Şimdi Ara

DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
484
Cevap
5
Favori
9.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Her ram iyi overclock olacak de bi kaide yok ilk ramlerin sansina takoz ciknamis iyi overclock olmus ama digerler gitmiyor gorunen oki.Mesela bende 2sene once kingaton ramler vardi 1600mhz 1.9v la bile 1866 olmamisti gerisini sen dusun .Ayni islemciler gibi bunlardada takoz olayi mevcut.Benimde gozu. cruial ballisticlerde alayim onlarda aicaklik olcerde vae cipi icinde ramler sokup dramlere nochtua macun surcem uzerinede fan 2.1v kadar dayancam bakalim 3000mhz gecicekmiyim 1600mhz ramle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 22 Mayıs 2016; 21:49:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • son aldigim 2 ramin 1 i takoz çikti 2000 mhz kadar kirbacliyabiliyorum elixir çipler takoz

• Overlord7134 kullanıcısına yanıt
    valla sansina hocam bi baktin crucial ile 2000 mhz yi gecememissin

elimde suan 4adet ram var 3u iyi çip 2933 mhzde sorunsuz.... 1i kotu çip 2000 mhz oluyor kotu olan ramin çipi elixir attigim resmi buyutup bakarsaniz yaziyor ciplerin markasi... oc olan ramin cipi marka olarak yazmiyor kod kullanmislar

• quote:

Orijinalden alıntı: sensation45

elimde suan 4adet ram var 3u iyi çip 2933 mhzde sorunsuz.... 1i kotu çip 2000 mhz oluyor kotu olan ramin çipi elixir attigim resmi buyutup bakarsaniz yaziyor ciplerin markasi... oc olan ramin cipi marka olarak yazmiyor kod kullanmislar

kaç voltla başliyor peki o takoz olan ram?1.65v olsa gerek genelde takoz ramler 1600mhz 1.65v ile başliyor 1.5vla başlayanlar iyi overclock oluyor.
    Bende dominatör vardi 2133 cl9 1.5v sattim onlari 3300mhz overclock etmiştim stabil 1.95v ankarali bi toprağim vardi photoshopçu yalvardi istedi ona verdim .Düşünkü ozaman ddr3 2400mhz ramler bile piyasada nadir bulunyordu ddr3 ilk zamanlari .
    Benim dükkandakı satişa çikardiğim gskilleri bir ümitle aldım 1600 lük dominatörler kolaylıkla 2800 mhz overclock olunca dedim 2400 lükleri havada karada 3300 vurdururum ama öle olmuyormuş işte takoz cikti 3000mhz geçmiyor oysaki corsair dominatör ramler 1600mhz 2800mhz kadar çıktım kolaylıkla daha az voltajla ama bu gskiller 2.0voltaj üstünü istiyor o değerlere iyi bir soğutucu gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 23 Mayıs 2016; 12:59:37 >

takoz olan ram de 1.5 volt 1600 mhz ram... ram dis gorunum olrak digerleriyle ayni cl degerlerleride ayni... sadece uzerindeki çipleer ayri

bende forumdaN TEAM XTREM 2666 mhz ram alacaktim belki alsaydim o ramleri suanki performansi yakalayamayacaktim... senin ramlerden kullandim benim anakart ile uyumsuzdu sanki oc yapmasam bile hata veriyordu zaten oc yapmamistim senin ramlerini aldiğim kisiye 1 ay sonra iade ettim sagolsun geri aldi arkadas

ram manual ayarlardan tREFI yi 65535 yaptim az da olsa puanlarim arttİ resimlerde ayrintilar var

DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA

tREFİ ORJİNAL DEĞERLERDEKİ SONUÇ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 23 Mayıs 2016; 17:55:48 >

• Harbiden de yararı var

• bugterrrr kullanıcısına yanıt
    mrb hocam diger ram manual ayarladan zamanim oldumu oynama yapacagim evet fark etti
  • sensation45 kullanıcısına yanıt
    orjinal ve trefi clockları ile oynanmış değerler arasında 100 Mhz NB farkı var , cpu clock u 100 Düşürüp NB yi 100 Arttırmışsınız NB daha önemli..

Cache veri yolu nekadar hızlanırsa ram aktarım hızı / kapasiteside buna bağlı oranda artar

trefi yazdığına göre , değeri kısarsanız hızlı çalışır siz arttırmışsınız , tazeleme süresi kısa iken stabil olmayan ama hızlı bir biçimde , Tazeleme hızı arttığında ise , stabil yavaş bir şekilde ramlerin çalışmayı sürdüreceği yazıyor okuduğum kadarı ile burda bir yanlışlık var , aynı NB ve cpu cloklarında test ederseniz daha net sonuç olur hocam
  • Psycho53 P kullanıcısına yanıt
    ayni nb clock da da ayni sonuçlari aliyorum hocam ayeintili resimleri yuklerim trefi yi yukseltince puanlarim artti... 4.7 ghz cpu clock ve nb clock 4.4 ghz deki sonuclarim ayni sekil.... trefi yi yukseltmem puanlarimi yukseltti... trefi yi yabanci sitelerde en yuksek seviyeye getirin diye yaziyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 23 Mayıs 2016; 18:16:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psycho53

orjinal ve trefi clockları ile oynanmış değerler arasında 100 Mhz NB farkı var , cpu clock u 100 Düşürüp NB yi 100 Arttırmışsınız NB daha önemli..

