Şimdi Ara

DARK EVOPAD R9722 9.7inç Tablet Sahipleri için Yardımlaşma Mekanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
6.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yazıya başlayış tarihim itibariyle, tabletimiz hakkında internette pek fazla bilgi bulunmamakta. Var olan bilgilerin hepsi cihazın donanımsal özellikleriyle ilgili. "Cihaz nasıl root'lanır, nasıl custom rom yüklenir?" gibi bilgiler pek mevcut değil. Bu başlığı açmadaki asıl amacım da, bu tür konular hakkında bilgi bildiklerimi paylaşmak ve bilgi sahibi olan arkadaşlarımızdan da katılım bekliyor olmamdır.

Öncelikle bu f/p ürünü cihazımızın donanımsal özelliklerini belirtelim :

İşletim Sistemi : Android 4.1, Flash ve HTML5 Destekli
    • İşlemci : Çift Çekirdekli Rockchip RK3066 1.6GHz
    • Grafik İşlemci : Dört Çekirdekli Mali400 Harici 3D Hızlandırıcı/Open GL
    • Ekran : 9.7" 1024x768
    • Panel : Taiwan Chimei IPS2
    • Bellek : 1GB
    • Dahili Flash Hafıza : 16GB Nand Flash
    • Dokunmatik Tipi : 10 Nokta Kapasitif Algılama
    • Pil : 8000mAh Li-ion-Polymer
    • HDMI: Var, miniHDMI
    • Bluetooth: Var
    • Kamera: : Ön ve Arka 2MP
    • Ses Çıkışları : Stereo 3.5mm
    • Kart Okuyucu : Var, microSD (32GB'a kadar)
    • USB Bağlantısı : 1 x MicroUSB OTG Giriş, 1 x MicroUSB OTG PC bağlantısı
    • Ağ Özellikleri : Dahili Wifi Kablosuz Ağ
    • 3G Desteği : Harici 3G USB modem (3G Modem kutu içeriğine dahil değildir.)
    • Renk/ Malzeme: Beyaz / Aluminyum
    • Boyutlar: 243 x 189 x 9,9 mm
    • Ağırlık: 665gr.
    • Ürün Kodu : DK-PC-EVOR9722

Kutu İçeriği :

• PC-USB Bağlantı Kablosu
    • Taşıma Kılıfı
    • USB OTG Kablo
    • Adaptör
    • Kullanım Kılavuzu

Artıları :

• IPS Ekran olması nedeniyle görüntü kalitesi çok iyi.
    • 9.7" lik büyük ekran ve yüksek ses çıkışı, film ve dizi izlerken çok iyi oluyor. Mutfakta adeta küçük bir televizyonun yerini tutuyor.
    • Televizyonunuza uygun android kumanda programını indirip kurduğunuzda SMART tv özellikli televizyonunuzu her yönüyle kumanda edebiliyorsunuz. Kablosuz klavye veya akıllı kumandaların yaptığı çoğu işi yapabiliyorsunuz. Gerçi bu, bu cihaza has bir özellik değil; bütün android cihazlarla yapılabilir ama ekranın büyük olması klavye kullanımını kolaylaştırıyor.
    • 1 GB Ram, 1.6Ghz'lik çift çekirdek ve ekran kartı günümüz uygulamaları için fazlasıyla yeterli.
    • Sunduğu donanıma göre fiyatı çok uygun.
    • OTG kablosu ile birlikte geliyor ve harici güç kaynağına ihtiyaç duymadan küçük USB diskleri çalıştırabiliyor.
    • Size depo alanı için 13 GB kadar dahili hafıza alanı sunuyor. Harici bir sd kart almanıza gerek kalmayabilir.
    • Ses açıp kapama tuşlarının yanında fiziksel bir ANA EKRAN butonu bulunuyor.
    • Cihazında arkasında, iğne ile tıklayabileceğiniz bir reset düğmesi var.
    • HDMI çıkışı ile görüntüyü tv'nize aktarabilirsiniz ve televizyonunuzu adeta bir smart tv gibi kullanabilirsiniz.

