Şimdi Ara

Dacia Sandero ve sandero stepway serisi araclarin bilgi paylasim sayfasi (543. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.941
Cevap
125
Favori
1.579.920
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 541542543544545
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: mustyb

Merhaba Mustafa abi
    Sizi takip ediyorum sürekli ama yazamadım bi türlü
    61000 km oldu
    bu yaz bulgaristan yunanistan ankara antalya fethiye vs. gezdim :))
    maaşallahı var arabalarımızın kıymetini bilelim
    Bu ay triger setinide değiştireceğim kısmet olursa onu da anlatırım
    sen tüp taktırdın mı?

brc taktırdım, 5 ay oldu bir sıkıntı yok,hatta araba tüpte daha iyi gidiyor,sanırım renault mühendisleri benzinde limitleyici takmışlar,araba az benzin harcasın diye,benzinde iyi basamıyordum ama lpg'de iyi basıyorum,buna çok şaşırdım
    lpg dolum ağzını aynı sizin orijinal lpg'li sanderolar gibi benzin kapağına yaptırdım,benzin ve lpg dolum ağzı yanyana oldu,süper oldu
    benzinlikte bütün pompacılar arabayı orijinal fabrika lpg çıkışlı sandero sanıyor,kaç kişiyle konuştum adamlar öyle sanıyor...
    tankı ise alttan yaptırdım 2 lastiğin ortasına,yedek lastik çıktı,araba aynı doğuştan lpg'li sanderolar gibi oldu,brc'nin 1000cc-1200cc-1400cc motorlar için geliştirdiği mavi enjektörlerden takıldı, araba benzinli stepwayler gibi olsaydı brc'nin turuncu enjektörü takılacaktı motor 1600cc olduğu için
    vizeye de yeni girdim bir sorun çıkmadı
    senin yaptırdığın krom kapı kolları..vs bana da lazım mustafa,müsait olursan bir ara buluşalım kardeşim

Günaydın herkese
    Abi ben kurban bayramından önce lastik jantta taktırdım
    araba süper oldu.
    Direksiyonu deri kapladım
    krom cam çıtalarıda aldım
    en kısa zamanda nerede istersen buluşalım görüşelim
    keza özledik be abim
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyb

Günaydın herkese
    Abi ben kurban bayramından önce lastik jantta taktırdım
    araba süper oldu.
    Direksiyonu deri kapladım
    krom cam çıtalarıda aldım
    en kısa zamanda nerede istersen buluşalım görüşelim
    keza özledik be abim

jantı taktırdın demek,yakışır kaça aldın jantı? eğer varsa jantın marka model link koyabilirmisin? merak ettim bende yılbaşından sonra taktırmayı düşünüyorum,arabaya bu ay çok masraf oldu/olacak:yıllık bakım+lpg işletme+vize+trafik sigortası+kasko,yılbaşından sonra da mtv vergisi
    sen iyi araştırıyorsun bilirim... uygun fiyata satan yer bulmuşsundur

olmadı jantları beraber taktırırız...
  • bugun aracımı yıllık bakıma götürdüm yag, yag filtresi ve hava filtresi 245tl tuttu mazot filtresini değiştirtmedim çünkü aracım henüz 16000km de daha şişmemiştir mazot filtresi sonucta eurodizel kullanıyorum devamlı fakat 20000km de değiştirmeyi düşünüyorum ancak serviste değiştirmeyecem okadar cok ilgisiz davrandılarki. beni bugun resmen servisten soğuttular 3 gün önce telefonla randevu almama ragmen servise gidince randevumun olmadıgını telefonda kımınle konustugumu sordular bende ne önemı var kımınle konustugumun sonucta sızden randevu almısım dedım arac seyır halınde ıken vıteste sankı bosluk var ılerı gerı hareket edıyor dedım onada bakın dedım kaydımı aldılar yaklasık 3 saat sürecegini söylediler (bende içimden ohaaaaa dedim) saat 11 de işim vardı (bu arada saat 09.30a randevu almıştım) ozaman ödemeyi yapayım öyleden sonra eşim gelsin aracı alsın dedim peki dediler.eşim öyleden sonra aracı almaya gitmiş aracınız hazır deyip teslim etmişler akşam eve geldim aracı test ettim vitesteki sorun oldugu gibi duruyor onun yerine debriyaj ayarıyla oynamışlar araçın kavraması eskisi gibi deyil. telefon açtım bumu yaptıgınız araç demek için ancak mesai bittigi için ulaşamadım ama yarın arayıp söyliyecem madem yapmayı bilmiyolar neden başka ayarları bozuyorlar çok sinir oldum yarın yeni bir randevu alacam ve tekrar gidecem gerçi randevu alsamda randevunuz yok diyorlar :) buda benim için ilğinç bir deneyim ve anı oldu. bu arada servis edremit akkaş otomotiv.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_yavas10

