Şimdi Ara

Covid Küresel Dolandırıcılıktır (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
225
Cevap
10
Favori
11.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
73 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    çok uzunmuş, hiç bir dh'li bunu okumaz
  • Şeytanın Kırbacı kullanıcısına yanıt
    Sahibinin makine mühendisi olması neyi değiştirir. Ekonomist de olabilirdi. Katkı sunanlar genelde biyolog. Hem bu site sizin ezberlediğiniz şekilde
    "sahiplik" üzerinden faaliyetini yürüten bir site değil. Evrimağacı Allahın varlığı ya da yokluğu üzerinde bir tartışma yürütmüyor. Evrimin gerçek olduğunu
    düşünen ilahiyatçılar da var. Her gördüğünüz bilimsel makaleyi "allah yok din yalan" üzerine kurgulamanız sizin şartlanmışlığınız.

Siteye en fazla katkı veren isim Çağrı Mert Bakırcı

profili ise şöyle. Algı yaratmaya çalışmayın.
    Texas Tech University'de Evolutionary Biorobotics & Evolutionary Biology okudu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HattiHitit -- 19 Mayıs 2020; 19:19:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HattiHitit

Sahibinin makine mühendisi olması neyi değiştirir. Ekonomist de olabilirdi. Katkı sunanlar genelde biyolog. Hem bu site sizin ezberlediğiniz şekilde
    "sahiplik" üzerinden faaliyetini yürüten bir site değil. Evrimağacı Allahın varlığı ya da yokluğu üzerinde bir tartışma yürütmüyor. Evrimin gerçek olduğunu
    düşünen ilahiyatçılar da var. Her gördüğünüz bilimsel makaleyi "allah yok din yalan" üzerine kurgulamanız sizin şartlanmışlığınız.

Siteye en fazla katkı veren isim Çağrı Mert Bakırcı

profili ise şöyle. Algı yaratmaya çalışmayın.
    Texas Tech University'de Evolutionary Biorobotics & Evolutionary Biology okudu
    Evrim ağacı art niyetli(bknz:Irk diye bişey yoktur) copy-paste bir bilim anlatıcı sitesidir,o attığın linki okudum,plandemic videosunu referans alıp sürekli o kanıt bulunmadı şu kanıt bulunmadı deyip geçiştirmişler

Beğenmediğin bir iddaa varsa komplo teorisi de,o iddaa yalan olsun hayat ne güzel
  • danger-gddr D kullanıcısına yanıt
    Tabi ki bu konuda bir kanıt bulunamadı diyecek. Bilimsel bilginin inanç değil bilim olmasının en bariz özelliklerinden birisi de bu. İddia kesinlikle yanlıştır demiyor bu iddiaya ilişkin destekleyici hiç bir kanıt yok diyor. Biz elimize hazır reçete istiyoruz. Doğru ya da yanlış. Bilim her zaman yanlışlanabilir ve bir çok kez taste tabi tutulur. İnanç ise tam tersi
    ya inanırsın ya da inanmazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HattiHitit -- 19 Mayıs 2020; 19:29:16 >
  • Zaten dünyada herkes kandırılıyor bi siz gerçeğin farkındasınız. Komplo teorileri üretenler, bunları araştıranlar ve inananların bilinçaltında bu şekilde bir kendini gerçekleştirme tatmini yatıyor. "Çoğunluk gerçeği bilmiyor ben biliyorum..." Çoğu zaman komplo teorileri zararsız olsada, bu konu virüs konusunda toplumsal duyarlılığı etkileyebileceği için (bu forumda hem yaşı küçük kardeşlerimiz var, hem de Türkiyenin IQ ortalamasının 90 olduğunu düşününce...) konuyu şikayet ettim.
  • quote:

Tabi ki bu konuda bir kanıt bulunamadı diyecek. Bilimsel bilginin inanç değil bilim olmasının en bariz özelliklerinden birisi de bu. İddia kesinlikle yanlıştır demiyor bu iddiaya ilişkin destekleyici hiç bir kanıt yok diyor. Biz elimize hazır reçete istiyoruz. Doğru ya da yanlış. Bilim her zaman yanlışlanabilir ve bir çok kez taste tabi tutulur. İnanç ise tam tersi
    ya inanırsın ya da inanmazsın.
    İyi de hocam birçok iddaa var,bunların birden yok sayılmasının doğru olmadığını düşünüyorum,bir iddaanın kanıtının olmaması(kanıt var bence) o iddaanın doğru olmadığı anlamına gelmiyor,bazı sorularım var,bu evrim ağacı bilimselliğe zıt bir şekilde direk hayır bu virüs doğaldır demiş,detaylı incelemek lazım

