Şimdi Ara

(ÇÖZÜLDÜ)[TEST SONUÇLARI EKLENDİ](R5 3600)+(5500 XT)+(B450M) Sistem Test ve Oyunlarda Restart Atıyor (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
1.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    CPU Usage değeri o. Yani ekran kartına yük bindiği için, işlemci yük değerlerinin düşük olması normal.
  • Sistemi beraber test ettik detaylı bir şekilde.
    Test programlarımız Prime95, Aida64, OCCT bunların arasında OCCT nin power sekmesinden stress testine soktuğumuzda 5sn içinde reset atabiliyor, Prime95 de reset atma durumu olmadı, Aida64 de ise tüm sisteme yük bindirir isek duruma göre anlık reset atabiliyor bazen 1 saat test etsek dahi reset atmıyor fakat test aşamasında farklı bir uygulama açtığımız an reset atabiliyor.
    Sadece işlemciye yük bindirince reset atma olayı azalıyor fakat ekran kartı ve işlemciye yük bindiği zaman reset olayı daha çok artıyor.
    Bunun üzerine denediğimiz yollar şunlar;

1- CPU boost olayını kapatarak sabit base frekansda çalıştırmak bu sayede voltaj olabildiğince düştü ve işlemci serin çalıştı.
    (Sonuç ise test aşamasında reset.)
    2- CPU yu çift çekirdekte çalıştırmak. (Sonuç reset).
    3- CPU overclock yaparak süreci dahada hızlandırdık ve test aşamasında reset olayı artık anlık olmaya başladı. O.C ise 4.3 ghz 1.35v idi.
    4- Sistemdeki tüm fanları, radyatör fanları dahil söktük, tüm ön panel kabloları söktük sadece cpu power, 24pin ve disk için kablolar bağlıydı.(Sonuç Reset)

Sonuç olarak ısıdan kaynaklı bir problem gibi görünmüyor, anakartta VRM soğutucuları yok malesef belki onlar çok ısınıyorsa sebebi olabilir tam emin değilim.
    PSU dan şüpheleniyorum ama daha önceki kullandığı sistemde böyle bir sorun yoktu ve o sistem daha çok güç çekiyordu.
    Kısacası en çok anakarttan şüpheleniyorum tabi sorun PSU dan kaynaklı da olabilir.
    Beraber PSU ve Anakartları deneyeceğiz çözüm olursa eğer bu sorunu yaşayanlar için güncelleme yapabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FaTeeH

Donanım parçalarından biri 127 dereceye çıkmış. Fakat Aida64 bazen saçmalayabiliyor, eğer doğru ise yüksek ihtimal işlemcinin ısı değeri gibi. Hwinfo'yu açıp log özelliğini açın, sonra test edin. Log dosyasında görürsünüz hangi parçanın ısındığını.
    Bahsettiğin programı yükledim ve OCCT'de sadece işlemci testini açtık. Listeden gözüme çarpan en yüksek sıcaklık değeri 122 ile AUXTIN1 adlı aşağıdaki parça oldu.

Biraz araştırma yaptım bu parça PSU sensörü imiş. Çok da umursamayın diyorlar. Önemli VRM'nin ve CPU'nun seri kalması imiş.
    (Ignore it. AUXTIN is the power supply temp sensor if there is one)

(ÇÖZÜLDÜ)[TEST SONUÇLARI EKLENDİ](R5 3600)+(5500 XT)+(B450M) Sistem Test ve Oyunlarda Restart Atıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tastarakay -- 24 Mayıs 2020; 16:31:41 >
  • mehmet4428 M kullanıcısına yanıt
    Peki 1tb mekanik hdd'i söktünüz mü? Hwinfo'da uyarı gözüküyor diskte. Sağlık sorunu varsa, çok ufak bir ihtimalde olsa restart yaptırabilir.

Bunlar dışında farklı ekran kartıyla da denemenizi öneririm. Maalesef AMD ekran kartları çok saçma hatalar verdirebiliyor.
  • FaTeeH kullanıcısına yanıt
    Sadece işletim sistemi için SSD takılıydı.
    Geri kalan her parçayı açıkladığım gibi söktük ve o şekilde test ettik.

