Şimdi Ara

DD NİTROMİX Parametre-Dış Hava Sensörü-VRC470F (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
13
Favori
31.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    gelmedi hocam kendi yaptığımı kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

gelmedi hocam kendi yaptığımı kullanıyorum.

nihayet bugün vcr693 elime ulaştı. akşam takıp sonucu yazarım
  • VAİLLANT VRC 693 DIŞ HAVA SENSÖRÜ NİTROMİX İLE %100 UYUMLU ÇALIŞIYOR. HATASIZ DIŞ HAVA SICAKLIĞINI ÖLÇÜP KOMBİNİN KAZAN SICAKLIĞINI AYARLIYOR. ARTIK KOMBİNİN YANINA GİDİP AYARA SON. TURKİYEDE YOK ALMANYADAN ALACAKSINIZ EBAY DEN.
  • Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba,
    bu mesajda yazdıklarınızdan şunu anlıyorum
    eğer d93 parametre ayarında bahsettiğiniz değişikliği yaparsak
    P24 kombiyi P28 model özellikleriyle kullanabiliriz doğrumudur?

dış hava sensörü deneyiminizi merakla bekliyorum.
  • yeni.üye kullanıcısına yanıt
    hocam p28 yapmanızı tavsiye etmiyorum.Çünkü bu sefer modülasyon çizgisi 1 e düşüyor suyu geç ısıttığı için kapanma süresi artıyor bu da doğal olarak yakıtı artırıyor. Büyük ihtimal p28 eşanjörünün sarmal sayısı fazla. Bu yüzden modülasyon 1 e düşürüp daha fazla suyu ısıtıyor. P24 ü p28 ayarında çalıştırmayın. onun yerine minimum gücü yükseltin.

hocam dış hava sensörünü tavsiye ederim. Kombinizi mümkün olan minimum kazan sıcaklığında çalıştırmanıza olanak sağlıyor. Max yoğuşma verimi alıyorsunuz. şuan izmirde hava sıcaklığı 12-22 derece arası geziyor. ev 22 derecenin altına düşmüyor. günlük yakıtım 1,5 mkübe kadar düştü. çünkü kombi gündüzleri kazan sıcaklığını 30 derecelere kadar hatta tamamen kapatıyor. ama ev 22 nin altına düşmüyor. eskiden olsa kombi devamlı 38-40 yapar dururdum. birde bunu sişemens rev 24 taksam 1 mkübüğ geçmiycek. çünkü sıcaklık 23 e kadar çıkıyor gece eve gelince. bunu anca ot ile frenlersiniz. Tasarrufun yolu bence
    1 iyi yalıtım
    2 bütün peteklere danfoss ra2000 trv Ama çok iyi ayarlanmış olacak.
    3. 01 hassaiyetli ot (22.5 derecede frenleme yapması için)
    4. dış hava sensörü (gerekli olan minimum kazan sıcaklığını ayarlayabilmesi için)
    5. premix kombi
    6. yeterli petek metrajı ddplus
    7. şapaltı 25 lik tesisat
    8. trv de olsa çok iyi reglaj ayarı.
    9. kombi bağlantı vana ve filitre en geniş çaplı neyse ondan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 1 Nisan 2015; 19:58:25 >

Eyvallah sagol hocam,

1-p28 modunu bilerek sordum çünkü bayodaki petekler ısınmıyor evdekilerde bunu gerektiğinden düşük kapasiteli kombi almış olmama bağlıyor. gerekirse p28 moduna alıp denemek niyetindeyim belkide annem haklıdır. bende merak etmiyor değilim ancak tahminim tesisat sorunu olduğu yönünde. Çünkü bir önceki petek yeterli sıcaklığa ulaştığı halde hemen sonraki peteklerle arasında orantısız bir ısı kaybı var.

