Şimdi Ara

Creative SB X-Fi Surround 5.1 Pro İnceleme / Windows 7 ve PAX Drivers incelemesi eklendi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
515
Cevap
12
Favori
66.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hoşluk x530dan ziyade dts'in çevresel ses olayında onu kastetmiştim yoksa tabi ki kıyaslayamayız 3 kuruşluk ya da 500liralık sistemle
  • @enreka_tr

Rica ederim.

Ancak yine düzeltmelerde bulunayım;

Dijital bir decoderımız ve optik bir çıkışımız olmadığı sürece gerçek DTS ses formatını tam olarak çözebilmek ve o hissiyatı yaşamak maalesef mümkün değil.

Digital Theater Systems yani DTS,Dolby Digital'e benzer bir sıkıştırma formatıdır.Dolby Digital'e oranla sıkıştırılan veri daha azdır.Bu yüzden Dolby Digital'den bir gömlek üstündür ancak aradaki kalite farkını tam olarak anlayabilmek için kaliteli hoparlörlere ve akustik açıdan kusursuz ortamlara ihtiyaç vardır.

quote:

(NTSC) diskler Dolby Digital ve PCM ses formatını gerektirdiğinden ve PCM ve DTS sesin bir arada bulunmasının kaliteli video için yeterli yer bırakmamasından dolayı her DTS soundtrack içeren disk aynı zamanda bir de Dolby Digital soundtrack içerecektir. Böylece her DTS disk tüm playerlarda oynatılabilmesine rağmen DTS
    soundtrack'i dinleyebilmek için DTS destekli bir player ve DTS decoder gerekmektedir. DTS Audio CD'ler ise her DVD playerda oynatılabilir çünkü bu durumda DTS datası standart PCM trackler içinde saklanmaktadır.

Özetleyecek olursak şu an X530 ile beraber aldığınız ses DTS formatında değildir,sadece her hoparlöre farklı bir sinyal gönderildiği için surround-çevresel bir sestir.

• dogrudur hocam da ne kadar ekmek kadar köfte yani öyle akustik ortam dijital dekodere girdin mi iş hifilara kadar gidecek ama şu an için beni tatmin etti ileride hevesimi almaz ve maddi durumum da el verirse level atlamamam için bir mani yok tabi ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: R0ME

@mert6385

Ses kartını şu an AMD Turion x2 1.6GHz,4GB Ram,Windows XP 32 bit işletim sistemi ile beraber kullanmaktayım ve şu ana kadar herhangi bir problem ile karşılaşmadım.
    Windows 7 testinde de Toshiba Satellite A300D-127(stock) Windows 7 Ultimate 64Bit kullandım ve yine herhangi bir problem ile karşılaşmadım.

Ses kartını,laptopunuzla beraber sorunsuzca kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

cevap için teşekkürler.
  • bendeki ses sisteminin arkasında 3 çıkış var. front (left*right), rear (lefright), centre (subbwofer) yazıyor . ancak bu ses kartının arkasındaki çıkışlar ise http://i54.tinypic.com/2zibgyc.jpg bu resimdeki gibi. ben benim ses sistemini bu karta bağladığımda 5.1 ses alabilir miyim ? ayrıca bu DTS'li filmleri DTS kalitesinde izleyeblir miyim ?
  • bende lenovo y530 notebook var ve z5500 sahibiyim realtek alc888 ses karti var optik olarak kullanıyorum 5.1 ses aliyorum bu usb ses kartını alırsam daha iyi ses alma sansim nedir ? :D
  • @mert6385

Ses kartının arkasında yer alan beyaz(left)ve kırmızı(right) çıkışlar ses kartının kutu içeriğinde olan bir kablo aracılığı ile tek çıkış jackına çevriliyor ve 5+1 ses sistemlerinde ön hoparlörler için çıkış oluyor.
    Yani analog girişli bir 5+1 ses sistemi ile ses kartını sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Bu konu altında en çok merak edilen şeylerden birisi de ''Bu ses kartı ile beraber DTS,Dolby Digital veya AC3 ses formatı içeren filmleri aynı kalitede izleyebilir miyim? '' sorusu.

