Şimdi Ara

Cübbeli'den Mercedes açıklaması: Sahabe-i kram en iyi deveyi almıyor muydu? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
1
Favori
5.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eglon

"Allah, rızıkta kiminizi kiminizden üstün kıldı. (Rızıkça) üstün kılınanlar, ellerinin altında bulunanlara kendi rızıklarını verip de hepsi azıkta eşit olmuyorlar. Allah'ın nimetini mi inkâr ediyorlar?" (16/71)

"Neyi infak edeceklerini sana sorarlar. De ki: 'Artanı'. Böylece Allah, dünya ve ahiret hususunda düşünesiniz diye size ayetleri açıklar."(2/219)

"Onlar verdikleri sözleri yerine getirirler, fenalığı yaygın olan bir günden korkarlar. Onlar içleri çektiği halde, yiyeceği yoksulla, öksüze ve esire yedirirler. 'Biz sizi ancak Allah rızası için doyuruyoruz, bir karşılık ve teşekkür beklemiyoruz. Doğrusu biz çok asık suratların bulunacağı bir günde Rabbimizden korkarız.' derler."(76/7-10)

"Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir, oysa gidilecek yerin güzeli Allah katındadır." (3/14)

"Mallarını Allah yolunda sarf edip, sonra sarf ettikleri şeyin ardından başa kakmayan ve eza etmeyenlerin ecirleri Rablerinin katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir. Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eza gelen bir sadakadan daha iyidir. Allah müstağnidir, halimdir. Ey İnananlar! Allah' a ve ahiret gününe inanmayıp, insanlara gösteriş için malını sarf eden kimse gibi, sadakalarınızı başa kakma ve eza etmekle boşa çıkarmayın. Onun durumu, üzerinde toprak bulunan kayanın durumu gibidir, üzerine bol yağmur yağdığında onu cascavlak bırakır. Kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah inkâr eden kimseleri doğru yola eriştirmez." (2/262-264)
    Bu ayetlerin hiç biri müslümanın mercedese binemeyeceğine delil değil ki. Nasıl bir zorlamayla böyle bin anlam çıkaracaksınız. İslamla komünizmi karıştırıyor olabilir misiniz. İslamda zengin olmak haram değildir, zengin olup da 40da bir zekat vermemek haramdır. İslam fakir ol diye emri yok.Peygmberimizin sahabesinden zengin olanlar da vardı Abdurrahman Bin AVF(r.a) 'ı hiç duydunuz mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• "Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir, oysa gidilecek yerin güzeli Allah katındadır." (3/14)

Bu Ayet-i Kerime'den ne anlıyorsun? Ayrıca sahabeye bakmana gerek yok. Önümüzde Peygamber'in hayatı var. Kendisi gayet sade yaşamıştır. En güzelini mi yemiş içmiştir? Medine de fakir insanlar varken yabancı memleketten en güzel develeri mi getirip binmiştir en güzel ipekleri mi giymiştir? Normal mütevazi bir hayat sürmüş dört duvarlı üzeri hasırla örtülü içinde sadece yatak olan bir odada vefat etmiştir. Yoksa bunuda mı yanlış biliyoruz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

"Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir, oysa gidilecek yerin güzeli Allah katındadır." (3/14)

Bu Ayet-i Kerime'den ne anlıyorsun? Ayrıca sahabeye bakmana gerek yok. Önümüzde Peygamber'in hayatı var. Kendisi gayet sade yaşamıştır. En güzelini mi yemiş içmiştir? Medine de fakir insanlar varken yabancı memleketten en güzel develeri mi getirip binmiştir en güzel ipekleri mi giymiştir? Normal mütevazi bir hayat sürmüş dört duvarlı üzeri hasırla örtülü içinde sadece yatak olan bir odada vefat etmiştir. Yoksa bunuda mı yanlış biliyoruz?
    Ben de o ayeti nasıl okuyor ve anliyorsun merak ettim, fakir olun diye bir emir mi var. Dünya malına aşırı sevginin yanlıs olduğundan bahsediyor. Zenginlik kötü bir sey olsaydı , peygamber sahabesine yasaklardı. Zekat da 40 da1 değil 40da39 yada 40da40 olurdu. Niye zengin olmayın diye bir ayet yada hadis yok. Siz İslamı komünizmle karıştırıyorsunuz.İslam açısından zengin olmadan zekat nasil verilecek.

