Şimdi Ara

DAHA AZ AKARYAKIT SARFİYATI İÇİN ÖNERİLERİNİZ (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
1.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Kubilay S.

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Kısa mesafede araç kullanmak benim için çoğu zaman toplu ulaşımdan daha karlı. Mesela 5 km gidiş 5 km dönüşü olan bir yere gideceğim. Toplu taşıma ile gitsem en az 3 lira. Otomobille gitsem 2 lira yakıyor. Üstelik tek gitmiyorsam çok daha ekonomik oluyor.

Bahsettiğiniz mesafeyi ben yürüyorum. Hem de haftanın 6 günü. sabah-akşam. Bağcılar'dan Çobançeşme'de ki Kuyumcukentin oradaki İhlas Holding binasına yürüyorum. Haftalık 60 km yol yapıyorum yürüyerek. Bir yandan da spor oluyor. Çalıştığım yerde çoğu kişi kilolu. Sadece ben çıbık gibiyim.

Sabah anladım da iş çıkışı yorgun olmuyor musunuz yav
    Az bir mesafe de değil.

Yok hocam. Ben bu yürüyüşleri 17 yaşından beri yapıyorum. Bağcılar'dan Bakırköy'de ki okula yürümekle başladım. Yaşım 42. 25 senedir yapıyorum bu yürümeleri. Öyle yerler arasında yürüdüm ki yazsam vallahi inanmazsınız.

Tuzla'dan gebze'ye yürüdüm. Çayırova'dan Gebze'ye yürüdüm. Sarıyer'den Eminönü'ne yürüdüm. FSM köprüsünden Haliç köprüsüne yürüdüm. Daha çooook. Hatta öyle duruma geldim ki; otobüs duraklarında otobüse binip 7 - 8 durak gidenler çok komik geliyor artık bana.
  • Okuduğum bir haberi aynen yazıyorum,
    Türkiyede araç sayısının artmasına rağmen tüketilen akaryakıt oranı düştü bu yüzden fazla benzini yurt dışına satıyoruz. hemde 1.20TL gibi komik bir rakama !
  • quote:

Orijinalden alıntı: redkid778

Mevcut arabanızı satın, yarı fiyatına yeni bir araba alın. Elde edeceğiniz gelirle benzin parası belli bir süre idare eder. Para suyunu çekince aynı yöntemi uygulamaya devam.. Araba alamaz hale gelince 4 tekerliden motorlu 2 tekerliye geçiş... Sonrası motorsuz 2 tekerli.... Hem sağlığa da iyi gelir.....

Şu an ekonomi aşağı yukarı bu şekilde idare ediliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

Okuduğum bir haberi aynen yazıyorum,
    Türkiyede araç sayısının artmasına rağmen tüketilen akaryakıt oranı düştü bu yüzden fazla benzini yurt dışına satıyoruz. hemde 1.20TL gibi komik bir rakama !

Bu doğru ise hakkım haram zıkkım olsuuuuuuuunnnnnn.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

Okuduğum bir haberi aynen yazıyorum,

Bu doğru ise hakkım haram zıkkım olsuuuuuuuunnnnnn.

http://www.demokrathaber.net/ekonomi/fazla-benzini-yurtdisina-bakin-kaca-satiyoruz-h7029.html

Tesadüfen gördüğüm bir haber link'i verdiğim siteden isteyen girip inceleyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaptân-ı Cihan -- 21 Mart 2012; 15:21:00 >
  • birşey daha buldum

Sunroof ( yazılışı yanlış olabilir ) açık olduğunda aracın rüzgar direncini arttırabiliyormuş yani yakıtı artırabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercan_wrc

quote:

Orijinalden alıntı: Life Eternal

2 kuruş az yakacam diye yollarda 50 kmh hızda sabit giden insanlar, yokuşta boşa alıp ekonomi yaptığını zanneden insanlar, o çabasını oy sandığında başka bir partiye mühür vurarak kullansaydı şimdiye benzinin litresi 2 TL idi ....

her yazıda her olayda bir partizanlık var. nerede 2tl olmuş benzin? hangi parti 2 tl yapacakmış. hadi yapsın oyumu düşünmeden vereyim. gerçekten abartılıyor bazen bu. yok abi cem uzana verseydik oyuda mazot 1 tl olsaydı...2 kuruş az yakacağım diye bende kasıyorum abi nolacak? benzin 4,5 değil 1,5 lira olsa yine kasarım, gavur malına mı biniyoruz kardeşim? tabiki kasacaksın ki az petrol kullanasın dış ülkeye bağımlığın az olacak. Türkiyede tahminen 1 milyondan fazla araç vardır ve tüketimi düşünün.. bunun %2 bile düşmesi demek ülke ekonomisinede gelecekteki çocuklarınada doğayada katkı demektir. ne var kardeşim 150 ile gitmekmi araç kullanmak? erkeklik? 300km yolu 1 saatte almak mı?

valla merak etmeyin arkadaşlar bizimde araçlarımız basınca gidiyor kimseye bişey ıspatlamak zorunda değil hiçkimse. ben çıkıyorum yola bağlıyorum 80km de c.controle ooohhh hem ucuza gidiyorum hem güvenli gidiyorum ne fazla 15-20dk geç gidiyorum o kadar

öncelikle bu kadar iyimser olduğun için seni tebrik ediyorum.. ama şu türkiyede bu pollyannacılıktan öteye gitmez..
    bir partiyi önerme yapmadım elbet ... ama halihazırdaki durumda yolumuzun sonunu pek iyi görmüyorum.. kim geleceğini sağlıklı görebiliyor?
    ancak insanlar yıllar geçtikçe fakirleşiyor.. mal mülk alanda sırtında 10 yıllık bir ağırlıkla, kaliteli yaşadığını zannediyor..
    bizim yaptığımız 2 kuruşluk ekonomiyi liderlerimiz büyük bir iştahla yiyor, merak etme... kimsenin 2 kuruş az yakmasıyla bu ülke kalkınamaz... kafaların değişmesi gerekiyor...
  • Kontak kapat
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Kısa mesafede araç kullanmak benim için çoğu zaman toplu ulaşımdan daha karlı. Mesela 5 km gidiş 5 km dönüşü olan bir yere gideceğim. Toplu taşıma ile gitsem en az 3 lira. Otomobille gitsem 2 lira yakıyor. Üstelik tek gitmiyorsam çok daha ekonomik oluyor.

