Şimdi Ara

Cumhurbaşkanlığı sistemi kanun ve halkoylaması

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (2 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
4.641
Cevap
22
Favori
130.280
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Cumhurbaşkanlığı sistemi kanun ve halkoylaması
Giriş
    382 Mesaj
    hep bakıyorum 500 lerdesiniz gelişme yok
    |
    |
    Bazı isimlerden 2 tane var. Fazla gözükmek için yazmış heralde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Orijinalden alıntı: İl teber

quote:

Orijinalden alıntı: AristocraticaL*

Meee Mee eee ee Meee. Meeeeeee meee mmmeeeeee.

Konuya küçükbaş kuzucuk dadanmış sahibi kimse alsın şunu...

Vay Türkçeyi sökmüş bir akpli. Bende dilinizi kullanıp, işler nasıl gidiyor diye sormuştum.

Yavuz Sultan Selim Han döneminde, İran Hükümdarı Şah İsmail(daha sonra 23Agustos 1514 de Çıldıran’da bozguna uğratıyor.) kıymetli mücevher ile dolu bir hediye sandığı gönderiyor. Hünkara...

Sandık açılır. Çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas kadife kumaşlar çıkar.

Fakat sandık açılır açılmaz, etrafa pek fena bir koku yayılır. Önce hiç kimse bir anlam veremez, nadide mücevherlerle dolu sandıktaki bu fena kokuya..Sonra mesele anlaşılır.

Sandığın dibine insan dışkısı doldurulmu. Yani Şah İsmail aklı sıra Cihan Padişahına hakaret ediyor.

Cihan padişahı Yavuz Sulatan Selim emir verir”Herkes düşünsün, bu edepsizliğe, Osmanlı’nın şanına yakışır bir şekilde mukabelede bulunmalıyız” der.

Ve çözümü yine kendisi bulur..

Aynı şekilde değerli müchevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatır.Sandığın içine, o zamanın en nefis gül kokululokumlarından hzırlanmış bir kutu yerleştirilir. Kutunun altınada bir satırlık yazıdan ibaret bir not iliştirilir.

Hediye sandığı, itina ile süslendikten sonraŞah İsmail’e gönderilir.Sandık Şahın huzuruna çıkarılır.Sandık açılır açılmaz, etrafa mis gibi gül kokusu yayılır.Mücevher v.s gibi hediyeler takdim edildikten sonra, Osmanlı Elçisi Şahın tedirgin olmaması için, önce kendisi tatmak kaydıyla, büyük bir saygı ve nezaketle, Şah İsmail’e lokumdan ikram eder. Daha sonra görevliler, huzurda bulunanlara teker teker lokumu ikram etmeye başlarlar.

Şah bütün bu olup bitenden bir anlam veremez. Osmanlı Elçisi Şahın şaşkınlığını gidermek için lokum kutusunun altına iliştirilmiş mütevazi notu uzatır.

Pusulayı okuyan Şah’un yüzünde, bu sefer, şaşkınlığın yerini büyük bir utanç ifadesi alır;

“İSMAİL,

HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER”

herkes kendine yakışanı yapar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    AristocraticaL* kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

AKKOYUN

• Yüzbaşı
    419 Mesaj
    Ulan konuya bakayım dedim resmen bomboş bir zihniyet! En kötüsü de sistemin iyi olacağına inanmissiniz tabi ki de ülke daha kötü hale gelsin diye kimse evet ya da hayır vermiyor ama yanlış yapıyonuz. Tek nedeniniz CHP ye inat. Parti seçtiklerini zannediyorlar işte. AKP kesinlikle ABD projesi. Büyük Ortadoğu Projesi için son adımlar atılıyor. Kuzey Irak bağımsız oluyor bunlar diriliş müziği dinleyip evde yastıklarla savaşıyor.

hep aynı muhabbet, akp a ba da projesi, bunlar bop yapacak , bunların aklı yok

sol kafa, ne yapsan düzelmez

|
    |
    azon-abros kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

AKKOYUN
  • Çavuş
    49 Mesaj
    Nope
    |
    |

Orijinalden alıntı: gozbilginli

hep aynı muhabbet, akp a ba da projesi, bunlar bop yapacak , bunların aklı yok

sol kafa, ne yapsan düzelmez

Kusura bakma da kuzey irakta cidden bagimsizlik icin referandum kararlari aliniyor. Son haberlere bakabilirsin. Bunlar suriyenin kuzeyini de istiyor. Ypg vs . Biz oradan cikinca o bosluga kim gelecek ? Esad koltugu icin orayi buyuk devletlerin kararina birakmis gibi. Abd gecende esadi taniyoruz dedi rusya zaten taniyor. Rusya abd de ypgyi taniyor. Parti tutmuyorum.

