Şimdi Ara

Creative SB Z Ses Kartı Ailesi İncelemesi, Güncel Driverlar, Ayarlar, İpuçları [ANA KONU] (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
829
Cevap
35
Favori
42.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sizce vereceğim paraya değer mi, Arctis 5 almayı düşünüyorum eğer ses kartı alırsam Arctis 3 alıcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raydr1c -- 12 Haziran 2017; 5:45:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raydr1c

Sizce vereceğim paraya değer mi, Arctis 5 almayı düşünüyorum eğer ses kartı alırsam Arctis 3 alıcam

Siberia 650'nin kendi ses kartını taktım geçen günlerde, maksimum ses çok aşırı az 100 seviyesinde sound blaster ses kartının 15 . seviyesi kadar ediyor.Bana yeterli gelmiyor kendininki.

Sesler seviye atlıyor ekolayzer ayarlarını yaptığınızda bass kulak titretecek şekilde geliyor.Kendi ses kartına göre cidden daha iyi oluyor ama kendi ses kartında Dolby özelliğini açınca sesler kafanızın içinde gibi geliyor güzel bir ayar filmler için oyunlar içinde iyi gelebilir. Sound Blaster Z de surround özelliğini yüzde yüz yapınca bu ayara yaklaşabiliyor ama onun kadar iyi değil.

CS GO da sound blaster z kullandığımda adamın nereden geldiğini çok rahat şekilde anlayabiliyorum o konudada sıkıntısı yok, kendi ses kartıyla deneme yapmadım oyunlarda.

Arctis 3 ve 5 arasında renkli aydınlatma dışında fark göremedim sound blaster ses kartıyla arctis 3 almanız daha mantıklı olacaktır.

• Castiell07 kullanıcısına yanıt
    Arctis 3 ve 5 arasında, 3, 3.5mm kablo ile geliyor, 5 ise kendi ses kartıyla beraber USB oluyor ve ayrıca aydınlatması ek olarak da DTS Headphone:X 7.1 var. Bu DTS ses kartının ayarlarında da var sanırım. Ses kartı fiyatları uçmuş gidiyor, bir de satan yer bulmak da zorlaşmış pek fazla yerden satan yok, belli başlı yerlerde satılıyor
  • quote:

Arctis 3 ve 5 arasında, 3, 3.5mm kablo ile geliyor, 5 ise kendi ses kartıyla beraber USB oluyor ve ayrıca aydınlatması ek olarak da DTS Headphone:X 7.1 var. Bu DTS ses kartının ayarlarında da var sanırım. Ses kartı fiyatları uçmuş gidiyor, bir de satan yer bulmak da zorlaşmış pek fazla yerden satan yok, belli başlı yerlerde satılıyor

İçlerindeki hoparlör ve mikrofon olarak bir farkları yok demek istemiştim, sound blaster ses kartının ayarındaki dts sadece optik bağlantıda çalışıyor kulaklık için olmaz yani. Önemli olan bütçeniz tabi ki eğer ses kartı ile birlikte aşıyorsa arctis 5 alın
    Analog bağlantıda ne çalışıyor ses kartında hocam?
  • quote:

Analog bağlantıda ne çalışıyor ses kartında hocam?

Sbx surround,crystalizer,bass,smart volume, dialog plus özellikleri çalışıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    O zaman en iyisi amazon.de üzerinden Z sürümünü alayım, 290TL'ye falan denk geliyor, buradan da analog bir kulaklık alırım ki Arctis 3 o da sanırım. Teşekkürler ilginiz için hocam. Ayrıca bir sorum daha olsun Z sürümünde yanında gelen şey mikrofon sanırım değil mi? Bir de mesela Siberia 650 7.1 ama ses kartı 5.1 kulaklığı bağladığınızda performans kaybı oluyo mu daha doğrusu aslında daha fazla performans almanız gerekirken kendinden ses kartıyla 5.1 olmasına rağmen nasıl daha iyi ses alıyorsunuz? Umarım açıklayabilmisimdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raydr1c -- 12 Haziran 2017; 22:19:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Devian

quote:

Orijinalden alıntı: HAAltuntas

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,

z906 sistemim karta optik kablo bağlı. ayarlar bu şekilde iken windows hoparlör ayarından ses seviyesi kontrolü yapamıyorum. Yani ses çubuğunu hangi yöne oynatırsam oynatayım ses kısılmıyor ya da artmıyor sadece ses sisteminini konsolu ya da kumandasından yapılabiliyor.

