Şimdi Ara

CPU Grafiklerden Etkilenir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
124
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Flash tabanlı bir oyun sitesi var orda chat'teki biri i3 7100 işlemcisinin olduğunu yazmış. Daha sonra oyunun grafiklerinin işlemcinin bu kadar yavaş çalışmasına sebep olabilecek kadar iyi olmadığından falan bahsetti. Ben de bildiğime göre konuşup grafiklerden etkilenen GPU'dur, CPU değildir dedim. Benim bildiğim dokuları yani grafikleri GPU işler. CPU'nun burdaki görevini bilmiyorum. Her neyse adam benimle dalga geçti falan, Wiki okuyor bu falan dedi bir de grafiklerden hem CPU'nun hem de GPU'nun etkilendiğini söyledi. Şimdi ben olayı tam bilmeyen biri olarak donanımcı arkadaşlardan bana konuyu anlatmalarını rica ediyorum. CPU grafik işlemesinde kullanılıyor mu? CPU'nun burdaki görevi nedir?

• cpu gpu'nun önünü açar grafik çizmez
  • Ortak gibi

Hangisine fazla yük bindiğiyle ilgili bir mesele

Yüksek çözünürlük + yüksek detay kalitesinde ekran kartına fazla yük biner
    tersinde işlemciye yük biner

birinde ekran kartı
    birinde işlemci rahat çalışır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 2 Temmuz 2018; 20:41:07 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne gibi önünü açar?
  • Ama adamın mantığına göre oyunun grafikleri "işlemciyi zorlayacak kadar" iyi değildi. İyi değilse daha çok zorlaması gerekiyor zaten mantıken.

Aslında grafikler ve çözünürlük düşük olsa da yükün ekran kartına daha fazla binmesi sağlanamaz mı işlemciyi yükten kurtarmak için?
  • BrokenDiamond B kullanıcısına yanıt
    gpu ya çizilecek grafik kodlarını emirlerini cpu verir cpu olmazsa gpu nun önü kapalıdır (oyunlar için)
    olmaz fps arttıkça işlemciye daha fazla iş yükü biner iş fps miktarında bitiyor zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: BrokenDiamond

Ama adamın mantığına göre oyunun grafikleri "işlemciyi zorlayacak kadar" iyi değildi. İyi değilse daha çok zorlaması gerekiyor zaten mantıken.

Aslında grafikler ve çözünürlük düşük olsa da yükün ekran kartına daha fazla binmesi sağlanamaz mı işlemciyi yükten kurtarmak için?

Bu iki durumda biri birinden işini çabuk yapar

birinde ekran kartı

• Tamam peki CPU'nun hızı grafik kodlarının emirlerini verme hızını falan etkiler mi?
  • İşlemciye neden daha fazla iş yükü biniyor ve FPS ne alaka? Anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

quote:

Orijinalden alıntı: BrokenDiamond

Ama adamın mantığına göre oyunun grafikleri "işlemciyi zorlayacak kadar" iyi değildi. İyi değilse daha çok zorlaması gerekiyor zaten mantıken.

Bu iki durumda biri birinden işini çabuk yapar

birinde ekran kartı

Alıntıları Göster
    Tamam da sorduğum şey kodlama ile falan düşük çözünürlük ve düşük detay kalitesinde dahi yükün ekran kartına binmesinin sağlanıp sağlanamayacağı.

https://forum.donanimhaber.com/amd-ve-intel-oyun-sistemlerinde-islemci-faktoru--70033832#70033832

baştada dediğim gibi gpu cpu dan emir alıyor daha fazla fps için daha fazla komut alması gerekiyor işlemciden
    tabii etkiler darboğazlar falan boşunamı oluyor o kadar
  • Ee yani bu çok fazla farkeden bir şey mi?
  • İşlemci darboğazları kodu ekran kartına yeterince hızlı gönderemediği için mi oluyor? Öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Zira öyle bir şey olsa bugün 7700K bol bol FPS'i hiçbir sıkıntı yaşatmadan ekran kartına gönderebiliyor. Bu da demek oluyor ki bundan 20 sene sonra bile 7700K ekran kartına darboğaz yapmayacaktır. Zira FPS değerleri öyle her sene artan bir değer değil. Her sene daha iyi grafikli oyunlar çıkıyor ve bu oyunlar yeni çıkan grafik kartlarının gücüne uygun grafiklere sahip oluyor. Yani yeni çıkan ekran kartları, yeni çıkan oyunlarda 200 FPS falan vermiyor. Sadece GTX 10 serisinde FPS çıtası yükseltildi. Şu an ortalama FPS 150 civarı. GTX 1080 Ti'den bahsedersek. Bundan 20 sene sonra da alacağımız FPSler benzer olacaktır. 1000 FPS alacağımızı sanmıyorum. Sonuç olarak 1000 FPS alınacak olsa bile 150 FPS dibine kadar yeterli olduğu için darboğaz diye bir şey de olmayacak demek ki. Darboğazların, işlemcinin ekran kartını besleyemediğinden dolayı oluştuğu bilinir. Ama tam olarak neye bağlı olarak oluştuğunu bilmiyorum.

Yukarıdaki link ile bu link ten fikir sahibi olursun

https://forum.donanimhaber.com/kac-fps-alirim-darbogaz-yapar-mi-gibi-sorularin-cevabi-kisaca--125821136#125821136

• Flash tabanlı uygulamalar sadece işlemciyi kullanır, gpu ile ilgileri yoktur diyim de iyice kızışsın ortalık :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

Yukarıdaki link ile bu link ten fikir sahibi olursun

https://forum.donanimhaber.com/kac-fps-alirim-darbogaz-yapar-mi-gibi-sorularin-cevabi-kisaca--125821136#125821136
    RX 580 2560x1440 + ultra ayarlarda işlemci, ekran kartı limitine takılmaz. Yüksek çözünürlüklerde yük zaten ekran kartına biniyorsa o zaman ekran kartı limitine nasıl takılıyor? 1920x1080 + düşük ayarlarda ekran kartı, işlemci limitine takılmaz. Yük zaten işlemciye biniyor. Burda da tam tersi bir durum olur. Ekran kartı, işlemci limitine takılır. Gerçi limite takılma durumu da söz konusu değil sadece yeterli yük binmediği için tam olarak kullanamazsın gibi bir durum söz konusu olur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.