Şimdi Ara

CRUZE - YAKIT TÜKETİMİ !!! (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.216
Cevap
11
Favori
388.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Ben de yaklaşık 6 aydır 2010 Ls (113) otomatik cruze sahibiyim. Araçta Brc marka tüp var.

Yakıt konusunda iyi olduğunu düşünüyordum. Burdaki mesajları görene kadar.

Benzinde uzun bir deneyimim olmadı ama Haziran ayindan beri yaklaşık 13000 km yol yaptım.
    Sadede gelecek olursam. Muş-Fatsa arası Erzurum-Gümüshane üzerinden (650)km 73 litre tüp yakmış araba.
    153 Tl'ye denk geldi. Gazı ortalama 2.10 gibi bir fiyattan aldim sanırım. Simdi aracta 4 kisiydik. Bagaj da doluydu. Araç 100 km de 11 litre gibi yakit yakmış. Çok mu fazla sizce? Ocak ayi icerisinde oldu bu seyehat.
    Ayni yolu tek basima arac bosken gittigimde 193 Tl ye tamamlamistim. O zaman litre ölçümü yapmamistim ama yaz ayiydi. Klima etkilemis olabilir. Bir de 8 saatte gitmistim. Muhtemelen hiz nedeniyle de böyle bir artış olmuştur.
    Hesabima göre baslangictaki benzini saymazsak 20 kurusun altinda yakiyor. Ki bence uygun sayılır. Ama herkes bir sey diyor problem varsa ben de baktirayim.
    Araçla ilgili kullanıcı yorumu isteyen olursa diyen kisa bir değerlendirme yapayim.
    Aracın tek sorunu uzun ve dik yokuşlarda yığılması. Bunun dışında bence kalkislarda da performans sıkıntısı yok. Yani gaza yuklenirseniz devrini alıp kafayi ileri atiyor. Gozlemime göre muadili araçlardan farkli değil. Güvenlik ve konfor olarak zaten bir sey yazmaya gerek yok ama en sevdigim özelliği virajlara cok rahat girebilmesi. Bu hissi daha once 2004 2.0 Mondeo'da tatmistim. Ancak insan bazen dizel araclardaki arac boğulmusken gaza yuklenip turbonun devreye girmesini aramiyor değil. Soranlara pek tavsiye etmiyorum. Performanstan dolayi muhtemelen memnun kalmayacaklar biliyorum. Ama bana bir sıkıntı yasatmazsa bu guvenlikte ve konforda bir araci uzun bir sure alamayacağım icin 5 yıl kadar daha binerim diye umit ediyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• hoksi kullanıcısına yanıt
    Saçma sapan bir ölçüm yapmış, hele hele 90km CC ile çıkan sonuç çok yüksek. Kendi aracım ile çıkan sonuçlar gözümde canlanınca
    şaşkın şaşkın baktım. Bence servise gösterin, tekrar yazılım atarlarsa belki düzelir.

Aracın bu ölçümlerinde bir hata vardır ama araca alınan benzin/km hesabı pompa da tutuyordur, o yol bilgisayarı arızası/hatası/yanlış
    ölçümünü gösterir.İlk önce tüketim pompa hesabına göre doğru mu? Onu tam olarak bilmek lazım. Doğru ise sonra yol bilgisayarı güncellemesi
    yada ona bağlı genel güncellemeyi servisten talep etmek lazım.

2012 de Antalya-Pamukkale-Söke-Kuşadası-Şirince-İzmir yapıp aynı yoldan geri dönmüştüm. 70km ortalama hız ile bitti ve 7lt yakmıştı.
    Antalya-İstanbul-Antalya 1.500km yol yaptım araba full dolu gitti geldi, ortalama hız 97km/6.5lt......
    Antalya şehir içi de 27km ortalama ile max 9.5lt ydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 23 Şubat 2016; 0:28:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fatsali34

Merhaba. Ben de yaklaşık 6 aydır 2010 Ls (113) otomatik cruze sahibiyim. Araçta Brc marka tüp var.

