Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ] Çözemediğim Isınma Problemi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

- Intel Core i7 2600 (LGA1155)
    - Kingston 4+4 1333MHz Ram
    - Asus H61M-Pro Anakart
    - Zotac GTX970 Amp! Extreme Core Edition Ekran Kartı
    - Thermaltake 700W Psu
    - Thermaltake Water 3.0 Performer C Sıvı Soğutma
    - Corsair Vengeance C70 Siyah Kasa

bu sisteme sahibim ve kasada 4 adet (3 tanesi ön panelde olmak üzere, 1 tanesi dışarı atım yapıyo) fan bulunmakta. Isınma probleminden dolayı stok fanımı değiştirdim sıvı soğutma aldım fakat hiç bir etki etmedi. Sıvı soğutma'da olması dahilinde bilgisayarı açtığımdan itibaren işlemci 50 derece, ekran kartım 55 derecenin altına inmiyor (ki bu derece stok fanı değiştirmeden önce de aynıydı).. Bazen çok nadir olarak ilk bilgisayarı açtığım zamanda 35-38 derecelerde görebiliyorum fakat dediğim gibi haftada 1 olan bi durum oluyo bu genelde. Örnek olarak; Dying Light oyununu Steam üzerinden satın aldım, işlemcim bahsettiğim ilk açılışta 35-38 derece arasındayken full ayarlarda kesinlikle saliselik dahi kasma yapmıyor. Fakat normal zamanda (50-55 derece arasında iken) kasmanın babasını yaşıyorum ciddi anlamda. Anlam veremediğim bi ısı sıkıntısı var bilgisayarda. Danıştığım kişiler bana genelde "anakartını değiştir H serisi giriş seviyesi anakart olduğu için Z serisi alırsan işin hallolur" diyolar. Durumu bide size anlatmak istedim, yardımcı olabilirseniz çok sevinicem çünkü bu durumdan gerçekten çok sıkıldım.

Örnek resmi alta koyuyorum belki bi faydası dokunur.

EDİT:
    Arkadaşlar yukarda belirttiğim durumlar hala geçerli fakat Afterburner ile ilgimi çeken değerler çıktı ortaya. Bilgisayar boştayken ekran kartının %85-90 arası bi değeri kullandığını, işlemcininde %15-20 civarı değeri kullandığını gördüm. Bu değerler sizinde hak vericeğiniz gibi çok anormal değerler. Sorunun chipset driverlarda olduğunu düşünerekten Intel Management Engine ve Chipset driverlarını güncellemeyi denedim. Management Engine yüklendi hatta artık bilgisayar ilk açıldığında bi 20 dakika kadar dereceler gayet normal, kullanımlar gayet normal oluyor fakat dediğim gibi sadece (maksimum) 20 dakikalığına.. Chipset driverını kurarken sıkıntı çıkartıyo maalesef "Dosya kopyalama işlemi başarısız oldu, kur kapatılacak." hatası alıyorum ilginç bi şekilde. Şu anlık çözümü format atmada ve gerek anakartın sürücülerini gerek ekran kartı sürücülerini eksiksiz bi şekilde kurmayı planlıyorum. Eğer farklı bi görüşünüz/tavsiyeniz varsa fikirlerinizi beklemekteyim.

ÇÖZÜM:
    Bugün yaptığım ufak bi site içi araştırmadan da yararlanarak (http://forum.donanimhaber.com/m_68444440/tm.htm) bu durumun virüsten kaynaklı olabileceğini buldum. Bunun için Combofix, Anti Malwarebytes ve Adwcleaner programlarını kullandım (Ki sadece Anti Malwarebytes bile yeterli). Oldukça işe yaradılar 4 adet virüs bulundu bilgisayarımda (Kaspersky Internet Security 2016'nın ne kadar işe yaramış olduğunu da görmüş oldum). Bunları temizledikten sonra herhangi bi problemim kalmadı şu an ekran kartım boşta 32-33 derece, işlemcim boşta 42 dereceyi geçmiyor ve windows içi kullanımlarda hem ekran kartım hem işlemcim %10 bile kullanılmıyolar. Ama ben yinede her ihtimale karşı format atıp temiz bi kurulum yapmayı es geçmiycem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThePlunderGuy -- 29 Temmuz 2016; 3:39:00 >

• Merhaba,

Kasanızın fan dizilimini gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Serin havayı içeri vermek iyi güzel ancak sıcak hava etkin bir şekilde çıkamadıktan sonra çok da etkili olmayacaktır.

İşlemci soğutucunuzu kasanın üst bölümüne yerleştirmenizi ve fanları dışarı sıcak havayı üfleyecek şekilde konumlandırmanızı öneririm. Mümkün olduğu kadar içeri giren hava ile dışarı çıkan havayı idare eden fanlar eşit dağılımda olsun.

örnek görseli aşağıda bulabilirsiniz.

http://s1291.photobucket.com/user/Meccathor/media/VengenaceC70opencase_zps7504cfe0.jpg.html

İşlemci soğutucunuzun termal macunu yenileyin, işlemciye düzgün bir şekilde temas ettiğinden emin olun. Soğutucunun özellikle pompasının düzgün çalıştığından emin olun.

Tercih ederseniz güç kaynağının arkasında yer alan fan montaj alanına ekran kartına serin hava üfleyecek şekilde bir fan daha yerleştirebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: tech guru

Merhaba,

Kasanızın fan dizilimini gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Serin havayı içeri vermek iyi güzel ancak sıcak hava etkin bir şekilde çıkamadıktan sonra çok da etkili olmayacaktır.

İşlemci soğutucunuzu kasanın üst bölümüne yerleştirmenizi ve fanları dışarı sıcak havayı üfleyecek şekilde konumlandırmanızı öneririm. Mümkün olduğu kadar içeri giren hava ile dışarı çıkan havayı idare eden fanlar eşit dağılımda olsun.

örnek görseli aşağıda bulabilirsiniz.

http://s1291.photobucket.com/user/Meccathor/media/VengenaceC70opencase_zps7504cfe0.jpg.html

İşlemci soğutucunuzun termal macunu yenileyin, işlemciye düzgün bir şekilde temas ettiğinden emin olun. Soğutucunun özellikle pompasının düzgün çalıştığından emin olun.

Tercih ederseniz güç kaynağının arkasında yer alan fan montaj alanına ekran kartına serin hava üfleyecek şekilde bir fan daha yerleştirebilirsiniz.

Hocam merhabalar,

Kasanın fan dizilimini attığınız resimdeki ile birebir yaptım şuan işlemci fanı yukarıya bakar durumda, arka fan dışında 2 adet içeri üfler durumda fakat durumda bi değişiklik olmadı açıkçası hâlâ 55 derecenin altına düşmemekte ısrarcı işlemcim ve ekran kartım..

Termal macunu yenile derseniz zaten sıvı soğutma sistemini alalı 1 hafta kadar oldu üzerindeki stok macun yeni ve vidaları sıkı temas etmesi için bir kere daha sıktım.

Ama maalesef şuanlık durum değişmiyor..

• Sıvı soğutmanızın hortumlarını bloğa yakın bir yerden sıcaklığını kontrol edebilir misiniz? Hortumların sıcaklık durumu nedir? ikisi arasında soğut su girişi sıcak su çıkışı olduğundan birazcık ısı farkı olabilir ama bunun çok bariz bir farklılıkta olmaması lazım.
  • Hocam herhangi bi anormal durum sezemedim soğuk desem yeridir, iki boruda da ısı gayet normal şuanda
  • Çözüldü, konu kilitlenebilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.