Şimdi Ara

DDR5 standardı 2020 yılına yetişiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Günümüzde DDR4 bellek standardı gerek mobil gerekse de masaüstü tarafta yaygın bir şekilde kullanılıyor ve önümüzdeki yıllarda da ana akım standart olmaya devam edecek. Bununla birlikte daha yüksek bant genişliği ve yoğunluğa olan talep hızla artıyor. JEDEC organizasyonu DDR5 standardını 2020 yılına yetiştirmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Devrim olacak

Bellek standartlarını belirleyen JEDEC organizasyonu, yeni standardın devrimsel olacağını ifade ediyor. 3D bellek teknolojisini kullanacak olan DDR5 standardı böylece bant genişliği ve yoğunluk açısından DDR4 standardını ikiye katlayacak. Ayrıca enerji tasarrufu açısından da önemli ilerlemeler kaydedecek.

Sunucu ve istemci tarafında daha kullanıcı dostu bir arayüz belirleyecek olan standart, çok geniş bir uygulama yelpazesi içerisinde verimliliğini arttırmış olacak. JEDEC gelecek yıl itibariyle standart geliştirme çalışmalarını tamamlamayı planlıyor. Farklı atölyeler ile DDR5 standardını geniş kitlelere iyi anlatmak isteyen organizasyon, 2020 yılından önce de kullanıma sokmayı düşünüyor.

Ayrıca Bkz.Asus, Join the Republic: Outshine the Competition etkinliğini sunar

DDR4 standardı da 2012 yılında tamamlanmış ancak kullanıma sunulması 2015 yılına kadar sarkmıştı. DDR5 için de benzer bir tablo söz konusu. Ayrıca mevcut melez DIMM standardı olan NVDIMM-N de geliştiriliyor ve daha yüksek kapasitelere sahip NVDIMM-P standardına geçiş olacak. Yine standardın tamamlanması 2018 yılını bulacak. 

• İntel'in de optane bellekleri vardı dımm formatında,niye ona geçilmiyor çok daha hızlı olması lazım hemde bu sene üst seviyeler iin çıkması lazımdı.

Hem 2020'de çıkacak birde o zamana kadar başka bellek teknolojileri çıkmış olur.

Amd'nin de hbm belleği var oda bundan kat kat hızlı olması lazım sadece 2 kat hızlıysa ddr4'ten,hatta sistem belleği olarak kullanılması için çalışıyorlardı galiba apu işlemciler için.

Kurtuluş yok galiba bu ddr standartından bize.
  • Fazla ayrıntı girilmemiş. Bunun için Anakart tekrar değişdirilecek mi ? .

• Bana biraz para tuzağı geliyor bu ddr standartları.

Çünkü gecikme süreleri, mhz hızları kadar önemli. Gecikme sürelerini arttırarak mhz sürelerini yükseltmek kolay. Performans testlerine baktığınızda gecikme süresi düşük ve hızlı ddr3 ler çoğu ddr4 leri geçiyor. Şimdi ddr5 te de en az 25 ten başlar gecikmeler.

• mementopolis kullanıcısına yanıt
    Hocam anakartta piyasayı bi şekilde döndürmeleri gerek bence slotlar yine değişir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ramlerın cıkması uretılmesı pıyasada yaygınlasması 2020yı gecer,dolayısıyla su an elındekı kullandıgımız boardlr degısecek olsa bıle sıkınıtı degıl,zaten o ramler pıyasada oldugundan 4-5 senedır aynı kartı kullanıyoruz demektı en az

• quote:

Orijinalden alıntı: mementopolis

Fazla ayrıntı girilmemiş. Bunun için Anakart tekrar değişdirilecek mi ? .

sence? ne zaman değiştirilmedi?
  • mementopolis kullanıcısına yanıt
    Bu sadece anakart ile olan bir şey değil. İşlemcinin destek verip vermemesi de önemli. Ki şuan piyasa olan yeni nesil işlemciler(Amd ve Intel) Ddr4 destekli. Bazıları da Lddr3 destekli. Anakartlar da bunların soket yapılarına ve bellek desteklerine göre üretilmiş neticede. Ddr5 çıkınca şuanki anakartların destekleyeceğini sanmam. Hele kî 2020 yılında diyor zaten. O yıllarda çıkan işlemciler ve anakartlar Ddr5 destekli olabilir. Şuankilerin destek vereceğini sanmıyorum yani. Sürekli bir değişim var zaten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Desenize paracıklar daha cok gidecek bunlar icin

• Ben daha DDR3'ten çıkamadım, 3 yıla DDR5 geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Samed Bey -- 2 Nisan 2017; 13:59:23 >
  • Anakartlar da dual CPU
    yapsınlar...
    Server gibi olmasın ama
    dual
    7700 ryzen 7 1700
    gibi...