1)Prof.Luc Montagnier'in covid19 labda üretildi demesini nasıl değerlendiriyorsunuz

2)Bu virüs Wuhan'dan Amazon Ormanlarındaki dünyadan habersiz kabilelere bile yayılmışken Çin'in diğer bölgelerine yayılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz,üstelik Çin'deki vakalar birdenbire nasıl durup sıfırlandı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danger-gddr -- 19 Mayıs 2020; 19:43:13 >
    Bir iddia kanıtlanmadığı sürece hipotezdir ya da bir adım ötesi bilimsel bilgiyle birçok kez test edilmiş ancak eksik parçaları varsa teoridir. Bir iddianın "kanıtının olmaması doğru olmadığı anlamına gelmez" önermesi doğru. Ancak bu konuda binlerce spekülasyon üretilebilir. Bu spekülasdyonlardan sadece birıne kanıtlanmadan doğru demek "inanç" meselesidir.

İlk önce şunu tespit etmekte yarar var. Dünyada yüzlerce üniversite var. Birbirinden bağımsız farklı ülkelerdeki bilim insanları bu virüsün insan yapımı olmadığını söylüyorlar.
    Komplo teoricileri bu açmazı ortadan kaldırmak için dünya üstü herşeyin üzerinde olan bir güç yaratmak zorunda kalıyorlar. Virüsün yaratıcısı ABD deseler ya da Çin deseler olmuyor çünkü oradaki bilim adamları da insan yapımı olmadığını söylüyor. Diyelim ilaç tekelleri. İlaç tekelleri dünyada yaratılan hasılanın % kaçına hakim. %5'ini bile bulmaz. Yani %5'e sahip
    bir ekonomik güç ekonominin %95'ine sahip bir gücü dize getirecek. Olacak iş değil.

Biz dünyadan habersiz dediğimiz amazonların virüse yakalandığını öğrenmişsek iletişim var demektir. Şu anda bilebildiğimiz kadar iletişim kurulmamış bir yerli topluluk yok.
    Ayrıca Çin'de virüs tamamen sıfırlanmadı. Sadece kontrol altına alındı ve stabil görünüyor. Bir de en erken önlem almanın avantajları var tabi. Sadece Çin demek de doğru değil
    aslında en başarılı olan ülke Güney Kore görünüyor.

Sonuç ne olursa olsun 2020 yılında hangi ülke olursa olsun %4-6 oranında küçülecek ve bunda yırtabilecek ülke yok.

Şimdi tüm ülkelerin yavaş yavaş sürü bağışıklığı yöntemine geçtiğine ilişkin veriler var. Alttan alta böyle videoların yaygınlaşmasına yol verilmesi de bunu gösteriyor.
  • Ben cahilim sen aydınlanmanın nirvanasındasın. Kolay gelsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben birçok gerekçeye dayanarak virüsün yapay olduğunu düşünüyorum,şahsen virüs laboratavurda üretilmedi diyenlerin ciddi bir çalışma yürüttüklerini düşünmüyorum,sadece olamayacağını düşünmüşlerdir.Ciddi çalışmayı yürüten de Luc Montagnier bu virüsü araştırdığını beyan ediyor,kaldı ki internetten araştırırsan bazı doktorların korona virüs laboratuvarda üretildi diyor.
    Hadi onu geçtim Trump bile kanıt gördüğünü belirtiyor,ona heralde bilgi gitmiş olmalı değil mi

Hadi bunları yalan sayıp sizin dediğinizden gidelim virüs doğal yollardan ortaya çıktı.Şimdi şu soru akla geliyor Çinliler yıllardır yarasa ve benzeri ürünleri tüketiyorlar,neden önceki yıllarda ortaya çıkmadı da ne hikmetse bu sene ortaya çıktı buna cevap verebiliyormusun
    Ayrıca bu salgını ilaç şirketleri çıkardı demedim,Çin ve Abd'de değil bana göre ulus üstü bir mekanizma ortaya çıkardı,hani o meşhur aileler,bunlar bir nevi paranın sahipleri ,bunlar dünyaya bir dönüşüm geçirmek istiyor,bu dönüşümün adı dijital dünya bu konu çok ayrıntılı olduğu için girmek istemiyorum ancak umarım kafanda bişeyler canlanmıştır

