Şimdi Ara

Cruze hakkında yanlış bilinenler gelin öğrenelim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
0
Favori
12.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • az önceki konuda arkadaşların bilgisizlik düzeyinin sınıra ulaştığını gördüm ve yanlış bilinenleri düzelteyim dedim.

Gm, daewwo satın aldıktan sonra daewwo markası güncelliğini yitirene kadar (ki aslında bu bir geçiş sürecidir) markanın tüm modellerini birebir kullanmıştır. bünyesindeki chevrolet markasının imajını kullanarak avrupa pazarlarına daewwo sayesinde açılmıştır. bu ilişkini ilk modelleri olan ve Türkiye dede bolca bulunan kalos, lacetti, evanda, rezzo gibi tüm modeller tamamen daewwo nun geliştirip satışa sunduğu modellerdir.

daha sonra(geçiş tamamlandıktan sonra yada fabrikası gm leştikten) daewwo markası Gm içerisinde sadece amblemi olan bir marka haline gelmiştir. ve daewwo nun güncelliğini yitiren tüm modelleri bizzat gm mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. bunun ilk örneği cruze dur. eğer videoları izlerseniz cruze un ne olduğunu görürsünüz:

bölüm 1:http://www.youtube.com/watch?v=h2pMN_f7pNw&feature=player_embedded

bölüm 2:http://www.youtube.com/watch?v=2ydppyEhR4A&feature=related

görüldüğü üzere cruze gm in eseridir. bilmeden ahkam kesmeden önce araştırmakta fayda var. sonuçta bu model 6,5 milyon km test edilmiştir.

şu an ki daewwo meselesine gelirsek, açıklaması basittir. tamamen ticaridir bu ortak model farklı marka olayı. örneğin bir avustralyalı için holden markası chevrolet den daha değerlidir. yada bir japon için daewwo markası. bu sebepten dolayı bu model farklı pazarlarda farklı amblem altında satışa sunulmuştur. ki bu farklılıkta sadece yerel pazarlar doğrultusundadır. örneğin daewwo olarak sadece japon pazarı hedeflenmiştir. benim bildiğim kadarıyla emin olmadan atmamak lazım :)

zaten cruze aklınızın alamayacağı kadar küresel bir modeldir. dünya üzerinde satışa sunulmadığı ülke hemen hemen yok gibidir.

ayrıca, cruze a daewwo şeklinde küçümseyerek bakıyorsak son nesil astra (j) da daewwo dur. nasıl mı? ortak platform kullanım sebebiyle. cruze gm in şu an ki en güncel platformu olan DELTA II platformunu kullanır. ki bu platform birçok ödülde kazanmıştır. açıklamasına bakarsak:

"Delta II is General Motors' future compact car platform, which was developed by Opel in Germany. It is the successor to the GM Delta platform. Internally it is simply known as a new Global Compact Vehicle Architecture or GCV.
    The platform features a torsion beam rear suspension with optional Watt's link which improves vehicle handling; such configuration is used in the Opel Astra and the American-market Chevrolet Cruze.
    GM chose this compact vehicle architecture for its first Voltec application, the Chevrolet Volt. Production began in November 2010 with the first Chevrolet Volts delivered to retails customers in December 2010

Applications
    Production vehicles based on Delta II platform:
    2008 Chevrolet Cruze, Daewoo Lacetti Premiere, Holden Cruze
    2009 Opel Astra, Buick Excelle XT/GT
    2010 Chevrolet Volt
    2010 Chevrolet Orlando
    2011 Buick Verano
    2011 Opel Ampera
    2011 Opel Zafira
    Announced production vehicles to be based on Delta II platform:
    2013 Opel Astra SUV "

görüldüğü üzere farklı markalarda farklı modellerde kullanılan platform tamamen ortaktır. ki zaten cruze ile astra j yi incelediğimizde birçok parçasının ortak olduğunu net bir şekilde görürürüz (cam-ayna kumandaları, kapı kolları iç-dış, far kumandası, direksiyon simidi ve butonları, göstergeler, yol bilgisayarı, konsoldaki ekran vb).
    yine bu iki modelin ölçülerine bakarsak ortak platformun izlerini kanıtlarız. her iki modelinde, dingil mesafesi, ön ve arka iz genişlikleri milimetresi milimetresine aynıdır (2685mm, 1544mm, 1558mm olarak) elbetteki toplam uzunluk-yükseklik farklıdır sonuçta tasarım unsurları devreye girmektedir.

bu konu hakkında alman autobild dergiside cruze un bir astra olduğunu yazmaktadır:http://www.autobild.de/marken-modelle/chevrolet/cruze
    incelersek bunu çok rahatlıkla görebiliriz. belirli farklılıklar vardır tabiki özellikle süspansiyon ayarlarında. sonuçta cruzze küresel beğenilere hitap ederken astra daha ziyade sportif beğenilerin yüksek olduğu avrupa pazarına hitap etmektedir.

bir not daha ben hiç euroncap ten rekor puanla 5 yıldız alan bir daewwo görmedim düşünemem dahi. zaten artık daewwo markası logodan ibarettir.

anlatmaya çalıştığım cruze modeli asla ve asla daewwo dan çıkma bir model değildir. daewwo logosu ilede satılmaktadır nasıl opel ingilterede vauxhall ise bu durumda bunula aynıdır.

biraz fanatiklik yaptım ve güzel oluyormuş . aslında bunlar tamemen gerçekler. varsa yanlış olan yerler buyrun gelin öğreneyim :) ama sizde öğrenin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjknn -- 1 Ekim 2011; 14:39:01 >

