Şimdi Ara

CPU/RAM Aklınızda olması gerekenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sadece ufak hatırlatmalar (ve bazı bilinmeyenler). Çoğunlukla Ivy Bridge için fakat yeni jenerasyonda da aynı olması lazım.

1) İşlemci veya RAM overclock yapacaksanız, voltaj değerlerinin hiçbiri AUTO'da kalmamalı. Başlangıçta bu değerleri yanda yazan default değerlere manual olarak elle girmeniz gerekmekte.
    2) Sadece işlemci OC oluyorsa, CPU PLL voltajını azaltmayı deneyin ta ki stabilite bozulana kadar, PLL voltajını azaltmak ciddi anlamda sıcaklıkları düşürüyor.

Her 2800MHz RAM destekleyen anakartta RAM'lar malesef o hızda çalışmayabiliyor... Limitleyici faktörler var, aşağıda.
    Örnek: 3570K IMC'si 3770K'dan daha güçlü oluyor (genel olarak). Bazı 3770'ler 2100MHz bellekte bile sorun çıkartabiliyor.

3) RAM için, diyelim ki 2400MHz veya üstü RAM aldınız ya da bütün RAM slotlarını kullanıyorsunuz, bu CPU'da ki bellek kontrolcüsüne (IMC) yük bindirir ve sistem açılmayabilir. IMC voltaj istiyor demektir. (IMC eskiden anakart üstündeydi, şimdi CPU içinde). (Vtt ile IMC arasında 0.005V olması lazım olayı Ivy Bridge'te yok!)
    4) IMC voltajını 0.005V yükseltmeyi deneyin eğer açılışta sorun yaratıyorsa ya da bellekler Windows'da stabil değilse. CPU VTT artırmı daha çok BCLK OC'u için fakat bellekte de işe yarayabilir.

1.65V RAM IMC'yi yakıyor! Diyorlardı fakat bu tamamen yanlış anlaşılma sonucu (bir deli kuyuya taş atmış misali) öyle birşey yok. 1.65 DRAM voltajı RAM slotlarına sağlanan voltajdır, IMC'yle alakası yok fakat şöyle düşünülmüş, 1.65V kullanan RAM'lar 1600MHz'den yüksek olacağından IMC voltajı AUTO'da ise anakart IMC'yi fazladan yoracak ve 2-3 ay sonra anakartı CPU'nuzla birlikte elinize alacaksınız. IMC yanmışsa CPU çöp oluyor.

K serisi olmayan CPU'ların yüksek bellek hızına çıkamama sebebi kilitli voltajdan dolayı oluyor.

Limit değerler aşağıda.
     CPU/RAM Aklınızda olması gerekenler

• sağol gardaşım. Ellerin dert görmesin
  • X-FI X kullanıcısına yanıt
    Gskill ripjaws 1600mhz ramlerime 1.85 veya 2volt verip sorunsuz kullaniyorum 3000mhz de

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sensation45 kullanıcısına yanıt
    DDR3 mü 4 mü? 1.65V üstü DDR3 için kesinlikle önerilmiyor uzun vadede. Bir gün patlak verecektir, şansına umarım IMC yanmaz. IMC için niye böyle söyledim, CPU'n nedir? Eğer ivy bridge'ten ise 3000MHz için IMC voltajının artırılması lazım, eğer AUTO'da bırakmışsan onu çok kötü.

Herhangi bir Intel CPU olsun hatta farketmez, IMC'ye çok yüklenmek kötü.

edit: imzanda gördüm, 4x4 PNY 2800lüğü biliyorum, 3000'de performans düşüşü yaşamıi olman ihtimaller arasında, bench edip baktın mı hiç? 1.65V'u aşma derim kesinlikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 5 Aralık 2016; 20:58:34 >
    X-Fi X kullanıcısına yanıt
    Gskill ripjaws 1600mhz ddr3 ramlerle z97 sistemde 3000mhz goruyorum x79 anakartimda max 2700mhz goruyorum.... Hocam pny ramleri amazonda 3 ay once indirime girdi bende aldim pny leri tam test edemedim tam sadece x79 anakartta 1.60 voltta cl-10-12-12 de 2725 mhz gordum p9x79 pro anakartimda 2700 mhz ustunu goremiyorum ramde buda buyuk ihtimalle işlemcimden kaynaklaniyor i7 49xx serisi işlemcim olsa 3000+ rahat görürüm...@X-FI. Edit.. Pny 2800mhz ramlerde hynix mfr chip kullanilmis buda iyi oc potansiyeli demek CPU/RAM Aklınızda olması gerekenler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 31 Ocak 2017; 17:19:37 >