• Zenginlik iyi bir şey olsaydı Peygamber öyle yaşardı. Oysa O Yüce Allah'ın emrine uymuştur. O kendi hevası hevesi üzerine iş yapmazdı.

"Allah, rızıkta kiminizi kiminizden üstün kıldı. (Rızıkça) üstün kılınanlar, ellerinin altında bulunanlara kendi rızıklarını verip de hepsi azıkta eşit olmuyorlar. Allah'ın nimetini mi inkâr ediyorlar?" (16/71)

Eğer Mersedes almaya yetecek kadar param varsa sana Yüce Allah'ın emri budur. İster buna uy ister 40ta bir ver ister 100de bir ver.

• Bence anlaşamadığınız nokta zengin olmak la müsrüf olmak arasındaki fark,
    kuran zengin olmayın demiyor ama müsrüf olmayın diyor
    dolayısı ile bana göre şaşalı gereğinden fazla müsrüf bir hayat kurana karşıdır. orucu 5 yıldızlı otelde açmak, makul bir araba dururken mercedes porche ferari ye binmek gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: harbidenmi

Bence anlaşamadığınız nokta zengin olmak la müsrüf olmak arasındaki fark,
    kuran zengin olmayın demiyor ama müsrüf olmayın diyor
    dolayısı ile bana göre şaşalı gereğinden fazla müsrüf bir hayat kurana karşıdır. orucu 5 yıldızlı otelde açmak, makul bir araba dururken mercedes porche ferari ye binmek gibi.
    Burda da müsrifliğın sınıri miktarı herkese göre değişiyor. Ayağım yerden kesilsin mantığiyla bakılirsa , şahin de araba , mercedes de araba . :) Ama isin icine güvenlik ,hız, kalite vs.. girince arabanin maliyeti yükseliyor. Maliyetle israfı karıstırmamak gerekir.

• quote:

Zenginlik iyi bir şey olsaydı Peygamber öyle yaşardı. Oysa O Yüce Allah'ın emrine uymuştur. O kendi hevası hevesi üzerine iş yapmazdı.

Eğer Mersedes almaya yetecek kadar param varsa sana Yüce Allah'ın emri budur. İster buna uy ister 40ta bir ver ister 100de bir ver.
    Zenginlik iyi bir şey demedim. İslam zenginliğe yada fakirliğe bakmaz. Müslümanı digerinden üstün yapan zenginliği yada fakirliği değil takvasıdır.

• Burada ki konu bir işadamı yada siyasi değil, burada eleştirilen kişiler, "kendilerini Allah yolunda gören Allah için yaşayan, Allahın yolunda gittiklerini idiia eden" kişiler, bu kişilerin birinci önceliği Allahın kitabını ve Müslümanlığı ve iyi bir müslüman nasıl olunuru insanlara en güzel en doğru şekilde anlatmak ise bunların parası pulu dediğiniz gibi kimseyi ilgilendirmez ama yaptıkları müsriflik, şatafatlı hayatları, gösteriş budalalıkları herkesi ilgilendirir. Dini konuda topluma örnek olması gereken kişilerin 1400 yıl öncesini anlatırken "onlar bir hurma bir bardak su ile oruç açarlardı" derken bunu 5 yıldızlı otelde milyarlarca liralık sofralarda söylemeleri pek ciddiyetle bağdaşmıyor, insanların islama bakış açılarında da ciddi tezatlar oluşturuyor, sorgulamaları çoğaltıyor. C serisi mercedes de mercedes S600 da mercedes, sıradan bir kişininde binebildiği gibi C serisi yerine S600 a binerse, porche jeep lerle dolaşırsa din simsarları söylemlerinden kurtulamazlar.