Yakıt konusunda iyi olduğunu düşünüyordum. Burdaki mesajları görene kadar.

Benzinde uzun bir deneyimim olmadı ama Haziran ayindan beri yaklaşık 13000 km yol yaptım.
    Sadede gelecek olursam. Muş-Fatsa arası Erzurum-Gümüshane üzerinden (650)km 73 litre tüp yakmış araba.
    153 Tl'ye denk geldi. Gazı ortalama 2.10 gibi bir fiyattan aldim sanırım. Simdi aracta 4 kisiydik. Bagaj da doluydu. Araç 100 km de 11 litre gibi yakit yakmış. Çok mu fazla sizce? Ocak ayi icerisinde oldu bu seyehat.
    Ayni yolu tek basima arac bosken gittigimde 193 Tl ye tamamlamistim. O zaman litre ölçümü yapmamistim ama yaz ayiydi. Klima etkilemis olabilir. Bir de 8 saatte gitmistim. Muhtemelen hiz nedeniyle de böyle bir artış olmuştur.
    Hesabima göre baslangictaki benzini saymazsak 20 kurusun altinda yakiyor. Ki bence uygun sayılır. Ama herkes bir sey diyor problem varsa ben de baktirayim.
    Araçla ilgili kullanıcı yorumu isteyen olursa diyen kisa bir değerlendirme yapayim.
    Aracın tek sorunu uzun ve dik yokuşlarda yığılması. Bunun dışında bence kalkislarda da performans sıkıntısı yok. Yani gaza yuklenirseniz devrini alıp kafayi ileri atiyor. Gozlemime göre muadili araçlardan farkli değil. Güvenlik ve konfor olarak zaten bir sey yazmaya gerek yok ama en sevdigim özelliği virajlara cok rahat girebilmesi. Bu hissi daha once 2004 2.0 Mondeo'da tatmistim. Ancak insan bazen dizel araclardaki arac boğulmusken gaza yuklenip turbonun devreye girmesini aramiyor değil. Soranlara pek tavsiye etmiyorum. Performanstan dolayi muhtemelen memnun kalmayacaklar biliyorum. Ama bana bir sıkıntı yasatmazsa bu guvenlikte ve konforda bir araci uzun bir sure alamayacağım icin 5 yıl kadar daha binerim diye umit ediyorum.

Mevsim, şartlar, yol durumu, yük, kullanım şekli, otomatik vites, yüksek devir, çabuk gidilmek istenen mesafe, lpg nin verdiği rahatlık vs.
    birleşince olabilir.Ama yine de biraz çok gibi çünkü bu lpg hesabına göre "eğer araç benzinle yol alıyor olsaydı" 9.2-9.5lt gibi yakacaktı.
    -Ki bu 9lt ve üstü bana göre fazla duruyor.

Lpg nin pompa fiyatının düşüklüğünden kaynaklı bir rahatlık ve bunun sonucu sert/umursamaz bir sürüş sergileniyor ve bu yüzden yüksek
    değerler çıkıyor olabilir(?), tüketim değerleri kişiye göre fazla geliyor ise şürüş şeklini biraz yumuşatmak gerek diye düşünüyorum. Fazla
    olmadığı düşünülüyor ise, kullanıcının fazla kasıp dert etmesine gerek de yok.

Gerçi! Hemen bir durum ile olayı bağlamak yanlış olur. Başka şartlar altında bir yolculuk daha yapınca daha iyi değerler de bulunabilir.

Şehir içinde kaç lt lpg yakıyor, ortalama hız nedir?

• Sehir icini hesaplama firsatim olmuyor açıkçası. Sabahlari her gun araci 1 km gidebilmek icin calistiriyorum. Onun da yarisini benzinde gidiyor zaten. Onun disinda kucuk bir yerde yaşadığım için sehir ici kullanım tabir edilecek bir yol da yok açıkçası. Ancak gazi aldigimda kilometreyi sifirliyorum. 32-33 litre civari gaz ile hep 300 km gördüm. Bu hesaba gore de 11 litre yapiyor sanirim. En iyi deneyimim 32 litre ile 335 km'ydi. Bu da tabi uzun yol değeri.

