Şimdi Ara

DALI HOPARLÖR KULLANICILARI BAŞLIĞI (Başka konu açmadan buradan devam edelim lütfen) (61. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.255
Cevap
47
Favori
115.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tartışma yine yön değiştirdi bizim spike konusu da güme gitti galiba
  • quote:

Orijinalden alıntı: asafak76

quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

Spike amacı rezonansı minimuma indirmek. Dolayısıyla bunu zemine
    çivi gibi minicik yüzey alanı ile baskılayarak düşük frekans dalgaları
    elimine edilecek ise taktığınız geniş yüzeyli aparat amaçtan uzaklaşıyor
    diğer taraftan zemin parke ve zarar görmesin düşüncesi varsa ona hizmet ediyor
    dersek doğru söylemiş olurmuyum!

söylediklerinizde muhakkak ki haklısınız. ancak spikelar şu anki durumda yine çok küçük bir yüzey alanı ile yere basmış olmuyor mu çünkü padin iç yapısını düşündüğünüzde spike sadece ucu ile basıyor ve padlarin yüzey alanı da hoparlörün tüm alt yüzey alanı düşünüldüğünde çok küçük kalmıyor mu. tabii ki sadece direk yere bassa daha iyi olacaktır ancak bu sefer sizin de söylediğiniz gibi zemini çizme riski ortaya çıkıyor. çok iyi bir müzik kulağım olduğunu söyleyemem ancak yukarıda yazdığım farkları bariz hissettim. yine de duyumlarımın psikolojik olduğu söylerseniz saygı duyarım, sonuçta sizler çok daha bilgili ve deneyimlisiniz. saygılar.

Her iki yorumda aslen yanlış sayılmaz, Hatta bence alta granit koymak daha mantıklı, Fakat aklıma hemen Sn İkarahal in dediği bu detaylara gelene kadar sistemde daha önemli bir çok detay olduğu ve bu detayların ses konusuna etkisinin çok daha büyük olduğu şeklinde.

• aslında ilk yazımda dediğim gibi hissedilir bir fark olup olmayacağı konusunda soru işaretleri vardı, ama denemekten zarar gelmez dedim . başlangıç seviyesi bir hoparlör ve avr kullandığımdan zaten çok beklentim de yoktu ama yıllarca sony setlerden müzik dinleyen birisi olarak bu değişiklikler bile bir gelişme oluyor benim için. sistemde köklü değişiklik yapma imkanı olmadığından böyle ufak tefek geliştirmelerden medet umuyoruz (işe yaramasa bile hobi niyetine vakit geçiyor), inşallah birkaç ay sonra oturma odasında duran eski pioneer stereo amfime bir bakım yapıp yeni bir hoparlörle daha keyifle müzik dinlemeyi düşünüyorum.
  • ben bilim adamıyım, müridlerle işim olmaz, mesleğim gereği yardımcı olmak istedim o kadar

birşeyler paylaşırken araya girmiyorum, paşlaşılan bilgi olursa eyvallah, ama çöp, teneke gibi kavramlar veya diğer marka modellere laf atmak bilgi paylaşımı ise orada duracaksın, bu arada bir tarafımla gülerken araya sen giriyorsun, madem polemik yaşamak istemiyorsun araya girme
  • spike'ların amacı yerle teması minimuma indirmek değil mi? spike altlığı kullanırsanız performans kaybı olmaz mı acaba? tabi sadece spike kullanmak da parke zemine ciddi anlamda zarar veriyor, ben de bu yüzden hoparlör altına granit kestirdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: turushanovgu

spike'ların amacı yerle teması minimuma indirmek değil mi? spike altlığı kullanırsanız performans kaybı olmaz mı acaba? tabi sadece spike kullanmak da parke zemine ciddi anlamda zarar veriyor, ben de bu yüzden hoparlör altına granit kestirdim

bir kayıp olması bence de muhtemel itirazım yok ama bu kayıp ne kadar hissedilebilir bir de zeminin çizilmesi de söz konusu, spike altı granit içinde uğraşacak vakit ve yerin de müsait olması gerekiyor. en azından bu haliyle hoparlörün tüm tabanının zemine basmasından daha iyi olduğunu düşünüyorum, şahsi fikrim. bir de kullandığım padlerin içerisinde spike sadece en alt ince noktasından basıyor yani padler spike'ı tamamen sarmıyor ve padler de sert malzemeden yapıldığı için vibrasyon hemen hemen direk zemine iletilmiş olmaz mı .