ordan çıkacağımızı kim söyledi

|
    |
    ` quaD. kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

AKKOYUN
  • Yarbay
    11750 Mesaj
    quote:

ordan çıkacağımızı kim söyledi

Ordan cikmayacagimizi kim soyledi ? Operasyona temizlik adina girildi. Suriyeye karsi savas yapip kazansak o zaman o toprak hakkinda hakkimiz olur. Kalirsin. Savas sanatinda ezelden beri durum bu. Biz cikariz orada bosluk olur. Kuzey suriye icin referandum yaptirip rusya felan o bolgedeki insanlar biz kuzey irak ozerkligine baglancaz derlerse akdeniz kiyisina kadar birlesirler. Isidsiz bolgeye otururlar. Onlar adina bolgeyi temizlemis oluruz. Suan oturmus ne karar verilcek sizin gibi bekliyorum.

|
    |

AKKOYUN
  • Yarbay
    2247 Mesaj
    quote:

Biz de Türkmenler için oradayız, Türkmenler de bizim desteğimizle özerklik ilan edip bize bağlanabilir, neden olmasın?

Tipik hayalperest akpli arkadaşım ülkede ekonomin çökmüş ne mühendis nede bilimadamı yetiştirebiliyorsunuz sonraki 10 yılın kafanı çamurdan çıkaramayacak vaziyette geçecek .Siz hala toprak peşindesiniz.

ülke ekonomisi çöktüğü için , almanya hollanda ingiltere abd bizi kurtarmaya çalışıyorlar, siz de onlara yardımcı oluyorsunuz.
    |
    |
    1mpossible kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

AKKOYUN
  • Yarbay
    2247 Mesaj
    quote:

ülke ekonomisi çöktüğü için , almanya hollanda ingiltere abd bizi kurtarmaya çalışıyorlar, siz de onlara yardımcı oluyorsunuz.

Herkes bize düşman.O saydığın ülkelerin düşmanı yok o yüzden bu kadar geliştiler değil mi.

Boş yapma 3 beş oy toplayacağım diye mahalle ağzıyla bürokrasi yapmaya çalışırsanız herkes size düşman olur.Elinde kozun varsa konuşursun yaptırımını yaparsın portakal kestin diye kimse senden korkmaz.

Ülke ekonomisinin iyi olduğunu idda ediyorsan çıkar kafanı ininden de mühendislere verilen maaşlara bak sonra git markete pazara bak.

O almanya hollanda dediğin adamların halkı bolluk içinde yaşarken biz 3 kuruş için canımızı veriyoruz sen ve senin gibi biatçılar hala şükür diyor.

Dış işlerinde Yurtta sulh cihanda sulh anlayışından çıkılıp YURTTA SÖV CİHANA SÖV anlayışına geçildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1mpossible -- 5 Nisan 2017; 16:26:1 >
    |
    |

• Yarbay
    2183 Mesaj
    Tüm kalbimle evet

|
    |

|
    |

AKKOYUN
  • Yüzbaşı
    469 Mesaj
    |
    |

AKKOYUN
  • Yüzbaşı
    469 Mesaj
    |
    |

AKKOYUN
  • Yüzbaşı
    469 Mesaj
    yazık ya şu adamcağızın peşinden gidiyorlar hala

|
    |

AKKOYUN
  • Yarbay
    2055 Mesaj
    [16 Ağustos 2020 21:42:33 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
    Kararsız arkadaşlar ithafen;

Anayasa değişikliğinde genel olarak itiraz edilen noktalar;

1- Karşılıklı seçimlere yenilenmesi
    2- Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi
    3- Anayasa Mahkemesi 15 üyeden 12 sinin Cumhurbaşkanınca atanması.

600 milletvekili , 18 yaş , seçimlerin 5 yılda bir yapılması , meclis araştırması-genel görüşme-meclis soruşturması-yazılı soru vb. Meclis denetlemeleri , Cumhurbaşkanına cezai sorumluluk getirilmesi ve benzeri konular ile ilgili genel bir itiraz yok.

1-Karşılıklı seçimlere yenilenmesi

Bu konu hakkındaki itirazlar ben anlayamıyorum şahsen. Yasama ve yürütme iki erk doğrudan halk tarafından seçilecek. Bu iki halk tarafından seçildiği için aralarında bir denge ve kontrol(check and balance denilen) mekanizması olmak zorunda. Bu mekanizma asıl amacı bu yetkiyi kullanmaktan çok iki erkin uyumlu çalışması için bir caydırıcılık unsuru olmasıdır.

