Şimdi Ara

DC motor sarımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selam, elimde 12 volt 3000 rpm boşta 2.5 amper akım çeken bir dc motor var. Motorun çap 100mm. boy 130mm.

Bu motorla çeşitli deneyler yaparken fazla voltaj uygulama sonucu kollektör sargılarından bir tanesi yerinden çıkıp motoru sıkıştırdı. Ben bu motoru yeniden sarmak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum bu konuda deneyimim yok bana bu konuda yol gösterebilirmisiniz?

Hatta bazı değişiklikler yapmak istiyorum kendi teli 0.80 tel den 5 bakla birlikte 6 tur sarılmış.

Ben ne şekilde bir sargı yapabilirsem hem deviri hemde gücü arttırmış olabilirim?

• endüvi yani dönen kısımdaki sargıların en büyük sorunu, merkezkaç kuvvetidir. endüvid ve diğer döner parçalarda, ağırlığın eşit olarak dağıtılması gerektiği için, sadece sarmak yeterli değildir. bir noktada ağırlık baskın olursa, endüvi yalpalayarak döner. buda yatakları öldürür. çıkan sargıyı yerine otursan bile bir kere o denge bozulmuş oluyor. o dengeyi tekrar sağlamak, ekipman ve ince iş gerektirir.uğraştığına değmeyecek bir sonuç alırsın.
  • Sayın dergul internetten araştırma yaptığım kadarıyla bir şekilde motoru sardım çalıştırdım. Devirli dönüyor fakat dediğiniz gibi inanılmaz vibrasyon var bu halde hiç bir işe yaramaz.

Zaten yanlış motorlar ile uğraştığımın farkına vardım, bundan sonra bldc motorlara yöneleceğim bir tanede yüksek amper li sürücü edineceğim.

İlginize teşekkür ederim.
  • 0M42 kullanıcısına yanıt
    birşey değil.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.