Öncelikle bahsedilen ses formatlarını gözden geçirmemiz gerek.Bunu benzetmeler ile açıklamaya çalışayım;

Örneğin 300 sayfalık bir kitabınız var.Kitabın normal ölçüleri,boyutları belli.Bavulunuzu hazırladınız.Uzun bir yola çıkacaksınız diyelim.Ama bavulunuzda kitabın normal ölçüleri göz önüne alındığında sığdırabilecek bir alan yok.Kitabı da yanınıza almalısınız,sizin için önemli.
    Bunun için kitabı kesemezsiniz yada içinden bazı sayfaları atamazsınız.Yazı tipi boyutunu küçülterek,sayfalar arasındaki gereksiz boşlukları atarak kitabı önemli ölçüde küçültebilirsiniz.

Bu örnekteki kitap DTS ses formatı.Bavul da CD yada DVD.

Yazı tipi boyutunu küçülttünüz ama okumanız için bir büyütece ihtiyacınız var.

Büyüteç de DTS ses formatlarını okumaya yarayan decoder oluyor.

Ses kartı donanımsal olarak DTS,Dolby Digital yada AC3 formatındaki sesleri çözemiyor.Eğer decodera sahip bir ses sisteminiz varsa,sesi optik çıkış üzerinden müdahaleye uğratmadan direkt olarak (yani passthrough) decodera iletebilirsiniz.

Ancak bilgisayarlar üzerinde kullanılan medya oynatıcılar,codecler sayesinde bu tip formatları çözebiliyor.Bu da kitabı büyüteç olmadan,şişe dibi ile okumaya benziyor.Ses geliyor ama decoder tarafından işlenmiş olan kaliteli bir ses değil.

Sahip olunan analog 5+1 ses sistemleri ile beraber DTS ses formatındaki filmleri DTS kalitesinde izlemeniz-dinlemeniz için harici bir dijital decodera gerek duyulmaktadır.Diğer türlü analog olarak alacağınız ses kullanılan medya oynatıcının hünerlerine kalmış haldedir.

@KukL@

Eğer laptop üzerinden passthrough olarak Z5500 decoderına sinyali iletebiliyor iseniz ve Z5500 decoderında DTS,Dolby Digital ibarelerini görüyorsanız X-Fi Pro ses kartını almanıza gerek yok.Filmlerde ve oyunlarda değişen hiç bir şey olmayacak.

Ancak stereo-müzik dinlemek için alacaksanız,sahip olduğunuz onboard ses kartının vermiş olduğu ses kalitesinden daha iyi bir müzik kalitesi-performansı alırsınız.

• quote:

@mert6385

Ses kartının arkasında yer alan beyaz(left)ve kırmızı(right) çıkışlar ses kartının kutu içeriğinde olan bir kablo aracılığı ile tek çıkış jackına çevriliyor ve 5+1 ses sistemlerinde ön hoparlörler için çıkış oluyor.
    Yani analog girişli bir 5+1 ses sistemi ile ses kartını sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Bu konu altında en çok merak edilen şeylerden birisi de ''Bu ses kartı ile beraber DTS,Dolby Digital veya AC3 ses formatı içeren filmleri aynı kalitede izleyebilir miyim? '' sorusu.

Öncelikle bahsedilen ses formatlarını gözden geçirmemiz gerek.Bunu benzetmeler ile açıklamaya çalışayım;

Örneğin 300 sayfalık bir kitabınız var.Kitabın normal ölçüleri,boyutları belli.Bavulunuzu hazırladınız.Uzun bir yola çıkacaksınız diyelim.Ama bavulunuzda kitabın normal ölçüleri göz önüne alındığında sığdırabilecek bir alan yok.Kitabı da yanınıza almalısınız,sizin için önemli.
    Bunun için kitabı kesemezsiniz yada içinden bazı sayfaları atamazsınız.Yazı tipi boyutunu küçülterek,sayfalar arasındaki gereksiz boşlukları atarak kitabı önemli ölçüde küçültebilirsiniz.