Eksileri :

• Fotoğraf çekimi çok kötü. Bu amaçla kesinlikle tercih edilmemeli.
    • Sırt üstü yatarken kullanım için pek uygun değil; çünkü cihaz tek elle tutmak için biraz ağır. Filmin sonunu getiremeyebilirsiniz.
    • Dahili hafıza 16 GB görünse de bunun 1GB'ı int. memory, kalanı da 13 GB NAND flash olarak ayarlanmış. Yani uygulamaları 1 GB'lık yere kurmaya kalkıyor ve kısa zamanda dolabiliyor. 13 GB NAND flahs'lık kısmı ise depo alanı kullanmanız için bulunduruyor. Bu yüzden, Link2sd gibi (cihazı rootlamak gerekebilir) programlar kullanarak yeni kurulacak programları doğruca NAND flash kısmına ya da satın alacağınız SD kart üzerine kurdurmanız gerekiyor.
    • Yazının yazıldığı tarih itibariyle, uygun bir custom rom mevcut değil (en azından 1GB'lık dahili depolama alanını arttırabilecek bir rom olsaydı hiç fena olmazdı.).
    • Aynı anda birçok güncelleme ve yüklemelerini yaptığında bazen menü geçişlerinde yavaşlama olabiliyor.
    • Tuş kilidindeyken yani uzun süre kullanmadığınızda, bazen wireless'tan kopabiliyor. Bunu enerji tasarrufu için mi yapıyor bilmiyorum.
    • İlk aldığımda üzerinde ekran koruyucu gibi duran bir jelatinle geldi ve bu yüzden dokunmatiği berbattı. Jelatini çıkarıp oem bir ekran koruyucu ile değiştirdiğimde dokunmatik kalitesi baya iyileşti ancak hala istediğim düzeyde değil. Sorun kullandığım ekran koruyucuda olabilir, ekran koruyucusuz olarak hiç kullanmadığım için dokunmatiğine de haksızlık etmek istemiyorum.

Cihazımızın resmi web sitesi: Dark Evopad R9722

Dark Evopad r9722 resmi Firmware Sayfası: Dark Evopad Firmware (Orjinal ROMlar)

Dark Evopad r9722 Firmware Güncelleme Hakkında Detaylı Bilgi: Dark Evopad Firmware Güncelleme(Orjinal ROMlar)

Cihazlarına custom rom yükleme girişimlerinde, uyumsuz romlar nedeniyle cihazını kullanılamaz hale getiren arkadaşlar, yukarıdaki 2 linki kullanarak cihazı orjinal haline getirebilirler.

Dark Evopad r9722 Root Atmak : (uurbir arkadaşımızın yazısından alıntı yapılıp biraz ekleme yapılarak düzenlenmiştir. Kendisine çok teşekkürler.)

• Öncelikle tabletimizin ayalarına giriyoruz ve SİSTEM başlığı altında Geliştirici Seçeneklerine Tıklıyoruz. USB HATA AYIKLAMASI seçeneğine bir tik koyuyoruz yani kutuyu dolduruyoruz.
    • PDAnet programını indirip kuruyoruz. 32 Bit İndir veya 64 Bit İndir veya 32&64 Bit İndir
    • Kurulum sırasında cihazınızı USB ile bağlamanızı isteyecektir. Bağlayın ve ADB driverlerının kurulmasını bekleyin.
    • Eğer kurulum sırasında hata verir veya bağlanmazsa kurulumu iptal edin ve AdbDriverInstaller ı kurun. Sonra PDAnet'i kurmayı tekrar deneyin.
    • zhuodashi yi indirin ve bilgisayarınıza kurun (Açılan sayfada Stáhnout a tıklayın. Gelen pencerede orta sütundaki resmideki yazıyı altındaki yere yazıp Stáhnout a tıklayın.).
    • Cihazınızdan USB kabloyu çıkarın. PDAnet'i çalıştırın ve cihazı usb ile tekrar bağlayın. zhuodashi programını çalıştırın. Program Çince ama bu bir sorun değil.
    • Eğer herşey doğru yapıldıysa program cihazınızı bulup özelliklerini ve ekranın solunda da bir tablet resmi gösterecektir. Tablet resminin altında Çince bir yazının devamında ROOT yazısı göreceksiniz. ROOT yazısı kırmızı renkte olmalı. Tıklayıp işlemi tamamladığında yeşil renge dönüşmüş olması gerekiyor. Eğer ilk açtığınızda yeşil ise tıklayıp işlemlerin bitmesini ve kırmızıya dönmesini bekleyin. Sonra tekrar tıklayıp yeşil olmasını bekleyin ve işlem tamam. Artık cihazınız ROOT'lu.
    • ROOT yetkisi istediğiniz herhangi bir programı çalıştırdığınızda ekrana yetki verip vermek istemediğinizi soran bir uyarı gelecek. Programa, ister geçici ister de kalıcı olarak root yetkisi verebilirsiniz.