Cache veri yolu nekadar hızlanırsa ram aktarım hızı / kapasiteside buna bağlı oranda artar

trefi yazdığına göre , değeri kısarsanız hızlı çalışır siz arttırmışsınız , tazeleme süresi kısa iken stabil olmayan ama hızlı bir biçimde , Tazeleme hızı arttığında ise , stabil yavaş bir şekilde ramlerin çalışmayı sürdüreceği yazıyor okuduğum kadarı ile burda bir yanlışlık var , aynı NB ve cpu cloklarında test ederseniz daha net sonuç olur hocam

yeni test sonuçlari işlemci clock ve nb clock lar ayni seviyede test edilmiştir resimlerde ayrintilar yazıyor...

tREFİ 65535

tREFI 11050

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 23 Mayıs 2016; 20:48:19 >

tREFI yi 2400mhz 2666mhz 2800mz dey kende ramlerim tREFİ yi yukseltigimde de daha fazla puan aliyorum burda yanlişiniz var hocam tREFI yükseldikçe performans artiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 23 Mayıs 2016; 21:07:41 >
    Bios unuzun info bilgisinden aldığım bilgi ile yorumladım , o yenileme süresi , yani belleğin içeriğini silip temizleyip yenisini alması diye yorumlaya biliriz sanırım , değerler böyle olduğuna göre sistem hızlı ve stabil olmayan bir şekilde çalışırdan kastı,

Cycle artacağından sürekli veri alıp / veri sileceğinden alan , bandwidth içerisindeki bilgilerin hızlı gidiş geliş , yenilenme vb.. sıklıkla tekrarlanan işlemlerler öbeğine sistem hızlı ve stabil olmayan şekilde çalışır. Bilgisini vermiş oluyor ozaman bios'unuz

Okuma yazma hızlarından bahset'memiş bunu açıkça belirtme'mesi bios infosonun yetersizliği :) Bende onun yalancısıyım tabiri caiz'ise,

Cycle ı düşürdüğünüzde acaba problemler ortaya çıkarmı günlük hayatta veri silime ve ekleme hızları Nano saniye veya milisaniye olarak verilmiştir diye düşünüyorum , günlük hayatta sorun yapmasada işlemlerin akıbetini bozabilecek bir ayar gibi duruyor

10 gb bir veriyi ram e alıp silinmesi gerektiğinde ram bunu silmez alanı olmadığı halde üstüne yeni veri almaya çalışır ise burdan bir crash çıkar , farz -ı misal..

inan hocam hiçbirsey anlamadim... googleden çevirimi yaptiniz son attiniz cevapta

biraz daha kirbaçlıyarak 3000hz de sorun yok CPU BASE CLOCK:150MHZ CPU RATİO:31 çarpani ile 3000mhz yi yakaladim

İşyerin'den dar bi zamanda yazdım yazım yanlışları olabilir , info ve cycle dışında ana dilimi google translate e itecek birşey olmaması lazım hocam :)
    evet arkadaşlar bugunde biostan ram ayarlarini kurcalayarak LATENCY i düşürdüm resimde bios ayarlarinin resmi var

IO compensation (ch1) auto idi 14 yapildi
    IO compensation (ch2) auto idi 14 yapildi
    RTL init value (ch1) auto idi 14 yapildi
    RTL init value (ch2) auto idi 14 yapildi

ayarlar cpu clock nb clock ram clock ayarlarim eski testlerimdeki değerler kullanilmiştir LATENCY 39 ns ye düşmüştür.... eskiden ortalama 41 veya 42 LATENCY Dİ bu konu hakkinda bilgisi olan arkadaslardan cevap bekliyorum ilk resim bios ayarlarindan işlem yaptiğim yer AUTO olan değeri 14 seviyesine getidim en düşük LATENCİYİ aliyorum 14 te..... bunu 15 veya 16 veye 17 yaptiğimde LATENCY değerlerim yükseliyor.... 14 te en düşük LATENCY İ ALİYORUM

BİOS RESMİ

BUNLARDA YENİ SONUÇLARİMİN RESİM defalarca test ettim LATENCY 39 ns ni ustune çıkmadi işte resimler DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA

bu resimlerde orjinal ayarlarda AUTO da aldiğim LATENCY sonuçlari 41 veya 42 LATENCY puani aliyorum

IO compensation (ch1) auto
    IO compensation (ch2) auto
    Rtl init value (ch1) auto
    RTL init value (ch2) auto

bu gidişle ddr4 leri sollayacağim

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.