2-Minimum kazan sıcaklığını otomatik ayarlaması teoride güzel lakin merakım yeterli minimum kazan sıcaklığında oda ısısını yakalamak için eskisinden uzun süre çalışıp daha fazla yakıp yakmadığı. ancak deneyerek anlaşılıbilir bu.

mesela kazan sıcaklığını genelde dış hava sıcaklığınıdan bağımsız olarak 47 olarak tutuyorum. bu süre zarfında kombi başlangıç hariç çok büyük oranda iki alev boyunda çalışyor. kazan sıcaklığını deneme amaçlı 50-55-60 gibi değerlere aldığımda kombi aralıklarla 15-20 saniye kadar çoşuyor ve 4-5. kademe alev boyutunda çalışıyor. bu denemede hava şartları aynıyken 55-60 derece denemesi 47 dereceye göre daha çok yakmıştı.

yani aslında demek istediğim istenilen oda ısısına hızlı ve yüksek alev boyunda mı yoksa düşük alev boyunda ama yavaş ulaşmasımı daha tasarruflu emin olamadım. yeterli deneme yapamadım. teoride dış hava sensörün faydasıda burda sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: yeni.üye

Eyvallah sagol hocam,

1-p28 modunu bilerek sordum çünkü bayodaki petekler ısınmıyor evdekilerde bunu gerektiğinden düşük kapasiteli kombi almış olmama bağlıyor. gerekirse p28 moduna alıp denemek niyetindeyim belkide annem haklıdır. bende merak etmiyor değilim ancak tahminim tesisat sorunu olduğu yönünde. Çünkü bir önceki petek yeterli sıcaklığa ulaştığı halde hemen sonraki peteklerle arasında orantısız bir ısı kaybı var.

2-Minimum kazan sıcaklığını otomatik ayarlaması teoride güzel lakin merakım yeterli minimum kazan sıcaklığında oda ısısını yakalamak için eskisinden uzun süre çalışıp daha fazla yakıp yakmadığı. ancak deneyerek anlaşılıbilir bu.

mesela kazan sıcaklığını genelde dış hava sıcaklığınıdan bağımsız olarak 47 olarak tutuyorum. bu süre zarfında kombi başlangıç hariç çok büyük oranda iki alev boyunda çalışyor. kazan sıcaklığını deneme amaçlı 50-55-60 gibi değerlere aldığımda kombi aralıklarla 15-20 saniye kadar çoşuyor ve 4-5. kademe alev boyutunda çalışıyor. bu denemede hava şartları aynıyken 55-60 derece denemesi 47 dereceye göre daha çok yakmıştı.

yani aslında demek istediğim istenilen oda ısısına hızlı ve yüksek alev boyunda mı yoksa düşük alev boyunda ama yavaş ulaşmasımı daha tasarruflu emin olamadım. yeterli deneme yapamadım. teoride dış hava sensörün faydasıda burda sanırım.

hocam banyodaki peteğpin ısınmama sorunu reglaj ayarı veya boru,vana, petek tıkalı. düşük ihtimal pompa 1 kademede. banyo ppeteğinden sonraki ve önceki petekleri dönüş vanalarını souna kadar kısın sırayla çeyrek tur en fazla 3 tur olacak şekilde ayarlayın.
    dış hava sensörünü taktığınız zaman evin ısınma performansını iyi bilmeniz lazım.

benim evim normalde dış sıcaklık 0 derece olduğunda 50 derece kazan sıcaklığında ısınıyor. bu konuda ısı eğprisi verdim ben. o ısı eğrisine karşılık gelen 20 derece oda sıcaklığında dış sıcaklık 0 derecede karşılık gelen değer ne ise kombide değer girilecek alana giriyorsunuz. birde kombide oda sıcaklığı kaç derece olsun diye değer var orayda bende 22 seçili o nu girdiniz mi. kombiş o ısı eğrisindeki karşılık gelen dış sıcaklığa göre kazanı ayarlıyor.

