Şimdi Ara

DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
484
Cevap
5
Favori
9.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sensation45

benim fan kontrolcude var isi sensorleri isi olcmek icin onlari degdirsem ramlere isiyi olcermi

olcmez hocam sadece dominatirlerde isi algilayici var link jablosu ile anajarta baglayip link oroframindan olcum yapilabiliyor baska hicbir ramde gormedim bu olayi varsada bilmiyorum ama dominatorlerde mevcut
    DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA

aslinda konu baslik duzenlenip ram kirbackayanlar klubu yazila bilir siralarmada yapilabilir ddr2 ddr3 ddr4 ayri olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 13 Mayıs 2016; 12:36:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• benim bildiğim DDR4 belleklerde ısı chip var .. anakarttan yada anakarta bişey bağlamaya gerek yok..

ramlar lga 1151 de dual gidiyordu fakat lga 2011 quad kombinasyon zorlanıyor yinede XMP 14-14-14-36-CR2 3200mhz yapıyor..
    lga 1151 de sanırım voltaja dayansam cas 10 3000+ yapar gibi geliyor.. zaten 1.36v ile 12-13-13 3000mhz yapmıştım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcZaNeT -- 13 Mayıs 2016; 12:53:57 >
  • iki testide bir alayım diye bekliyordum hocam , linkte düzelmiş..

Ve malesef ddr4 'de ramlerimi Vengeance LPX olarak seçtim , bir dominator üm yok artık.. bakamayacağım o yüzden..

@EcZaNeT
    Hayır hocam sadece özel ürünler bunu destekler dominator platinum serisi gibi , belirttiğim gibi vengeance aldım bu sefer ramleri link bağlantısı olmadığı gibi dahili termokupl da yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: EcZaNeT

benim bildiğim DDR4 belleklerde ısı chip var .. anakarttan yada anakarta bişey bağlamaya gerek yok..

ramlar lga 1151 de dual gidiyordu fakat lga 2011 quad kombinasyon zorlanıyor yinede XMP 14-14-14-36-CR2 3200mhz yapıyor..
    lga 1151 de sanırım voltaja dayansam cas 10 3000+ yapar gibi geliyor.. zaten 1.36v ile 12-13-13 3000mhz yapmıştım..

ddr4 kerde cl si dusuk ramler cok pahali sizinkide pahalidir wminim muadilkeri cl yusek ramlere gore

• Overlord7134 kullanıcısına yanıt
    .. amazondan corsair vengeance 3000mhz cas 15 ler 240tl ye geliyor gskill 3200 cas 14 azıcık daha pahalı geliyor .. corsair vengeance de samsungun biraz daha ucuz chiplerinden 3000mhz cas 14 1.4v versemde yapmadı ama 1.35v te 2133 10-11-11 stabil fena değiller .. gskill GTZ serisi samsung B die şimdilik en sağlam ram chip i bu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcZaNeT -- 13 Mayıs 2016; 15:14:50 >
  • sensation45 kullanıcısına yanıt
    NB = North Bridge

Kuzey köprüsü , haswell mimarisinden sonra core, cache kısmı overclock'lanarak yükseltile bilen veri akış yolu

Tipik overclock yasası: Nekadar Hızlı/Ne kadar Stabil = O kadar iyi

(bclk yi dahil etmedim sadece cache adına yazdım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psycho53 -- 13 Mayıs 2016; 20:22:28 >
    northbridge yani anakartin kuzey köprüsü ne kadar iyi kuzey köprüsü okadar iyi stabil yüksek ayarda ram işlemci her türlü overclockda stabiliteyi etkiliyor .
    Özellikle sıvı azotla yapılan hiz aşırtmalarda orayada voltaj verilirki işlemci daha stabil olsun diye kuzey köprüsü çarpan artirdikçada performans artar hatta intelin eski p4 lerde işlemciler kiltili olduğu için hiz aşirtma sadece northbridge yani kuzey köprüsü üzerinden yapılırdı artık günümüz teknolojisinde buna gerek kalmadi gibi bişi sadece üste seviyelerde limitler zorlarken ihtiyaç duyuyor profosyonel overclockçular çünkü bazen ne kadar voltaj versende işlemci ilerlemiyor bu sefer işlemci gitmeyince northbridge zorluyorlar

• Stock 3200 xmp cl 16 -18-18
    Stock 2133 cl 16 -18-18
    Stock 2133 xmp cl 15-15-15

O.c 3200 mhz xmp cl16

Cache 4.2 olması lazım 3200 oc de'de

O.c 2133 mhz xmp cl 15

Programı ilk açtığınızda cache frekansını okuyamadığını söylüyor ise. Latency ölçemeyecek demektir genelde overclock aşamasında bozuluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psycho53 -- 13 Mayıs 2016; 20:36:05 >

Ram i defalarca belirttim modelini de yazdım :) 16 gb aida64 ü kurarsam ancak hafta sonu kurabilirim yarın veya öbürgün denemeye çalışırım onuda
  • İ5 3570k 4.1ghz ve 2xcorsair vengance 2133mhz ddr3 rame sahibim.