"Biz dünyadan habersiz dediğimiz amazonların virüse yakalandığını öğrenmişsek iletişim var" demişsiniz
    İyi de iletişim varsa korona virüs tak diye bulaşacakmı,neredeyse her ülke yakalanmış,hadi bunu geçtim Wuhan'dan Pekin'e Şangay'a Hong Kong'a iletişim yok mu tabiki var,oralara nasıl yayılmadı ben bunu anlamadım.Çin'de virüs sıfırlandı evet,sadece bazı günler 5 veya 6 vaka ortaya çıkıyor o kadar,onlarda dışarıdan gelenler ne hikmetse
    Bir de 10 milyonluk Belçika'daki ölümlerin 1.5 Milyarlık Çin'in iki katı daha fazla kayıp verdiğini bir türlü anlayamadım

Bir de liderler ne hikmetse şu açıklamayı yapıyor :Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır,normalde şunu demesi beklenir : Evet bir süre böyle geçecek belki 1 yıl falan ancak daha sonra tamamen normale dönecez

Ben burdan şunu anlıyorum birileri dünyayı istediği bir şekle,kalıba sokmaya çalışıyor,mantıksal çıkarımlar yapıyorum sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danger-gddr -- 19 Mayıs 2020; 21:54:31 >
    Ülkelerin siyasileri arasındaki çatışmalar gerçekte çok komik. Trump özellikle Çin virüsü diyor. Çin siyasileri ise bir görüşme için Çin'e gelen askerler bulaştırdı diyor.
    Trump'ın eline ne geçerse geçsin o bildiğini okur. Çünkü iki ülke arasında bir paylaşım savaşı var. Çin bugüne kadar uluslararası üretim işbölümündeki fonksiyonu başkalarının
    geliştirdiği teknoloji ile üretim yapmaktı. Kendi geliştirdiğini ise sadece iç piyasaya satabiliyordu. Ne zamanki kendi teknolojisi ile dünyaya açılmaya başladı ABD ile
    ticaret savaşları başladı. Ticari bir savaş içinde olan iki ülkeden yapılan ve psikolojik bir savaşa dönüşen açıklmalara bence güvenmeyin.

Yarasa vb. konular çok abartılıyor. Özellikle yabani hayvan avcılığı Çin de yasal değil. Bütün bunlar ülkeye kaçak yolla giren hayvan tüketimine dayanıyor ve çin de herkes
    yarasa yiyor gibi bir algı yaratılıyor. Bu kaçak yolla tüketim nüfusun çok az bir kısmına dayanıyor.

Korona virüsü yeni bir virüs değil bir sürü türü var ve insana daha önce defalarca bulaştı. Ancak bu türler bazıları ölümcül de olsalar nefes vb. yoluyla bulaşmıyor. Covid 19 hastalığına yol açan ise ilk kez bir insana bulaştı ve dünyaya yayıldı. Virüs denilen şeyin canlı bir organizmaya göre mutasyonu oldukça hızlı. Yani iki yıl önce tesbit ettiğin bir virüsün mutasyon geçirmiş hali. Hala da mutasyon geçiriyor ve bilim insanları ya daha ölümcül hale gelecek ya da insana zarasız bir şeye dönüşecekler diyor.

Ayrıca dünya tarihi bu tür salgınlarla dolu %50 ölüm oranlarına ulaşanlar bile olmuş tarihte. Örneğin İstanbul yerleşiklerinin nerdeyse yarısı bir salgında yok olmuş.
    İspanyol gribi Covid 19'a göre çok daha ölümcül ancak bulaşma hızı çok düşük ve daha kolay kontrol altına alınabiliyor.

Düşünün bu virüs 300 yıl önce ortaya çıksaydı ne olurdu. Muhtemelen Çin'den İtalya'ya gelene kadar ya yolculuk sırasında taşıyıcı olan insan ölür ya da iyileşerek virüs tamamen yok olurdu.
    Ancak Şimdi ulaşım o kadar kolay ki engeç 24 saat içinde bir ülkeden diğer ülkeye taşınabiliyor.

Bir olayın çok seyrek olması o olayın olmayacağı anlamına gelmez. Daha bir sürü virüsle karşılaşacağız. Bazıları bundan daha ölümcül olacak bazılarının varlığını bile hissetmeyeceğiz.
    Ayrıca virüsleri hep olumsuz anlamda düşünmemek lazım. Tüm canlılar bu virüslere mücadele ede ede yaşamın daha zor şarlarına uyum sağlama yeteneğini geliştiriyor. Yarasanın uçma yeteneği
    kazamnması da bu virüs sayesinde. Bu virüs hayatımızdan çekip gitmeyecek mutasyon geçirecek ve o bizimle biz de onunla birlikte olmayı öğreneceğiz bir şekilde.
  • quote:

Ülkelerin siyasileri arasındaki çatışmalar gerçekte çok komik. Trump özellikle Çin virüsü diyor. Çin siyasileri ise bir görüşme için Çin'e gelen askerler bulaştırdı diyor.
    Trump'ın eline ne geçerse geçsin o bildiğini okur. Çünkü iki ülke arasında bir paylaşım savaşı var. Çin bugüne kadar uluslararası üretim işbölümündeki fonksiyonu başkalarının
    geliştirdiği teknoloji ile üretim yapmaktı. Kendi geliştirdiğini ise sadece iç piyasaya satabiliyordu. Ne zamanki kendi teknolojisi ile dünyaya açılmaya başladı ABD ile
    ticaret savaşları başladı. Ticari bir savaş içinde olan iki ülkeden yapılan ve psikolojik bir savaşa dönüşen açıklmalara bence güvenmeyin.

Yarasa vb. konular çok abartılıyor. Özellikle yabani hayvan avcılığı Çin de yasal değil. Bütün bunlar ülkeye kaçak yolla giren hayvan tüketimine dayanıyor ve çin de herkes
    yarasa yiyor gibi bir algı yaratılıyor. Bu kaçak yolla tüketim nüfusun çok az bir kısmına dayanıyor.

Korona virüsü yeni bir virüs değil bir sürü türü var ve insana daha önce defalarca bulaştı. Ancak bu türler bazıları ölümcül de olsalar nefes vb. yoluyla bulaşmıyor. Covid 19 hastalığına yol açan ise ilk kez bir insana bulaştı ve dünyaya yayıldı. Virüs denilen şeyin canlı bir organizmaya göre mutasyonu oldukça hızlı. Yani iki yıl önce tesbit ettiğin bir virüsün mutasyon geçirmiş hali. Hala da mutasyon geçiriyor ve bilim insanları ya daha ölümcül hale gelecek ya da insana zarasız bir şeye dönüşecekler diyor.

Ayrıca dünya tarihi bu tür salgınlarla dolu %50 ölüm oranlarına ulaşanlar bile olmuş tarihte. Örneğin İstanbul yerleşiklerinin nerdeyse yarısı bir salgında yok olmuş.
    İspanyol gribi Covid 19'a göre çok daha ölümcül ancak bulaşma hızı çok düşük ve daha kolay kontrol altına alınabiliyor.

Düşünün bu virüs 300 yıl önce ortaya çıksaydı ne olurdu. Muhtemelen Çin'den İtalya'ya gelene kadar ya yolculuk sırasında taşıyıcı olan insan ölür ya da iyileşerek virüs tamamen yok olurdu.
    Ancak Şimdi ulaşım o kadar kolay ki engeç 24 saat içinde bir ülkeden diğer ülkeye taşınabiliyor.

Bir olayın çok seyrek olması o olayın olmayacağı anlamına gelmez. Daha bir sürü virüsle karşılaşacağız. Bazıları bundan daha ölümcül olacak bazılarının varlığını bile hissetmeyeceğiz.
    Ayrıca virüsleri hep olumsuz anlamda düşünmemek lazım. Tüm canlılar bu virüslere mücadele ede ede yaşamın daha zor şarlarına uyum sağlama yeteneğini geliştiriyor. Yarasanın uçma yeteneği
    kazamnması da bu virüs sayesinde. Bu virüs hayatımızdan çekip gitmeyecek mutasyon geçirecek ve o bizimle biz de onunla birlikte olmayı öğreneceğiz bir şekilde.
    hocam corona sars + hivin birleştirilmiş wuhan laboratuarında yapılmış yapay bir virüstür
  • YigitErkin20 Y kullanıcısına yanıt
    Tamam hocam öyle söylüyorsan öyledir.
    Çin Kore gibi ülkelerin bu konuda daha başarılı olması açık. Özellikle bulaş olan yerleri yoğun karantinaya almak ve dedektif gibi geçtiği yolları izlemek. Tabi insanların
    da kurallara uyması önemli. Ne kadar önlem alıranız alın. Önlemleri topluma kabul ettiremiyorsanız olmuyor. Örneğin teknolojiyi o kada iyi kullandılarki cep telefonu gittiğniz
    her yerin virüs haritasını gösterdi. Yine de birden fazla kente yayılsa bu kadar başarılı olamazlardı. Belli bir alana hapsettiler. Tabi zamanın nereye götüreceği yine de
    belli değil VHer salgının ikinci üçüncü dalgaları olur. Hiçbir ülkenin tam başarı sağladığını söylemek için daha çok erken.
  • Abd ile Çin arasında ticaret savaşı var evet ve siz bu yüzden Trump'ın bu şekilde konuşmasını normal karşılıyorsunuz ancak ben Trump'ın durup dururken bunu söylemeyeceğini düşünüyorum ve bunu sadece örnek verdim,Macron'da Çin'de bilmediğimiz şeyler oldu diye bir beyanatta bulunmuştu,yalnız şunu unutmayalım,Çin'i yükselten Abd'deki derin yapı yani az önce bahsettiğim uluslar üstü küresel mekanizma yani meşhur aileler,bunlar parayı Abd'den çekip Çin'e kaydırıyorlar,zaten doların bu yüzden ileriki zamanlarda rezerv para olmaktan çıkacağından bahsediliyor.Yani Çin'de olan sermayenin sahibi Çinlilerin değil yine Amerikalıların bunu bilmekte yarar var.