bugun aracımı yıllık bakıma götürdüm yag, yag filtresi ve hava filtresi 245tl tuttu mazot filtresini değiştirtmedim çünkü aracım henüz 16000km de daha şişmemiştir mazot filtresi sonucta eurodizel kullanıyorum devamlı fakat 20000km de değiştirmeyi düşünüyorum ancak serviste değiştirmeyecem okadar cok ilgisiz davrandılarki. beni bugun resmen servisten soğuttular 3 gün önce telefonla randevu almama ragmen servise gidince randevumun olmadıgını telefonda kımınle konustugumu sordular bende ne önemı var kımınle konustugumun sonucta sızden randevu almısım dedım arac seyır halınde ıken vıteste sankı bosluk var ılerı gerı hareket edıyor dedım onada bakın dedım kaydımı aldılar yaklasık 3 saat sürecegini söylediler (bende içimden ohaaaaa dedim) saat 11 de işim vardı (bu arada saat 09.30a randevu almıştım) ozaman ödemeyi yapayım öyleden sonra eşim gelsin aracı alsın dedim peki dediler.eşim öyleden sonra aracı almaya gitmiş aracınız hazır deyip teslim etmişler akşam eve geldim aracı test ettim vitesteki sorun oldugu gibi duruyor onun yerine debriyaj ayarıyla oynamışlar araçın kavraması eskisi gibi deyil. telefon açtım bumu yaptıgınız araç demek için ancak mesai bittigi için ulaşamadım ama yarın arayıp söyliyecem madem yapmayı bilmiyolar neden başka ayarları bozuyorlar çok sinir oldum yarın yeni bir randevu alacam ve tekrar gidecem gerçi randevu alsamda randevunuz yok diyorlar :) buda benim için ilğinç bir deneyim ve anı oldu. bu arada servis edremit akkaş otomotiv.

Gecmis olsun evet servisler yuzunden araclarimizdan soguyoruz ama garantili de olsa sanki araclarimiza garanti prosedurunu tam mi uyguluyorlar bu nedenle ben daha garantili iken
    Kendivustama yaptiriyordum bu nedenle artisi eksisi hesap yapip kararinizi ona gore verin

Saygilarimla mesut buyu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mbuyuk M kullanıcısına yanıt
    aynen sana katılıyorum bun son oldu bir sonraki bakım zamanında sanayide kendi ustamda olacam.
  • quote:

aynen sana katılıyorum bun son oldu bir sonraki bakım zamanında sanayide kendi ustamda olacam.

Hangi şehirde hangi servise gidip ne gibi problemler yaşadımızı paylaşalım. En azından işini doğru yapan servise para kazandıralım tercih ederek.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2012 Aralık yeni stepway'in km.si 12500 oldu.1 yıl genel bakım için servis şehir dışında ve kar nedeniyle gidemedik.yağını hiç değiştirmedim.sorun olur mu? ya da şimdilik şehir dışında olduğu için sadece yağını burada bir ustaya değişsek garanti dışına çıkartırlar mı? bir de hangi yağı kullanalım? yine genel bakıma şayet gidebilirsek sizin genel bakımda değişim hususunda tavsiyeleriniz/önerileriniz neler olabilir?? son olarak servislerde ilk bakım ücreti için ne kadar para ödeyecez birde bu her servis aynı mıdır fiyat olarak..arkadaşların görüşlerini öneri/tavsiyelerini bekliyorum.tşk ederim..
  • arkadaşlar dün serviste yaşadıklarımı sizlere anlattım.bugun size bir bomba daha söyliyeyim dün yaşadıklarımdam sonra iyice servisten sogudum ve işkillendim bugun aracın kaputunu açtım maşallah motoru çok güzel yıkamışlar göze gireceklerya araçın motor yağını konturol ettim gayet iyi bir problem yok hava filtresini çıkartım bide ne göreyim hava filtresi eski simsiyah yani değiştirmemişler aldım telefonu elime aradım servisi nasıl değişmemiş imkansız dediler daha sonra ustaya soralım hemen dedıler ustaya sormuşlar ellerinde hava filtresi yokmuş sipariş verilmiş gelince beni arayıp takacaklarmış tabi benim hiç haberim yok ellerinde olmadıklarının ve daha sonra takacaklarının bende verdim veriştirdim pazartesi gününe randevu verdiler. şimdi pazertesi gününü dört gözle bekliyorum bak ben onlara orada neler yapacak bakalım bunun hesabını bana verecekler. arkadaşlar siz siz olun serviste yapıyan işlemlere dikkat edin mutlaka kontrol edin. bu arada maisede bildirdim durumu bakalım oradan ne çıkacak
  • merhabalar. ben de servislerin ilgisizliğinden çektim. aracımın 20.000 bakımını sanayide yaptıracağım. servis istiyor 425 lira sanayide 120 lira. 2012 dizel stepway için hangi marka yağı tavsiye ediyorsunuz acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KERŞEYŞU