Modifiye (Custom) Rom Yükleme : (HENÜZ UYGUN BİR ROM BULUNAMADI!!!)

En sancılı konunun bu olduğunu düşünüyorum. Biraz araştırdım ve Dark tabletimize özel bir rom bulamadım. Sonra, bu cihazın aynısının yurt dışında farklı isimle satılıyor olabileceği aklıma geldi. Aşağıdaki siteleri buldum ama biri hariç hepsinde marka OEM görünmekte : Site 1 Site 2 Site 3 Site 4 Site 5

Nihayet Site 5'deki ürünün bir adının olması : "PIPO M1 (MAX M1)" bana umut verdi. Bu isimden yola çıkıp bir de site buldum: Cihazımıza Uygun Olabilecek Bir Rom Sitesi Bu siteden cihazımıza uygun 2 adet rom denedim, romlar yüklendi ama ne uymadı anlamadım, cihaz açılıp kitlendi durdu. Yani sonuç felaket. Bu yüzden şimdilik güncelleme yapacaksanız yukarıda verdiğim Cihazımızın resmi Firmware Sayfası linkini kullanmanızda BÜYÜK fayda var. Uygun bir custom rom çıkana kadar beklemeli. Bu işe yabancı olan arkadaşlar ise custom rom işine hiç girişmesin, cihaz kullanılamaz hale gelebiliyor.

Backup Programı :

Aslında ilk önereceğim Titanium Backup olurdu ancak yeni bir rom kurup restore yapmaya kalkınca, eğer FREE sürüm kullanıyorsanız toplu (batch) yapmıyor her bir uygulama için onay istiyor ve tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu yüzden tavsiyem OBackup

Daha iyi tavsiyelere açığız tabii ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gansh -- 28 Kasım 2013; 11:35:19 >

• Merhaba konu için teşekkürler öncelikle. Dark R9724 kullannıcısıyım. Tek fark renk sanırım. 6 ay oldu alalı halen bir rom bulamadım yükleyecek ya da beceremedim. Ne tavsiye edersiniz ?
  • Hayırlı olsun güle güle kullanın İnşallah.

İşin doğrusu şu an ben de işimden fırsat buldukça incelemekteyim. Bir aksilik olmadığı sürece, İnşallah, cihaz ile ilgili ne keşfedersem burada hemen paylaşacağım. Şu an ben de rom yükleyicileri inceliyorum. Daha sonra da güzel bir rom seçeceğim. Dener denemez bilgilendiririm.
  • herkese selamlar. bende bu ürünü yeni aldım 16 gb hafıza diyor ama ürüne hiç bir ürün kurmadan kendini güncelledi ve şuan hiçbişey yükleyemiyorum yeterli alan yok diyor. ama sd kartta 13 gb boş alan gösteriyor ve uygulamaları taşıyamıyorum ne yapmam lazım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: by_ossii

herkese selamlar. bende bu ürünü yeni aldım 16 gb hafıza diyor ama ürüne hiç bir ürün kurmadan kendini güncelledi ve şuan hiçbişey yükleyemiyorum yeterli alan yok diyor. ama sd kartta 13 gb boş alan gösteriyor ve uygulamaları taşıyamıyorum ne yapmam lazım ?

Öncelikle Hoş geldin ve hayırlı olsun arkadaşım.