Ram default olarak 1333 mhz de çalışır ve hızı 20gb/sn dir.

Ram xms profili ile 2133mhz de çalışınca hızı 30gb/sn ye çıkıyor.

Anakart asus maximus v gene z 77

• Arkadaşim bi ram daha buldum sicaklik göstergesi bulunan buda çipin içine gömülüymüş kendi programini indirip kuruyorsun hem ramin işiklandirmasini ayarliyorsun hem sicakliğina bakiyorsun bunlardan almayi düşünüyorum 4x4 kit olarak yada 8x2 artik hangisini bulursam .Sonra overclocklarim 1600 alcam dayiycam 3000 kadar gitcekmi bakalım

http://www.mygarage.ro/vanzari/233241-vand-schimb-2-module-memorie-crucial-ballistix-tactical-8gb-1600mhz-cl8.html burda var test yapmişlar http://www.tweaktown.com/reviews/3870/crucial_ballistix_smart_tracer_pc3_12800_4gb_kit_review/index.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 15 Mayıs 2016; 14:12:03 >

• Yossi Kohen kullanıcısına yanıt
    mrb hocam ramlerin kaç gb aida64 görüntülerini atarsan iyi olur
    Hocam çok güzelmiş crucial da çok iyidir ama ben corsair'den vaz geçmem sanırım Ne kadar ilk ddr3 vengeance larında sorun yaşayıp dijitaltrend markasını iflas ettirsemde. Adamlar test etmeyi bilmiyordu öğretmiştim... [Toplam 6~8 kit değişmişimdir o firmadan..2x4]

Keşki smd led lerin üstüne bir plexi atsalarmış led 'leri direk görmek hoşuma gitmesede teknoloji olarak hoş olmuş
    1600 mhz ram 2933mhz ye çıkardim kırbaçliyarak

• quote:

2999 da kullanma ramleri bence yazda geldi havalar isindi transistörleri zarar görürse ramler kucağina alırsın çöp gider sonra 70derece geçmemesi lazim ramler sicakliği ramin üzerine direk hava üfleyen fanin yoksa fazla zorlama bence 1600mhz lik ramleri overclockla stabil kullanılabilaceği değer 2133tür hakkı yok kasa içi havalandırman iyiyse max 2400 cl10 iyi performans alırsın zorlama daha fazla yakarsin. bu arada ramlerin çokluğu latency etkiliyor artiyormuş bunu öğrendim ama hız ramler çok oldukça daha hızlı oluyor mesela senin 4x2 benim 16gb dan daha düşük latecy alır ayni değerlerde ama aynı değerlerde puan daha yüksek olur 16gblik kitin

ramlere kuzey koprusune ve işlemciye guç veren devrelere 3 adet fan ile sagutuyorum oc işlemimi yaparken... latency i bende merak ediyorum ramlerim 12gb veya 16 gb olursa fark edecekmi...
    ramler kuzey koprusu anakartim cok serin

north bridge clock arttikça skor yukseliyor

DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMADDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 16 Mayıs 2016; 16:48:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

quote:

2999 da kullanma ramleri bence yazda geldi havalar isindi transistörleri zarar görürse ramler kucağina alırsın çöp gider sonra 70derece geçmemesi lazim ramler sicakliği ramin üzerine direk hava üfleyen fanin yoksa fazla zorlama bence 1600mhz lik ramleri overclockla stabil kullanılabilaceği değer 2133tür hakkı yok kasa içi havalandırman iyiyse max 2400 cl10 iyi performans alırsın zorlama daha fazla yakarsin. bu arada ramlerin çokluğu latency etkiliyor artiyormuş bunu öğrendim ama hız ramler çok oldukça daha hızlı oluyor mesela senin 4x2 benim 16gb dan daha düşük latecy alır ayni değerlerde ama aynı değerlerde puan daha yüksek olur 16gblik kitin

cl9 2400mhz 1.70 volt ta kullanayim devamli lagency de 40.8 e düştü

sisoftware sandra programinda latency testinde 1. siraya yerlestim DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA

• EcZaNeT kullanıcısına yanıt
    ramler den 2 adet daha aldim hocam fakat ramlerin biri 2000 mhz yi geçmiyor tek tek deneyerek buldum eixir 1525 çip kullanilmiş bu 2000 mhz ye kadar oc olan ramlerde... 2933 mhz olan ramler uzerinde marka yok numara olarak kodlari var resimde uzerine yazdim DDR3 DDR4 OVERCLOCK YARDİMLAŞMA
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.