• "Allah, rızıkta kiminizi kiminizden üstün kıldı. (Rızıkça) üstün kılınanlar, ellerinin altında bulunanlara kendi rızıklarını verip de hepsi azıkta eşit olmuyorlar. Allah'ın nimetini mi inkâr ediyorlar?" (16/71)

Peki bu emre uyan kaç 'TAKVA' sahibi müslüman, cübbeli, gavs, şeyh tanıyorsun? Takva nedir öyleyse?

• Fade to Black kullanıcısına yanıt
    Ayeti askıya aldınız,2.örnekteki ayeti sadece vahiy olarak lanse ettiniz,namazı inkar ettiniz,Kuran harici bir ana kitap lanse ettiniz,Kuran'ı kendi dönemi hapsettiniz ve siz müslümanlık hakkında ahkam kesiyorsunuz.

Açık açık desenize başka din kurdum kafamda işime geleni aldım gelmeyeni inkar ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: PaiMei

Hem peygamberi öv, “bir hırka, bir hurma” diye...

Hem yere kadar sakal, şalvarla gez “sünnet” diye...

Ya Peygamber enayi, ya bazılarının müslümanlıkta bir sıkıntı var, ya da birileri İslam’ı dinden ziyade kültürel, kullanışlı bir “maymuncuk” olarak kullanıyor.

Zoruna giden de gargara yapsın, “Hırka” deyip “S Klass” a ben binmiyorum...
    Adam kizsamda dogru diyor.

Sunnete uycaksan hepsine uy.

Sakal birakip sklass binmeyi kimseye aciklayamassin.

Hatta bana bile.

Sunnete uyuyorsa bana ornek olsun.

Suda var

Fakir olacaksin cennete girersin diye bir ayette yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: kavlivefiilidua

Ayeti askıya aldınız,2.örnekteki ayeti sadece vahiy olarak lanse ettiniz,namazı inkar ettiniz,Kuran harici bir ana kitap lanse ettiniz,Kuran'ı kendi dönemi hapsettiniz ve siz müslümanlık hakkında ahkam kesiyorsunuz.

Açık açık desenize başka din kurdum kafamda işime geleni aldım gelmeyeni inkar ettim.
    Peygamber hayatta olsaydı ayeti yerine getirebilirdik. hayatta olmayan biri buhari aracılığı ile mi bize bişey verecek. hayattayken kendi sözlerini de yazdırsaydı dediğiniz o zaman geçerli olabilirdi.

1. ve mâ kâne : ve olmadı
    2. salâtu-hum : onların ibadetleri
    3. inde el beyti : beytin yanında
    4. illâ : ...den başka, ancak
    5. mukâen : ıslık çalarak
    6. ve tasdiyeten : ve alkışlayarak, el çırparak
    7. fe zûkû : o halde, artık tadın
    8. el azâbe : azabı
    9. bi-mâ : şey(ler) sebebiyle
    10. kuntum : oldunuz
    11. tekfurûne : inkâr ediyorsunuz

onlar da namaz kılıyor sana göre. namaz olarak çevrilen salat burda ibadet olarak çevrilivermiş.

zaten islamda da namazın geçerli olması için kuran okunması şartı vardır. yani burda özne kurandır ve kuran okuyarak yaptığın şeyi yaparak onun ulaşmasını sağlamaktır.

1. yemhû : siler (mahveder, yok eder), imha eder
    2. allâhu : Allah
    3. mâ yeşâu : dilediği şeyi
    4. ve yusbitu : ve sabit kılar, bırakır, tespit eder
    5. ve inde-hu : ve onun katında, yanında, indinde, nezdinde
    6. ummu el kitâbi : ana kitap

https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/ummul-kitab

bunlar ana kitap hakkında bilgiler.

kuranı kendi dönemine değil aksine sizin hadis sünnet vesair dediğiniz şeyleri kendi dönemlerine hapsettim.

• Tamam Cubbeli Ahmet o halde en iyi deveyi al kullan bundan sonra .. Madem o donemin kiyafetleri ile yasamak istiyorsun ulasim aracini da Deve ile yap en iyisi olsun anlastik ...