Aynı durumu ben de yaşamıştım. Nasıl dolar? 16 GB'ın bir kısmını kendi kullanıyor. 1GB'lık kısmını ana disk olarak, 13 GB'lık kısmı ise depo alanı olarak ayarlamışlar ki çok büyük hata yapılmış. Maalesef indirdiklerini 1 GB'lık kısma kuruyor.

Eksileri kısmında bahsettiğim :

quote:

Dahili hafıza 16 GB görünse de bunun 1GB'ı int. memory, kalanı da NAND flash olarak ayarlanmış. Yani uygulamaları 1 GB'lık yere kurmaya kalkıyor ve kısa zamanda dolabiliyor. 13 GB NAND flahs'lık kısmı ise depo alanı kullanmanız için bulunduruyor. Bu yüzden, Link2sd gibi (cihazı rootlamak gerekebilir) programlar kullanarak yeni kurulacak programları doğruca NAND flash kısmına ya da satın alacağınız SD kart üzerine kurdurmanız gerekiyor.

Bence önce kurduğun tüm programları kaldır, yukarıdaki işlemi yap ve sonra tekrar kur programlarını. Ben böyle yaptım, Maşallah şimdilik bir sorun yok.

Bu arada, birkaç sorum olacak size : Cihazın dokunmatiğinden memnun musunuz? Herhangi bir simgeyi sürüklerken simgeyi kendiliğinden bıraktığı oluyor mu? Ekran koruyucu kullanıyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gansh -- 28 Kasım 2013; 11:32:47 >

• hayırlı olsun hepinize arkadaşlar bende de m7200 var güzel cihaz
  • Merhaba, benim dark r9724 'ün açma kapama tuşu kırıldı. Tableti söktüm belki halledilebilir bişeydir diye ama board'dan kırılmış tuş yeri. şimdi kendi yöntemlerimle kullanıyorum o tuşu :) bu arada rom buldunuz mu acaba güncel 4.2 ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paclobutrazol

Merhaba, benim dark r9724 'ün açma kapama tuşu kırıldı. Tableti söktüm belki halledilebilir bişeydir diye ama board'dan kırılmış tuş yeri. şimdi kendi yöntemlerimle kullanıyorum o tuşu :) bu arada rom buldunuz mu acaba güncel 4.2 ?

4.2 değil herhangi bir sürüm için bile uyumlu bir rom bulunmuş değil henüz.
  • beyler bu dark tabletlerde neden şu resimdeki gibi bir seçenekler tuşu yok?

• quote:

Orijinalden alıntı: han83

beyler bu dark tabletlerde neden şu resimdeki gibi bir seçenekler tuşu yok?

Firmalar android işletim sistemini kendilerine göre düzenleyip cihazlarına entegre ediyorlar. Bahsettiğiniz özellik o firmanın hazırlamış olduğu bir eklenti olabilir. Tam olarak ne işe yaradığını söylerseniz belki aynı işi görebilecek bir program falan bulunabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: gansh

quote:

Orijinalden alıntı: han83

beyler bu dark tabletlerde neden şu resimdeki gibi bir seçenekler tuşu yok?

Firmalar android işletim sistemini kendilerine göre düzenleyip cihazlarına entegre ediyorlar. Bahsettiğiniz özellik o firmanın hazırlamış olduğu bir eklenti olabilir. Tam olarak ne işe yaradığını söylerseniz belki aynı işi görebilecek bir program falan bulunabilir.

Ben en alttaki üst üste duran 3 noktadan söz ediyorum. burda sıkıntı yok sanırım. Normalde akıllı telefonlarda o tuş var. en azından htc ve samsung kullanmış biri olarak söylüyorum (samsunglarda ortadaki fiziksel tuşun sağında geri tuşu, solunda seçenekler tuşu; htclerde ise bu tuş ortadaki home tuşunun sağında). Bu tuşun işlevi açık olan pencere hakkında seçenekler menüsünü çağırmak. Cepten kullandığım bir programı tablete de yükledim (bu arada tabletim 7940) ama program seçeneklerini açamıyorum. program yapımcılarına eposta gönderdim tablet versiyonu yok mu diye, illaki tablette de seçenekler menüsünü açan bir tuş vardır diyorlar, çünkü o tuş androidin yazılımında var olan bir tuş...
    bu yüzden soruyorum bekli biryerlerde ayarlar falan vardır bu tuşu gösteren. Tıpkı ekran resmini çeken tuş gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi han83 -- 30 Kasım 2013; 23:02:39 >