Bunu nasıl aşabilirim? Sizde de durum böyle mi?

Creative SB Z Ses Kartı Ailesi İncelemesi, Güncel Driverlar, Ayarlar, İpuçları [ANA KONU]

optik bağlayınca ses kartı çözücüsü off oluyor direk ellenmemiş digital sesi gönderiyor alete... Optik kullanma bence bu kartın çözücüsü z906 dan çok iyi.Yok kullanacaksan kartı sat gitsin boşuna durmasın.

Anladım hocam optik kullanma derken DTS aktif yapma mı demek istediniz?

Bir de optik bağlı dts aktif değilken ekolayzır ayarlarını program üzerinden yapamıyorum dts aktifken oluyor ama pasifken olmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

dts bir kodek dir.Optik bağlantı ise bağlantı çeşidi bi alakaları yok..Optik sesin digital verisinin hiç çözülmeden direk ses sistemine gitmesi.. Çözme işini Z906 yapıyor.Dolby dts veya pro logic onu z906 ayarlıyor artık.Eğer optik değil normal çıkıştan bağlarsan bu defa veriyi çözme işini ses kartı yapıyor , z906 ise sadece kanallara giden sesi yükseltiyor o kadar.

Ben diyorum ki optik bağlama.Senin ses kartın z906 nın işlemcisinden daha iyi.Direk ses kartının arkasından yeşil tutuncu siyah çıkışlardan gir z906 ya.. Daha kaliteli muzik dinlersin film izlersin.

Bende optik bağlayınca DTS hep aktif.Şu anda eko ayarları yapabiliyorum ama dts den çıkaramıyorum z5500 benimki.O yüzden bakamadım bende dts hep aktif nedense.

edit: Creative pro studio üstünden cinematic menüsünden dts den çıkardım "No encoder" dedim bu defa z5500 no input diyor hiç çalışmıyor.Dolby Digital veya DTS seçince optik baglantı çalışıyor bende.

edit 2: Bende de optik bağlıyken windows üstünden hiçbirşekilde ses ayarı yapılmıyor.

Hocam merhabalar..

Edifier S330D 2.1 model ses sistemini kullanıyorum. 3 gün önce Creative Sound Blaster Z modelini satın aldım.Optik kablo ile bağlamak akıllıca gözükmüyor sanırsam. coaxial kablo ile bağlamaktan bahsediyorsunuz değil mi ? Sanırsam o zaman ses kartının her özelliğinden faydalanabileceğiz ..

Birde ZX modelini satın alsak kesin nichicon gold kapasitörler ile mi geliyor ?

teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeneCa61 -- 13 Haziran 2017; 0:40:34 >

• quote:

O zaman en iyisi amazon.de üzerinden Z sürümünü alayım, 290TL'ye falan denk geliyor, buradan da analog bir kulaklık alırım ki Arctis 3 o da sanırım. Teşekkürler ilginiz için hocam. Ayrıca bir sorum daha olsun Z sürümünde yanında gelen şey mikrofon sanırım değil mi? Bir de mesela Siberia 650 7.1 ama ses kartı 5.1 kulaklığı bağladığınızda performans kaybı oluyo mu daha doğrusu aslında daha fazla performans almanız gerekirken kendinden ses kartıyla 5.1 olmasına rağmen nasıl daha iyi ses alıyorsunuz? Umarım açıklayabilmisimdir