Parçaları yasaklar sebebi ile test edemedik maalesef haftaya bakacağız.
  • mehmet4428 M kullanıcısına yanıt
    Hocam sonucu bildirin mutlaka bende merak ettim. Bana Power Supply gibi geliyor ama bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fitmans

Hocam sonucu bildirin mutlaka bende merak ettim. Bana Power Supply gibi geliyor ama bakalım.
    Ekran çözünürlüğünü ve oyunların grafik çözünürlüğünü 1440x900 ayarlayıp en düşük ayarlarda açtığımda saatlerce oynadım hiç restart atmadı.

OCCT test programında POWER modda 1440x900 çözünürlükte test yaptım 5 saniye sonra restart attı.

Çarşamba günü parçaları tek tek test ettikten sonra bir kez daha bilgilendireceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tastarakay

Ekran çözünürlüğünü ve oyunların grafik çözünürlüğünü 1440x900 ayarlayıp en düşük ayarlarda açtığımda saatlerce oynadım hiç restart atmadı.

OCCT test programında POWER modda 1440x900 çözünürlükte test yaptım 5 saniye sonra restart attı.

Çarşamba günü parçaları tek tek test ettikten sonra bir kez daha bilgilendireceğim.

Alıntıları Göster
    Dostum takipteyim aynı sorunları bende yaşıyorum . VS550 ile yeni sistemimde .
  • quote:

Orijinalden alıntı: D.Garp

Dostum takipteyim aynı sorunları bende yaşıyorum . VS550 ile yeni sistemimde .

Alıntıları Göster
    Aynı sorunu yaşayan çok kişi var. Tamamı da 2020 yılı içinde topladıkları sistemde yaşıyor. Bir çoğu B450M model anakart kullanıcısı.
  • quote:

Aynı sorunu yaşayan çok kişi var. Tamamı da 2020 yılı içinde topladıkları sistemde yaşıyor. Bir çoğu B450M model anakart kullanıcısı.

Alıntıları Göster
    a320m anakartımda yaşıyorum bende , sadec RUST da bir de OCCT programında PSU testi var ona asılınca . Konum burada istersen bir bak yardımcı olabileceğin bir şey varsa yazarsın :)
    https://forum.donanimhaber.com/occt-psu-testinden-sonra-bilgisayarim-kapaniyor--143674524
  • Mehmet ile bilgisayar parçalarını tek tek test ettik. Ortaya absürt bir sonuç çıktı. Daha doğrusu hiç bir sonuç alamadık. İşin içinden çıkabilen var ise aydınlatsın :)

@Fitmans
    @FaTeeH
    @D.Garp

27.05.2020 TEST SONUÇLARI:

(ÇÖZÜLDÜ)[TEST SONUÇLARI EKLENDİ](R5 3600)+(5500 XT)+(B450M) Sistem Test ve Oyunlarda Restart Atıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tastarakay -- 28 Mayıs 2020; 0:16:27 >
  • Tastarakay kullanıcısına yanıt
    Anakartta sıkıntı var gibi. Ama mehmet’de ki psu’la sorunsuz çalışması enteresan. Onda ki psu kaç watt? Ve ayrıca testleri nasıl yaptınız ve hangi süreyle ? Her iki pcde de sürücüler aynı mıydı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FaTeeH

Anakartta sıkıntı var gibi. Ama mehmet’de ki psu’la sorunsuz çalışması enteresan. Onda ki psu kaç watt? Ve ayrıca testleri nasıl yaptınız ve hangi süreyle ? Her iki pcde de sürücüler aynı mıydı?
    Her iki bilgisayarın da özelliklerini içeren yeni tabloyu yayınladım. Bir üstteki mesajdan tüm parçalara bakabilirsin. Mehmet'in 650W 80+ gold

Anakartta sorun olsa Mehmet'in PSU taktığımda yine restart atması gerekmez miydi?

Test süreleri değişken. Kendi PC'mi OCCT testine soktuğumda POWER modunda test başladıktan 5 saniye ya da 1 dakika sonra restart atıyordu. Test esnasında minimum 5 dakika olmak üzere, 15 dakika ve 1 saat 20 dakikalık testler yapıldı. Tüm testler bittikten sonra PC'yi eski haline getirdik ve emin olmak için tekrar OCCT tesine soktuk sonuç değişmedi. 1 dakika dolmadan restart attı.

Şuan kendi sistemime Mehmet'in PSU'su takılı durumda 40 dakika OCCT'de POWER modda test yaptım ve sorunsuz çalışıyor. Bir kaç gün daha kullanarak test etmeye devam edeceğim.

