Şimdi Ara

D5300 Seti veya Benzeri Makine Tavsiyesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: uchihaitachi

vivid + gün ışığı modunu denedim bende, dışarda işe yarıyor ama iç mekanda ışığa göre ayrı ayar yapmak gerekiyor, özellikle beyaz dengesi ayarları ile oynamak gerekiyor.
    Ayrıca bişeyi farkettim, aletin ekran çok parlak, oradan bakınca resim muhteşem gözüküyor ama bilgisayarda hiç öyle durmuyor :)

Bu oto modda P600https://hizliresim.com/y3n6z7

Bu da iki ayrı oto modda A6000
    https://hizliresim.com/6X6aak
    https://hizliresim.com/WQrqqE

Evet oto modda beyaz ayarı algısı ürünler arasında çok farklılık gösterebiliyor. Burada aslolan detay yakalama-algılama bence ki bu konuda da a6000 florasanlarda ışık patlamaları çok daha az, detayları ise çok daha fazla gösterebilmiş. Makinaların ekranı hem cm. alanı olarak bilgisayar ekranından çoook daha ufak olması nedeni ile ve hem de 24mp. çıktıyı 1 mp'lik bir alana ufaltarak göstermesi nedeni ile öyle yanıltıcı olur çoğu zaman. Aynı şeyi PC'de de yapsanız ona yakın bir sonuç olabilir, yani fotoğrafı PC'de de ekrandaki çözünürlüğe ufaltıp bakarsanız... Tabi bir de bilgisayar ekranlarının panelleri de önemli bir fark yaratır. LCD ekran paneli TN panel ise IPS panele göre çok daha az renk zenginliğine, görüş açısına sahiptir. Genellikle güncel sayılabilecek cep telefonlarında da fotoğraflar bilgisayarımızdakinden iyi görünür aynı sebeplerden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 7 Haziran 2017; 9:41:34 >

• uchihaitachi kullanıcısına yanıt
    Bu dedikleriniz neredeyse her makine için geçerli.
    Compactlarda veya iphonelarda doygunluk, kontrast gibi görünüşlerini daha sert ayarlıyorlar.
    Ama kendi ekranlarındaki gibi iyi çıkmıyor yine normal bir bilgisayar ekranında.
  • Fotoğraf ile ilgilenen yeni başlayacak meraklı, amatör, ileri amatör arkadaşların aslında monitör konusunda da bilgilenmesi gerek bence. Epey buna benzer mesaj gördüm. Hele kimi laptoplarda öyle kötü monitör oluyor ki u ufacık alanda dahi çok dar görüş açısı ve düşük kontrast/renk zenginliğine sahip olabiliyorlar. Eski monitörüm (1680x1050 pixel 16:10 görüntü oranlı TN panel) iyi zannederdim, tabi 6 sene önce almıştım falan. Tam da şu Full HD'lerin yaygınlaşmasının öncesinde almışım :) Ne ise ki 6 yıl sonra öldü de kurtulmuşum dedim. IPS panelli bir monitöre geçince çok fark etti. Gerçi bunun öncesinde de evdeki LCD TV'de fotoğraflarıma bir baktım bu TN panelli eski motitörüm resmen soluk ve mat, az kontrast ve dinamik aralık yoksunu bir görüntü veriyormuş resmen gördüm. Hatta ilk denediğimde "Yahu benim fotolar ne güzelmiş" diye kendi kendime gülmüştüm bile. Bugün 32 inç TV çok büyük gelebilir ama onlar bile bir çok monitörden çok daha iyi gösterir fotoğrafları. Çünki çook özel bir model değil ise (özelliği yani süper ucuz olsun) IPS paneldir, tek mesele pixel aralığı bilgisayar monitörlerindeki gibi 0.25 0.27 mikron aralığında değildir.