2012 Aralık yeni stepway'in km.si 12500 oldu.1 yıl genel bakım için servis şehir dışında ve kar nedeniyle gidemedik.yağını hiç değiştirmedim.sorun olur mu? ya da şimdilik şehir dışında olduğu için sadece yağını burada bir ustaya değişsek garanti dışına çıkartırlar mı? bir de hangi yağı kullanalım? yine genel bakıma şayet gidebilirsek sizin genel bakımda değişim hususunda tavsiyeleriniz/önerileriniz neler olabilir?? son olarak servislerde ilk bakım ücreti için ne kadar para ödeyecez birde bu her servis aynı mıdır fiyat olarak..arkadaşların görüşlerini öneri/tavsiyelerini bekliyorum.tşk ederim..

kardeş eğer aracın 1 yılı doldurduysa mutlaka yağını yağ filtresini ve hava filtresini mutlaka değiştir. mazot filtresi için şunu söyliye bilirim şayet aracına devamlı olarak euro dızel yakıt kullandıysan ki araçlarımız için en uygun yakıt eurodızel 12500km de mazot filtren henüz şişmemiştir yani değiştirmeye bilirsin ama değiştirmektede yarar var tabiyki. motor yağı bizim araçlar için 5*30 tam sentetik yağ yani servisler 5*30 kullanıyor ama 5*40 da kullanılabilir bence. ben serviste yağ yağ filtresi ve hava filtresine 245tl ödedim aynı işlemi sanayide 100-150 tl arası yaptırtırsın garantiden çıkarmı çıkmazmı o konuda bilgim yok. bu arada serviste gideceksen dikkan et ben iki gündür çok problem yaşadım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat8361

Nelere nelere, ne sistemler yaptı adamlar . Yapmışlardırda haberiniz yok Hala kontağı kapatmadan arabanın keyfini bekliyonuz yok pervane yavaşlaycakmışta yağlanacakmış . Çocuk duysa dalga geçer adamla

neden haberimiz yok muş.....
    anlatta bizde öğrenelim kardeş....... burasın forum sitesi bilgi paylaşıp öğrenmeye öğretmeye sorunlarımıza ve sorularımıza cevap arıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: simsek.75

merhabalar. ben de servislerin ilgisizliğinden çektim. aracımın 20.000 bakımını sanayide yaptıracağım. servis istiyor 425 lira sanayide 120 lira. 2012 dizel stepway için hangi marka yağı tavsiye ediyorsunuz acaba?

elf ten şaşma ilk yağ elf devamındada aynısını kullan. başka marka yağ kullanmak istersen motor karter içini yıkatman gerekir. en sağlıklısı olanı bu. her marka yağın sentetik oranı aynı olmuyor
    5,30 veya 5,40 elf turbo dizel. birde bor katkısı ekle( ben L1 BERNİER kullanıyorum). performansta sıkıntı yaşamazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirES_26

quote:

Arkadaşlar bencede aracı çlıştırıp ısınmasını beklemektense ya rolantide yada düşük devirde yol almakla hem motora soğukken yüklemmemiş oluruz hemde motor daha verimli ısınır bence..Motoru kapatmadan önce bende biraz bekliyorum 20 sn kadar ama bu olay yeni motorlarda aşılmadımı acaba .Bir yerlerde okumuştum eski motorlarda bu olay varken yeni teknolojide beklemeye gerek yok diye yazıyordu..

turbo dizel olan araçlarımızda turbo ya takılı blowoff var. tamam hava basıncını dışarı atıyor ama 35000 devirle dönen turbo çarkı milinde daha frenleme sistemi yapamadılar :D
    bu da ne olursa olsun rölantide aracı belli bir süre çalıştırmak zorunda bırakıyor. ki yağlamada devam ederek turbo mili kendinden dursun.

