Şimdi Ara

D.O.C.P. profili aktif iken Prime95'de hata

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
96
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler dostlar, başlıkta belirttiğim üzere bir sorunla karşı karşıyayım.
    Öncelikle sistemimi ve yaptığımı yazayım.

Sistem:
    TUF B450 Plus-Gaming Anakart. ( BIOS GÜNCEL )
    R
    yzen 2600X işlemci.
    G.Skill RipjawsV 2X8 16GB 3200Mhz Ram.
    Sapphire RX 590 SE+ Ekran kartı.
    750W Bronze PSU.

Bu sistemi uzun zamandır D.O.C.P. açık şekilde kullanıyorum. Daha önce hiç Prime95'de BLEND test yapma gereği duymamıştım.
    Bugün itibari ile işlemciye ince ayar çekmeye çalışıyordum test edeyim dedim ve bir hata ile karşılaştım.

Hata : FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

İşlemciden kaynaklı olabilir diye default ayarlarına döndürdüm ve teste tekrar soktum. Hata aynı şekilde devam etti.
    BIOS'a geçtim D.O.C.P.'yi kapattım RAM'ler default hızları olan 2133 Mhz'ye düştüler.
    Tekrar teste soktum ve 5-6 dakika kadar hiç sıkıntı çıkarmadı ve testi durdurdum.
    BIOS'a döndüm ve tekrar D.O.C.P. aktif ettim ve yeni bir test başlattım bu sefer testin 1. dakikası civarlarına geldiğinde yukarı da belirttiğim hatayı tekrar almaya başladım.

Sorun nedir ? Ne yapılmalıdır ? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Güncelleme: RAM'leri default ayarlarına getirip, manuel olarak olarak herhangi bir timing, latency vs. ayarı yapmadan 3000 Mhz'ye çıkardım. DRAM Voltage olarak da
    yine 1.30V değerini verdim yaklaşık 15 dakikadır BLEND testteyim sıkıntı çıkarmadı ve çıkarmayacak gibi görünüyor.
    Fakat 3200'e zorlarsam sıkıntı çıkar gibi. Nasıl tam performans
    alabiliriz ?

Güncelleme 2: Aynı ayarlarda yine 3000 Mhz'de sadece Dram Voltage'ı 1.25V yaptım yine testlerden sağlam çıktı diyebilirim. 10 Dakika BLEND ve 5 Dakika Large FFT yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-51C189DEA -- 9 Ekim 2019; 13:15:42 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.