Şimdi şöyle bir durum da var mesela siz doktor olup covid19'un laboratuvar olduğunu söylemeniz sizin için kolay olmayacaktır çünkü sürekli komplocu olarak yaftalanacaksınız,dolayısıyla bazı internet siteleri doğrudan size atıf yapmayacaktır atıf yapsa bile direk komplocu etiketi yapıştıracaktır,bu internet siteleri üzerine basa basa covid19'un doğal olduğunu yazıyorlar,özellikle bbc,cnn vb.,bu medya genelde yüzde 80 kadarı tek eldir,bunların sahipleri istedikleri şekilde haberleri verdirtecektir.Şuan korona virüsü hiç bir medya kuruluşu vermeseydi,sosyal medyada hiç konuşulmasaydı,belki varolduğunu bile bilmeyecektik.Ben şunu araştırdım dünyada gripten her sene ortalama altı yüz bin kişi ölüyor,aids'ten 770000 kişi ölmüş sadece 2018 yılında ancak hiç kimse bunun haberini yapmıyor sen gördün mü bunun haberini yapanları,ha burada covid19 önemsizdir önlem almayalım demiyorum tabiki ancak medyanın nasıl bir korku pompaladığını da belirtmeden edemeyecem
    Yanlış anlaşılmasın kesinlikle önlem alacağız,kurallara uyacağız bu virüs öldürücü ,nereye gideceği de kestirilemiyor

Wuhan hayvan pazarını görmediniz sanırım,her türlü hayvan var,elbette bütün Çinliler yemiyor bunları ancak bunları yiyenler azımsanmayacak derecede fazla,virüsün yarasadan bulaştığı da kanıtlandı,ee iyi de kardeşim önceden Çinliler bunları yediği zaman neden bulaşmıyordu ben bunun cevabını bulamıyorum,Çin'de direk vakaların kesimesini alınan müthiş önlemlere bağlamışsınız ancak diğer ülkeler iyi önlem almadı mı,diğer ülkeler berbat mı yönetti hayır

Korona virüs yeni bir virüs değil elbette hatta birçok farklı türü var,sars virüsü covid19'un akrabası bunu biliyorum.Burdan soruma cevap alamadım insana nerden bulaştı ben bunu merak ediyorum önceden niye bulaşmıyordu,dünya sağlık örgütü ilk başta insandan insana bulaşmıyor şeklinde bir açıklamayı neden yaptı,en iyi doktorlar bünyende bulunacak,defalarca salgın hastalığın simülasyonunu yapacaksın,tatbikatlar düzenleyeceksin ama covid19 salgını çıkınca da bunun pandemi halini alacağını bilemeyeceksin öyle mi
    Bence birileri bu virüsün yayılmasına izin verdi çünkü bunun açıklaması başka bir şekilde olmaz.Bu arada iki soruma cevap alamadım.
    "Bir olayın çok seyrek olması o olayın olmayacağı anlamına gelmez." demişsiniz evet ancak bu çok seyrek ortaya çıkan virüsü nedense öngörülebilir oluyor,neyse sana link atarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danger-gddr -- 20 Mayıs 2020; 2:36:13 >
    Trump'ın dediklerini dikkate alalım o zaman. Ne demişti elerimizi dezenfekte ediyoruz aynı yöntemle vücudumuzu da dezenfekte edelim demişti. Çoğu kişi güldü geçti
    cidiye alanlar da oldu tabi:) Söylediklerinizde o kadar kanıtsız iddi var ki. Benim her birine cevap yetiştirmem imkansız.