Eğer eco mod turboyu kapatarak ekonomi yapıyorsa ve turbonun yüksek devirli dönmesinden dolayı motoru hemen kapatmak turboya zarar veriyorsa; gideceğimiz yere varmadan 2 dk önce aracı eco moduna alırsak hem turbo bu süre içinde durduğu için zarar görmemiş olur hemde zaman kaybetmemis oluruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thesinner83 -- 17 Aralık 2013; 10:02:37 >
  • thesinner83 T kullanıcısına yanıt
    Eco mod turboyu kapatmaz ECU yu daha tasarruflu kullanıma ayarlar ve enjektorlere daha az yakit gonderir

• Merhaba arkadaslar aracima petlas kis lastikleri taktim mintaj dahil 620 tl orjinal boyutlarinda takildi. 2013 dizel stepway. Yazinda insallah yazlik lastiklerime jant alacagim. Dun nette baktim 500/700 arasi guzel orjinalinr benzer jantlar buldum ama su an alamadm malesef. Bu arada camdan gelen ses kronik soun hemen hemen her arabada var sagi degistrdim sol basladi. Bu arda titreme ile ilgili bir gelisme var mi bayadir forumu takip edemiyorun.

Saygilar

• quote:

bugun aracımı yıllık bakıma götürdüm yag, yag filtresi ve hava filtresi 245tl tuttu mazot filtresini değiştirtmedim çünkü aracım henüz 16000km de daha şişmemiştir mazot filtresi sonucta eurodizel kullanıyorum devamlı fakat 20000km de değiştirmeyi düşünüyorum ancak serviste değiştirmeyecem okadar cok ilgisiz davrandılarki. beni bugun resmen servisten soğuttular 3 gün önce telefonla randevu almama ragmen servise gidince randevumun olmadıgını telefonda kımınle konustugumu sordular bende ne önemı var kımınle konustugumun sonucta sızden randevu almısım dedım arac seyır halınde ıken vıteste sankı bosluk var ılerı gerı hareket edıyor dedım onada bakın dedım kaydımı aldılar yaklasık 3 saat sürecegini söylediler (bende içimden ohaaaaa dedim) saat 11 de işim vardı (bu arada saat 09.30a randevu almıştım) ozaman ödemeyi yapayım öyleden sonra eşim gelsin aracı alsın dedim peki dediler.eşim öyleden sonra aracı almaya gitmiş aracınız hazır deyip teslim etmişler akşam eve geldim aracı test ettim vitesteki sorun oldugu gibi duruyor onun yerine debriyaj ayarıyla oynamışlar araçın kavraması eskisi gibi deyil. telefon açtım bumu yaptıgınız araç demek için ancak mesai bittigi için ulaşamadım ama yarın arayıp söyliyecem madem yapmayı bilmiyolar neden başka ayarları bozuyorlar çok sinir oldum yarın yeni bir randevu alacam ve tekrar gidecem gerçi randevu alsamda randevunuz yok diyorlar :) buda benim için ilğinç bir deneyim ve anı oldu. bu arada servis edremit akkaş otomotiv.

selam arkadaşlar,aralık 2012 de edremit akkaş tan aldığım yeni sanderonun 1 yılı dolmak üzere olduğundan 7800 km de ilk servise gittim.yaklaşık 2 saat gibi bir sürede yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresini değiştirdiler.ücret olarak 280 tl kredi kartına 5 taksit yaptılar.servise aracı teslim ederken ilaveten ön kaputta kapalı durumda hafif boşluk,bozuk yolda zaman zaman sol ön lastik tarafından direksiyona gelen tıkırtı sesi ve son olarak yol bilgisayarı ile ilgili malum durumu ekledim.aracı teslim alırken malesef o kadar test etmelerine rağmen bu üç sorunla ilgili bir şey görememişler.bunlara ilaveten aynı gün aracıma 200 tl sigorta ve 600 tl kasko da yaptırdım.servisten beklediğim yakınlığı gördüğümü söyleyemem.bu formu aracı aldığım günden beri takip ediyorum,sadece yorumları okuyarak.ne zaman ki özgür yavaş10 nun servisle ilgili yakınmalarını ve hava filtresinin değişmediğini okudum ilk işim kaputu açıp bakmak oldu,aynı servise gittiğimiz gibi aynı olay benimde başıma geldi ve hava filtresi değişmemiş.telefon trafiğinden sonra izah etmeye çalışmaları da aynı.bu olaydan sonra üye olup bunu arkadaşlara aktarmak istedim.servis sonrası kontrol etmekte fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydın1972

