kullanıyorum ve sözleşmem bitmek üzere. Ses hizmeti veren başka bir servis sağlayıcıya geçmek ve modemi kendim alıp Servis sağlayıcıların sürekli müdahele etmesinin önüne geçmek istiyorum. Ama dediğiniz gibi bilgileri paylaşmıyorlarsa büyük sıkıntı olur. Turk telekomda da mı aynı durum mevcut acaba ?

Ses hizmetini bir internet sağlayıcı tarafından voip(internet üzerinden ses, modemin arkasındaki phone portundan ya da modeme bağlı dect olarak) olarak alıyorsanız bütün sağlayıcılarda o şekilde evet. Hepsi kendi modemlerinin kullanılmasını şart koşuyor ve ses bilgilerini paylaşmıyorlar.

Superonline ses dışında interneti de başka modemde kullanabilmek için gerekli olan kullanıcı adı - şifreyi vermiyor. (Bu bilgi modeme uzaktan geliyor ve müşteri hizmetleri bu şifreyi bilmiyor.) Çeşitli yöntemlerle bu şifreyi bulup superonline fiberde başka modem kullanabilen oldu ancak ses için gerekli bilgiler şifreli ve ele geçirmesi imkansıza yakın.

Bunun dışında sağlayıcıların verdikleri modemler kısıtlı. Voip kısmı var ancak kendiniz kullanıcı adı - şifre, sunucu gibi bilgileri giremiyorsunuz. Bu bilgileri sağlayıcı uzaktan otomatik olarak modeminize gönderiyor. Hani bir şekilde voip kullanıcı bilgilerini elde etseniz bile, modeme gireceğiniz kısım engellenmiş. (Modem arayüzüne admin - superonline kullanıcısı ile giriş yaptığınızda bu kısımlar gözükmüyor. Müşteriye şifresini vermedikleri root kullanıcısı var. root kullanıcısında bütün ayarlar açık. Bu ayarları yapabilmek için root kullanıcısı ile giriş yapmanız gerekiyor. hg253s - hg255s'te root kullanıcısı ile giriş yapmak için yöntemler var ama modemi sıfırlamanız ya da yeni yazılım yüklemeniz gerekiyor. Modemi sıfırlayınca ya da yeni yazılım yükleyince ses hesabı da modemden siliniyor, modem internete bağlanınca ses hesabı bilgileri uzaktan modeme geliyor ancak root şifresi de değişiyor. Root ile giriş yapamaz hale geliyorsunuz. Haliyle voip ayarlarına erişebilmek mümkün ancak superonline ses bilgilerine erişebilmek mümkün değil )

Netgsm gibi voip sağlayıcıları var. Bunlar aslında superonline gibi internet üzerinden ses hizmeti veriyor, tek farkı size sadece kullanıcı adı şifrenizi veriyorlar. Herhangi bir voip destekli cihaza bu bilgileri girerek internet olan her yerde görüşme yapabiliyorsunuz.

Root hesabı olmadan sağlayıcı modemlerine voip bilgileri girmek mümkün değil. Dışarıdan voip destekli modem alacaksanız ve sağlayıcıların verdiği modemlerden olacaksa, root hesabı bulunmuş mu, root ile giriş yapılabiliyor mu, onu araştırın. Hg253s ve Hg255s'te root hesabı ile giriş yapılabiliyor. Hg253s ve hg255s'te root hesabı ile giriş yaparak netgsm bilgilerini girip ses hizmetini netgsm'den alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Vodafone fibermax superonline fiber altyapısı üzerinden hizmet verebiliyor. Tarifeler ve fiyatlar superonline'a göre daha uygun. Üstelik superonline'ın kaldırdığı 50-100 mbps'lik akn'li tarifeler de var.https://www.vodafone.com.tr/Net/evde-internet.php#fiber

Vodafone internet için gerekli olan kullanıcı adı şifreyi de veriyor. Superonline'daki gibi bulmak için uğraşmanıza gerek yok. Kullanıcı adı şifre elinizde olduğu için, internet için istediğiniz modemi kullanabilirsiniz. Hg253s artık verilmiyor. Kuruluma geldiklerinde hg255s isteyin. Hg255s'i sıfırlayıp root hesabı ile giriş yapıp internet şifrenizi girersiniz, netgsm'den aldığınız voip bilgilerini girersiniz. Uzaktan yönetim ayarlarını kapatırsınız. İnternet ve sesi, uzaktan servis sağlayıcı tarafından müdahale olmadan sorunsuz kullanırsınız diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 12 Ağustos 2018; 0:15:00 >

