Şimdi Ara

Crucial 2x16 3600 mhz denemelerim (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
7
Favori
6.168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet gtznc lerde pek şaşma yokta gtzr lerde nadir. 3200 olanlarda dediğin olabilir 3600 lerde çok görmedim şaştığını genellikle Samsung b die oluyor, Gtzr aldım 2x16 Samsung b die gtznc olanları satıp bi kit daha gtzr düşündümde piyasada pek yok gtzr model. Gtzn de olur gtzr nin kopyası birinde neo diğerinde rgb yazıyor birde ramlerin kapak soğutma dediğimiz şekilleri farklı sadece.

Akşam özellikle denedim hızı artırmak çok bi etki göstermedi 5900x ile 3600 3800 4000 olarak denedim 3800 ile 4000 paylaştım özellikle 4000 de oto bıraktım if olanı (anlamsız biçimde kitliyor çözemedim) haliyle kuzey köprü düşük 1000mhz fakat bus 2000mhz read write copy daha fazla ve 10ns latency daha düşük olmasına rağmen çok bi etkisi olmadı 3800 ile aynı değerleri verdi neredeyse. Daha sonrasında gtzr gecikmelerini gtznc ye göre ayarlayıp 4x16 denedim xmp olarak onunda çok bi etkisini göremedim yanlış hatırlamıyorsam 4 dimm kullanmak daha iyi performans artırıyor demiştiniz sanırım.

Sattığım ramlere 4x8 patriot 4400 takas teklifi geldi de istemedim 2x16 daha alıp 4 lemek için sırf görüntü olsun diye. Yoksa patriot ramlerde oc konusunda çok başarılı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ugrpkr kullanıcısına yanıt

NEO olmayan Tridentz modellerinde özellikle RGB olanlarda 3200'lerin bi kısmı B Die çıkıyor. Tabi biraz da şans işi. GSkill'de 10-12 farklı kit ram kullandım bugüne kadar.

Düşük kapasitede (2x8gb olan kitler) olanlarda yüksek hıza çıkmak mümkün. Ama 16 ya da 32 gb gibi kitler hep Doublerank çip yapısına sahip. Ve büyük kısmı hep Hynix olduğundan zaten yüksek hızlara çıkılamıyor. Özellikle Tridentz NEO serilerinde CL14 olan modeller ve Bir kaç CL16 (16-16-16-38) hariç kalanlar çoğunlukla Hynix C/D die çıkıyor. (16-19-19-39)

Bende 4400 Mhz olan Gskill'e OC işlemi yapmamıştım sadece XMP aktifleştirdim otomatik 4400 olmuştu kendi hızında. Ama tabi gecikmeler artmıştı baya bi. Intelde daha mantıklı 4400 Mhz. AMD'de Dram oranı aştığından gecikme yine artıyor. En güzel 3600-3800 Mhz bellek kullanmak. Fazlası ile yetiyor. Bazı kullanıcılar daha önce 4000 Mhz kullanmak istediklerinde hata aldıklarından bahsediyorlardı ama sanırım son BIOSlar ile o sorunlar çözüldü büyük oranda.

Ben oyundan ziyade Autocad, Lightroom, PS, Solid gibi programlar kullandığımdan büyük alana ihtiyacım oluyor o nedenle kapasiteyi arttırdım. Oyunda 64GB Ram gerekli değil asla. Hatta 32 bile fazla fazla yetiyor artıyor.

Evet 4 DIMM olayında şöyle bi durum var;

2 DIMM Single Rank bellek daha düşük FPS veriyor oyunlarda.

4 DIMM Single Rank veya 2 DIMM Double Rank birbirine denk gibi çalışıyor daha iyi FPS veriyor.

4 DIMM Double Rank ise en iyisi. O zaman FPS daha da fazla oluyor.

Ryzenlerde böyle garip bir durum var. Ryzen mimarisi 4 DIMM seviyor bellek olarak. O nedenle öyle kullanmak daha iyi oluyor.

Yabancı inceleme sitelerinde baya bi bahsetmişlerdi bu durumdan. Bende aynı durumla karşılaştım farklı kitleri denerken.