quote:

selam arkadaşlar,aralık 2012 de edremit akkaş tan aldığım yeni sanderonun 1 yılı dolmak üzere olduğundan 7800 km de ilk servise gittim.yaklaşık 2 saat gibi bir sürede yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresini değiştirdiler.ücret olarak 280 tl kredi kartına 5 taksit yaptılar.servise aracı teslim ederken ilaveten ön kaputta kapalı durumda hafif boşluk,bozuk yolda zaman zaman sol ön lastik tarafından direksiyona gelen tıkırtı sesi ve son olarak yol bilgisayarı ile ilgili malum durumu ekledim.aracı teslim alırken malesef o kadar test etmelerine rağmen bu üç sorunla ilgili bir şey görememişler.bunlara ilaveten aynı gün aracıma 200 tl sigorta ve 600 tl kasko da yaptırdım.servisten beklediğim yakınlığı gördüğümü söyleyemem.bu formu aracı aldığım günden beri takip ediyorum,sadece yorumları okuyarak.ne zaman ki özgür yavaş10 nun servisle ilgili yakınmalarını ve hava filtresinin değişmediğini okudum ilk işim kaputu açıp bakmak oldu,aynı servise gittiğimiz gibi aynı olay benimde başıma geldi ve hava filtresi değişmemiş.telefon trafiğinden sonra izah etmeye çalışmaları da aynı.bu olaydan sonra üye olup bunu arkadaşlara aktarmak istedim.servis sonrası kontrol etmekte fayda var.

kardeş sanada geçmiş olsun ben dün tekrar servise gittim bana bu hava filtresinin hesabını verin dedim imkansız olamaz böyle birşey dediler cıkar bak bakalım filtreye ozaman dedim ondan sonra başladılar özür dilemelere stokta olmayan hava filtresi birden stoklarına girdi ve cıkartıp değiştirdiler bende bağırdım çagırdım hatta bu konuyu maise aktaracagımı bile söyledim ve konuyu maise bildirdim. bu yol bilgisayarı dügmesi sorununu hemen çözeceklerini garanti kapsamında değiştireceklerini söylediler hemen oradan bi araç getirip onunla test sürüşüne çıkardılar ve vites sorunun bundada oldugunu her hangi bir sorun teşkil etmediğini anlattılar. biraz bağırıp çagırınca öyle bir ilgileniyorlarki etrafımda döndüler resmen onlarca defa özür dilediler. daha sonra eve geldim tekrar servisten aradılar yol bilgisayarı düşmesi çalıştıgı için garanti kapsamından değiştiremiyeceklerini söylediler bende iyi değiştirmeyin bakalım nasılsa maise konuyu anlattım dedim. anlıyacagın şu son 2-3 gündür bu servisten çok cektim. yaptıkları gerçekten cok yanlış ben ayvalıkta yaşıyorum bundan sonra bir sorunum olursa bergamaya gitmeyi düşünüyorum. bu arada bozuk yolda zaman zaman sol ön lastik tarafından direksiyona gelen tıkırtı sesi geliyor demişsin aynı sorun benim aracımdada vardı ozaman aracım 5000km idi servise gittim bakmaların söyledim rot kolları bozuk dedi ondan yapıyormuş sorunu 5000kmde hiç rot kolumu bozulur demiştim ozaman garanti kapsamında değiştirmişlerdi rot kollarını birdahada ses yapmadı.tekrar geçmiş olsun.
  • sanderodaşlar, size bir sorum olacak
    yaklaşık 1 haftadır 2012 model 1.5 dci stepway aracımda özellikle sabahları araba soğukken 5. vitese zor geçme ve geçerken ses çıkartma problemi var, bu problemi yaşayan var mı? işimden dolayı şu aralar servise götüremiyorum açıkcası arabanın çekişinde veya gidişinde sorun yok ama büyük problem yaratır mı bu durum?
  • arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım.ocak ilk hafta aldığım stepway in yıllık bakımı geldi.aracım şuan 13500 km.de.yıllık bakım için bildiğim kadar,hava,yağ,polen filtresi bir de servise daha önce sormuştum mazot filtresine gerek yok daha sonra değiştirelim dediler Ama servislerin yaptıklarını anlatınca bu sayfada gerçekten güvenim kalmadı.sizlere sorsam acaba neler değişmeli bu km.de bir aracın diye..önerileriniz ilk genel bakım yapanların tecrübeleriyle birlikte yazarsanız servislerde yaparken dikkat ederiz.bir de kışlık lastik alacam ve elBette ekonomik anlamda 2 lastik markasına düştüm bir CoOper sa2 wathermasters bir de petlas.hangisini önerirsiniz? 4 ay öncve gitmiştim servise sırf yol bilgisayarını açtırayım diye adamlar bin dereden bir su getirdiler.yarım saatin sonucunda sizin araçta yazılım yüklü değil dediler.hayır aynı partide gelen araç açtırdı örnek vereyim dediğimde tekrar bil.bağladılar sonra olmuyo sanırız reno şuan yazılımı kapatmış gibi saçma ve uyduruk bir bahaneyle gönderdiler açmadan beni.bu sefer genel bakıma önümüzdeki haftaya randevu aldım bu konuda yol bil.açtırma konusunda ne söylemeliyim hazretleri ikna etmek adına?? bir de sanırım reno nun % 20 indirmi varmış ve bu hafta sonu bitiyormuş doğru mu?? servisin söylediğini söylüyorum...uzunca bir yazı oldu arkadaşlar kusura bakmayın kısacası genel bakımda değişecek parçalar neler olmalı ben ne kadar ödemeliyim indirim oranı nedir ve bu iki kış lastiğinden hangisini önerirsiniz? Yine yol bilgisayarını açtırırken aynı bahanelerle açmazlarsa ne demeliyim onlara tecrübesi olanlar anlatırsa en azından bilinçli hareket ederim. selam ve saygılar tüm YOLLARIN FATİHİ 'STEPWAY' CİLERE...
  • quote:

Orijinalden alıntı: thesinner83

quote:

Orijinalden alıntı: kadirES_26

quote:

Arkadaşlar bencede aracı çlıştırıp ısınmasını beklemektense ya rolantide yada düşük devirde yol almakla hem motora soğukken yüklemmemiş oluruz hemde motor daha verimli ısınır bence..Motoru kapatmadan önce bende biraz bekliyorum 20 sn kadar ama bu olay yeni motorlarda aşılmadımı acaba .Bir yerlerde okumuştum eski motorlarda bu olay varken yeni teknolojide beklemeye gerek yok diye yazıyordu..

turbo dizel olan araçlarımızda turbo ya takılı blowoff var. tamam hava basıncını dışarı atıyor ama 35000 devirle dönen turbo çarkı milinde daha frenleme sistemi yapamadılar :D
    bu da ne olursa olsun rölantide aracı belli bir süre çalıştırmak zorunda bırakıyor. ki yağlamada devam ederek turbo mili kendinden dursun.

Eğer eco mod turboyu kapatarak ekonomi yapıyorsa ve turbonun yüksek devirli dönmesinden dolayı motoru hemen kapatmak turboya zarar veriyorsa; gideceğimiz yere varmadan 2 dk önce aracı eco moduna alırsak hem turbo bu süre içinde durduğu için zarar görmemiş olur hemde zaman kaybetmemis oluruz

arkadaşın da dediği gibi eco mod turboyu kapatmaz. turbo çıkış manifoltuna ya ni egzoz borusunun motor kısmının en başında takılı. turbo gaz başıncına göre devir alıyor. çarkın dönmeye başladığı devir motor 2000 devirden sonra harekete geçiriyor.
    eco mod sadece ecu sistemiyle bağlantılı çalışan bu modda yakıt db. sini azaltan fonksiyon. ayrıca 120 km hıza ulaşıncad(motor devri 3500d/dk olunca) otomatikman devreden çıkar. tuş aktiftir. çünkü 120nin altına düşünce tekrar eco moda geçer. yani kimse eco modda 180km hız yaptım demesin :D
  • 
Sayfa: önceki 541542543544545
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.