Ses kartı donanımsal olarak DTS,Dolby Digital yada AC3 formatındaki sesleri çözemiyor.Eğer decodera sahip bir ses sisteminiz varsa,sesi optik çıkış üzerinden müdahaleye uğratmadan direkt olarak (yani passthrough) decodera iletebilirsiniz.

Ancak bilgisayarlar üzerinde kullanılan medya oynatıcılar,codecler sayesinde bu tip formatları çözebiliyor.Bu da kitabı büyüteç olmadan,şişe dibi ile okumaya benziyor.Ses geliyor ama decoder tarafından işlenmiş olan kaliteli bir ses değil.

Sahip olunan analog 5+1 ses sistemleri ile beraber DTS ses formatındaki filmleri DTS kalitesinde izlemeniz-dinlemeniz için harici bir dijital decodera gerek duyulmaktadır.Diğer türlü analog olarak alacağınız ses kullanılan medya oynatıcının hünerlerine kalmış haldedir.

@KukL@

Eğer laptop üzerinden passthrough olarak Z5500 decoderına sinyali iletebiliyor iseniz ve Z5500 decoderında DTS,Dolby Digital ibarelerini görüyorsanız X-Fi Pro ses kartını almanıza gerek yok.Filmlerde ve oyunlarda değişen hiç bir şey olmayacak.

Ancak stereo-müzik dinlemek için alacaksanız,sahip olduğunuz onboard ses kartının vermiş olduğu ses kalitesinden daha iyi bir müzik kalitesi-performansı alırsınız.

cevap için çok teşekkürler. o parça içinden çıkıyorsa rahatlıkla alabilirim o zaman.

• quote:

@mert6385

@KukL@

evet alabiliyorum :) pek gerek yok zmn tmm cok tesekkür ederim ses kartı gercekten cok farkettiren birsey ama optik de o kadar etkili diil snrm birde bu kartta o kadar etkili olucagini sanmiyorum

• bende getirmistim yurtdışından kumandalı modelini thx pro yu beş para etmez, ama mecburum napalım laptopda 5+1 destekleyen usb ses kartı bulmak zor daha yeni
  • ben de aldım bugün bu karttan ama Y ayıracı çıkmadı paketten. o kabloyu internette satan bi yer varmı? yoksa bütün elektrikçilerde bulunur mu?
  • ben de bi kaç ay önce aldım bu ürünü.Kullanıyorum ama pek bi ayar bilmiyorum.Sadece arka hoparlörlerin sesi az diye surround düzeyini %40 dan %60 a çıkardım.Zaten %60 a kadar çıkarınca diğerlerinde azalma olmuyor o yüzden bu seviyede bıraktım.Biraz daha çıkarınca ön hoparlörler azalıyor.
    Benim sevmediğim tarafı şu:Ses kartı takılı olduğunda windowsun klasör click sesleri çok kısalıyo cık cık cık şeklinde oluyor.Ses kartını çıkarınca eskisi gibi clicck clicck gibi güzel çıkıyor sebebini bir türlü çözemedim.Sizde de var mı bu sorun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4TL14M -- 14 Aralık 2011; 12:43:53 >
  • R0ME hocam,
    AC3 5.1 formatı da varmış DTS 5.1den farkı nedir?
    Ac3filter ile kullanılabiliyor sanıyorum format?
    Teşekkürler
  • dts daha kaliteli bir ses galiba.Çünkü dts uzantılı filmlerin boyutu çok daha yüksek oluyo ses kalitesinde de daha büyük bir rakam yazıyo benim filmlerinde.Ama dts destekleyen ses sistemi olmazsa çok işe yaramıyo galiba.Benim ses sistemin dts desteklemiyo ama ac3 filter yardımıyla dts leri çözüyor bilgisayarım ve dts uzantılı filmler açılıyo bende.Ama gerçek dts kalitesinde değildir elbet ses sistemim uyumlu olmadığı için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhat_7tepe

ben de aldım bugün bu karttan ama Y ayıracı çıkmadı paketten. o kabloyu internette satan bi yer varmı? yoksa bütün elektrikçilerde bulunur mu?