Z nin yanında gelen mikrofon evet. SBX surround 7.1 yapabiliyor sanal olarak ama kapalı olduğundada 5.1 olsun hiç bir kötü yanı yok cs go da çok rahat pozisyon ayrımı yapabiliyorsunuz.
    Fakat dediğinize göre 7.1 kendi ses kartıyla bağlanınca yine de sound blaster ses kartından daha az performans aldığınız, yani dahili ses kartı 5.1 olmasına rağmen daha iyi sea veriyor. Bu arada siparişi verdim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Fakat dediğinize göre 7.1 kendi ses kartıyla bağlanınca yine de sound blaster ses kartından daha az performans aldığınız, yani dahili ses kartı 5.1 olmasına rağmen daha iyi sea veriyor. Bu arada siparişi verdim

İlk yazdığım mesajlarda da söylemiştim kulaklığın kendi ses kartını oyunlarda denemedim, oyunlarda sound blasterla denedim sbx surround kapalı şekilde 5.1 modunda çalışıyor ve cs goda kulaklık aslen 7.1 ama pozisyon bulma açısından sıkıntı yaşamıyorsunuz.
    Ama eğer 7.1 denemek ister, ihtiyaç duyarsanız yinede sbx surround özelliğini yüzde yüze getirerek 7.1e çıkartabilirsiniz.
    Yazılarımız çok karıştı umarım anlatabilmişimdir bir eksiklik yaşamazsınız ama
    Dediğiniz gibi karıştı biraz ama ses kartı+analog kulaklık önerdiğinize göre, 7.1 kendi ses kartı olan kulaklıklara göre daha fazla performans alacağım. Ki zaten Arctis 3'de 7.1 fakat DTSX özelliği yok yalnızca. Bu arada mikrofon için de iyileştirme yapılabiliyor mu ses kartı üzerinden?
  • quote:

Dediğiniz gibi karıştı biraz ama ses kartı+analog kulaklık önerdiğinize göre, 7.1 kendi ses kartı olan kulaklıklara göre daha fazla performans alacağım. Ki zaten Arctis 3'de 7.1 fakat DTSX özelliği yok yalnızca. Bu arada mikrofon için de iyileştirme yapılabiliyor mu ses kartı üzerinden?

Mikrofon için ayarları var
    Creative SB Z Ses Kartı Ailesi İncelemesi, Güncel Driverlar, Ayarlar, İpuçları [ANA KONU]

• quote:

Orijinalden alıntı: Ufuk_XT

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,

z906 sistemim karta optik kablo bağlı. ayarlar bu şekilde iken windows hoparlör ayarından ses seviyesi kontrolü yapamıyorum. Yani ses çubuğunu hangi yöne oynatırsam oynatayım ses kısılmıyor ya da artmıyor sadece ses sisteminini konsolu ya da kumandasından yapılabiliyor.

Bunu nasıl aşabilirim? Sizde de durum böyle mi?

optik bağlayınca ses kartı çözücüsü off oluyor direk ellenmemiş digital sesi gönderiyor alete... Optik kullanma bence bu kartın çözücüsü z906 dan çok iyi.Yok kullanacaksan kartı sat gitsin boşuna durmasın.

Anladım hocam optik kullanma derken DTS aktif yapma mı demek istediniz?

Bir de optik bağlı dts aktif değilken ekolayzır ayarlarını program üzerinden yapamıyorum dts aktifken oluyor ama pasifken olmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

dts bir kodek dir.Optik bağlantı ise bağlantı çeşidi bi alakaları yok..Optik sesin digital verisinin hiç çözülmeden direk ses sistemine gitmesi.. Çözme işini Z906 yapıyor.Dolby dts veya pro logic onu z906 ayarlıyor artık.Eğer optik değil normal çıkıştan bağlarsan bu defa veriyi çözme işini ses kartı yapıyor , z906 ise sadece kanallara giden sesi yükseltiyor o kadar.

Ben diyorum ki optik bağlama.Senin ses kartın z906 nın işlemcisinden daha iyi.Direk ses kartının arkasından yeşil tutuncu siyah çıkışlardan gir z906 ya.. Daha kaliteli muzik dinlersin film izlersin.

