Şimdi Ara

DAHA AZ AKARYAKIT SARFİYATI İÇİN ÖNERİLERİNİZ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
1.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hani devlet büyüklerimiz hep diyorlar ya ülkemizde petrol mü var tabi pahalı olacak diye.
    bizden ucuza akaryakıt alan diğer ülkelerde petrol mü var?

benzinin diğer ülkelerdeki fiyatı (euro cent/litre)
     DAHA AZ AKARYAKIT SARFİYATI İÇİN ÖNERİLERİNİZ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bahadr35 -- 21 Mart 2012; 8:03:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

L. Depoyu en fazla yarım doldurmak

bunun anlamını bilen var mı acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdemesenlik -- 21 Mart 2012; 8:03:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Life Eternal

2 kuruş az yakacam diye yollarda 50 kmh hızda sabit giden insanlar, yokuşta boşa alıp ekonomi yaptığını zanneden insanlar, o çabasını oy sandığında başka bir partiye mühür vurarak kullansaydı şimdiye benzinin litresi 2 TL idi ....

hangi siyasi partiymiş merak ettim bu ülkede hangi parti gelirse gelsin akaryakıt fiyatlarında değişme olmaz! bunun farkına bir varabilsek sorunun çözümü için ilk adımı atmış olacağız...

diğer konuda arkadaşın birisi yazmıştı; bostancı oto sanayi sitesinde günlük kazancı bin lira olan bir büfenin yıllık 600 lira vergi verdiğinden şikayet etmişti! bu halk buna layık kim ne derse desin...

• 96 km/h ı geçme, aracı genelde uzun yolda kullan, hız sabitleyici ile kullan, en üst vites alt devirlerde seyir et, şehir içinde çok dolaşmamaya çalış.
  • Bagajdaki gereksiz ağırlıkları çıkartın, stepne yerine lastik tamir kiti kullanın.90km hızı geçmeyin. Yokuş aşağı boşa atın. Kırmızı ışığa yakalanmamaya çalışın. Baktınız ışık kırmızı yanacak boşa atın vitesi. Bu arada düzenli corsa 45 litrelik depo ile 1000 km ( %80 şehir dışı, %20 şehir içi ) yapıyorum, kış lastiklerine ve ucuz mazota( çubuk 3.72 ) rağmen ;)
  • Mevcut arabanızı satın, yarı fiyatına yeni bir araba alın. Elde edeceğiniz gelirle benzin parası belli bir süre idare eder. Para suyunu çekince aynı yöntemi uygulamaya devam.. Araba alamaz hale gelince 4 tekerliden motorlu 2 tekerliye geçiş... Sonrası motorsuz 2 tekerli.... Hem sağlığa da iyi gelir.....
  • Arabaların arka camına Bu araçta Bebek var logosu gibi Bu araç yakıt tasarrufu yapıyor sakın tahrik etmeyin yazdırmakta iyi bir çözüm olabilir.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemesenlik

quote:

yarım depo doldurduğun zaman ağırlık azalır, yakıt tasarrufu yapmış olursun, öyle bir duruma geldikki 1-2 kuruş az yaksın diye kaç takla atıyoruz.

Ayrıca bendende bir öneri yeni nesil enjeksiyonlu araçlarda araç viteste iken gaza basmadığınızda HİÇ YAKMIYOR !
    Ankara GOP da benzinim bitti Reşit galip caddesinden aşşağı inerken boşta frenlerin tutmadığını fark ettim vurdurup viteste bıraktım normal çalışıyor, tekrar boşa aldığımda stop ediyor. uzun lafın kısası tecrübeyle sabittir :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

quote:

quote:

yarım depo doldurduğun zaman ağırlık azalır, yakıt tasarrufu yapmış olursun, öyle bir duruma geldikki 1-2 kuruş az yaksın diye kaç takla atıyoruz.

Ayrıca bendende bir öneri yeni nesil enjeksiyonlu araçlarda araç viteste iken gaza basmadığınızda HİÇ YAKMIYOR !
    Ankara GOP da benzinim bitti Reşit galip caddesinden aşşağı inerken boşta frenlerin tutmadığını fark ettim vurdurup viteste bıraktım normal çalışıyor, tekrar boşa aldığımda stop ediyor. uzun lafın kısası tecrübeyle sabittir :)

Anladım. Hatta inandım. Peki benzin yok iken neyi ateşliyor. Onu anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: redkid778

Mevcut arabanızı satın, yarı fiyatına yeni bir araba alın. Elde edeceğiniz gelirle benzin parası belli bir süre idare eder. Para suyunu çekince aynı yöntemi uygulamaya devam.. Araba alamaz hale gelince 4 tekerliden motorlu 2 tekerliye geçiş... Sonrası motorsuz 2 tekerli.... Hem sağlığa da iyi gelir.....