"ABD'deki derin yapı Çin'i yükseltti" demişsiniz. Ya ABD tarihi 250 yıl Çin tarihi 6000 yıl. Bu zamana kadar yükselmediyse sorun zaten. 1-) Çin'in büyümesinin
    en büyük nedeni iç pazar. Yani bir teknolojiyi geliştirip pazarlarken dünyaya açılmak zorunda değilsiniz. İç pazar büyümeye öncülük eder. 2-) Düşük işgücü
    maliyeti. Özellikle kural böyledir; Sermaye işgücünün daha maliyetli olduğu ülkeden daha ucuz olduğu ülkeye hareket eder. Fiat'ın Türkiye'de fabrika kurması da bu nedenledir.
    Türkiye'de otomotiv yan sanayi bu nedenle çok gelişmiştir. 3:) Ölçek ekonomisi; Büyük çaplı üretim maliyetleri düşürür. Küçük çaplı üretim yapan ülkelere göre daha fazla avantaj sahibi 4-) Tüm bu nedenlerin toplamı ve süreç bir sermaye birikimi yaratır. İç pazar yetmez. Sermaye ihracı süreci başlar ve gelişmiş olursunuz. Kore'nin gelişme süreci de aşağı yukarı böyledir.

BBC, CNN vermeseydi bilmem başka bir kuruluşun haber sitesi verirdi. "Yeni çağda mızrak çuvala sığmaz"

Bu konuda en kötü sınavı veren sırasıyla İtalya, İspanya ve Fransa. Aslında baktığımızda Avrupa'da en kötü sağlık sistemine sahip ülkeler. Ayrıca AB içinde ekonomik sorunlarla boğuşan ülkeler. İtalya ve İspanya biraz farklı Bu ilkeler bilirsiniz moda merkezleri olarak anılır. Tekstil sektöründe de çoğunlukla Çin dahil uzak doğulu işçiler çalışıyor. Bunların ülkeye giriş çıkışında çok geç kalındığını kendileri kabul ediyorlar.

Virüsün yayılmasında birçok ülkenin ihmali var. En önemli nedeni virüsle ilk tanışan ülkenin araştırmalarını virüs hakkındaki bilgisini tam bir açıklıkla dünyaya duyurmaması. Tüm dünya
    uzun süre bunun Çin'le sınırlı kalacağını düşündü. Hayvandan insana bulaşan bir vürüs zaten genellikle önce bir insana bulaşır sonra geometrik olarak yayılır. İlk temasın zamanı tahmin
    edilebilir bir şey değil. O ilk temas 2 yıl sonra da olabilirdi.

Ben hiç bir şeyi rahat bir şekilde bunun sebebi budur diyemiyorum. Komplo terileri insanı rahatlatır. Sebebini açıklayamadığımız şeylere kesin, oldukça kompleks olan dünya işlerine basit anlaşılabilir, araştırma ve kanıt gerektirmeyen cevaplar verir. Sadece bunu iddia eden kişiye, basit bir youtube videosuna inanmanız yeterlidir.

Ama dünya bu kadar basit değil. Bir odada toplanmış kafalarına kapşon giymiş 12 kişi dünyayı batıralım ya da çıkaralım diye kararlar vermiyor/veremiyor. O kadar öngörülemez
    kontrol edilemez değişken var ki. Bu komplo teorilerinin olumlu yanı yani basitçe herşeyi anlayabilme ve güvenli bir limana sığınma isteği. Bir de insanı pasifleştiren olumsuz bir yanı var.
    Çünkü yaratılan o dünya üstü güç tanrılaştırılıyor. İnsanı edilgen kılıyor. O güç karşısında insanı hiçleştiriyor. Böyle bir güç varsa ben neyim. En iyisi kabul edip tabi olayım
    kolaycılığına götürüyor. Zaten dünyada böyle bir güç varsa (ben inanmıyorum) dünyayı yönetmenin en kolay yolu komplo terilerine inanan insan sayısının olabildiğince çok olması olurdu.
  • Trump o ifadeyi başka anlamda kullandı,gerçi daha sonra ironi yaptığını belirtmişti.Kanıtsız ifadeleriniz var demişsiniz,iyi de ben kendime göre bazı mantıksal çıkarımlar yapıyorum söylediklerim kendi fikirlerim,burası bilimsel makale sitesi falan mı sürekli kanıt belirteyim,sadece bazı sorular soruyorum ve bunların cevabını da alabilmiş değilim