çünkü kazan sıcaklığı düştükçe kombinin çalışması verdiğim anticycling tablosundaki değere göre beklemeye geçer ve ayarlanan sıcaklığın -8 derecesine düşmeden çalışmaz. dün tüketimim 1 mkübe kadar düştü ot yok trv ve dış sensör takılıyken.

hocam benim kombiyi bu kis ikinci çizginin üstüne çıktığına şahit olmadım. sebebi kombinin devamlı açık olması ve ot takılı olmamasıdır.
    banyolar hariç neredyese hepsinde trv var. reglajı denedim ama sonuç alamayınca sorun sanırım tesisattan deyip pompayı 1. kademeye düşürdüm. pompa 1. kademede iken ısınmada bariz bir fark hissetmedim ama evin daha geç ısındığı doğru. pompa ile tüketim arsındaki farkını birebir ölçmedim ama sanki 1. kademede emin olmamakla birlikte daha tassuflu gibi.

Yalnız şu kesin gibi 22-23 derecelerde ki tüketim ile 24 derece arsında ciddi fark var. Stanart olarak yazılan "her bir derce artışında tüketim %6-7 artar" bizde işlemiyor. 6m3 olan tüketim 9-10m3 lere çıkıyor. zaten petek sayısı az konulmuş eve haliyle daha yüksek oda sıcaklığı için çok daha fazla tüketim yapıyor. tasarruf için 23 hatta 22 çok daha makul.
    ben oda termostatsız kombi düşünemiyorum. kombi ilk takıldığında bir süre ot olmadan kullandım sonra ot ile devam ettim. rahat 2-3 m3 fark yarattı.
    pompa 1 de iken kombi daha erken stop eder fakat stop etmeyle birlikte hızlı derece düşürür. yani su homojen olarak ısınamaz tam anlamıyla ve evi geç ısıtır. tasarruf olur ama konfor olmuyor
    ot ne marka hocam. nasipse seneye alıcam siemens rev 24 düşünüyorum. bende dd 6001 var hiç ama hi memnun değilim. zaten 30 derecede
    ot demidöküm 1 derece hassasiyetli mekanik. ısı dalgalanması oluyor. üşümeye başladığını hissediyorsun derken yada biraz geç tekar çalışmaya başlıyor. kısa bir süre syntech syn 177 kullandım 0,1 0,2 hassasiyet ile yalnız tüketim biraz arttı. para olursa bende programlanabilir gibi birşeyler düşünüyorum. yoksa hergece yatmadan önce derece düşür kalkınca aç. hava ısındı kazan sıcaklığını düşür hava soğudu yükselt. sistemi tamamen kurup kombiyi unutmak en iyisi böylece hem konfor hem tasarruf bir arada olur.

Bununla ilgigli termostat üreticisi in-therm'in sayfasında şöyle diyor
    "Tepki Hassasiyetinin 0,5°C veya aşağısında olması kombinizi sürekli devreye girip çıkmasına sebep olur. Bu da sürekli Dur/Kalk yapan her cihaz gibi kombinizin fazla yakıt yakmasına ve ateşleme sistemi ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır. Ev kullanıcıları ortalama 1°C Tepki Hassasiyeti olan ürünleri tercih etmelidirler. Tepki Hassasiyetinin 0,5°C olmasının birincil derece önemli olduğu Hastane, Laboratuvar vb. ortamlarda yakıt ise ikinci planda kalır. Bu ortamlar dışında 0,5°C Tepki Hassasiyetli ürünler tavsiye edilmez. Aksi takdirde tasarruf sağlanması için kullanılan oda termostatı tam tersine fazla yakıt tüketilmesine neden olur." link

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeni.üye -- 2 Nisan 2015; 15:55:39 >

Hocam okudum intek teki yazıyı hic bir yerine katılmıyorum.