Mesela bir IPS panel özelliklerine baktım şimdi, resmi üretici sayfasında diyor ki...
    PANEL SPECIFICATIONS Screen Size Class (diagonal) 31.5"
    Panel Type IPS
    Color Gamut (CIE1931) 68%
    Response Time 5 ms
    Refresh Rate 60 Hz
    Aspect Ratio 16:9
    Resolution 1920 x 1080
    Brightness (cd/m2) 250 cd/m2
    Contrast Ratio Mega
    Viewing Angle 178 / 178
    Surface Treatment Anti-Glare, 3H

Yani sadece IPS olması da "bu tamam" demek için yeterli değil.
    Bir başka monitör için ise şu bilgileri görüyoruz,
    Panel Type IPS
    Aspect Ratio 21:9
    Brightness 250 cd/m2
    Color Gamut sRGB over 99% (Bu color gamut olayını google'dan araştırırsanız %68 ile %99'un farkını çok iyi göreceksiniz)
    Response Time 5ms GTG
    Refresh Rate 60Hz
    Contrast Ratio (DFC) 5M:1

Ayrıca işte nedenlerinden birisinin bu olduğu için de forumlarda kullanıcıların "Ben şu makinayı kullanıyorum, çok memnunum hiç düşünme al" şeklindeki yorumların da hiç güvenilir olmayacağını söylerim. Çünki bunu size diyen vatandaş belki renk derinliğinin %68'ini görebildiği bir ekrandan o makina ile çektiği fotoğraflara bakıyor ! Acaba kendisi farkında mı ? Farkında ise size bunun bilgisini veriyor mu ? Buralarda inkar etmenin farz olduğu siteler sizce böyle monitör ve ekipmanlarla mı inceleme yapıyorlar ?

Kabaca şöyle bir hesap yapalım, bir monitör 1.67 milyon renk mi ne gösteriyor teoride. Yukarıdaki verilere göre bunun &68'ini gösterebilen monitörden fotoğrafa bakan kişi %68'ini görebilmekte !
    Yani 1.135.600 renk görüyor.
    Yani 534.400 renk ve tonunu görememektedir !..

Bu vatandaşın "Ben kullanıyorum, çok memnunum, hiç düşünme al" demesi işte bu kadar güvenilir bir yorumdur. Bence öneri yapacak kişinin eğer kaynak ve kanıt sunmuyor ise kendi ekipmanını ve tecrübelerini kaynak ve kanıt olarak sunmak zorunda olmalıdır !!! Kişisel görüşünü paylaşan kişinin en azından ölçülebilir, kıyaslanabilir, gözlemlenebilir bu verileri sunması gerekir ki yorumu "laf ola..." dan ibaret kalmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 7 Haziran 2017; 10:52:15 >

• tamam ayar yapınca daha güzel olabilir fotoğraf ama oto modda bu kadar kötü çekmemesi lazım, resimler güzeli bırak idare eder bile değil,
    D5300 ü geçtim P600 bile bu makineden çok çok iyi bu konuda. (D5300 le de karşılaştırma verecem ilerleyen günlerde)
    her ışığa göre ayar yapmak gerekiyor bu makine ile, çektiğim fotoğraf oldu mu olmadı mı o da ayrı hikaye.

resimleri kontrol ettiğiniz monitör dediğiniz gibi çok önemli ama ben karşılaştırmayı aynı monitörde yapıyorum. yani dezavantaj her ikisi için de geçerli
  • quote:

tamam ayar yapınca daha güzel olabilir fotoğraf ama oto modda bu kadar kötü çekmemesi lazım, resimler güzeli bırak idare eder bile değil,
    D5300 ü geçtim P600 bile bu makineden çok çok iyi bu konuda. (D5300 le de karşılaştırma verecem ilerleyen günlerde)
    her ışığa göre ayar yapmak gerekiyor bu makine ile, çektiğim fotoğraf oldu mu olmadı mı o da ayrı hikaye.

resimleri kontrol ettiğiniz monitör dediğiniz gibi çok önemli ama ben karşılaştırmayı aynı monitörde yapıyorum. yani dezavantaj her ikisi için de geçerli