• Granit çoğu hop.uygun bir uygulama değil...hop.deki baslari sonumleme maksatlı kullanılabilir...

bir şarkıyı granit ve granit olmadan dinlerseniz basllardaki farkı anlarsi iz...

garanit genelde büyük boy hop.ve büyük sürücüler icin daha uygun şahsi görüşüm ...zamanında cerwin vega kullanırken faydası olmuştu ama 30 cm sürücü olduğu için ...
    daha sonra mission hop.geçince granit gereksiz hatta ses olumsuz katkısı olmuştu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersin.clk

Granit çoğu hop.uygun bir uygulama değil...hop.deki baslari sonumleme maksatlı kullanılabilir...

bir şarkıyı granit ve granit olmadan dinlerseniz basllardaki farkı anlarsi iz...

garanit genelde büyük boy hop.ve büyük sürücüler icin daha uygun şahsi görüşüm ...zamanında cerwin vega kullanırken faydası olmuştu ama 30 cm sürücü olduğu için ...
    daha sonra mission hop.geçince granit gereksiz hatta ses olumsuz katkısı olmuştu...

o zaman iyiki de granit işine bulaşmamışım ,zaten benim hoparlörlerin bası ancak yetiyor
  • quote:

quote:

Granit çoğu hop.uygun bir uygulama değil...hop.deki baslari sonumleme maksatlı kullanılabilir...

o zaman iyiki de granit işine bulaşmamışım ,zaten benim hoparlörlerin bası ancak yetiyor

Ben suanda kullanmıyorum , sadece görselliği olan gereksiz bir ürün...
    spike olması yeterli, parkeye zarar vermek istemiyorsanız spike altına aparat koyabilirsiniz ...abonoz ağacından yapılan ürünleri tavsiye edenler var...

• evet bende parkeler çizilmesin diye bir önceki sayfada görebileceğiniz metal altlıklardan aldım o şekilde kullanmaya başladım, çok test edememiş olsam da şimdilik memnunum, pozitif değişimler oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asafak76 -- 13 Nisan 2013; 17:11:53 >
  • Dıy çalışmam için saatlerdir mobilyacı ustamla beraberdim ortam hafif gerilmiş bu arada
    Yazılanlar karşılıklı şaka içerikli yanlış anlaşılmalar olmasın.
    Samsung Apple arası tatlı çekişmeler teknik özelliklere bakılınca 4s ile son bulsa bile
    Apple iphone6 için derhal ar-ge yi toplamış fısıltı gazetesine göre Tüm özellikleri masaya
    yatırınca ara kapanacak gibi değil. Samsung da taktir ettiğim olay her üretimde "klima hariç"
    adamlar lider...
    Aralarındaki patent davası 1 milyar doları 5 centler bazında 30 tırla silikon vadisi ne gönderimi
    bile aylarca espri gündeminden tüm dünyada düşmemişken burada da benzer takılmalar gayet
    doğal. Doğal olmayan Dali başlığında bunu konuşmak belkide.
    Konuya dönersek;

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

Spike amacı rezonansı minimuma indirmek. Dolayısıyla bunu zemine
    çivi gibi minicik yüzey alanı ile baskılayarak düşük frekans dalgaları
    elimine edilecek ise taktığınız geniş yüzeyli aparat amaçtan uzaklaşıyor
    diğer taraftan zemin parke ve zarar görmesin düşüncesi varsa ona hizmet ediyor
    dersek doğru söylemiş olurmuyum!

söylediklerinizde muhakkak ki haklısınız. ancak spikelar şu anki durumda yine çok küçük bir yüzey alanı ile yere basmış olmuyor mu çünkü padin iç yapısını düşündüğünüzde spike sadece ucu ile basıyor ve padlarin yüzey alanı da hoparlörün tüm alt yüzey alanı düşünüldüğünde çok küçük kalmıyor mu. tabii ki sadece direk yere bassa daha iyi olacaktır ancak bu sefer sizin de söylediğiniz gibi zemini çizme riski ortaya çıkıyor. çok iyi bir müzik kulağım olduğunu söyleyemem ancak yukarıda yazdığım farkları bariz hissettim. yine de duyumlarımın psikolojik olduğu söylerseniz saygı duyarım, sonuçta sizler çok daha bilgili ve deneyimlisiniz. saygılar.

Uygulama sonucu düşük frekans salınımlarını minimize edebildiğiniz kadar orta ve üst frekansların duyum
    olarak sıyrılıp biraz daha parlaması normaldir ve beklenendir. Sizin kulağınıza göre ortalama %10 bile fark
    hissetiyseniz bu üst düzey hobi meraklılarının harcadığı para ve elde ettikleri farka göre oldukça yüksek bir oran. Dediğim gibi en azından artı olarak parkede koruma altına alınmış oldu
    Hayırlı olsun.

