Şimdi Ara

DaNgErOuS<<FaN CoNtRoL>> Ayrıntılı Anlatım (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
155
Cevap
2
Favori
18.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TEŞEKKÜRLER GÜZEL CALIŞMALAR bende mazemeri toparlayıp bi denicem
  • Öncekini deneme amaçlı yapmıştım şimdi 4 lüsünü yapıcam mazemeleri aldım yapınca resim koyarım

DaNgErOuS<<FaN CoNtRoL>> Ayrıntılı Anlatım
  • Yaptım

• BD240'ın datasheetine baktım 30watt taşıyabiliyormuş tabii bu kadar gücü kontrol edebilmesi için biraz soğutma sistemi iyi olması gerek :P soğutucu büyük taksak yeter yada kasaya bağlanılabilir.

Bakma amacım 5-6 fanı aynı anda kontrol etmek.Neden demeyin o kadar devreyi bir yere sığdırıp takacak kadar yerim yok ve fazla ayrıntıyada gerek yok

En azından bir bilgilendirme olsun diye yazdım kolay gelsin :)
  • Yaptığınız iş çok güzel.Çarşıya çıktığımda bende malzemeleri alıp başlamayı düşünüyorum.Herkes iyi iş çıkarmış
  • BD240 yerine BD242c ve bc337 yerine bc546c kullandım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi westcolera -- 11 Eylül 2007; 18:38:44 >
  • hocam fotolarda eksik var darkhardware.com daki lerin aynısını eklersen sevinirim!
  • iyi olmuş emegine saglık
  • çok iyi bir konu.
  • hey hey bi dahha bi dahha
    Allah kısmet ederse ben de yapıyorum bu hafta..
    değişik bişiler geliyor aklıma..
  • süper duruyo ama biz uraşdık arkadaşla,beceremedik,sıkılıp bıraktık sonrada
  • Paylaşım için teşekkürler elinize emeğinize sağlık.
  • uğraş ister o yaw
  • Merhabalar arkadaşlar...
    Sonunda kendi fan kontrol ünitemi yaptım fakat bi kaç aklıma takılan soru var...

1.si
    Bir partinaksa 2 adet fan kontrol devresi yerleştirdim ve 12V beslemesini aşağıdaki kablolarla yapmayı düşünüyorum. bu durumda bağlantı seri mi olur paralel mi? yani 12V ikiye bölünür mü bölünmez mi?
    yada daha açık iki fanın bağlandığı durumdaki hız ile tek fanın bağlandığı durum daki hız arasında fark olur mu? Aslında ASİL01 yapmış ama hemde dörtlü olarak bağlantıyı göremediğim için yapamam herhalde, pek anlamıyorum da

2.si
    Bi yerde görmüştüm ama hatırlayamadım belki bu forumda belki başka forumda.
    Devreyi yapan arkadaş 2 adet 100K ohm direnç bağlamış ve gerekçe şu fanın en düşük dönme hızını daha da aşağıya çekmek bu ne kadar doğru onu öğrenmek istiyorum...
    Tam flaşın ışığına denk gelmiş dirençler ama olsun vurgu olmuş...
    Arkadaşlar elektronikten hiç anlamam onun için cevaplarınızı bekliyorum...
    Saygılar...

• up
  • arkadaşlar zlman mfc1 tarzı bir fan kontrol yapabilirmiyiz bende var bir tane bir tane daha yapmak istiyorum + her fan için açma kapama düğmeli olsa gerekli resim falan koysam devre şemasını çizebilirmisiniz dijital kamera ile çektim.potansiyometre dışındaki tüm elemanların model nolarını dirençelerin renklerini aldım sizce yapabilirmiyiz zalman mfc1 in benzerini
  • quote:

Orjinalden alıntı: devilucifer85

ben de ekleyim bari resim...

kardesım asenkronmotormu calıstırıyosun one öle yaa abartmayın beyler cıdden yaa sogutucuya bıle gerek yok bı fan ne cekerkı ya200mılı ampar 0.2 amper tek o devrede bd240 cıkartın çöpe atın bc337 yeterde artar bıraz degısıklıkle devre hem stabıl hemde cok kararlı bı hale gelıyor bazılarınız cok abartmıs sankı stk anfı yapıyoo

• bunda tek anlamadıgım şey bu kırmızı kabloları devrede hangı elemanın hangı bacagına baglıyoruz tek eksık yerım orası kaldı yardım edersenız sevınrım
  • bu devreyi üçlü yapıp elektriği bi noktadan çeksek herhangi bir sorun olmaz herhalde dimi...?

resimli anlatım için tşkrler.
  • arkadaşlar bana bu işten iyi anlayan birisi 4lü bi baskı devre şeması çıkartabilir mi be baskı devreyle yapmayı düşünüyorum.bi de benim bağlıycam fanlar(henüz almadım ama) 3pinlihttp://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=ACR-BF8973 bunlardan alıcam ben.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.