Şimdi Ara

Dacia Sandero ve sandero stepway serisi araclarin bilgi paylasim sayfasi (546. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.941
Cevap
125
Favori
1.579.910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 544545546547548
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dizellerde de hill holder varmış ama o da kapalıymış. Cumartesi ilk bakıma gideceğim dün yüz küsür sayfa forum okudum şu an nerede olduğunu hatırlamıyorum ama şöyle bir şey not almışım: "aracımın yokuş kalkış desteği balıkesir servisinde aktif edilmiştir.. abs beyninde tanıtım yazılması bölümünde yokuş kalkış seceneğine girerek acık konumunu onaylanmasıyla aktif hale geliyor." sanırım arabalar.gen.tr' de kemal isimli biri yazmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hammurabi_2000

quote:

Orijinalden alıntı: wolverinesahin

quote:

quote:

benzinlilerde esp mevcut değilmi ?

benzinlilerde de hill holder koymuş esp yok gözüküyor siteye göre kardeş ama dediğim gibi kesin vardır aktif değildir baktırmakta fayda var derim :S

kafam karıştı çünkü kontağı açtığımda 2 tane esp işareti yanıyo birde kaygan yolda giderken ani hareket yapmıştım yanıp sönmüştü o yüzden kafam karıştı olup olmadığını nasıl anlayabilirim saygılar..

abi siteye göre yok ama eğer yandıysa kaygan yolda bu var olduğunu direk gösteriyor bizdede aynısı oluyor çünkü abi ozaman bizdede hill holder kesin var aktif değil ya :)

Aracların stepwaylerin hep sinde esp asr afu abs var. Benzinli de hill holder vwr standard. Ama dizel de tartışmalı. Hilholder açılabilirmi onu tartışıyoruz .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Arkadaşlar.

Hill Holder yani yokuş kalkış desteğine son noktayı koyuyorum.

Dizel stepwayler de (yeni kasa 2013-2014 model) yokuş kalkış desteği var.
    Ben açtırdım ve süper bir olay.
    Yokuşlarda %5-10 eğimli bir yokuş dahi olsa arabayı 1. vitese takıp kalkış yaparken
    ayağını debriyajda basılı vaziyetteyken ayağınızı frenden çektiğiniz anda
    size 3-4 saniye arabayı geri kaçırmadan bir süre veriyor.
    Yani anlayacağınızı aracıma bu özellik süper oldu.

Aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan kesin olarak söylüyorum,
    benzinlilerde olduğu gibi dizel stepwaylerde de yokuş kalkış desteği var.

Aracı bilgisayara bağlatıyorsunuz, sanırım abs ayarları sayfasında
    "yokuşta kalkış sistemi" diye bir başlık var.
    O başlıkta aslında sistem açık işaretlenmiş ilk bilgisayara bağlattığınızda açık diye yazıyor.
    ama sistem çalışmıyor, nedenini bilmiyorum.
    siz o başlığı yokuşta kalkış sistemi kapalı olarak onaylatıyorsunuz.
    sonrasında tekrar o başlığı yokuşta kalkış sistemi açık olarak işaretletiyorsunuz.

Veeee yokuş kalkış sistemi çalışmaya başlıyor.

Hepimize hayırlı olsun.

Renault dacia servisleri, sistemi açmak için renault maise sormamız gerekiyor, araç garanti dışı kalır gibi abuk sabuk
    bahaneler uyduruyor ama iyi bir servise ve halden anlayan bir servis müdürüne denk gelirseniz
    hiçbir bahane uydurmadan size yardımcı oluyor.