• Orodruin kullanıcısına yanıt

Benim denediklerim 2 ayrı kit 2 ayrı kodlu ramler tabi haliyle gevşek olana göre ayarladım sıkı olanı stabil çalışsın diye yani sendeki 4x16 gtznc timingleri gibi. Ama dediğim gibi bi fark göremedim ya oynadığım oyundan kaynaklı yada farklı kitler diye bilemedim ama çok çok nadiren de olsa olan drop yok denecek kadar azaldıydı onu söyleyebilirim. Gtzr ikinci kit arıyorum bulabilirsem ne ala bulamazsam gtznc takar 4 lü 3600 kullanırım olmadı. 4x16 gtzr neler yapabilecek merak etmedim değil.

karşim bu testte işlemci çok oynatıyor.5600xte 54 alıyordum ya bak x3d'de kaç alıyorum?

Crucial 2x16 3600 mhz denemelerim

OCN forumunda bu işlemcinin 4ns eklediği söyleniyor ama bence biraz daha fazla.2x16 crucial 3600 bunlar.

• Valla bende çözemedim başka bi yerde gördüm patriot ramlerle 4000mhz cl16 olarak 53,7ns almış 5900x ile 4x8 ramlerdi sanırım yada 2x16 bilemedim 32gb tı çünkü.

Royal görünümlü modifiye de çok şık durdu be ya şiddetle tavsiye edilir :)

Yakışmış 50cent Edition diyorlardı bunlara :))

50 cent e hiç görmedim ama çokta masraflı değil kargosu üründen fazla 😄 gerçi ben alalı 1 seneden fazla oldu dolar 7 küsür mü neydi :)

Şimdi bişey alınacak gibi değil. Eskiden 2x16GB Gskill Tridentz RGB belleği 1400 Liraya almıştım. Şimdi 3000-3500 lira olmuş bellek kitleri. Bendede şuan 3600Mhz NEO'lar var. Quad Kit :)

Gtzr ler duruyor mu :))

Resimdekiler 2 si gtznc 2 si gtzr :) 4x16 olarak 3600 gecikmeleri gtznc ye göre ayarladım malum hynix çipler gtzr ye göre boot bile etmiyor :)

Yok elde ram kalmadı sattım hepsini zamanla :)

Evet o şekilde ayarlaman gerekir yoksa çalıştırmaz benimde başıma gelmişti Aynı seri aynı model ramin bi kiti hynix daha sonradan aldığım kiti samsung çıkınca hynixe göre ayarlamıştım :))

Samsung b die bulmak lazım artık bulabilirsek :)

Tamamen şans işi :)

• Arkadaşlar 4x8 GB Cl-16 3600 mhz Crucial Balistik
    Değerler nasıl sizce?

Sistem bilgileri zaten resimde mevcut.
    Herkese teşekkürler.

• mrkamilk kullanıcısına yanıt

düşük skor gibi geldi, gecikme yüksek gelmiş. ram modeli nedir hocam?

benim 4x8gb sistem 3600mhz cl16 olarak daha iyi almış 11400 işlemci z590 anakart ile. üstelik ramlerin ikisi 3000mhz cl15 ikisi 3600cl16, farklı kitler ama hepsini 3600 cl16 da çalıştırıyorum. anakart farkı olabilir belki ya da sizin ramlerden olabilir fark.

sonuçta persofmans olarak çok fark etmeyen şeyler sanırım ama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 27 Haziran 2022; 23:20:50 >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt

Hocam ramlerin modeli BL8G36C16U4B .

Anakart MSI B660M-A

İşlemci 12400F

bendeki 3600mhz cl16 olanlar da aynı model. yanında yine ballistix ama farklı model var 2x8 de!

anakart ve işlemciniz farklı ama ramlere verdiğiniz voltaj ve diğer değerler de etkili olabilir. tRas ve Trfc değerleri... voltaj 1.35

• Günaydınlar, abi seni intel almaya ikna etmeye geldim yine Crucial 2x16 3600 mhz denemelerim Intel + mini itx gücü bir araya gelince böyle şeyler ortaya çıktı, 10. nesilde olsam en kötü ihtimal 1ns daha altına iner bu değerler.

Aşırı kötü malesef. sanırım 12 ci nesil ve 4 yol dimm kullandıgınız ve anakart B660 diye.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.