Unutmadan; "spike pedin içinde yine küçük spike ucu ile basıyor" demişsiniz.
    Yalın ayak yere basmak ile deniz paleti takıp yere basmak arasındaki ilişki var orada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 13 Nisan 2013; 18:00:44 >

• quote:

evet bende parkeler çizilmesin diye bir önceki sayfada görebileceğiniz metal altlıklardan aldım o şekilde kullanmaya başladım, çok test edememiş olsam da şimdilik memnunum, pozitif değişimler oldu

En ekonomik ve doğru seçim diyebiliriz...

• tşk ederim sn s.togay, yüzde olarak birşey söylersem yanlış ve iddalı olur, zaten sadece böyle bir uygulama sonucu mucize beklemek de yanlış olur , ama dediğiniz gibi orta ve üst frekansların biraz bile öne çıkmış olması bir fark yarattı, birkaç gün iyice test edeyim kulaklarım beni yanıltmış olmasın bu arada dıy çalışmalarınızda başarılar...
  • quote:

tşk ederim sn s.togay, yüzde olarak birşey söylersem yanlış ve iddalı olur, zaten sadece böyle bir uygulama sonucu mucize beklemek de yanlış olur , ama dediğiniz gibi orta ve üst frekansların biraz bile öne çıkmış olması bir fark yarattı, birkaç gün iyice test edeyim kulaklarım beni yanıltmış olmasın bu arada dıy çalışmalarınızda başarılar...

Hissetikleriniz doğal sonuç ve fark. Yüzde vermek çok zor çünkü kulaklarımız değişken.
    İyi dileğiniz için ayrıca teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 13 Nisan 2013; 18:18:12 >

• quote:

quote:

evet bende parkeler çizilmesin diye bir önceki sayfada görebileceğiniz metal altlıklardan aldım o şekilde kullanmaya başladım, çok test edememiş olsam da şimdilik memnunum, pozitif değişimler oldu

tşk ederim, gerçekten en ekonomik ve kolay çözüm oldu

• quote:

quote:

quote:

tşk ederim, gerçekten en ekonomik ve kolay çözüm oldu

Rica ederim ...güzel günlerde kullanırsınız ins.
    Sistemin bileşenleri neler acaba ...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• La havle vela illa billa.....

• quote:

hayırlı olsun sn ardakurul, iyi günlerde dinlemek nasip olsun. siz beğendiyseniz önemli olan bu zaten, yorumlarda ne söylendiği boş (gerçi sizin de bahsettiğiniz gibi yabancı sitelerde çok olumlu yorumlar var zensor serisi için) ama malesef bazen bu forumda da bazı üyelerin kendi kullandığı ürünler dışındaki bazı ürünlere hoş olmayan söylemleri olabiliyor (tukaka, çöp, teneke gibi...) bunlara kulaklarımızı tıkayıp binbir güçlükle edindiğimiz sistemlerimizle mutlu mesut müziğimizi dinleyelim, filmimizi izleyelim yoksa hiçbir zevk alamayız.

sn. asafak76,

güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi ağzımızın tadıyla müziğimizi dinleyip filmimizi izleyelim. gerisi yalan. teşekkür ediyorum güzel dileklerinize.

• Merhaba arkadaşlar
    2 takım On-wall mk2 'lerim geldi.
    Montajını yaptım ve Onkyo 5010'u resetleyerek setup ve kalibrasyonu tekrar yaptım.
    Gece 02:00 olunca haliyle sesi şöyle gümbür gümbür test etmek mümkün olmadı.

Odanın durumu sebebiyle Surround Back'leri merkeze yakın değilde surround'larla aynı çizgiye yerleştirdim.

Yanlız on-wall'lerin arkasındaki bu asma delikleri , kasa ahşapına 1,2 milim oyularak oturtulmuş ve minicik vidalarla tutturulmuş.
    Nitekim birini duvarda biraz fazla zorlayınca vidalar çıkıverdi.
    Bende yerine biraz daha uzun ve kalın ahşap vidası taktım.

Diğerlerinide değiştirmeyi düşünüyorum?

Çok güçsüz gözüküyorlar.
    Sıkıntı yaşayan oldumu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rccol -- 17 Nisan 2013; 13:24:43 >
  • Surround ve surround Back lere ait görüntüyüde ekleyelim.
    Belki yorumlar gelir

Not: Resmi iphone 5 ile panaromik çektim. Eğik bükük olması bundandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rccol -- 17 Nisan 2013; 13:23:33 >
  • 
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.