Yakın zamanda tekrar bilgisayara bağlatıp, emniyet kemeri ikazının açılıp açılamayacağını da kontrol ettireceğim.
    açtırabilirsem onuda sizinle paylaşabilirim.
  • Merhaba arkadaşlar sandero stepway ı temmuz ayında aldım yukarıda arkadaşın bahsettiği kaloriferden gelen yanık kokusu bendede oldu aracı aldığımdan 1 ay sonra radyatör soğutma suyunun minimuma geldiğini gördüm ve ayrıca dik rampada el frenini sonuna kadar çektiğim halde aracın kaçması sebepleriyle mais servisine gitdim görevli aracın kaçmasının normal olduğunu söyledi ve 20 bin bakımına kadar antifirizli su eklemememi söyledi ve bu şekilde 8000 km kullandım bir gün aracı durdurup dışarı çıktığımda burnuma yanık kokusu geldi kaputu kaldırdığımda su kabının boş olduğunu gördüm ve derhal 3 lt antifirizli radyatör suyu alıp ekledim 1-1,5 lt tahminimce aldı ama bu duruma gelene kadar hiç hararet lambası yanmadı bu araçta hararet göstergesinin olmamasıda tuhaf tavsiyem su seviyesini sürekli kontrol edin ustanın dediği gibi 20 bini beklesek motoru yakacağız rampada park ettiğimizde demekki yanımızda birde takoz taşımalıyız çünkü normalmiş.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhsin1982

Merhaba arkadaşlar sandero stepway ı temmuz ayında aldım yukarıda arkadaşın bahsettiği kaloriferden gelen yanık kokusu bendede oldu aracı aldığımdan 1 ay sonra radyatör soğutma suyunun minimuma geldiğini gördüm ve ayrıca dik rampada el frenini sonuna kadar çektiğim halde aracın kaçması sebepleriyle mais servisine gitdim görevli aracın kaçmasının normal olduğunu söyledi ve 20 bin bakımına kadar antifirizli su eklemememi söyledi ve bu şekilde 8000 km kullandım bir gün aracı durdurup dışarı çıktığımda burnuma yanık kokusu geldi kaputu kaldırdığımda su kabının boş olduğunu gördüm ve derhal 3 lt antifirizli radyatör suyu alıp ekledim 1-1,5 lt tahminimce aldı ama bu duruma gelene kadar hiç hararet lambası yanmadı bu araçta hararet göstergesinin olmamasıda tuhaf tavsiyem su seviyesini sürekli kontrol edin ustanın dediği gibi 20 bini beklesek motoru yakacağız rampada park ettiğimizde demekki yanımızda birde takoz taşımalıyız çünkü normalmiş.....

Merhaba

Geri kacmasi mormal degil nasil boyle bir sorunu normal gibi gosteriyorlar anlamadim ikincisi guzel bir ustaya gidin adamakilli bi baksin garanti disi kalmaz oyle antfreeze suyu na bakmak zaten size soyler usta garantiden cikaracagi tamirleri kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbuyuk -- 9 Ocak 2014; 12:41:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemmalage

Merhaba Arkadaşlar.

Hill Holder yani yokuş kalkış desteğine son noktayı koyuyorum.

Dizel stepwayler de (yeni kasa 2013-2014 model) yokuş kalkış desteği var.
    Ben açtırdım ve süper bir olay.
    Yokuşlarda %5-10 eğimli bir yokuş dahi olsa arabayı 1. vitese takıp kalkış yaparken
    ayağını debriyajda basılı vaziyetteyken ayağınızı frenden çektiğiniz anda
    size 3-4 saniye arabayı geri kaçırmadan bir süre veriyor.
    Yani anlayacağınızı aracıma bu özellik süper oldu.

Aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan kesin olarak söylüyorum,
    benzinlilerde olduğu gibi dizel stepwaylerde de yokuş kalkış desteği var.

Aracı bilgisayara bağlatıyorsunuz, sanırım abs ayarları sayfasında
    "yokuşta kalkış sistemi" diye bir başlık var.
    O başlıkta aslında sistem açık işaretlenmiş ilk bilgisayara bağlattığınızda açık diye yazıyor.
    ama sistem çalışmıyor, nedenini bilmiyorum.
    siz o başlığı yokuşta kalkış sistemi kapalı olarak onaylatıyorsunuz.
    sonrasında tekrar o başlığı yokuşta kalkış sistemi açık olarak işaretletiyorsunuz.