• 3G'den 5G'ye geçemedik ama anlaşılan DDR3'ten DDR5'e geçeceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: techniquest35

Bu sadece anakart ile olan bir şey değil. İşlemcinin destek verip vermemesi de önemli. Ki şuan piyasa olan yeni nesil işlemciler(Amd ve Intel) Ddr4 destekli. Bazıları da Lddr3 destekli. Anakartlar da bunların soket yapılarına ve bellek desteklerine göre üretilmiş neticede. Ddr5 çıkınca şuanki anakartların destekleyeceğini sanmam. Hele kî 2020 yılında diyor zaten. O yıllarda çıkan işlemciler ve anakartlar Ddr5 destekli olabilir. Şuankilerin destek vereceğini sanmıyorum yani. Sürekli bir değişim var zaten.

"sanmam" ı fazla olmuş. Daha standartları belirlenmemiş bir teknolojiyi şu andaki anakartların desteklemesi mümkün değil. Ancak gelecek teknoloji eskisiyle uyumlu olması lazım ki ben bunu belleklerde hiç görmedim ancak olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Bana biraz para tuzağı geliyor bu ddr standartları.

Çünkü gecikme süreleri, mhz hızları kadar önemli. Gecikme sürelerini arttırarak mhz sürelerini yükseltmek kolay. Performans testlerine baktığınızda gecikme süresi düşük ve hızlı ddr3 ler çoğu ddr4 leri geçiyor. Şimdi ddr5 te de en az 25 ten başlar gecikmeler.

Katılıyorum. Yeni bir bellek çıkarıldığında zamanlamalarına bakıyım diyorum. Frekans arttığı için zamanlarının eski belleklerden biraz yüksek olmasının bekliyorum ama neredeyse frekanslarıyla ters orantılı olduğunu görüyorum. Yani bant genişliğine neredeyse hiçbir faydası olmuyor. Sadece güç tüketimi düşük oluyor.
  • quote:

+1 Ddr 4 belleklerde artırılan gecikme süresi politikasını anlamadım ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

İntel'in de optane bellekleri vardı dımm formatında,niye ona geçilmiyor çok daha hızlı olması lazım hemde bu sene üst seviyeler iin çıkması lazımdı.

Hem 2020'de çıkacak birde o zamana kadar başka bellek teknolojileri çıkmış olur.

Amd'nin de hbm belleği var oda bundan kat kat hızlı olması lazım sadece 2 kat hızlıysa ddr4'ten,hatta sistem belleği olarak kullanılması için çalışıyorlardı galiba apu işlemciler için.

Kurtuluş yok galiba bu ddr standartından bize.

HBM AMD'ye ait diyemeyiz. Katkısı büyük ama ekran kartında kullanımı kolaylaştıran bir durum olarak bakılıyor buna. Zira oradaki dizilim daha külfetli ve yüksek hızlar daha daha büyük bir gereksinim gibi. İşlemciye entegre edip bırakırsan ve ddr tarafını devam ettirmezsen en büyük avantaj olan ölçeklenebilme ve geliştirilme olayını kapatırsın. Bugün 2 tane 8gig bellek alırsın sonra 2 tane daha ekleyip 32GB yaparsın belleğini ama HBM olursa işlemci entegre olur ve yükseltemezsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St Batuhan -- 2 Nisan 2017; 15:30:15 >

• --------
    quote:

Orijinalden alıntı: cyberfalcon

quote:

Katılıyorum. Yeni bir bellek çıkarıldığında zamanlamalarına bakıyım diyorum. Frekans arttığı için zamanlarının eski belleklerden biraz yüksek olmasının bekliyorum ama neredeyse frekanslarıyla ters orantılı olduğunu görüyorum. Yani bant genişliğine neredeyse hiçbir faydası olmuyor. Sadece güç tüketimi düşük oluyor.

--------

Burada diğer bir konu var, ddr2'ye bakarsanız frekans düşük, gecikme düşük ama voltaj yüksekti. Yani adamlar aslında bir noktada standartlarda voltaj olayını da belirliyorlar. Yüksek frekanslarda daha fazla voltaj verip zamanlamayı düşürebilirsin ama voltaj arttırımı artık işlemciye külfet oluyor. O nedenle tamamen para odaklı değil bu standartlar. Yani bir ilerleme var ama umulandan daha düşük diyebiliriz performans için.

• Kafadan atıyorum... 8000MHz DDR5 CL26 göreceğiz yani :D ve CL26 olacağından DDR4'teki karşılığı 3600MHz falan olur. Ama evet yüksek bantgenişliği isteyen yerlerde performans artırır.

DDR3 2400MHz CL10 akıyor bende :D uzun süre akacak.

• ohh çok iyi, dün ram siparişi vermiştim "seneye DDR5 geliyor" denilseydi evlat acısı gibi koyardı 3600MHz CL15 ram.
  • Burada hala 800mhz ddr2 kullananlar var lütfen

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.