Modern seyler modern dusunceler yani BATINi eserlerle ne isin var .. JEtskiler i unutmadik ... Baska igrencliklerini hiiic unutmatik ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: furandor

Hz Allah diyor ki kutsi hadis de nimetlerimi kullarim da görmek isterim ..sadece müslüman degil tüm insanlar nimetlerin en güzellerinden faydalanmalı .Allah lux nimetleri degil israfı haram kıldı çok verilen nimetlerin hakkını vermemeyi yasak kıldı.
    Sizin hz ebubekr in zenginligin den haberiniz var mı ?

Muslüman mercedese biniyormuş binecek tabi villa da oturuyormuş oturacak tabi ki bunun icin yasak mı var ? Sizler lux kullanırken birsey yok ama musluman olunca ooouvvv ..sebep ?
    Kutsi hadis ?

Sadece Tarikatlarin bildigi hadislermi ?

Sen o parayi nerden buldgunu soyle şeyhim bende ayni yoldan gidecem..

Misal örtü için kullanılan arapça kelimede de muhalefet var ama döneminde kelimeleri değerlendirdiğinde olması gereken izahı alıyorsun.

Kendi dönemlerine hapsetmeniz şuanki durumlara izah için örnek teşkil eden şeylerden mahrum bırakmak anlamına gelir.

Siz istediğiniz kadar inkar edin hak olan her zaman galip gelecektir.Tarihte de örnekleriniz var ve sonunuz hep hüsran çünkü batılsınız.

Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e itaat edin ve sizden olan ulu’l-emre (idarecilere) de. Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüz takdirde, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resûlüne arz edin. Bu, daha iyidir, sonuç bakımından da daha güzeldir.NİSA 59

Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.NİSA 80

Allah'ın o kent halkından, Resulüne verdiği ganimetler, Allah'a, Resul'e, ona akrabalığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara, yolcuya aittir. Ta ki içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir şey olmasın. Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir.HAŞR 7

Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az.

• kavlivefiilidua K kullanıcısına yanıt
    Kuranı okumamışsın bile bana ana kitap diye bişey uydurdun dedin sonra hala cevap yazmaya çalışıyorsun. bana laf yetiştireceğine git önce kuran oku, ne yazdığına da önem vermiyorum ve okumadım da.
    Kuran'ı Peygamber Efendimizin(s.a.v) hayatını referans almayarak okumaktansa hiç okumamak daha evla.

Size Kuran'dan deliller göstererek yaptığınız yanlıştan dönmeniz için ayetler paylaştım.Yani bunun farkına varmak için Kuran'ı tam anlamıyla çözmek mi gerekiyor,ayan beyan ortada.Allah'ın emirlerini bilip yapmamak sizi dinden çıkarmaz ama inkar etmek,yok böyle bir şey demek çıkarır.

Bizim işimiz hak olanı dile getirmek gerisi Allah'ın işi.Umarım kalbiniz daha da kararmadan bu yanlıştan dönersiniz.

• Şerefsiz sizlerin babasıdır. Biz burda ay sonunu çıkarana kadar canımız çıkıyor, soyu kuruyasıcalar mersedese bindiler diye bize kızıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tosuntosun

öncelikle 1996 da istanbul a geldiğimde varlığını öğrendiğim ve konuşma hitabından rahatsız olduğum kişi olduğu biline... ve şeffafiyetinden de emin değilim.

parası olan zerdüşler her haltı reynalarda yerken... havuz partileri verince... viski havuzlarında kokain eşliğinde keyf ederken... bir duble için 100 lira ödemeye ucuzzzz diyen zihniyet, herhangi bir sebeb ve vasıta ile mal varlığı olan ama dindar birini görünce neden kuduruyor ?
    yani fakirlik sadece müslüman veya dindar birinin kıyafeti olmak zorunda mıdır
    ?
    arkasına da bu dindarlar yüzünden aya roket gönderemedik diye ortalıkda feryadı figan edersiniz...

evet.. fatih deki ana caddede dindar sosyetenin o şatafatlı gösterişli halinden rahatsızım

ama her sene bodruma gitmiş olmak, millete hava atmak için için kredi kartı ile kendini ...renlere de karşıyım. "ayranı yok içmeye...atla gider....ya"

evet... İslam alemi maddi olarak kötü bir durumda iken mercedes ile vaaz lara gitmesi hiç uygun değil.. ama malı mülkü olan bir dindardan neden rahatsız olursunuz o ayrı bir soru işareti..!!!!
    yani dindar ve diyanet sahiblerinin zengin olması sizi neden rahatsız eder ????