Veeee yokuş kalkış sistemi çalışmaya başlıyor.

Hepimize hayırlı olsun.

Renault dacia servisleri, sistemi açmak için renault maise sormamız gerekiyor, araç garanti dışı kalır gibi abuk sabuk
    bahaneler uyduruyor ama iyi bir servise ve halden anlayan bir servis müdürüne denk gelirseniz
    hiçbir bahane uydurmadan size yardımcı oluyor.

Yakın zamanda tekrar bilgisayara bağlatıp, emniyet kemeri ikazının açılıp açılamayacağını da kontrol ettireceğim.
    açtırabilirsem onuda sizinle paylaşabilirim.

Merhaba

Tum modellerde yok dedigim gibi bazi modellerde eco mode dan dolayi goremedik bi aracta ama yazilimlar farkli 2013 lerde varken 2012 lerde goremedik eger yaptiranlar modelini yilinida yazarlarsa sevinirim en azindan nedenini bulurum

Mesut buyuk

• quote:

Orijinalden alıntı: mbuyuk

quote:

Orijinalden alıntı: evsen81

quote:

Orijinalden alıntı: mbuyuk

quote:

Orijinalden alıntı: evsen81

Benim Stepway 10000km de.Yıllık bakımı bu ağustos yapıldı.Kaloriferi açınca içeriye çok kötü yanık plastilk gibi bir koku geliyor.Dışarıdaki havayı üflemeye ayarlı.Önce dışardan geliyor diye düşündüm ama kaloriferden geliyor.2-3 kez aynı koku gelince emin olduk arkadaşla kaloriferden geldiğine.Nedeni ne olabilir?

Merhaba

Motor suyunda eksilme varmi eger yoksa ayrica disaridan ve iceridende ayni koku geliyorsa bence garantiliyse servise gosterin garanti yoksa

Once soguktan baslayin ayak yuz cam
    Sonra sicaga alin ayak yuz cam olmak uzere
    Kademeyi ayarlayin ayni koku tum hava cikislarindan geliyorsa muhtemelen motor kismindan geliyor ama su kacagida varsa oda antfrizli su oldugu icin yanik kokusu yapabilir

Deneyin bi

Mesut buyuk

Aynen motordan geliyor.Egsozdan daha fazla geldiğini farkettik.Koku olmadan 1-2 gün önce yeni mazot almıştım ondan şüpheleniyorum.

Bence yakitinizi acilen degistirin motora zarar vermeden hemde hemen depoyu bosaltin

Mesut buyuk

Mazotu 21 Aralık'ta almışım mazottan olduğunu pek sanmıyorum.Opette sorun olacağını sanmam.Koku azaldı 1-2 gündür.Sürekli şehir içi kullanıyorum 3-4 haftadır.Motor ilk çalıştırma da 2-3 dakika beklesekte yeteri kadar ısınmıyor.Bakım Ağustos sonu yapılmıştı kaloriferi yeni yeni çalışrtımaya başladık yeni değişen filtreler de koku yapabilir diyenler var.
  • quote:

quote:

benzinlilerde esp mevcut değilmi ?

benzinlilerde de hill holder koymuş esp yok gözüküyor siteye göre kardeş ama dediğim gibi kesin vardır aktif değildir baktırmakta fayda var derim :S