"Ya ABD tarihi 250 yıl Çin tarihi 6000 yıl. Bu zamana kadar yükselmediyse sorun zaten."demişsiniz.
    Yılları baz alarak gideceksek Abd'nin de en gelişmiş ülke olmaması gerekiyordu,sonuçta birçok tarihi köklü olan devlet var öyle değil mi
    Evet Abd derin yapısı olmasa Çin yükselmezdi veya hiç olmasa bu kadar olmazdı,hemen sağlamasını yapayım sen mesela Iphone satın alıyorsun,bunların merkezi normalde Amerika ancak neden Çin'de üretilip dünyaya pazarlanıyor cevap basit yukarıda yazdığınız gibi ucuz işgücü,sadece bu değil bu elektronik piyasasının neredeyse hepsi Çin'de üretiliyor.Abd'de paranın sahibi olan aileler parayı Çin'e kaydırdı,
    "Sermaye işgücünün daha maliyetli olduğu ülkeden daha ucuz olduğu ülkeye hareket eder" demişsiniz evet doğru da önceden Çin'de ucuz işgücü yokmuydu,sermaye durup dururken mi o ülkeye hereket etti yoksa birileri mi hareket ettirdi bunu iyi anlamak lazım gerçi uzun bir konu

Avrupa'daki ülkelerin sağlık sisteminin kötü olduğunu nereden biliyorsunuz,koronadan dolayı muhtemelen bu kanıya varmışsınız,hadi kötü olsun diyelim,bu kadar kayıp verecek kadar mı kötü veya Türkiye ile kıyasladığımız için mi kötü,Çinliler neredeyse her ülkede ancak en çok Abd'yi vuruyor,vakalar ve ölümler Newyork'ta patlak veriyor o konudan girmeyelim istersen

"Virüsün yayılmasında birçok ülkenin ihmali var. En önemli nedeni virüsle ilk tanışan ülkenin araştırmalarını virüs hakkındaki bilgisini tam bir açıklıkla dünyaya duyurmaması" demişsiniz

Hah işte beni anlamaya başladın sanırım,ben diyorum ki neden Çin dünyaya duyurmadı,bunda bir kasıt aramak gerekmiyor mu ben bunu soruyorum,bu virüs pandemi halini alacakta Çin ve Dünya sağlık örgütü bunu bilmeyecek öyle mi buna gülerler işte ve ne hikmetse Çin'de bayram öncesi bu virüs çıkıyor,bu şekilde yayılıyor,sınırlarda kapanmıyor bir süre

"Tüm dünya uzun süre bunun Çin'le sınırlı kalacağını düşündü" demişsiniz

Arkadaşım sana diyorum ki dünyada salgınla ilgili binlerce simülasyon ve tatbikat yapıldı,hatta salgınla ilgili Türkiye'de bile tatbikat yapıldı.
    https://www.milliyet.com.tr/gundem/kuresel-viruse-karsi-tatbikat-6031533 (zamanlama da manidar)
    https://www.haberturk.com/salgindan-3-ay-once-new-york-ta-koronavirus-tatbikati-2565748 (zamanlama yine manidar)
    Yani Çin'de bir virüs çıkıp pandemi halini alacak,kimse bunu farketmeyecek öylemi buna gülerler işte,kimse kusura bakmasın demekki bişeylerin olacağı belliydi

Komplo teorileri insanı rahatlatır demişsiniz buna katılmıyorum,yüzlerce komplo teorisi var bazıları sahte bazıları gerçek,dolayısıyla her birine ayrı ayrı bakmak gerekiyor,ben her komplo teorisi doğrudur diye bişey söylemiyorum zaten söylememde,bütün komplo teorileri yanlışta değil tabi

Ben hiçbir zaman 12 ailenin dünyayı yönettiğini söylemedim,söyleyenlere de inanmayın ancak şu var bu elit küreselci aileler dünyayı yönetiyorlar değil dünyayı yönetmeye çalışıyorlar,bunlar parayı elinde tutan kesim ,paranın ve teknolojinin sahipleri ve de tefeci olup bazı partiler üzerinde etkindirler yoksa öyle çıkıp bir odada dünyayı yönetiyoruz diye bir durum söz konusu değil,mesela Türkiye geçmişte IMF'den borç alıyordu,işte bunlar IMF'nin sahibi olaya bu yönden bakın lütfen,genelde küresel çapta etkin oldukları için küreselci diyoruz biz ve bir de sanılanın aksine bunlar yenilmez değillerdir.Trump sürekli bunlara çatıyor,ne demişti mesela onlar kaybedecek biz kazanacağız diye.Trump ulusalcı kanat karşısındakiler de küreselci taraf bunu bilmekte yarar var

Bu tarz teoriler insanı pasifleştirmiyor tam tersi olayların daha çok farkında olabiliyorsun,öngörülerin artıyor ve bana göre bir çeşit beyin egzersizi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danger-gddr -- 20 Mayıs 2020; 2:37:2 >
    Oradan buradan derken konu dağılıyor iyice. IMF küresel bir kuruluş diyorsun ki kesinlikle doğrudur.