zengin olmayada gerek yok.
    dindar biri maaş zamlarında ne hikmet ise hep enaz seviyeye layık görüldü.. onun sigarası kahvesi rakısı yok. idare eder denildi bu ülkede. yaşamamış olman, benim şahid olduklarımı değiştirmez.

dindar biri ünv imtihanında başarılı olduğu.. yani imam hatib lerin çok fazla kamu hukuk öğrencisi sayısı olduğunda o günkü chp nasıl deli olduğunu da hatırlıyorum. o dönemde başındaki doğramacı ve grubunun bunu engellemek için geldiği okula göre katkı eklemesi bu sebeb ile çıktı ama ne hikmet ise imam hatib liler bu dez avantaja rağmen hukuk ve kamu kazanmaya devam etti. yani imam hatibliler için sadece ilahiyat da katkı payı olması sence reva mıydı ?

birisi hz. ebubekir in servesinden bahsediyor... evet mekke de olunan dönemde öyle idi ama medine hayatında, üstüne giyecek 2. bir fisatan ı yok idi. hicret sonrası mal varlığı mekkeli müşrikler tarafından hacz edildiğini bilmiyor

ama hicret sonrası dönemde en zengin olan kişi Hz.Osman dır. hatta o güne kadar görülmemiş kervanı, lillah için dağıtmıştır. buna rağmen servetini korumuş bir zat.
    yine islam tarihinde en zenginlerden bir tanesi Ebu Hanife dir.
    Birçok İslam alimi zengin aile evladı olduğu için çok kolay ve hızlı bir şekilde, maddi sıkıntı düşünmeden kendini İslam ilimlerinde feda edebilmiş biridir.
    Ama kelam ın en önemli ustası ise, bir çoban olup; ulema meclisine geldiğinde verdiği selam telaffuzundan dolayı alay edilmesinden dolayı tarihdeki en önemli Kelamcıdır.

eğer birşeyleri sorgulayacaksanız.. Aydın Doğan ve servetini sorgulayın. tüm medya elinde iken birden bire tüm servetini taşınmazlarına varana kadar satmaya başladı ?
    veya birçok eski aileden zengin olarak bildiklerinizin ailesinin servetini hangi dönemde ve nasıl edindiğini öğrenmenizde faide var.

yani Osmanlı döneminde bir hiç iken yeni cumhuriyet sonrası nasıl zengin olduğunu bir sorgulayın..

chp-k nın hani çok dilinize doladığınız merkez bankasını nasıl kimlerle ne zaman kurduğunu, mevcut hissesiniz, iş bankasında halen varmı bilmiyorum ama kurululundaki hisse payı ,
    anıtkabir in bulunduğu 50 hektarlık arazinin kime ait olup kimin tarafından bugüne geldiğini de...
    ve bilumum patırtınızdaki zengin ailelerin zenginliklerini ne zaman hangi sebebler ile elde ettiğini ?

hatta ve hatta...
    meşhur inceniz mal varlığını 2,5 milyon tl olarak açıkladı.. hani fakir gariban öğretmen.. bunu vekil maaşı veya ailesinden kalan servet ile mi elde ettiğini bir sorun.. ve şuan için bankadaki toplam mevduatının kaça çıktığını da sorun...

yani birine birşeyleri sorgulamak için önce yakinlerinize bakın sorgulayın
    Bu adam ne iş yapıyor da mersedese bincek? Enayi tokatlamak ne zamandan beri iş oldu?

• kavlivefiilidua K kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım inanansanız lütfen böyle cümleler kurmayın. Ne demek Kuran'ı şu şekilde okumayacaksan okumamak evladır. Bu dediğiniz cümleyi kurabilecek tek otorite Yüce Allah'tır. Ayrıca Peygamber'e 'Efendi' demeyin. İslam'a göre Efendi Allah'tır. Ve de övülecek, övgüye layık olan da O'dur.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.