Şimdi Ara

CW Enerji, elektrikli araçlar için güneş enerjili otopark geliştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • CW Enerji, elektrikli araçlar için güneş enerjili otopark geliştirdi

Güneş enerjisi teknolojileri üzerine üretim ve Ar-Ge çalışmaları yürüten CW Enerji, elektrikli araçlar için güneş enerjili otopark projesi Solar Carport’u tanıttı. Solar Carport elektrikli araçları şarj ederken aynı zamanda yağışlardan ve güneşten koruyacak.

Çevreci olmasıyla öne çıkan elektrikli otomobiller çoğunlukla fosil kaynaklar kullanılarak şarj oluyor. Araçların çevreye olumsuz etkisinin azaltılması için yenilenebilir enerji ile şarj projeleri her geçen gün çeşitleniyor. Bu defa yerli enerji şirketi CW Enerji, elektrikli otomobillerin güneş enerjisiyle şarj edilmesi için proje geliştirdi.

Ayrıca Bkz.Dünyanın ilk elektrikli uçağı, 3.6 tonluk bataryası ile havalandı

Solar Carport, açık otoparklara kurulacak şekilde tasarlandı. Üzerindeki güneş enerjisi panellerinden elde ettiği enerjiyi doğrudan elektriğe dönüştürerek aracı şarj edebiliyor. Aracın şarja takılı olmadığı zamanlarda ise bataryalara doldurarak elektriğin daha sonradan kullanılabilmesini sağlıyor. Depolanan enerji, evin elektrik şebekesine yönlendirilerek eve enerji sağlaması için de kullanılabiliyor.

CW Enerji, elektrikli araçlar için güneş enerjili otopark geliştirdi

Evlerin, iş yerlerinin, fabrikaların, restoranların ve benzin istasyonlarının otoparklarına kurulabilecek. Güneş enerjisi panelleri, otomobili yağışlardan ve güneşten koruyacak çatı görevi de görecek.

Şirketten yapılan açıklamada, Solar Carport’un kapasiteleri hakkında bilgi verilmedi ancak ihtiyaca göre farklı güç kapasitesi ve boyutlara sahip seçenekler sunduğu belirtildi.

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, güneş enerjisinin önemi hakkında şunları söyedi:

“Avrupa'daki kriz ortada. Gelecek artık güneş enerjisi ve depolama sistemlerinde diyebiliriz. Güneşten enerjiyi alıp hidrojeni depolayıp enerji elde etme sistemleri üzerinde çalışıyoruz. Bütün dünya çalışıyor. Dünyanın ihtiyacı olan enerjinin katbekat üstü güneş enerjisinde mevcut. Evlerin üzerine nükleer ya da rüzgar santrali kuramayız belki ama her evin çatısına güneş enerjisi santrali kurabiliriz. Onu da hidrojene dönüştürüp gündüz alınan enerjiyi depolayıp kullanabiliriz. Bu hiçbir krizden etkilenmeyecek bir enerji. Çünkü üretilen ve tüketilen nokta hep aynı. Bu güneş enerjili elektrik sistemleri ile de insanlarımızın hayatını daha kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.”

Kaynak:https://www.aa.com.tr

• Ben yıllardır diyorum, belediyeler otobüs duraklarının, metrobüs duraklarının , metro giriş-Çıkışlarını güneş panelleri ile doldursun diye. Hatta rampa asagi olan cennet, çekmece, Haliç rampalarına hareketi elektrik enerjisine dönüştüren bir zemin tasarlansa ve sisteme entegre edilse, hatta metrobüs köprülerine, marmaray giriş çıkışlarına zemine yürüyüş enerjisini emen bir kaldırım yapılacak ve o elektrik enerjisini şebekeye verecek. Verimli olur mu bilmem ama teknik olarak yapılabilir sistemler.
  • Ben yıllardır diyorum, belediyeler otobüs duraklarının, metrobüs duraklarının , metro giriş-Çıkışlarını güneş panelleri ile doldursun diye. Hatta rampa asagi olan cennet, çekmece, Haliç rampalarına hareketi elektrik enerjisine dönüştüren bir zemin tasarlansa ve sisteme entegre edilse, hatta metrobüs köprülerine, marmaray giriş çıkışlarına zemine yürüyüş enerjisini emen bir kaldırım yapılacak ve o elektrik enerjisini şebekeye verecek. Verimli olur mu bilmem ama teknik olarak yapılabilir sistemler.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 6 panel saydim, 2.5MWp cikis gucu olur yaklasik. Kapladigi alani siz goruyorsunuz (12mt2 diyelim). İs yerlerinin, belediyelerin acik otoparklarina konulursa araclara cuzi miktarda menzil saglar. Tam dolum degil de gunluk menzil saglayacagi bir kullanim senaryosunda idare eder.
    Bunun disinda aracimi temiz enerjiyle hizli sarj edicem gibi hayaller kuran olursa uzer (sadece bu degil diger projeler de).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben destekliyorum ama Türkiye’de apartmanlar nedeniyle çok gölgede kalabilir.

• amanhem kullanıcısına yanıt

Güneş enerjisi değil ama rüzgardan üretim modelini yapmışlar. İstanbul'da deneniyormuş

https://tr.euronews.com/green/2021/11/05/istanbul-trafigini-temiz-enerjiye-donusturen-start-up-girisimi-ile-tan-s-n

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt
    700 üstü, 6 panel ile 4 MW üstü bir güç elde edilebilir. akü vs değilde, hibrit sistemle daha iyi olabilir. gündüz ve araç şarj olmadığı zamanda, şebekeye satış yapıp, araç bağlandığında şebekeden daha hızlı şarj seçeneği, daha mantıklı gibi. hem ilk kurulumda akü maliyeti de olmaz. kullanıma göre ay sonu dağıtım şirketi mütabakatında, gelir bile elde edilebilir.

• arabaların tavanlarına bagaj motor kaputlarına neden eklemiyorlar güneş paneli ve bir kaç yere de pervane türbin tarzı şarj etsin giderken neden şarj olmuyor araçlar sonuçta hareket var,

• Ben bu işe çok kafa yorum. Elektriği depolamak çok maliyetli. Türkiye'deki aküler yetersiz kalıyordu Avrupa'daki aküler de pahalıydı. Projeyi sonlandırmıştım 4 yıl önce. Eğer akü işini çözersek muazzam bir enerji var. Cw enerjiye başarılar dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tunacadirci -- 3 Ekim 2022; 11:34:48 >
  • ceo-tr kullanıcısına yanıt
    Sorun aslında şebekeden hızlı güç çekememezlik sorunu. Çoğu yerde şebeke yeterince hazır değil öyle anlık çok yüksek kapasite vermeye uygun değil anca yeni yerleşim yerlerinde kapasite alt yapı ona uygun.

• Gelecekte tüm işyerlerinde ve sosyal konularda olacak bir sistem. 2016 Konya'da bir firmayı gezerken görmüştüm. Endüstriyel elektrik firmasında tabi o zamanlar bu kadar yaygın değildi ileri görüşlü bir firmaymış. Tebrikler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.