• Fatsali34 F kullanıcısına yanıt
    Son uzun yol ölçümüm, dolu bagaj, 3 kişi 10,5 lt idi. Şehir içi de sabah ve akşam yoğunluğuyla 13 lt civarı LPG... (AT)

Uzun yolda dikkatli kullansam da rampada yavaşlamamak adına araca fazla yükleniyorum. Rampaya kolayca tırmanıyorum ama ciddi yakıt tüketimi işte bu sırada oluyor. Diğer dikkatli kullandığım kısmı alıp götürüyor. Bunlar bence normalin bir tık üstü değerler.

• İstanbul şehir içi trafiğinde dur kalk kullanan var mı bu aracı ? Ortalama hızı 16-19 km/h larda olan var mı ?
  • Arkadaşlsr merhaba şuan ki aracım 2008 honda civic elegance ve beyaz renk.Çok severek isteyerek aldım şuan 75 bin km de hatasız sayılcak bir araba.
    3 yıldır bende araç 10 bin km yaptım çok kullanılmıyor sadece hafta sonları.Motosiklet kullanıcısıyım ben sadece ailem ile hafta sonu en fazla 100 km lik bir yol yapıyorum.Benzin li aracım ortalama 100kmde 8.5-9 litre yakıyorum.
    Satarsam 30-35 bin bütçe ile cruze alınır mı?
    Yılda en fazla 5 bin km yapıyorum yakıt tüketimi çok ta önemli değil.Otomatik manuel farkatmez ama otomatik olursa daha iyi olur.Sizce mantıklı bir hareket olur mu?Birde cruze fiyatları neden bu kadar düşük?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim aracım otomatik 27-28 km ortalama hızla 10,3-10,5 arasında bir benzin tüketimim var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RhPolitik

Son uzun yol ölçümüm, dolu bagaj, 3 kişi 10,5 lt idi. Şehir içi de sabah ve akşam yoğunluğuyla 13 lt civarı LPG... (AT)

Uzun yolda dikkatli kullansam da rampada yavaşlamamak adına araca fazla yükleniyorum. Rampaya kolayca tırmanıyorum ama ciddi yakıt tüketimi işte bu sırada oluyor. Diğer dikkatli kullandığım kısmı alıp götürüyor. Bunlar bence normalin bir tık üstü değerler.

Yokuşlarda yaklaşınca hız artirma yoluna ben de gidiyorum. Bu sayede ufak capli bircok Yokuşu problemsiz geçebiliyoruz. Cruze sahiplerinde gelişmiş bir reflekstir bu sanirim :)
    Partner adlı kullanıcının dedigi gibi gazın bu aralar ucuz olmasi sebebiyle gaza korkmadan basabiliyoruz. Eğer gaz ve benzin artarsa ne yapariz bilemem. Şimdilik sorun görünmüyor.
    Sizin ölçümle benimki benzer gibi duruyor. Benim soforlugum cok Iyi olmadigi icin yarim litrelik farki acemiligime verebiliriz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fatsali34

Sehir icini hesaplama firsatim olmuyor açıkçası. Sabahlari her gun araci 1 km gidebilmek icin calistiriyorum. Onun da yarisini benzinde gidiyor zaten. Onun disinda kucuk bir yerde yaşadığım için sehir ici kullanım tabir edilecek bir yol da yok açıkçası. Ancak gazi aldigimda kilometreyi sifirliyorum. 32-33 litre civari gaz ile hep 300 km gördüm. Bu hesaba gore de 11 litre yapiyor sanirim. En iyi deneyimim 32 litre ile 335 km'ydi. Bu da tabi uzun yol değeri.

Ortalama hızı yazmamışsınız ama kabaca hesaplarsak şehir için de 11lt lpg normaldir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thecrow.