üstteki soruyu sormuştum ama gören olmadı sanırım hiç... Y ayıracının paketten çıkmamış olması normal mi sizce?
  • windows7 kullanıyorum pat sesi sorunu var.Creative ALchemy özelliğini de ilk defa görüyorum.Acaba çok farkediyor mu oyunlarda?
  • Merhaba,

@serhat_7tepe

Ses kartınız hayırlı olsun,güle güle kullanmanız dileğiyle.Ürünü 0 olarak aldıysanız kutu içeriğine dahil olarak çıkması lazımdı.Mümkünse ürünü aldığınız yere durumu belirtin ve lazım olan kabloyu isteyin.
    ''Stereo RCA to mini jack adapter'' olarak arama yaparsanız ihtiyacınız olan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

@K4TL14M

Klasör seslerinin kısalması sadece sizde olan bir problem değil.Ses kartını kullanan tüm kullanıcılarda bu problem mevcut.Gerçi Bana bu ses daha ideal geliyor.
    Alchemy'nin oyunlardaki etkisi için BURAYA göz atabilirsiniz.

@enreka_tr

AC3 denilen format Dolby Digital olarak da geçer ki zaten bilinen Dolby Digital'in eski adıdır.Bir takım farklılıklar var ancak aynı temel ve sıkıştırma düzeni üzerine kurulu.
    Data Reduction(data veri kaybı) DTS'ye oranla %10-%25 daha yüksektir.
    Dolby Digital gibi formatları çözebilen herhangi bir medya oynatıcısı ile sorunsuzca oynatabilirsiniz.

• Merhaba,

Bugün Vatan'dan aldığım pro modeli elime ulaştı.Tek sorunum var oda console'da bulanan bass-treble ayarlarının olmaması.Evde masaüstünde kullandığım x-fi titanium'da vardı fakat bunda yok.Bass seven biriyim ve bazen %70 lerde bass kullanırdım.Bu modelde olmaması çok canımı sıktı.Acaba bende mi sorun var yoksa kullanan herkeste böyle mi?

Ekleme: Dinledikçe sıkıntılar artıyor.Kartı laptopda kullanıyorum. i3 işlemci 4 gb ram var.Müzik dinlerken anlık takılmalar oluyor cızırtı sesi geliyor 0.5-1 sn kadar sürüyor.Karttan mı kaynaklı yoksa benim laptop mu yetersiz geliyor anlamadım. Bu tip bir sıkıntı yaşayan var mı?Bir şarkı boyunca 4-5 defa tekrarlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hphsts -- 16 Aralık 2011; 19:13:13 >
  • Bu creative alchemye oyunları nasıl tanıtacaz.Sol tarafta hiç oyun göstermiyor.İlla orjinal oyun mu olmalı
  • @Crln

Merhaba,

Ses kartınız hayırlı olsun,güle güle kullanmanız dileğiyle.

Dediğiniz gibi X-Fi Pro'da subwoofer ses kontrolü yapabilmek pek mümkün değil.
    Speakers and Headphones seçeneği altındaki Advanced menüsünden bir takım değişiklikler yapılabiliyor ancak subwoofer barını hareket ettirdiğimde değişen pek bir şey olmuyor.
    Ben,ses sistemi üzerinden ayarlamaları yapıyorum.Yetersiz gelirse medya oynatıcısı üzerinden equalizer ayarları ile istediğim sonucu almaya çalışıyorum.

Bu kart,X-Fi Titanium ile karşılaştırılabilecek kadar kaliteli bir ses kartı değil maalesef.

Takılma ve cızırtı probleminin ses kartı yada sistem ile alakalı olmadığını düşünüyorum.Açıkçası şu an kullandığım sistemden daha iyi bir sistemde kullanıyorsunuz,herhangi bir problem ile karşılaşmamanız lazım.Ancak güç seçenekleri ayarları altından USB gücünü ve işlemci kullanımını yükseltebilirsiniz.

@K4TL14M

Oyunların orijinal olması gibi bir gereklilik bulunmamakta.Ancak oyun ses dosyalarının da bu özellik ile uyumlu olması gerekmekte.BURADAN,uyumlu olan oyunlara ulaşabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.