Edit: Benim PSU Mehmet'in bilgisayarına takılı durumda. En son 25 dakika OCCT POWER modda test yaptık restart atmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tastarakay -- 28 Mayıs 2020; 0:27:13 >
    Valla çok garip bir durum hocam. İnsanı ortada bırakıyor bu durum ne fikir verebileceğimi bilmiyorum :)
    Hocam acaba kasada kısa devre filan varda o mu sıkıntı yapıyor.
  • quote:

Mehmet ile bilgisayar parçalarını tek tek test ettik. Ortaya absürt bir sonuç çıktı. Daha doğrusu hiç bir sonuç alamadık. İşin içinden çıkabilen var ise aydınlatsın :)

@Fitmans
    @FaTeeH
    @D.Garp

27.05.2020 TEST SONUÇLARI:

Her parçayı tek tek denedik ve tablodaki durum ortaya çıktı.
    Özetleyecek olursak PSU ve anakart arasında kaldık. MSİ anakart ile corsair PSU yan yana geldiklerinde sistem reset atıyor fakat ikisini ayrı ayrı kullandığımızda bir problem olmuyor.
    Bundan dolayı hangi parça kesin olarak sorun yaratıyor bilmiyorum.
    Şimdilik PSU ları değiştirdik ve ben onun PSU yu aldım 2-3 gün test edeceğim, oda benim PSU yu aldı oda test edecek.
    Kendim o kadar oyun oynadım zorlayıcı oyunlara girdim şimdilik reset olayı ile karşılaşmadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fitmans

Hocam acaba kasada kısa devre filan varda o mu sıkıntı yapıyor.
    O ihtimali de düşündük
    Şuan yine restart sorunu olan mevcut kasayı kullanıyorum. Ve Restart sorununa yol açan kendi sistemimden ayrı olarak Mehmet'in PSU takılı durumda. Kısa devre sorunu olsa devam ederdi.
    Uzay montajı şeklinde mi çalıştırdınız? Kasada kısadevre olma ihtimaline karşı denenebilirdi.

Bunlar dışında evet mantıklı bir açıklama yok gibi şu an. Belli bir süre test edin, durum netleşir uzun kullanımda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet4428

Her parçayı tek tek denedik ve tablodaki durum ortaya çıktı.
    Özetleyecek olursak PSU ve anakart arasında kaldık. MSİ anakart ile corsair PSU yan yana geldiklerinde sistem reset atıyor fakat ikisini ayrı ayrı kullandığımızda bir problem olmuyor.
    Bundan dolayı hangi parça kesin olarak sorun yaratıyor bilmiyorum.
    Şimdilik PSU ları değiştirdik ve ben onun PSU yu aldım 2-3 gün test edeceğim, oda benim PSU yu aldı oda test edecek.
    Kendim o kadar oyun oynadım zorlayıcı oyunlara girdim şimdilik reset olayı ile karşılaşmadım.

Alıntıları Göster
    Ben şunu düşünüyorum sıkınt PSU'da gibi , anakartda sorun olsa neden occt'nin POWER testinde sorun çıkarsın , power testi cpu+gpu yüklendiğinde yüksek enerji çekmesini sağlıyor . Msi anakartı üzerindeki sistemlerle Corsair PSU karşılayamıyor demek ki bazı şeyleri .

Benim anakart ASUS a320m PSU Corsair vs 550 bende de sıkıntı var . Corsair PSU adam seçiyor gibi :)

Sonuç olarak PSU değiştiniz ve şuan 2 ayrı PSU 2 ayrı sistemde rahat rahat çalışıyor , PSU değiştirmek çözüm gibi geliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: D.Garp

Ben şunu düşünüyorum sıkınt PSU'da gibi , anakartda sorun olsa neden occt'nin POWER testinde sorun çıkarsın , power testi cpu+gpu yüklendiğinde yüksek enerji çekmesini sağlıyor . Msi anakartı üzerindeki sistemlerle Corsair PSU karşılayamıyor demek ki bazı şeyleri .

Benim anakart ASUS a320m PSU Corsair vs 550 bende de sıkıntı var . Corsair PSU adam seçiyor gibi :)

Sonuç olarak PSU değiştiniz ve şuan 2 ayrı PSU 2 ayrı sistemde rahat rahat çalışıyor , PSU değiştirmek çözüm gibi geliyor

Alıntıları Göster
    Bir daha Corsair'in yanından geçmem Her sistem yükseltme yaptığımda böyle saçma uyumsuzluklar gösterecekse uğraşılmaz bunla.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.