Arkadaşlsr merhaba şuan ki aracım 2008 honda civic elegance ve beyaz renk.Çok severek isteyerek aldım şuan 75 bin km de hatasız sayılcak bir araba.
    3 yıldır bende araç 10 bin km yaptım çok kullanılmıyor sadece hafta sonları.Motosiklet kullanıcısıyım ben sadece ailem ile hafta sonu en fazla 100 km lik bir yol yapıyorum.Benzin li aracım ortalama 100kmde 8.5-9 litre yakıyorum.
    Satarsam 30-35 bin bütçe ile cruze alınır mı?
    Yılda en fazla 5 bin km yapıyorum yakıt tüketimi çok ta önemli değil.Otomatik manuel farkatmez ama otomatik olursa daha iyi olur.Sizce mantıklı bir hareket olur mu?Birde cruze fiyatları neden bu kadar düşük?

Hondanın bir sorunu yok ise değiştirmenin de gereği yok. En iyi araba bildiğin ve kullandığın araba...
  • Arkadaşlar buradaki 10 ve üstü değerleri görünce çok şaşırıyorum. Aracım 2012 heçbek lt model, şu anda 24 binde. Lpg takılı değil. Mersinde yaşıyorum. Kışın 9 litre ortalamaları görsem de şu anda 35 km ortalama hızla 8 litre civarı ortalamam var. Tabi ki şehrin yapısına, kullanıcıya ve hava şartlarına göre değişir ama kendi açımdan bakınca iyi ki lpg taktırmamışım diyorum çünkü hem normal yakıyor (daha önceki Focus aracım Antalyada ortalama 9 yakıyordu) hem de lpg ile ilgili çok şikayet var. Zaten benim gibi yıllık 10 bin kmyi geçmeyen adamlar için lpg taktırmak saçma bence.

Herkese iyi sürüşler.
  • 8.8 lt
    30.7 ort.

benzinli 1.6 şehir içi
  • 28-29-30 ortalama hızARLA yazın 8,2 ortalamalarla kadar düşüp yol aldık... (kıçın 9,3 lere kadar çıkıyordu tabi )

ortalama hızın 21-22 ye düştüğü şehiriçi güzergahlarda 10,2 lere kadar çıkacağı veya çıktığı da kaçınılmaz dır. (düz vites benzin 1.6 lpg yok... otomatik için 0,5 daha koyun)

araç bu beyler benzinle 9-10 litre yakarım eyvallah diyenler .... mutlu mesut bindiler...

rutin ortalama hızı 20-21-22 olan biri cruze alacağım diye ortaya çıkmamalı...... dizel polo bile şehiriçi fabrika verisi 4,0 olduğu halde bu ort. hızlarda 6,0 litre yakıyor (%32 fazla tüketim)...

araç alırken nasıl yıllık yapacağınız km ye göre şehiriçi ultra istanbul trafiğini düşünerek aman dizel olsun küçük olsun az yaksın diye önceden rotanızın yıllık km yükünüzün hesabını yapıyorsunuz,

cruze alırken de şehiriçi ortalama hızınız nedir ne değildir önceden masaya yatırmalısınız.... yoksa ????

• geçen hafta istanbul şehiriçinde 1.6 tdi octavia kullandım çok fazla trafiğe maruz kalmadan 8.2lt yaktı üstelik havada gayet iyiydi.eğer bu şartlarda cruze 10lt yaksa bile bence her türlü alınır paşa paşa binilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pakimeno

geçen hafta istanbul şehiriçinde 1.6 tdi octavia kullandım çok fazla trafiğe maruz kalmadan 8.2lt yaktı üstelik havada gayet iyiydi.eğer bu şartlarda cruze 10lt yaksa bile bence her türlü alınır paşa paşa binilir.

Çok yakmış...

15 gün önce İstanbuldaydım, kardeşimin A180 CDI 7G-DCT aracını 2 gün kullandım, hem adım adım olan trafiğe girdim hemde çevre yolunda bastım 6.1lt yaktı.