Paylaşım için teşekkürler. Oldukça faydalı oldu. Vodafone çekirdek aile tarifesi ve netgsm ikilisi kafama yattı. Vodafone bayiile görüştüm. modem seçemessiniz dedi ama bütün fiber modemlerin huawei markası olduğunu söyledi. Herhalde sıkıntı yaşamam. En kötü ihtimalle kendim modem alırım.
  • quote:

Paylaşım için teşekkürler. Oldukça faydalı oldu. Vodafone çekirdek aile tarifesi ve netgsm ikilisi kafama yattı. Vodafone bayiile görüştüm. modem seçemessiniz dedi ama bütün fiber modemlerin huawei markası olduğunu söyledi. Herhalde sıkıntı yaşamam. En kötü ihtimalle kendim modem alırım.

Superonline son zamanlarda huawei dışında ZTE H267A da veriyor. ZTE'nin root şifresi bulunamadı, root girişi yapılamıyor. Ama kurulum yapan ekiplerin ellerindeki ZTE stokları az ve huawei ellerinde bol miktarda bulunduğu için genellikle huawei takılıyor. Zte takmak isterlerse huawei istediğinizi belirtirsiniz. Huawei yoksa dediğiniz gibi en kötü ihtimalle kendiniz modem alabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: EnemyTerritory

quote:

Merhaba arkadaşlar;

HG253s kullandığınıza göre superonline fiber kullanıyorsunuz sanırım. Superonline kendi verdiği modemler haricinde ev telefonuna destek vermiyor. Yani dect özellikli bir modem alsanız bile ev telefonu için gerekli hesap bilgileri hg253s modeminde kayıtlı olduğundan, ev telefonunu bu modem haricinde kullanamayacaksınız. (Bu bilgiler modeme kayıtlı geliyor ve hiç bir şekilde müşteri ile paylaşılmıyor.)

Onun dışında superonline şu anda Huawei hg255s ve Zte h267a dağıtıyor. Bu iki modem de DECT destekli. İsterseniz superonline'dan modem değişimi talep ederek bu iki modemden birini seçebilirsiniz. (Hg255s konusunda kablosuzun koptuğu, çekiminin az olduğu, pek stabil olmadığı söyleniyor. ZTE h267a ise apple tv, chromecast, akıllı tv gibi ağ içi cihazların birbirleri ile iletişimi konusunda sıkıntı yaşamışlar. Elinizdeki Hg253s superonline'ın verdiği modemler arasından en stabili gibi gözüküyor.)

Alıntıları Göster
    zte h267a modemde chromecast sorunu çözüldü mü hocam bilginiz var mı?

• Bilgim yok hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnemyTerritory

quote:

Superonline son zamanlarda huawei dışında ZTE H267A da veriyor. ZTE'nin root şifresi bulunamadı, root girişi yapılamıyor. Ama kurulum yapan ekiplerin ellerindeki ZTE stokları az ve huawei ellerinde bol miktarda bulunduğu için genellikle huawei takılıyor. Zte takmak isterlerse huawei istediğinizi belirtirsiniz. Huawei yoksa dediğiniz gibi en kötü ihtimalle kendiniz modem alabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Hocam Superonline ZTE H267A modem taktı eskiden HG253 vardı ve dect telefon baglamıstım. H267A modeme telefon nasıl bağlanıyor bilginiz var mı?

• Hocam bu zte h267a modemin 2-3 farklı versiyonu var. Superonline'ın dağıttığı ilk versiyonda dect desteği var, son versiyonlarında dect desteği bulunmuyor diyorlardı. Size son versiyon vermiş olabilirler. İlk versiyon piyasada pek kalmadı deniyordu.

Donanım Versiyonu V1.0.8 olarak geçiyor hocam. İlk versiyon sanırım ama pair tuşu yok. Huawei'de pair tuşundan yapıyorduk.
  • Donanım Versiyonu V1.0.1 olanlar ilk versiyonmuş hocam. Modem arayüzünden dect ayarı yapılıyormuş ama v2'de bunu modem arayüzünden kaldırmışlar. Muhtemelen yazılımsal değil, donanımsal olarak da yoktur. Yoksa v1'in arayüzünden de kaldırırlardı diye düşünüyorum. V2 için fiziksel olarak telefonu kabloyla modeme bağlamak dışında yapılabilecek bir şey yok gibi duruyor hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 16 Haziran 2020; 21:41:37 >
    Anladım hocam çok teşekkür ederim.

• Önemli değil hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.