IMF bireylerin değil devletlerin (189 devlet) tüzel kişilik olarak ortak olduğu uluslararası bir finans kuruluşu. Başkanlarını üye devletler atar. Başkan da başkanlık yapan ülkenin maliye bakanı ya da merkez bankası başkanı oluyor. Örneğin ABD’den bir başkan atanacaksa başkanını hükümette kim varsa o atar. IMF’nin yürütme kurulunu da üye devletlerin hükümetleri atar. Mali kaynakları doğal olarak bu organizasyonda yer alan ülkelerin hazineleri. IMF küresel bir kuruluş ise (bence de küresel bir kuruluş) bu organizasyonun en büyük ortağı olan ABD devleti küresel bir güç değil midir? Bu küresel gücün başkanı kimdir?

Yani demek istediğim küresel gücü gizli saklı bir yerlerde aramana gerek yok. Gayet görünür. Ulusalcıysa kendine ulusalcı bize ne emperyal bir devletin ulusalcısından. Putin de ulusalcı. Merkel de ulusalcı. Çin devlet başkanı da ulusalcı.
    IMF’nin ikinci en büyük ortağı da Almanya. Yani belli başlı emperyalist ülkeler IMF’yi yönetiyor.

Neden Çin’i eleştirince ha dediğime geldi diyorsunuz da Trump’ı eleştirince savunmaya geçiyorsunuz. İkisi de küresel güçlerin bileşenleri. Bir yanda ticaret savaşı yürütürler bir yanda da çıkarları kesişince ortaklaşırlar. Birinin yanında olmak zorunda mıyız?
    Bakın Dünya Bankası destekli kredilerle Türkiye’de ülke çiftçisi toprağını ekmezse hibe aldı ve köylerde çoğu toprak alanı ekilmiyor. Neden eksin riske girsin hazır para. Dünya Bankası kimin yine üye ülkelerin. En büyük ortağı kim yine ABD, başkanını kim seçiyor iktidardaki ABD hükümeti . Sonuç olarak uzmanlaştığımız bir çok tarım ürününde ithalatçı haline geldik. Trump gibiler ulusalcı evet. Kendi ülkesinin tekellerini düşünüyor.

Türkiye’ye gelince serbest piyasa propagandası yaparlar, kendi ülkelerine gelince tarım ürünleri zarar da etse sonuna kadar korurlar. Bu tür emperyal ulusalcılığın bizim gibi gelişmekte olan ülkelere ne yararı var? Tam aksine ülkeyi daha bağımlı hale getirdiler.

İşte Komplo teorileri ile demek istediğim bu. Komplo teoricileri gözümüzün önündeki elimizi uzatsak dokunacağımız bir güce bir gizem katıyor. Onu görünmez kılıyor ve tanrılaştırıyor. Ne güzel değil mi? Trump ulusalcı masum, ama tüm kötülüklerin kaynağı bunların dışında olan bir güç. Onun için diyorum komplo teoricileri tam da emperyal devletlerin arayıp da bulamadığı ideolojik yandaş.

Yüzyıllarca test edilmiş ekonomik yasalar, şirket davranışlarını gayet iyi açıklarken neden “hareket ettirildi” gibi yine komplovari yaklaşımlara başvuruyorsunuz. Sermayenin işgücünün ucuz olduğu ülkelerde yatırım yapması, oraya taşınması ABD’den Çin’e giden yatırımlarla sınırlı değil ki. ABD kaynaklı sermaye latin Amerika ülkelerine de hareket ediyor. Örneğin Türkiye’de bir sürü tekstil fabrikası Mısır’a taşındı. Neden? Hem hammadde hem de işgücü Türkiye’ye göre daha ucuz. Yani arkasından itmene gerek yok ki. İktisatta bir şirketin amacı kâr maksimizasyonudur. Nasıl kârını maksimize edecek; ya hasılatını yükseltecek ya da maliyetini düşürecek. Sermaye başka bir ülkede bir ürünü daha ucuza üretip daha fazla kâr elde edecekse niye yerinde çakılı kalsın. Doğal olarak hareket eder, bırakın itmeyi zorla bile yerinde tutamazsınız.

Sizinki arz ve talep yasasına bir de komplocu gözüyle bakalım teorisi oldu 😊
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.