• bugün 2 tane aldık bakalım inşallah beklentilerimizi karşlıar. :)
  • Ben de aranıza katılıyorum, akortek iki aydır tamirde olan r9720 cihazımın yerine r9722 göndermiş, akşam elime ulaşır. Hiç kullanmadan satasım var ama dur bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence satmanıza gerek yok cihaz çok güzel hertürlü işinizi görüyor 1 yıldır kullanıyorum tık demedi oyun, video, program olsun çok rahat kaldırıyor bence birdaha düşünün :)
  • tharic001 kullanıcısına yanıt
    r9720 den sonra çok basit geldi bana bu cihaz, estetik olarak da hoşuma gitmedi. iki tane de ölü piksel vardı, hemen geldiği gün geri gönderdim akortek'e. ben kendi cihazımı istiyorum dedim, bakalım nolacak.
  • 1 tb lık toshiba marka harici hdd yi otg den bağladım görmedi bir türlü ,paragon ntfs programını kurdum,tableti rootladım ,rootu kontrol ettim ama bir türlü hdd yi görmüyor,2 gb lık usb bellek denedim kabloda sıkıntı varmı diye fat 32 olan usb belleği gördü?bu talette harici hddyi açabilen var mı? nasıl bir yol izlediniz?
  • format nasıl atılıyor bu cihaza
  • 3-4 ay önce aldım bu tabletten ancak 1 ay kullanabildim sonra ekranı kırıldı, aradım akorteki sorun sadece ekrandaysa 160 liraya değişiriz dediler. şimdi sorum şu: bu tabletin türkiyeye gelmeden önce asıl üretildiğindeki markası nedir, örneğin general mobile'ın gionee telefonları getirip üzerine gm markasını basması gibi. ona göre ebay ya da aliexpress te falan daha ucuza ekran bulup kendim de taktırabilirim diye düşünüyorum. teşekkürler şimdiden
  • Ben de bu tableti aldım. sonra rom da yükledim. Rom yüklerken dark-destek sayfasındaki r9724 yazan romu indirin. indirdikten sonra bunun içinden r9722 yazan rom çıkıyor.bunu kurun.
    rktool programını çalıştırmadan önce en önemli şey driveri tanıtın. driveri tanıtmayı dark sayfasında anlatmışlar .en zor olan şey bu.windows7 kendisi bir driver yüklüyor, ama o olmaz .onu silin. siz bilinmeyen aygıtlar, disketi vardar kendi driverinı gösterin. aygıt yöneticisinde rockchip yüklenmiş olacak. sonra rk tool proramını açınca baştaki renk yeşile dönmüş görülecektir. bu durumda romu yüklersiniz.
    rom yükledikten sonra cihaz çok istikrarlı çalışmaya başladı. hoşuma gitti.
    cihazın en çok sesini sevdim. tek hoporlörlü olmasına rağmen gümbür gümbür sesi var.
    2. si dokunmatiğini sevdim. 10 parmak hassasiyeti var. çok güzel algılıyor. 5 parmak olanlardan kesinlikle uzak durun.
    wifisi az sayıda modem algılıyor, ama algıladığını iyi sömürüyor.
    kasması falan yok. daha önce 4 çekirdekli tabletim vardı. o çok kasıyordu. bu kasmıyor.
    her türlü program kuruluyor. bu da güzel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahsen2 -- 15 Eylül 2014; 10:48:58 >

• gansh kullanıcısına yanıt
    benimkisi de kırıldı. içini açtım. yukarıdaki birleşik tuşlardan geri tuşu kısmını kestim. onu power yaptım. kırık power tuşunuda geri tuşuna koydum. şimdi çok iyi oldu. tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.