Bahsettiğiniz mesafeyi ben yürüyorum. Hem de haftanın 6 günü. sabah-akşam. Bağcılar'dan Çobançeşme'de ki Kuyumcukentin oradaki İhlas Holding binasına yürüyorum. Haftalık 60 km yol yapıyorum yürüyerek. Bir yandan da spor oluyor. Çalıştığım yerde çoğu kişi kilolu. Sadece ben çıbık gibiyim.

haftada 60km ayda 180km abi çok km yapmışsınız :) motora yağ falan kaçıyor mu :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercan_wrc -- 21 Mart 2012; 19:56:10 >
  • quote:

Daha önce de söyledim. Kısa mesafelerde binmeyeceksiniz. Ben hergün sabah 5 km, akşam 5 km olmak üzere haftada 6 gün işe yürüyerek gidip geliyorum. Günde 10 km yapıyor. Çok ta iyi oluyor. Araba evin önünde duruyor. Yakıtı da bana kalıyor. 100 TL'lik motorin neredeyse 2 ay yetiyor. Günler uzamaya başladı. Bu hafta sonu saatler de 1 saat ileri alınınca akşam aydınlıkta çıkacağız. zaten binmiyorum. Bundan sonra da hiç arabaya binmem işe gidip gelirken. Üstelik ücretsiz servis olmasına rağmen.

Hergün arabasına binmek zorunda olanlardan özür dilerim. Durumu benimle benzer olan benim gibi davransın. Rahat edecektir.

topaz42 sıkışık trafiği sever diye biliyordum,demek ki son gelen zamlar onuda en büyük zevkinden etti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kubilay S.

Bir kitapta okumuştum ama bu kadar kasmak saçma geliyor.
    Arabanızı park ederken, ertesi gün çıkabileceğiniz en kolay şekilde park edin, sabah soğuk motorla yapmanız gereken manevraları akşam sıcak motorlar yapar daha az yakıt yakarsanız gibi bir şeydi.

bu aslında acil bir şey olduğunda hızlı hareket edebilmek içindir, yakıta fazla bir katkısı olmaz.

ben sert ve spor tarz araç kullanırım. araç kullanmayı alfa romeo'da öğrenince oradan miras kaldı ve değiştirmek imkansız gibi. ama nelerin çok yakıtı artırdığını rahatlıkla söyleyebilirim:
    1- büyük şehirlerde yanlış yola girmek. yolu uzatır fazladan bir sürü yakıt yakarsınız. navigasyon bunu engellemek için en iyi çözümdür.
    2- ani ve sert kalkışlar, yakıtı inanılmaz artırıyor. kalkışlarda kesinlikle sakin kalmak lazım.
    3- gaza ani ve sert tepkilerle basmak, agresif araç kullanmak. yakıtı sömürüyor araç bu durumlarda.
    4- aracına göre değişir ama genelde 2000-2500 devirlerden yüksek devirlerde araç kullanmak.
    5- soğuk havalar.
    6- kısa mesafeli araç kullanmak. bakkala yürüyerek gitmek lazım
    7- bakımsız araçlar.
    8- kötü yakıt.
    9- 1 dk'dan uzun zaman aracı rölantide, gitmeye hazır şekilde çalıştırmak. eğer bekleme süresi 1 dk'yı geçecekse stop edin.
    10- klima. kışın soğuktan, yazın klimadan
    11- farlar. gece zaten farsız gidilmez ama gündüz yakılan farlar aküden fazla enerji çektiği için ama az ama çok yakıtı artırır. güvenlikli sürüş için farlarınızı yakın yine de.
    12- yol ve hava şartları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caner4141

quote:

Daha önce de söyledim. Kısa mesafelerde binmeyeceksiniz. Ben hergün sabah 5 km, akşam 5 km olmak üzere haftada 6 gün işe yürüyerek gidip geliyorum. Günde 10 km yapıyor. Çok ta iyi oluyor. Araba evin önünde duruyor. Yakıtı da bana kalıyor. 100 TL'lik motorin neredeyse 2 ay yetiyor. Günler uzamaya başladı. Bu hafta sonu saatler de 1 saat ileri alınınca akşam aydınlıkta çıkacağız. zaten binmiyorum. Bundan sonra da hiç arabaya binmem işe gidip gelirken. Üstelik ücretsiz servis olmasına rağmen.

Hergün arabasına binmek zorunda olanlardan özür dilerim. Durumu benimle benzer olan benim gibi davransın. Rahat edecektir.

topaz42 sıkışık trafiği sever diye biliyordum,demek ki son gelen zamlar onuda en büyük zevkinden etti

Sıkışık trafiği severim ama sadece FSM köprüsüne doğru giderken severim. Çok güzel anılarım tazeleniyor böyle durumda.

quote:

haftada 60km ayda 180km abi çok km yapmışsınız :)

180 değil. 240 km yapar. Ciddi ciddi 240 km. Her ay istanbul - Kaynaşlı kadar mesafeyi yürüyorum. Abartı yok. Kesinlikle böyle.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.