Bende optik bağlayınca DTS hep aktif.Şu anda eko ayarları yapabiliyorum ama dts den çıkaramıyorum z5500 benimki.O yüzden bakamadım bende dts hep aktif nedense.

edit: Creative pro studio üstünden cinematic menüsünden dts den çıkardım "No encoder" dedim bu defa z5500 no input diyor hiç çalışmıyor.Dolby Digital veya DTS seçince optik baglantı çalışıyor bende.

edit 2: Bende de optik bağlıyken windows üstünden hiçbirşekilde ses ayarı yapılmıyor.

Hocam merhabalar..

Edifier S330D 2.1 model ses sistemini kullanıyorum. 3 gün önce Creative Sound Blaster Z modelini satın aldım.Optik kablo ile bağlamak akıllıca gözükmüyor sanırsam. coaxial kablo ile bağlamaktan bahsediyorsunuz değil mi ? Sanırsam o zaman ses kartının her özelliğinden faydalanabileceğiz ..

Birde ZX modelini satın alsak kesin nichicon gold kapasitörler ile mi geliyor ?

teşekkür ederim.

normal rca dan baglayabilirsin.Coaxial de bir nevi optikdir.Aynı görevi görür ama bu sistemlerde coax hiç kullanmadıgım için tam yorum yapamıcam.Benim söylediğim R - L yazıyorya kırmızı beyaz oradan iyi bir kablo ile baglantıdır

ZX modeli evet daha kaliteli kapasitorlerle geliyor.. Oyun için Z yeterlidir ama muzik dinlenecekse Zx öneririm

• Devian kullanıcısına yanıt
    Hocam rca çıkıştan parazit ve ses kalitesinde bir düşüş olur diye bağlamaktan çekiniyorum açıkçası.

Coax problem olmayacak ise coax tan bağlamak istedim o yüzden.Ses kartının tüm özelliklerinden faydalanmak isterim neticede.

Edit :Hocam şöyle birşey oldu. Creative yanılmıyorsam yeni ses kartlarını tanıtmış. Sound BlasterX AE-5 .

Bayağı güzel özelliklere sahip kart 150 dolar ile 180 dolar arasında çıkacak 1 aya kadar. Bu kartı bekleyedebilirim hocam.

Sizce 3-4 yıl önce çıkan ZX serisini almak yerine bu kartı beklemek daha mantıklı olmaz mı hocam ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeneCa61 -- 13 Haziran 2017; 23:44:16 >
  • quote:

Hocam rca çıkıştan parazit ve ses kalitesinde bir düşüş olur diye bağlamaktan çekiniyorum açıkçası.

Coax problem olmayacak ise coax tan bağlamak istedim o yüzden.Ses kartının tüm özelliklerinden faydalanmak isterim neticede.

Edit :Hocam şöyle birşey oldu. Creative yanılmıyorsam yeni ses kartlarını tanıtmış. Sound BlasterX AE-5 .

Bayağı güzel özelliklere sahip kart 150 dolar ile 180 dolar arasında çıkacak 1 aya kadar. Bu kartı bekleyedebilirim hocam.

Sizce 3-4 yıl önce çıkan ZX serisini almak yerine bu kartı beklemek daha mantıklı olmaz mı hocam ?

optik ile coax aynıdır.Ses kartından faydalanamassın.Digital çıkıştır coax da yine ses kartı değil S330D çözer veriyi.Yani coax veya optik kullanacaksan 20-30 liralık digital çıkışlı bir ses kartıda işini görür iyi bir kart almana gerek yok.

Ae-5 pro gaming kartın isminden de anlaşıldıgı üzere oyun üzerine hazırlanmış bir kart.2.0 stereo bir sistem için bana sorarsan gereksiz.200 dolar de sen ona tr ye gelişiyle 1000 tl olur o kart.. E o fiyata sıfır Asus Essence STX II alırsın muziğin kalitenin dibine vurursun hatta büyük konuşayım 7-8 yaşında bir Xonar Essence ST alsan bence Ae-5 den daha iyi ses alırsın.. Tabi Ae-5 çıksın bi bakmak lazım ama üstünde "pro gaming" yazan bir kartı ben stereo da kullanmam.