• Konu "Chevrolet'e bindiğini sananlar, Chevrolet değil, Chevrolet görünümlü Daewoo, Asıl Chevrolet bunlar değil." gibi muhabbetler olmasın. Son günlerde çok fazla görür oldum bu tarz konuları. Konu yazdıklarıma doğru kaymasın lütfen.
  • yazdıklarımda böyle bi içerik yok bildiklerim bunlar medeni bi şekilde yanlış olanlar düzeltilsin yoksada orda burda ahkam kesilmesin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjknn -- 1 Ekim 2011; 14:36:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjknn

yazdıklarımda böyle bi içerik yok bildiklerim bunlar medeni bi şekilde yanlış olanlar düzeltilsin yoksada orda burda ahkam kesilmesin :)

Sizin için söylemedim siz bilgilendirmeye çalışıyorsunuz ama birazdan konu yazdıklarıma gideceğini bildiğim için yazdım sadece.
  • bende çok begenmesemde bir Chevrolet için pazarlık aşamasindayim ..
  • ya birakin anlamayan anlamak istemiyor bu kadar basit
  • tamam anlamsında ahkam kesmek ve kötülemek niye?
  • begenmeyenler almayabılır. Araba satılacagı kadar satılıyo. Hemde o benzınlı motoruyla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

tamam anlamsında ahkam kesmek ve kötülemek niye?

kedi ciger
  • quote:

Orijinalden alıntı: space_jam

begenmeyenler almayabılır. Araba satılacagı kadar satılıyo. Hemde o benzınlı motoruyla

tamam da sorun alıp almama meselesi değil ki elbette herkes istediğini alır buna kimse karışamaz ama diğer markaları küçümsemek, aşağılamak ve bunu bilip bilmeden yapmak gerçekten çok yanlış
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: space_jam

begenmeyenler almayabılır. Araba satılacagı kadar satılıyo. Hemde o benzınlı motoruyla

tamam da sorun alıp almama meselesi değil ki elbette herkes istediğini alır buna kimse karışamaz ama diğer markaları küçümsemek, aşağılamak ve bunu bilip bilmeden yapmak gerçekten çok yanlış

zaten bu: renault , cıtroen , alfa romeo vs... Gıbı markanın butun modellerıne yapılmıyor mu?. Bende daha c4 e ıyı dıyenı gormedım. Ha sorsan hıc kullanmamıstır.
  • Ne olursa olsun bi cruze, bi astra kalitesinde ve imajinda olamaz. Bu ornegi polo fabia,golf altea, exeo a4 punto mito seklinde cogaltabiliriz.
    Cruze alirken fiyati ve kalitesine bakarim. Opelle Ayni fabrika diye gidip para vermem.
    Abime 2.el araba alacaktik cruze dusuk km.li ucuza cok satilik vardi. Biz dw vazgectik acikcasi.
    Kisaca ucuz guzel model olsun daihatsu da alirim, gely da. Ama sirf ayni fabrikkadan cikiyor diye polo niyetine fabia almam.
  • Cruze'u bilmemde Epica'nın Opel (GM) kalitesine falan sahip olduğuna inanmıyorum..

Malibu ile belki D sınıfı imajınıda düzeltir ..
  • o size kalmış bi durum bu konuda farklı bakışlar olacaktır.
    ben aynı motor ve donanım için opele fazladan 7,000 tl vermedim ve astra yerine cruze aldım ha maddi durum ekstra iyi olsaydı astra alabilirdim gerçi cruze un tasarımıda ayrı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Duratec

Cruze'u bilmemde Epica'nın Opel (GM) kalitesine falan sahip olduğuna inanmıyorum..

Malibu ile belki D sınıfı imajınıda düzeltir ..

aynen öyledir epica eski nesildir ama malibu (yeni malibu abd deki değil) insignia nın bir türevidir :)
  • quote:

Siz de güvenliği daha az, fiyatı daha fazla, görünüşü daha kötü bir araca 1.5 kat fazla para verseniz siz de ahkam keserdiniz. Onları da anlamak lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Krandei

quote:

Siz de güvenliği daha az, fiyatı daha fazla, görünüşü daha kötü bir araca 1.5 kat fazla para verseniz siz de ahkam keserdiniz. Onları da anlamak lazım

• quote:

o size kalmış bi durum bu konuda farklı bakışlar olacaktır.
    ben aynı motor ve donanım için opele fazladan 7,000 tl vermedim ve astra yerine cruze aldım ha maddi durum ekstra iyi olsaydı astra alabilirdim gerçi cruze un tasarımıda ayrı :)

Beni yanlis anlamayin. Cruze alinir tabii. Test etmedim ama gorunusu ve ici guzel. Ama opelle ayni araba diyerek alinirsa yanlis olur bence.
    Keske buyuk markalar kucukleri almasaydi da piyasada 10 tane iddiali marka olsaydi. Dogusta 4 marka opelde 2 fiatta 2. Istedikleri gibi fiyat ve donanimi ayarliyorlar. Rekabet azaliyor gittikce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hyildiz2

quote:

Beni yanlis anlamayin. Cruze alinir tabii. Test etmedim ama gorunusu ve ici guzel. Ama opelle ayni araba diyerek alinirsa yanlis olur bence.
    Keske buyuk markalar kucukleri almasaydi da piyasada 10 tane iddiali marka olsaydi. Dogusta 4 marka opelde 2 fiatta 2. Istedikleri gibi fiyat ve donanimi ayarliyorlar. Rekabet azaliyor gittikce

yoo yanlış anlaşılma yok sizin düşüncenizde doğrudur. söylediğim gibi burada öznel faktörler devreye giriyor. bu arada opel hiçbir markayı satın almış konumda değildir çinkü opel in tamamı Gm indir :)

• quote:

Orijinalden alıntı: hyildiz2

quote:

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.