Şimdi Ara

Davulsuz ramazan sizce de daha güzel olmadı mı? [ANKET] (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
291
Cevap
3
Favori
12.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
174 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki

Davulsuz ramazan sizce de daha güzel olmadı mı? [ANKET]

(En Son Oy Tarihi: 15.6.2020)
Giriş
    Benim tanıdığım tanrılar bunlar ha sen hangisine inanırsın bilmem benim inandığım tanrı değil Allah

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • A.h.met kullanıcısına yanıt
    bıktırdılar ya. gündüz bile durmadan çala çala geçiyorlar para toplamaya. Yasak günleri bile oluyor. sanırım polisler mahalle aralarına bakmıyor , saçma sapan şeyler

• Benim bildiğim ramazan davulcusu yasaklanmadı.
    Kapı kapı dolaşıp bahşiş istemeleri yasaklandı.

Bahşiş olmayınca da çok azı sokağa çıktı.
    İyi de oldu.
    Bebeği var, hastası var, gecenin bir yarısı : güm be de güm güm
  • Bazı gelenekler, sadece gelenek olduğu için devam ederler ancak herhangi bir güzelliği ya da anlamı yoktur günümüz hayatında, davul da aynı şekilde, ne gerekliliği ne de bir güzelliği yok. Salgın nedeniyle bile olsa bu sene ortaya çıkmamış olması sevindirici.
  • Para toplamanın geleneği mi olur alla sen ....

Ucunda para yoksa yok olur gider. Kültür filan da degil üstelik... Kemikleşmiş bir olgu . Teknoloji var ...
  • Bir Müslüman olarak benim için sadece şuan gürültü kirliliği, ben şahsen rahatsız oluyorum gece gece dann dunn dan dunnn. Geçmiş dönemlerde saatin sıkıntı olduğu sürelerde mantıklı ama şuan gereksiz.
  • Yok kardeşim çalıyorlar ya, sokağı çıkma yasağında bile çalıyorlar bizim burada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi performer999 -- 21 Mayıs 2020; 14:23:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burda adam elinde davulu gecenin 3'ünde tek başına geziyor. Sizin oralarda neden gezmiyor anlamadım. Gayette uzaktaki davulun sesi gibi yakından da güzel geliyor.
  • @reis Ramazanın güzelliği soruluyorsa bunu Oruç tutanlara sorulması gereken bir soru olarak gördüğümden bir yanıt vermek istemiyorum. Yani gidip de elin şintoist Japonyasında siz de Ramazan nasıldı? Güzel geçti mi? Keyif aldınız mı? Demek gibi birşey.
    Adam sana
    普通の月。 それがあなたにとって重要であるなら私たちは尊重します (Bize göre sıradan bir ay. Sizin için önemi varsa saygı duyarız)
    der.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilidili

Karşına çıksa ne yapardın mesela? Döver misin? Adam tehtid ediyorsun bir de...
    Her şeyi istediğin gibi algılıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: maviyedairhayat

Her şeyi istediğin gibi algılıyorsun.

Alıntıları Göster
    Senin istediğin gibi algılasam hoşuna giderdi tabi. Kendinizi dev aynasında görüsünüz anca böyle..
  • Bu sonuçta bu coğrafyalara özgü kültürel bir durum. Bence idare edilebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilidili

Senin istediğin gibi algılasam hoşuna giderdi tabi. Kendinizi dev aynasında görüsünüz anca böyle..

Alıntıları Göster
    Başka yerden anlamışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: maviyedairhayat

Başka yerden anlamışsınız.

Alıntıları Göster
    Çok kalifiye bir cevap. Bravo.
  • Ne yasağı la her gece davulcu bizim mahallede. Hatta geçen gün kapıya para için geldi yasak nerede yasak ?

• Hoş bir ses ve musiki bilinci ile okunan ezan herkesin ilgi odağı olurken, çan sesi herkes tarafından rahatsız edici karşılanır. (Belki çan sesi sevenler de vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz.)
    Eski dönemlerde çan çalma adeti halkı ibadete çağırma maksatlıydı. Peki günümüzde ibadet maksatlı kiliselere katılım ne durumda? Ya da hangi günlerde gidiliyor? Buna rağmen günde kaç sefer çan vuruluyor?
    Ezan ise günde 5 vakit okunur ve 5 vakit cemaat bulunur.
    Kilise çanı sembolik iken, camiilerdeki ezan hala ilk okunma sebebiyle aynı gayeyi taşıyarak minarelerden yükseliyor. Kilise çanı sembolik olduğu için rahatsız eder, çünkü gereksizdir. Ama ezan asırlardır aynı amaç için kullanılmıştır ve hala kullanılmaya devam etmektedir.
    Son zamanlarda musiki estetikten yoksun ezanların minarelerden yükselmesi başka bir konudur, bunu da belirtmiş olayım.

• ben ezanada karşiyimim bir dine mensup değilim madem laik bir devletiz ezanda kalsın istiyen evinde ezan açar dinler bununda programları/uygulamaları var
  • Şuan ayak uydurman gerektiği düşünüyorsan avrupayı örnek alman gerekir.

Yeminle avusturyanın merkezinde bir kilise çanı var sabah akşam çalıyordu...Varsın 1 ay olsun ne olcak...

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Benim bildiğim ramazan davulcusu yasaklanmadı.
    Kapı kapı dolaşıp bahşiş istemeleri yasaklandı.

Bahşiş olmayınca da çok azı sokağa çıktı.
    İyi de oldu.
    Bebeği var, hastası var, gecenin bir yarısı : güm be de güm güm
    Bence bu bile gelenek sevdasından değil de rant sevdasından sürdüğünü kanıtlar nitelikte bu ramazan davulculuğu hadisesinin. Olmayan yerlerde kimsenin yokluğunu fark ettiğini de zannetmiyorum.
  • 30 gün orucunu tutan bir müslüman olarak buradaki amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan islam düşmanlarından farklı olduğumu belirterek ben de davul istemiyorum, davul denen ses kirliliğinden ve lüzumsuz gürültüden zerre haz etmiyorum.

Bu gereksiz ve islamla alakası olmayan uygulamanın kaldırılması çok yerinde olacaktır. Bu sene kulaklarımız dan dan dan sesi olmadan rahat etti.

Bir de şu bozuk ses sistemlerinden son ses verilen, yetersiz müezzinlerin çirkin sesleri ile makam ve notadan habersiz bağırtıları (bağırtı diyorum zira anlamıyorum bile söylediği şey bir sureden mi, dua mı, slogan mı) kesseler tam olacak.

Zorla güzellik olmaz aksine tepki çeker. Dayatma ile bir yere varılamayacağını anlarlar belki. Pek sanmıyorum ama.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.