*Kardeşim 3.500km sıfırlamamış, o da 7.1lt gösteriyordu(27km ort. hızı varmış)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

geçen hafta istanbul şehiriçinde 1.6 tdi octavia kullandım çok fazla trafiğe maruz kalmadan 8.2lt yaktı üstelik havada gayet iyiydi.eğer bu şartlarda cruze 10lt yaksa bile bence her türlü alınır paşa paşa binilir.

Çok yakmış...

15 gün önce İstanbuldaydım, kardeşimin A180 CDI 7G-DCT aracını 2 gün kullandım, hem adım adım olan trafiğe girdim hemde çevre yolunda bastım 6.1lt yaktı.

dci motorlar hdi motorlar en az yakan dizeller cla180 ile trafiksiz yolu tek başıma gidip geldim 3.9 civarı yaktı ancak aynı yolu 3 tane çinli ve valizlerle gelince 4.5lt civarı yakarak döndük.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

Çok yakmış...

dci motorlar hdi motorlar en az yakan dizeller cla180 ile trafiksiz yolu tek başıma gidip geldim 3.9 civarı yaktı ancak aynı yolu 3 tane çinli ve valizlerle gelince 4.5lt civarı yakarak döndük.

TDI lar fabrika verilerini yansıtmıyor, hangi TDI'yı görsem yada yorum okusam(çabalayan fanatikler hariç) tüketimleri hep fazla.

• arkadaşlar benim arkadaşımın toyota sı vardı şehir içi tüketim 8,2 lt idi cruze de bu değerlerde aracın fiyatı uygun diye yakıt tüketimi ya da başka bişeyi eskik olucak değil. pahalı araçlardan bi farkı yok. uygun fiyatı var diye sadece söylenen şehir efsaneleri.
  • Aracım 2011 model 124 hp manuel benzinli cruze sedan yazılım modifiye chip falan yok yakıt tüketimim şehir içi bartın da bir depo ile (59lt) 728 km----- şehirdışı bir depo ile 940km (59lt)--aracımı çok iyi tanıyorum ölçüm yaparken depoda yaklaşık 1.5 litre bıraktım ne olur ne olmaz diye bagajda ek 5 litre benzinimde hep olur ölçümlerde benzin lambası yandığında şehiriçi 57 km---- şehirdışı 76km yol gider 3000 devir altında sakin kullanımda shift e uyarsanız aracınızın bakımlarını zamanında yaparsanız bu tüketimleri yakalamak pek fazla zor değil..Şimdi aynı donanımda daha düşük güvenlikte çoğunun euroncaptan 5 yıldızı yok bilen bilir aşağı yukarı aynı konforda sadece 50 liralık amblemi için 20 bin lira 30 bin lira fazla verenler çıkar derki cruze çok yakıyor gitmiyor ikinci eli yok parçası pahalı sıkıntısı bitmiyor falan diye atıp tutar suçlu psikolojisi kendini aptal yerine koymamak için çamur at izi kalsın taktiğini uyguluyolar burdan cruze almak isteyenlere sesleniyorum siz bakmayın o çamur atanlara cruze dünyada yaklaşık 25 milyon kusur satmış bir araçtır internet çağında yaşıyoruz araştırın Trde herkes araba yorumcusu 15 yaşındaki çocuk girip forumlara insanlarla dalga geçiyor şunu asla unutmayın cruze binen insan cruze kötülemez kolay kolayda vazgeçip satmaz onların hepsi ulaşamadığı ciğere mındar diyenler tercih sizin 50 bin liraya kadar alabaliaceğiz en güvenlikli donanımlı araç yada gidin aynı paraya 1.2 araba yada uçan halı alın Aşağıda cruze ile aradığınız bütün teknik bilgileri bulabilirsiniz..