Şöyle bir örnekle açıklayayım. Tam alakalı değil ama. ABD ve Rusya iki süper askeri güç. Bu iki ülke aralarında sürtüşme , atışma ve restleşme yaşanabilir ama asla birbirlerini yok edecek reddede bir savaşa giremezler çünkü aralarında her iki tarafta da bulunan , dengeyi ve kontrolü sağlayacak bir güç vardır. Nükleer silahlar. Bu gücü iki ülkenin işin bir kırmızı noktadan öteye gitmesini engelleyen ve orta bir yolda uzlaşmasını sağlayan bir güç olarak kabul edebiliriz.

Konumuza dönecek olursak her iki tarafa da verilen karşılıklı seçim yenileme yetkisi büyük ihtimal hiç bir zaman kullanılmayacak ama %0,1 ihtimalle bile olsa sistemin bunalması ve sürekli tıkanabilmesi ihtimalini doğuracak aritmetik oluşması durumunda , sistemi yavaşlatan tarafa karşı diğer tarafın bir tehdit kozu olarak duracaktır ve sistemin önünü açabilecektir.

Burada itiraz edilen bir diğer nokta ise Meclisin 2/3 çoğunlukla seçimlerin yenilenmesine karar vermesi. Mantıklı olanda budur zaten. Çünkü yasamanın , yürütme ile ters düşebilme durumu muhalefet partilerin mecliste çoğunluğu ele geçirebilmesidir.

2- Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi , yeni sistemde yürütme erkinin direk halk tarafından seçilmesi durumu oluşacağı için Cumhurbaşkanı kendi alanında sistemi daha hızlı hareket ettirmesi için yardımcı bir araçtır. Çünkü icracı erk ne yasamadır ne yargıdır. İcracı erk modern demokrasilerde yürütmedir. Yürütme , seçilme teminatı olan hizmet ve yatırım konularında daha geniş manevra sahasına kavuşmuş olacaktır.

Burada Cumhurbaşkanlığı kararnamesi , şu an ki sistemde Bakanlar Kurulunun çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamesi ile karıştırılıyor.
    a) Zaten Temel hak ve hürriyetler ile siyasi hak ve hürriyetler Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi düzenleme alanı dışındadır.

b)-Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz.
    -Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz.
    -Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde kanun hükümleri uygulanır. -Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynı konuda kanun çıkarması durumunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelir.

Görüldüğü üzere Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çok dar alanlıdır. Yeni sistemde Meclis ve Kanun üstünlüğü açıkça belirtilmektedir.

3- Anayasa Mahkemesi 15 üyeden 12 sinin Cumhurbaşkanınca atanması.

Bu konu hakkında itirazın sebebi. Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bütün Anayasa mahkeme üyeleri sıfırdan atanacak ve 15 üyenin 12 sini kendi atayacak sanılmasıdır. Bu yanlıştır. Anayasa mahkemesi üyeleri 12 yıllığına seçilir , Cumhurbaşkanı ise 5+5... Cumhurbaşkanı görevi süresince boşalan koltuğa üye atayabilir.

Zaten Dünya çok büyük oranda Anayasa mahkemesi (Yüksek mahkeme) üyeleri siyasetçiler tarafından atanır.

Bütün bunlardan daha da önemlisi bu sistemin en iyi yanı (Türkiye tarihine bakacak olursak en iyi yanı dediğim anlaşılır.) yürütme 5 yılda bir istikrarlı bir periyotta seçilir. Seçim doğrudam halk tarafından yapıldığı için şu an ki sistemde olduğu gibi :

1- Seçimlerde meclis salt çoğunluğunu sağlayacak bir parti seçilememesi durumunda , diğer partilerle bakanlık pazarlıkları yapılarak (artık neredeyse her kurum bakanlığa dönüştürülür paylaşılır.) Koalisyon hükümetleri kurulur. Koalisyon hükümetleri Türkiye tarihindeki karşılığı krizdir. Bu savın derinine inmeyeceğim. Zaten bir grafik koyacağım anlayan anlar.

Turgut Özal dönemindeki ekonomik atılımdan sonra ki 15 yıllık Türk siyasi hayatı döneminde
    Dünya ekonomsi belirli bir pozitif büyüme periyodunda sürer iken Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi 3 kriz yaşadı.

(2009 yılındaki negatif büyüme Dünya ekonomisinde ki yaşanan daralma kaynaklı idi.)

1- Doğru Yol Partisi
    Sosyaldemokrat Halkçı Parti koalisyonu

2-Anavatan Partisi
    Demokratik Sol Parti
    Demokrat Türkiye Partisi koalisyonu

3-Demokratik Sol Parti
    Milliyetçi Hareket Partisi
    Anavatan Partisi koalisyonu
    |
    |

Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
Canlı Tv izle
bankalar.org
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,711
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.