Tabi dediğiniz gibi dezavantaj her ikisi için de geçerli. Benim yorumum size özel olarak değil de okuyacak herkes için genel.
    Auto mod için beklenti öyle ama her makinanın auto modu aynı olmuyor. Auto mod dediğimiz şey üreticinin makinaya yüklediği Photoshop benzeri bir programdır diyebiliriz kabaca. Kullanıcı RAw işlemeyi bilmez yada vakit harcamak istemez, Auto mod ile der ki "O kadar para verdik, yap bakalım" :) Tabi makinada bunu her çekimde ayarmalayı gerektirmeyecek ince ayarlar olabiliyor. Ben a6000'i o kadar bilmiyorum ama kullanıcı kılavuzunda falan bu bilgiler olabilir. Bu tür makinaların gerçek performansı RAW işlemeyi bilen tarafından bu alanda vakit ayırabilenler tarafından daha çok görülür. Dediğiniz gibi P600 bile o ayarlarda daha iyi gibi görünüyor. Fakat sizi P600'den ileri taşıyacak özellikleri ve yeteneği olan bir aleti auto modda kullanacaksanız bu gücünü de asla göremezsiniz. Bu alet "Herşeyi bana bırak ben hallederim" gibi bir alet değil. Mümkün de değil şu anki teknolojide öyle bir şey. Yani 10.000 liralık bir set de alsanız auto modda benzeri sonuçlar verebilir.

Bir örnek,
    D5300 Seti veya Benzeri Makine Tavsiyesi

Birisi 1.500 liralık de ki 2.000 TL, birisi 6.500 TL gövde + 1.700 TL de lens = haydi diyelim ki 8.000 TL

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

tamam ayar yapınca daha güzel olabilir fotoğraf ama oto modda bu kadar kötü çekmemesi lazım, resimler güzeli bırak idare eder bile değil,

Tabi dediğiniz gibi dezavantaj her ikisi için de geçerli. Benim yorumum size özel olarak değil de okuyacak herkes için genel.
    Auto mod için beklenti öyle ama her makinanın auto modu aynı olmuyor. Auto mod dediğimiz şey üreticinin makinaya yüklediği Photoshop benzeri bir programdır diyebiliriz kabaca. Kullanıcı RAw işlemeyi bilmez yada vakit harcamak istemez, Auto mod ile der ki "O kadar para verdik, yap bakalım" :) Tabi makinada bunu her çekimde ayarmalayı gerektirmeyecek ince ayarlar olabiliyor. Ben a6000'i o kadar bilmiyorum ama kullanıcı kılavuzunda falan bu bilgiler olabilir. Bu tür makinaların gerçek performansı RAW işlemeyi bilen tarafından bu alanda vakit ayırabilenler tarafından daha çok görülür. Dediğiniz gibi P600 bile o ayarlarda daha iyi gibi görünüyor. Fakat sizi P600'den ileri taşıyacak özellikleri ve yeteneği olan bir aleti auto modda kullanacaksanız bu gücünü de asla göremezsiniz. Bu alet "Herşeyi bana bırak ben hallederim" gibi bir alet değil. Mümkün de değil şu anki teknolojide öyle bir şey. Yani 10.000 liralık bir set de alsanız auto modda benzeri sonuçlar verebilir.

Bir örnek,

Birisi 1.500 liralık de ki 2.000 TL, birisi 6.500 TL gövde + 1.700 TL de lens = haydi diyelim ki 8.000 TL

ben harikalar yaratmasını beklemiyorum, telefon kadar iş yapsın yeter bana,
    işim gereği sürekli fotoğraf çekiyorum, çekerken arada denk geldiğinde farklı ayarlar ile "güzel fotoğraf" çekmeye çalışıyorum.
    her seferinde yok beyaz dengesi yok doygunluğa bak falan uğraşmak istemiyorum

neyse sonuç olarak A6000, makineyi aç düğmesine bas çek bi makine değil, tatile gidip anı fotoğrafı çekmek için auto modda kullanacaksanız beş para etmez, ama bu işle uğraşmak isteyenler için güzel alet olabilir,
    bende artık rafa koyarım bunu, p600 le devam ederim, hobi için foto çekmek istediğimde çıkartırım

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.