ŞEHİR İÇİ YAKIT TÜKETİMİ ORTALAMA BENZİNDE 35-39 KURUŞ---LPG DE 22-27 KURUŞ
    ŞEHİR DIŞI YAKIT TÜKETİMİ ORTALAMA BENZİNDE 28-33---LPG DE 18-23 KURUŞ
    0-100 KM HIZLANMA 10.6 SANİYE İKİNCİ VİTESTE 7000 DEVİRDE 110
    ORTALAMA BAKIM MASRAFI (YAĞ BUJİ VE BÜTÜN FİLTRELER) DIŞARDA 170TL SERVİSTE 500TL
    LPG UYUM BRC NİN CRUZE İÇİN ÖZEL ÜRETTİĞİ KİT SAYESİNDE YÜZDE 85 CİVARINDADIR YAKLAŞIK LPGDEN SONRA 75.000 KM İLE 120.000 KM ARASINDA SUBAP DEĞİŞİMİ GEREKEBİLİR MASRAFI 1200 TL BENZİNDE KULLANSANIZ DA BU SORUN OLACAKTIR EURO5 MOTORLARIN GENEL SUBAP ÖMRÜ 200 BİN İLE 250 BİN ARASIDIR KAÇINIZMAZ LPG SADECE BU KMLERİ BİRAZ AŞAĞILARA ÇEKER ÇELİK SUBAP İLE BU SORUN ÖMÜRLÜK ORTADAN KALKAR..
    ARACIN HERHANGİ BİR KRONİK SORUNU YOKTUR PERFORMANSINI 1400 KİLO ARAÇ OLDUĞU İÇİN YETERSİZ KALIRSA 500 TLYE YAZILIM GÜNCELLEMESİ YAPARAK BU SORUNU ORTADAN KALDIRABİLİRSİNİZ
    CRUZE İKİNCİ EL OLAYI 33000 ALDIĞIM ARAÇ ŞU ANDA 40000 TL UMARIM ANLAMIŞSINIZ DİĞERLERİ 3 GÜNSE BU 5 GÜNDE SATILIR TEK FARKI O TR ALIŞMIŞ VW RENO FORD FİAT NEDENİ UCUZ OLMASI DEĞİL KOMŞU DA VAR DİYE ;) GEÇENLERDE 2013 ALMAK İÇİN İLAN VERMİŞTİM BİR GÜNDE 1500 KİŞİ BAKMIŞ 15 FAVORİ YANİ 2 3 GÜNDE SATARDIM SADECE İÇİ MAVİ DÖŞEME DİYE VAZGEÇEMEDİM 2013LER BİRDE 45BİN 50 BİN BOYUMU AŞTI BİRAZ İKİNCİ ELİ NE KADAR SIKINTI DEĞİL Mİ ADAMLAR 40 BİNE ALDIĞI ARABALARI 20 BİNE DEĞİL 50 BİNE VERİYOR SATILMASA O FİYATLAR OLUR MU HİÇ ÇOK UZATTIM SİZE TEK TAVSİYEM PİYASADA TEMİZ CRUZE VARKEN ALIN SATILIK CRUZE SAYISI 3000LER DEN 1000LERE DÜŞTÜ İNTERNET ORTAMINDA DAHADA DÜŞECEK ÇÜNKÜ ALAN KOLAY KOLAY SATMIYOR BU YÜZDEN DEĞERİ ARTIYOR PİŞMAN OLMAZSINIZ PARÇA SIKINTISI FALAN DİYEDE KORKMAYIN 90 MODEL ARABALARIN BİLE PARÇASI KOLAY BULUNUYOR KALIKİ CRUZE TRDE 50BİNDEN FAZLA SATTI 2040 DA BİLE ÇIKMA PARÇABULABİLİRSİNİZ YANİ KALDI Kİ CHEVROLET DÜNYA DEVİ PARÇASI BULUNMAZMI HİÇ GALARECİLERİN BİRİLERİNİN ARAÇLARINI UCUZA KAPATMAK İÇİN SÖYLEDİĞİ SÖZ BU YAZIMI OKUYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM ARACINIZ DEĞERİNİ BİLİN VAZGEÇMEYİN BEKLEYİN OLACAKLARI GÖRÜN :) İYİ GÜNLER

• 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.