Sevdim bunu

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

quote:

quote:

Anladım. Hatta inandım. Peki benzin yok iken neyi ateşliyor. Onu anlamadım.

onu şöyle anlatayım, sürekli söyleniyordu ama başıma gelene kadar kadar inanmamıştım. pistonların çalışma şeklini anlatmama gerek yok burda olay şu ;

* normalde pistonlar çalışır ürettiği enerji ile lastik döner, rampa aşağı viteste gazdan çektiğinizde ise lastiklerin dönüşü pistonları çalıştırıyor yani araç benzine ihtiyaç duymuyor

Dip not , aynı sistem dizel araçlarda var mıdır onunla ilgili bir bilgim yok yanıltıcı olmasın bu söylediğim sadece benzinli ve LPG li araçlar için geçerli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaptân-ı Cihan -- 21 Mart 2012; 12:54:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: redkid778

Arabaların arka camına Bu araçta Bebek var logosu gibi Bu araç yakıt tasarrufu yapıyor sakın tahrik etmeyin yazdırmakta iyi bir çözüm olabilir.....

Mantıklı
  • benzın fıyatlarından sonra gözlemlediğim birşey artık gereksiz yere gazlayanların kapışanların gerçekten azalmış olması oldu..bağdat caddesinde bile artık kallavi arabaların dışında gazlayan pek göremiyorum..nereden nereyeee...
  • Kısa mesafede araç kullanmak benim için çoğu zaman toplu ulaşımdan daha karlı. Mesela 5 km gidiş 5 km dönüşü olan bir yere gideceğim. Toplu taşıma ile gitsem en az 3 lira. Otomobille gitsem 2 lira yakıyor. Üstelik tek gitmiyorsam çok daha ekonomik oluyor.
  • quote:

Arkadaşlar artık araçla bir yerden bir yere giderken aracın yakıt sarfetmemesi için elimizden geleni yapıyoruz, bunlardan bir kısmı çok tehlikeli ve sonunda geri dönüşü olmayan durumlara yol açabiliyor, örnek verecek olursak ankara samsun yolu kayaş mevkiinde rapma aşşağı kontak kapatanlar var. bunların yapılmaması lazım. Bu konuda bilgisi olanların mantıklı önerilerle forumumuz kullanıcılarına yardımcı olmasını temenni ederek bu konuyu açtım. yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum .

Bekli böyle bir katkımız olabilir

Araç kullanmamak, kullandığınız aracı satmak.
  • Orta okula giderken murat 131 servisimiz vardı.Yaşlı amca yakıt tasarrufu için tüm yokuşlarda kontağı kapatırdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Kısa mesafede araç kullanmak benim için çoğu zaman toplu ulaşımdan daha karlı. Mesela 5 km gidiş 5 km dönüşü olan bir yere gideceğim. Toplu taşıma ile gitsem en az 3 lira. Otomobille gitsem 2 lira yakıyor. Üstelik tek gitmiyorsam çok daha ekonomik oluyor.

Bahsettiğiniz mesafeyi ben yürüyorum. Hem de haftanın 6 günü. sabah-akşam. Bağcılar'dan Çobançeşme'de ki Kuyumcukentin oradaki İhlas Holding binasına yürüyorum. Haftalık 60 km yol yapıyorum yürüyerek. Bir yandan da spor oluyor. Çalıştığım yerde çoğu kişi kilolu. Sadece ben çıbık gibiyim.
  • quote:

quote:

Kısa mesafede araç kullanmak benim için çoğu zaman toplu ulaşımdan daha karlı. Mesela 5 km gidiş 5 km dönüşü olan bir yere gideceğim. Toplu taşıma ile gitsem en az 3 lira. Otomobille gitsem 2 lira yakıyor. Üstelik tek gitmiyorsam çok daha ekonomik oluyor.

Bahsettiğiniz mesafeyi ben yürüyorum. Hem de haftanın 6 günü. sabah-akşam. Bağcılar'dan Çobançeşme'de ki Kuyumcukentin oradaki İhlas Holding binasına yürüyorum. Haftalık 60 km yol yapıyorum yürüyerek. Bir yandan da spor oluyor. Çalıştığım yerde çoğu kişi kilolu. Sadece ben çıbık gibiyim.

Sabah anladım da iş çıkışı yorgun olmuyor musunuz yav
    Az bir mesafe de değil.

• quote:

quote:

aslında düşünce güzel ama benim gibi ev iş arası 28 km olan birisi için pek uygun değil üstelik otobüs güzergahına çok uzak bir mevki o yüzden arabayla gitmek zorunda kalıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: boraycan

quote:

Orijinalden alıntı: Life Eternal

2 kuruş az yakacam diye yollarda 50 kmh hızda sabit giden insanlar, yokuşta boşa alıp ekonomi yaptığını zanneden insanlar, o çabasını oy sandığında başka bir partiye mühür vurarak kullansaydı şimdiye benzinin litresi 2 TL idi ....

hangi siyasi partiymiş merak ettim bu ülkede hangi parti gelirse gelsin akaryakıt fiyatlarında değişme olmaz! bunun farkına bir varabilsek sorunun çözümü için ilk adımı atmış olacağız...

diğer konuda arkadaşın birisi yazmıştı; bostancı oto sanayi sitesinde günlük kazancı bin lira olan bir büfenin yıllık 600 lira vergi verdiğinden şikayet etmişti! bu halk buna layık kim ne derse desin...

Şuan hangi parti iktidar olsa benzini öyle 2 liraya çekemez. Düzen kurulmuş, çark dönüyor, Kolay mı öyle.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.