Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ] BU LAPTOP HİÇ BİR ŞEYİ KALDIRMIYOR !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
1.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 22
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 24
  • Ortalama Mesaj Aralığı 17 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 10
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Guest-A3C3A4DE0 (24 mesaj) InspiredTiger (7 mesaj) fsh77 (2 mesaj) Guest-39A3D5E9A (2 mesaj) enes02400 (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (44 mesaj) Mobil (8 mesaj) (4 mesaj)
  • @
2 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • ÇÖZÜLDÜ: "enes02400" nickli hocamın sayesinde çözdük olayı.Driverleri lenovonun orjinal sitesinden ve driver booster programindan güncelledik,şuan herşey tıkır tıkır çalışıyor.

5-6ay önceki aldığım "lenovo thinkpad e14 " laptop neredeyse hiçbir programı kaldırmıyor.bu cihazın bukadar güçsüz olmasının sebebi nedir.birkaç detay vereyim

i5 10210u işlemci

amd radeon rx640 ekran kartı

256gb m2 ssd

8gb ram

-kaç kere temizce format attım

-biosu güncelledim

-windowsu flashla kurduktan sonra windows update üzerinden tüm güncellemeleri ve sürücüleri otomatik indiriyor.ben lenovonun sitesine girip herhangi bir sürücü kurmuyorum.ve bu şekilde kullanmaya başlıyorum cihazı

bu süreçten sonra cihaz normal kullanımda bile ara ara kasıp donmalar yaşıyor.örenğin google chromdan bir flash oyuna gireyim o oyunda bile kasıyor.geçen epic gamesi indirdim.bakn programı kurmaya çalışıyorum kurdum,açmaya çalışıyom kafayı yiyor açıyor açmıyor gibi yapıyor.aynı şekilde steamide kurdum ama ondada deli gibi kasıyor.ordan gta sa indirdiydim deli gibi kastırdı ve açmadı,oynatmafdı,optimizasyon sorunu var.

+güç seçenekleri vs kontrol edin demeyin,,yüksek performans modunda bile aynı şekilde saçma yavaş çalışıyor.işlemci 4ghz oluyor ama ortada bir güç yok

çözümü ne olabilir sizce.daha önce gaming laptobum vardı ve onda hiç bu tarz sorunlar yaşamadım.ama o gaming tabi kasmaz demeyuin,,bir bilgisayar flash oyunda neden kasarki ??

kullandığım programlar bunlar sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A3C3A4DE0 -- 27 Nisan 2021; 9:41:26 >

|
    |

• up

• UP

• google chrome yi 32 gb ram bile kasma veriliyor diye geyiğinde duymuştum.

microsoft edge de virüs taraması yapıyor diye duymuştum.

ayrıca birden çok sekme ile iş yapma bilgisayarda kasma yapabiliyor.

• saçma,sorun sadece google chrome değilki,başka programlardada sorun yaşıyorum :((

• up

• Hiçbir programa örnek verebilir misiniz. Oyun mu, grafik tabanlı bir uygulama mı.

Gta sa gibi bir oyunda kasmaması lazım. Dahili intel grafik birimi ile çalışıyor olmasın
  • Ram kullanimi ne kadar

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • ruzgarnufel kullanıcısına yanıt

dediğim gibi

epic games

steam

gta sa

bazen discord

amd grafik çalışıyor ama sanki darboğaz yapıyor gibi

• hmet_ust h kullanıcısına yanıt

maksimum 6 oluyor normalde 4,3-5arası dğişiyor

• up

• Googledan açacagın bazı mühtehcen içerikler sayesinde belki bir şeyleri kaldırabilir ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemci hizi 1.6 ghz olmasi kötü olmuş ama u serisi oldugundan olabilir. Ayrıca ram kullanımı normalinden 2 2.5 GB kadar fazla. Kaynak monitöründen veya rammap'ten uygulamaları kontrol edin. Onun disinda düşündüğüm şeyler;

Ssd'de sıkıntı olabilir. Ssd'de sıkıntı varsa her şey yavaş çalışır. Bi kontrol etmrniz gerek.

Çalışan programlar adreslerini ram'da tutmak yerine ssd'de tutuyor olabilir. Bu hem programların yavaş çalışmasına hrm de ssd'nizin yorulmasına sebebiyet verebilir.

Arkaplanda ve başlangıçta çalışan uygulamaları kontrol edin.

İhtimal vermiyorum ama chipsette bir sıkıntı varlığından hız düşmüş olabilir.

Bios'ta virus olabilir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • sarjı çabuk bitiyor mu
  • Bilgisayar tam performans modunda mı yoksa güç tasarrıfı modunda mı onu kontrol et.

Nereden yapacağım dersen sağ alttaki pil işaretine tıkla orada en iyi performans ve en iyi pil ömrü yazıyor. En iyi performansa tıklayıp dene birde.

Benim de çok kasıyordu bu sayede çözmüştüm.

• konudada belirrtim o dediğin yerler en yüksek performans şeysine ayarlı,,bence sorun driver veya cihazda gerçekten bir sıkıntı var.

• güç tasarrufunda 5-6saat gidiyor.performans modunda 3saat filan

• O zaman hiç uğraşmayın driver falan. Bir çok insan driver yüklemeden kullandığı halde iyi performans alıyor.

O yüzden garantisi devam ediyorsa yollayın baksınlar.

• hmet_ust h kullanıcısına yanıt

-şuan spotify dicord ve chromda dh açık,, ram 4gb,, yani ram normal bence..boşta 2.5filan oluyor

-ssd nin okuma yazma hızı güzel.ama ilk sldığımda daha seri çalışıyordu cihaz.şuan bariz yavaşladı ozamana göre.ssd den cızırtı geliyor.bunun normal olduğunu okudum biyerde

-ssd de tutma şeyi önbelleğe alma olabilir.onun ayarını yaptıydım bi ara ama sonradan format atınca gitti.onu bir kontrol edeyim.

-arka planda çalışan önemli bşey yok

-cihazın içini 1-2sefer açtım kasasını.ram değişimi yapacaktım.yeni ram uymayınca eskisi ile devam ediiyorum

bence sorun şu,, intel bu işlemciye haddinden fazla kontrol vermiş.ısınmasın ve az güç harcasın diye elinden geleni yapmış.en ufak yükte biraz çalışıp hemen ghz düşüyor işlemci kullanımı düşüyor.cihaz şarjda iken bile..benim ön görüm bu :(

• sorun şu garanti hakkında..ben kasayı 1-2sefer açtım.kenarı filamn çizildi.garantiye versem bir sorun çıkarırlarmı acaba.internette lenovo kasayı ram değişimi için açabilirsiniz gibi bir şey yazıyordu

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.