Esp var ama güvenlik başlığının değil temel özelliklerin altına yazmışlar bu daa resmi. Bu adamların araçları onlara rağmen satılıyor. ;)))) Direniyorlar satmamak için
     Dacia Sandero ve sandero stepway serisi araclarin bilgi paylasim sayfasi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahin32 -- 9 Ocak 2014; 21:01:07 >
  • selam arkadaşlar;
    yeni kasa stepwayların alt yapısında tüm özellikler mevcut. yokuş kalkış desteği hız sabitleyici vs. yeni model tüm araçlarda gaz pedal sistemi pompaya bağlı potansiyemetre ile elektronik devre ve yazılımla kontrol ediliyor. obd 2 soketinin kullanıldığı ecu sisteminin su an tüm Renault ve dacia larda aynı.
    üretimde aynı sistem kullanılıyor. sırf satış politikası ve araçlardaki sınıf ayırmak için yapılan oyunlar bunlar.
    Mesut abi desemki bizim 1 kasalarda bile anti patinaj sistemi oluğunu ama sistemden kapalı olduğunu ve devre tamalayıcı tuşun türkiye ye verilmediğini 2 airbağ bağlıntı ve beyinden tanımların olduğu sadece hava yastığnın olmadığını(bağlandığında 2. airbag ışığı göstergede yanıyor) koltuk ısıtma sisteminin sigortasına kadar bağlı ama ana malzeme olmadığını, ecu yazlımını değiştirerek gerçek 90bg (1,5dcı-1.4 8v motorlarda)
    belli bi hızda kilitlenen kapı modu, cam düğmelerinin clio 1 lerdek söför kapısında bulunan termikli düğmelerlede çalıştığnı (tek tuşla tam açma) enmiyet kemer ikaz sisteminin sadece kablo bağlatışı olmadığını söylesem....

yeni kasalar bu kanıda çok sanşlı. tüm sistemler aynı olduğu için yeni sembol deki otomatik klima ve hız sabitleyici sistemi al direk uygula.

bu sistemleri açtırmayı başarabilen arkadaşlar isterse diğer fonksiyonlarıda aktif ettirebilirler. ama sıkıntı servislerin bu tür işlerden kaçması. ki zaten bu konularda onlarda yetersiz kalıyor. özellikle Renault un yeni clip programı tüm servislere vermemesi sıkıntının baş sebebi. çoğu tüm detaylı bilgilere ulaşamıyor.

hill holder sistemide cok maliyetli bi parça deil 50 ila 150 dolar arasında fren ve debriyaj sistemine bağlı bi valf diyim. eğime göre valf içindeki bilya fren sistemini devreye sokuyor sürücü yerine freni o yapıyor. yine elektrik kontrollü olduğu için gaza basınca ters akımla sistemle sistemi kapatıyor.

artık araçlarımızda herşey elektronik ve program kontrollü ve bu araçlar Avrupa standartlarına uygun üretilmesi ve pazarlanması için gerekli özellikler. abs esp esr gibi.

1 kasalar için dahada araştırmaya devam ediyorum aacaba daha ne gibi boş fonksiyonları var

saygılarımla hayırlı günler..
  • arkadaşlar bu soğutma suyu dediğiniz sarı antifriz ise eğer biz de uzun yola çıkacağımız zaman azalmış zannedip üzerine ekleme yaptırdık daha sonra tekrar kontrol ettiğimizde seviyenin kendiliğinden yükseldiğini fark ettik.bunun nedeni hortumların filan artık neyse içinde kalanlar oluyormuş.
  • Selamlar arkadaşlar, bugün kayseri de bir reno bayisine gittim bir araca bakmak için, 2. El kısmına girdiğimde ne göreyim 2011 Sandero 1.4 BLACKLİNE Sadece ve sadece 5000 km de, tertemiz yatıyor araç, birisi zamanında almış binmemiş pek yakın bi zamanda getirmiş sıfır başka bir araç alıp bunu bırakmış, fiyata gelince 26.500 istiyorlar,
    blackline hakkında bilgisi olmayanlar için söyleyim yükseklik ayarlı direksiyondan elektrikli ısıtmalı aynalara kadar bir çok ekstrası var ambiancelara göre. Eğer isteyen olursa nette aramasın o aracın ilanını 1 haftadan önce girmezmiş reno2.el sitesinec kayseri bayinin telefonuna ulaşın arayıp görüşün. Şuan imkan olsa ben değiştirecektim ama maalesef. Belki sizin işinize yarar.