Şu doğrudur oda diyelim 22 dereceden 22.1 oldu bunu hemen ekrana yansıtmasın 5 dakika bekleyip ortalamasını göstersin.

ama diğer türlü kombi devre sık girermiş de ateşleme arızası olurmuş. ot yokken kombi 50 dereceye ayarla 8-15 dak bir devreye girer çıkar ozaman bozulmuyorda ot hassas olunca mı bozulcak.

benim ot +-1 derece idi 22 ayarlıysa 23 de durur 21 de çalışır. öğle 21 dereceden 23 dereceye soğuk havada çıkar çıkarabilirsen. alırsın yoğuşmalı kombiyi 65 dereceye çıkar. ama bu seferde allah ne verdiyse yakar.

bana göre 22.5 dereceye ayarladığımda 22.6 dursun 22.4 de çalışsın. 0.5 derece de büyük rakam belki 0.2-0.3 denenebilir.
    öğrenme modlu olsun çünkü insan nefesi ve petek ısısı ayarladığın derecenin üğstüne çıkabilir
    dış hava sensörü daha konforlu geliyor bana şuan dışarısı 19 derece kombi 1-2 dak çalışıp 35-40 dak duruyor. ev 22 nin altına düşmüyor. peteklerdeki çok hafif ısı bile yetiyor. gece uyurkende dereceyi yükseltip evin soğutmuyor.

şimdi bende ot takılı olsaydı bu havada bile kombiyi 45 derecelerde tutmam gerekecekti.
  • kombininin parametre değerlerini not aldım şöyledir
    d00 17kw yaptım
    d01 2 yaptım
    d85 7 kw yaptım ancak ekranda yine 6 kw gösterdi (yada yapamadım)
    Pompa kademesi 1
    kazan sıcaklığı 50 derece iken ve 2. kademede yanarken

d00.. 17kw
    d01.. 2
    d02.. 20
    d08.. 0
    d10.. 1
    d11.. 1
    d13.. 0
    d14.. 0
    d16.. 1
    d17.. 0
    d18.. 1
    d20.. 60 derece
    d22.. 0
    d23.. 1
    d25.. 1
    d27.. 1
    d28.. 2
    d29.. l/min
    d33.. 18 rpm
    d34.. 18 rpm
    d35.. 0
    d36.. 0 l/min
    d40.. 51 derece
    d41.. 40 derece
    d44.. ortalama 110 (106 ile 125 arasında gidip geliyor)
    d50.. 37 rpm
    d51.. 55 rpm
    d62.. 0 derece
    d64.. 1,5
    d65.. 2,1
    d67.. 0
    d68.. -
    d69.. 0
    d71.. 75 derece
    d80.. 9
    d81.. 0
    d82.. 14
    d83.. 20
    d85.. 6 kw
    d88.. 0
    d90.. 0
    d93.. 0
    d94.. 0
    d95.. sırayla şunlar çıkıyor 02 - 46 - 03 - 04
    d96.. 0

d93 parametresini 1 yapıp 5 dakika kadar çalıştırdım ancak alev kademesi 1. seviyeye düştü
    bir yanlışlık var deyip tekrar 0 yaptım.
    arkadaşın bahsettiği zong sesi yada zorlanma ise bu beş dakika içinde olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeni.üye -- 6 Nisan 2015; 16:20:03 >

85 7 yaptıktan sonra mode basman lazım hemen akabinde
    d93 ü 1 yapman sana birşey kazandırmaz yapmayın bence. zaten zorlanma sesi olma şansı yok. bir ihtimal balans sesi olur. oda olmaz.
  • anonim112 A kullanıcısına yanıt
    Sonuç derken

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar dış hava sensörü vaillant vrc693 %1000000 çalışıyor ve kesin bir şerkilde dış sıcaklığı ölçüp kombinin kazan sıcaklığını düşürüp veya yükseltiyor. dün akşam izmir 5 dereceye düştü ve d47 parametresinde okunan değer de 5 dereceydi ve buna paralel olarak kazan sıcaklığını 48 e çıkardı. ev soğumadı ve günlük 4 mküp yaktı. kombinin yanına gidipte derecesiylede oynamamak cabası. oda sıcaklığı 22.5 derece de sabit tuttu
  • merhaba foruma yeni katıldım 1 yıldır nitromix p24 kullanıcısıyım. parametrelere nasıl girebilirim tşk.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.