• Pny 2800 mhz ramlerim x79 simtemde  CPU/RAM Aklınızda olması gerekenler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 27 Aralık 2016; 15:39:35 >
    Zaten 2400 üstü ramlar genelde ya Hynix'ten çıkıyor ya da Samsung'dan. MFR'ler hakkında bilgim var, bazı modeller CFR'de kullanıyor ama en iyi IC olarak MFR belirtilmiş (baya araştırma yaptım son ayda). Öyle de not almışım zaten. Fakat şöyle birşey var hatta internetede konulmuş, Hynix MFR olan ramların çoğu single-sided geliyor yani frame'in tek bir yüzünde IC'ler var. Single-sided olanlar daha iyi OC oluyor ayrıca fakat bir dezavantaj var. Bu şu demek oluyor, CPU IMC'si aynı anda 4 farklı yüze erişebilme yeteneğini kaybediyor ve pratikte zamanlama artıyor. Dual-sided olanlar tercih edilmeli, yapılan testlerde 2133, 2400MHz bile 2800MHz single-sided dan dha iyi sonuçlar almış pratikte. PNY 4x4 2800MHz'leri bende amazonda görmüştüm baya ucuzken ama bildiğimden almamıştım. Zaten 4GB frameler genelde single-sided oluyor, 8GB lıklar ise single.

Testteki sonuçların ama çok iyi çıkmış. (quad channel farkı olabilir bilmiyorum). kaç kişide quad channel anakart var? benim dual channel mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 27 Aralık 2016; 16:23:59 >

• Yani RAM konusu aslından daha derin bir mevzu. Ben hala araştırıyorum almak için ucuza. Birkaç iyi OC olan 2x8 lik 1600MHz buldum hatta ocaholic sitesinden ve diğer sitelerden zamanlamarı not aldım vs. fakat OC her zaman stabil olmuyor RAM'larda. O yüzden şu an direkt ilgimi 2400MHz'lere çektim, çoğuda CL11-13-13-31 geliyor, bir tek Hyper X Beast olan CL10 zamanlamalara OC edilebiliyor diğerleri ise takoz. CL10 olan 2400MHz'ler ise pahalı.

Şu an bakıyorum bazı yerel sitelerede, indirime girmişler fakat stoklar bitmiş. En kötü ihtimal 100€ verip 2X8GB 2400MHz CL11 alacağım.

edit: 1600 lük olan Crucialdan çıkma Micron D9 kullanıyor, bunlarda acayip şekilde sıkı zamanlamalar ile geliyor, IC nin özelliği o. 1866 için mesela 9-9-9-27 1.5V geliyor ama IC 2000MHz üstünü göremiyor bir türlü 1.65V ile.

edit2: 2400lük olanlar yine sto ksıkıntısı içine girdi, birkaç hafta içinde ayrılacam o yüzden sanırım tactical lp alacağım 1600Mhz CL8 1.35V. Birçok testte 1.65V ile 2133MHz 9-9-9-27 de çalıştırıldı. 2400 10-10-10-31 yapan da var. Sanırım bunu alacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 27 Aralık 2016; 17:27:12 >

Z97 sistemde gskill ripjaws 1600mhz ramlerim overclock 2933 3000mhz  CPU/RAM Aklınızda olması gerekenler CPU/RAM Aklınızda olması gerekenler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 27 Aralık 2016; 18:07:40 >

RAM OC tan sen baya baya iyi anlıyorsun anlaşılan.
    Bu yil baya ugrastim ram overclock ile

• teşekkürler
  • Güzel paylaşım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.