Şimdi Ara

Debian esir aldı beni :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
1.402
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar bende i5 işlemci 4gb ram 500 gb hd lenovo g570 var bunda win10 kullanıyordum fakat her güncellemeden sonra yavaşlayan bilgisayarımı linux çevirecektim benim masaüstü bilgisayrım mint olduğu için farklı birşey yapacaktım değişiklik olsun diye debian yaptım yapmaz olaydım mint ve ubuntu gibi dolu dolu değil bende zaten hardcore linux bilgisi olan biri değilim pc yi ubuntu yapacaktım fakat usb boot işlemini terminal den yapıyorum indirdiğim iso dosyası ile usb hazırlıyorum (fat32) pcyi aç kapadan sonra usb den başlatıyorum

isolinux.bin missing or corrupt

diye hata alıyorum

unetboot ile yapıyorum bu seferde

this is not a bootable disk. please insert a bootable floppy and press any key to try again

hatası alıyorum . İnternette gördüğüm herşeyi yapıyorum fakat olmuyor 3 gündür bununla uğraşıyorum cd-rom çalışmıyor o yüzden deneyemedim :( yardımcı olursanız çok minnettar tamda python için ders alıyordum :(

not : usb boot işlemini farklı pc de denedim ayrıca farklı usblerle de denedim sonuç aynı

• Benim yedekte birkaç CD-RW ve DVD-RW (4GB) yeniden yazılabilir diskler durur ve tam o tür işlemler için kullanırım. Tamam, illa ki CD/DVD kullanmak zorunda değilim, değilsin fakat ISO, CD/DVD gibi ortamlar için tasarlanmış bir sistem. USB'ye yazmada bazen sorun çıkıyorsa CD/DVD de hiç sorun cıkmıyor. Bir de bazen ISO imajını netten indirirken indirme sorunsuz tamamlanmış olsa bile birkaç byte'ı yanlış inmiş olabiliyor. Bunu genelde aynı ISO'yu tekrar indirdiğimde örneğin ilk başta boyut 786,234,172 byte ise sonrakinde 786,234,346 gibi birkaç byte'lık fark gördüğüm zaman anlıyorum. Tabi ki bu durum senede bir falan oluyor ancak oluyor. Bu arada en son 3-4 sene evvel Debian 6 indirmiştim tabi ki CD-RW'ye yazdırdım ve canavar gibi sorunsuz kurdum :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Etcher uygulamasını deneyebilirsiniz.

https://github.com/resin-io/etcher/releases

AppImage sürümü kurulum gerektirmez ve dağıtım bağımsızdır, bunu indirip çalıştırma izni verin ve çift tıklayarak çalıştırın.

Öncesinde USB belleği biçimlendirmeniz gerekebilir.
  • Hocam bunun için md5 ya sha256 checkleri var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Toriko kullanıcısına yanıt
    daha önce doğrulama yapmadım o yüzden nasıl yapacağımı bilmiyorum :(
  • DNMO D kullanıcısına yanıt
    Hocam çok basit

sha256sum /iso/dosyanın/konumu.iso

Komutu sana sha256 anahtarını çıktı olarak veriyor sende isoyu indirdiğin sayfadaki anahtar ile karşılaştırıyorsun.

• Toriko kullanıcısına yanıt
    mint i boot edip yapıyorum

bu ekran geliyor

10dan geriye sayma bitiyor ve

[0.152487] platform wdat_wdt: failed to claim resource 4
    [0.152558] ACPI: watchdog: Device creation failed: -16

hatası geliyor
    Sistemi uyumluluk kipi (compatibility mode) seçeneği ile başlatmayı deneyin. Güç yönetimi ile ile ilgli bir sorun yaşıyorsunuz.

http://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/

Sistemi uyumluluk kipi kurduktan sonra masaüstüne ulaşamazsanız, Grub menüsündeki gelişmiş seçenekler altından kurtarma kipi ile açmayı deneyin. Masaüstüne ulaştığınızda sistemi tam olarak güncellersiniz. Sorun devam ederse aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsınız.

inxi -Fxxz
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    Rica etsem yapacağım herşeyi maddeler halinde sırasyla açıklarmısın ? (sistem debain,elimde boot edilmiş mint var usb şeklinde ve cd-rom çalışmıyor)
    Anlaşılmayan husus neresidir? Öncelikle yazılanları uygulamayı denerseniz, daha sağlıklı ilerleme olabilir. Öncelikle Linux Mint çalışan USB ile, uyumluluk kipi yardımıyla kurulum yaparsınız. Sonrasında diğer işlemleri uygularsınız.

Önceki bağlantıda verdiğim rehberi ve şağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=4.0
  • Uyumluluk kipinden açtıktan sonra terminale verdiğinizi yazınca gelenler

Kurulumu uyumluluk kipinden yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatınca(grub sonrası) gelen ekran

Şimdi aşağıdaki videodaki gibi açılışa değişken eklemeyi deneyin. Aşağıdaki videoda nomodeset değişkeni ekleniyor, siz bunun yerine acpi=off değişkeni ekleyip sistemi başlatacaksınız.

https://linuxmint.com/pictures/screenshots/rosa/nomodeset_grub.webm

Masaüstüne ulaştığınızda sistemi güncelleyin. 3.ve 4. seviye güncellemeleri yapın. 3.ve 4. seviye güncellemelerin ne olduğu Güncelleme Yöneticisinin yardım içeriğinde mevcut. En son aşağıdaki konudaki gibi çekirdek güncellemesini de yapın.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=9154.0

• Dediklerinizi yaptım daha sonra yazılar indi (donanımlar ile ilgili herhalde)daha sonra siyah ekranda kaldı bir süre sonra kapandı tekrar açtım grub menüden linux mint 18.3 cinnamon 32-bit seçip devam ettim sonuç

• Bütün sorunlarımı çözdüm fikir veren ve yardım eden herkese teşekkür ederim deneme yanılma yoluyla yaptım bilgisayarımda hem on board hemde harici ati ekran kartı var bios dan grafik kartını değiştirdim sorunlar çözüldü ayrıca @kelebekx3 ayrıca teşekkür ederim uyumak istiyorum :( ayrıca kızan olacaktır ama debian Allah belanı versin senin, iyi geceler 😂

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.