• 2012 Stepway 2012 aralık 22 de aldım yeni kasa dizel.hill holder 2013-2014 lerde dedi arkadaş acaba bizimkinde bu özellik varmıdır? zira yanlış hatırlamıyorsam yol bilgisayarı 2013 modellerinde aktif ediliyo denmişti ama benimkisi yeni kasaydı ve 2012 aralık ta almıştım benimkide aktif edilmişti.bildiğim kadarıyla 2012-2013 ve hatta 2014 aynı stepwaylerde.zira versiyon yenilenene kadar böyle..duster mesela yeni versiyonla başladı 2013 sonunda.ama stepwayler aynı özelliklerde yeni kasalar tabiki.dolayısıyla aynı özelliklerdeki stepwaylerde ki 2013 modelde arkadaş açmışsa hil holder özelliğini bu 2012 son ay yeni kasada da açılır diye düşünüyorum.Selamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat8361

Arkadaşlar dizel modllerimiz 2014 model 43.300 lira olmuş . Ben geçen haziran 35.500 vermiştim

6 ay önce,yılbaşı için 40000lira olur derdim, 3300lira ile yanılmışım
  • Bana el freni konsolu almamda yardımcı olacak arkadaş var mı ? Buradaki servis 100 küsür tl fiyat çıkartıyor. Sanırım forumda 30-40 tlye halleden arkadaşlar vardı.
  • 2012 eski kasa stepwaylere yazılım ile gelen bir yenilik yokmu. Sadece yeni kasalara mı var
  • Priori Incantatem kullanıcısına yanıt
    El freni konsolu kesinlikle 100 lira olamaz. 16.04.2013 tarihinde işçilik dahil 28.92 liraya aldım ve faturasına bakıp sana bu fiyatı söylüyorum.Bir yıl bile geçmeden fiyatın bu şekilde artması imkansız.
  • ufukusta26 U kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten 2013'te sormuştum, şimdi 120-130 bile çekebilirler. Keşke alabileceğim bir yer olsa, buradaki servisten bu fiyata alamayacağım ne yazık ki.
  • Priori Incantatem kullanıcısına yanıt
    el freni konsolunun arkasındaki bardaklık bölümü boş belirtiyimde oraya kolçak geliyormuş kolçağın fiyatıda 300 küsür bardaklığı aradım taradım bulamadım. adama diyorum symbolde var bu bardaklık hatta gösterdim seviste parçada gözükmüyor diyo ne iş anlamadım...
  • hammurabi_2000 kullanıcısına yanıt
    vay be adamlar teknik yapıyı hazırlamışlar sadece açtırmak kalmış :) hayılı olsun dostum güle güle kullan.
  • quote:

Arkadaşlar bugün ankarada yetkili servise gittim ve hill holder (yokuş kalkış desteğini) açtırdım adamlar çok şaşırdı yol bilgisayarına neyse diyorduk da bu ne şimdi ne bu saçmalık parça koyuyorsun kapatıyorsun diye hatta şaşkın vaziyette bana baktılar. herkese hayırlı olsun buaraya yazan arkadaşa çok teşekkürler sayesinde arabada yeni bir özellik daha keşfettik aynalarımız otomatik değil ama maşşallah her donanım var arabamızda :) yeni kasa stepway olan herkes gidip açtırabilir özellik arabada mevcut herkese benden duyurulur.

Eyvallah Kemal beyin arabalar gen tr de ki uyarısıyla bende tartışmayı buaraya taşıdım sonuç almaya başladık. Ne garip aracımın özelliklerini tesadüflerle far ediyoruz ;))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 544545546547548
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.