edit: Rca çıkışta parazit veya ses kalitesinde düşüş olmaz kabloda hasar yoksa.Şunu anlamak lazım , optik giriş veya rca giriş , elindeki veri kaliteli ise ve pc kartında iyiyse ikisinin arasında fark duyamassın.Şöyle anlatayım

RCA da digital veriyi pc çözer ses RCA kablosu aracılığı ile edifierin anfisine gider o anfiden de hoparlor kabloları aracılıgı ile hoparlore gider.. (yani digital veri çözüldükten sonra tekrar digital olarak hoplarlore gitmez o incecik hoparlor kablosundan hoparlore gider)

Optik de digital veri edifierin işlemcisine gelir.. Edifier işlemcisi veriyi çözüp ses i hoparlor kabloları aracılıgı ile hoparlore gönderir.

Sonuçta duyacağın ses kalitesi aynıdır.Hatta iyi bir ses kartı edifier den çok daha iyi çözer yani iyi bir ses kartından rca çıkıştan alacagın ses kalitesi senin edifiere optik baglamandan daha iyi olacaktır.Optiğin veya coax ın yani digital in tek artısı çok kanallı ses gönderebilir tek kanal üstünden.. Rca da ise her kanal için rca kablosu kullanman gerekir.

Ha işler ne zaman değişir elinde 5-10 bin liralık DAC lı bir prof sistem vardır o zaman sana tabiki optik olarak çıkış al derim.Yani optik çıkış daha kalitelidir lafı tamamen yanlıştır , optik çıkış senin elinde ki giriş yapacağın sistem kadar kalitelidir sadece.

şöyle en basitinden paint de çizdim ne demek istediğimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 14 Haziran 2017; 4:9:59 >

• Devian kullanıcısına yanıt
    Hocam detaylı bir şekilde emek verip çizip anlatmışsınız.
    Çok teşekkür ederim bunun için öncelikle.Elinize sağlık..

O zaman ben siparişimi ZX olarak değiştiriyorum. Bana kaliteli bir RCA kablo markası söylerseniz kaliteli bir rca kablosu ile bağlantıyı gerçekleştiririm.30 Euro gibi bir hediye çekim var.Bu fiyata kadar bir kablo önerebilirsiniz hocam.

Herşey için teşekkür ederim tekrardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeneCa61 -- 14 Haziran 2017; 13:1:39 >
  • quote:

Hocam detaylı bir şekilde emek verip çizip anlatmışsınız.
    Çok teşekkür ederim bunun için öncelikle.Elinize sağlık..

O zaman ben siparişimi ZX olarak değiştiriyorum. Bana kaliteli bir RCA kablo markası söylerseniz kaliteli bir rca kablosu ile bağlantıyı gerçekleştiririm.30 Euro gibi bir hediye çekim var.Bu fiyata kadar bir kablo önerebilirsiniz hocam.

Herşey için teşekkür ederim tekrardan.

eğer 15 - 20 gün beklerim dersen 3m olanı 28 dolar.

https://www.aliexpress.com/item/Grade-fever-Pure-copper-3-5-to-Dual-Lotus-1-point-2-A-sub-two-Audio/32580296411.html

Bende bütün sistemime bu aliexpress den bu markadan aldım fiyatına göre oldukça kaliteli.

tr den ise 1 m bulabildim

http://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/audioquest-tower-rca-3-5-mm-analog-kablo-1-m-276341991

http://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/audioquest-evergreen-rca-3-5-mm-analog-kablo-1m-234082197

• Geçen seneden beridir ZX modelini kullaniyorum ve Çok büyük bi yenilik olmazsa Uzunnnnnn seneler daha ZX bana her türlü yeter diye düşünüyorum.. Filmlerde müziklerde resmen doyuma ulaşiyorum, Gerçekten şahane bi ses karti... Oyun performansini saymiyorum bile, Şahane...
  • cidden bu kartı alınca çok mu artıyor ses kalitesi, bass müzikle alakam yok bass pop trance dubstep hariç herşeyi dinlerim
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.