Şimdi Ara

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
3
Favori
33.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: EMRES754

Tabiki büyük bi sistem yaptığın için -50 derece görmen hayal olurdu.Şu anda bi eksiklik yok sana -30 az gibi gelebilir ama herşeye o.c ve stabilite sağlamak için daha ne olsun demek istiyorum.Bu sıcaklık kış aylarında soğumayla biraz daha düşçek ama dediğim gibi -50 derece biraz hayal olacaktır.Sistem gayet güzel çalışıyo gördüğüm kadarıyla bundan sonra keyfini çıkarmak kaldı.

Evapın derecesi yanıltmasın komple sistem bağlayıp öyle yorum yap bence

Referans olması açısından bende işlemci -54 , -55 dereceye kadar soğutabildim.Tabi biri chiller biri d.o.d aradada fark var. Böylece dodta -55 derece yapabilmiş oldu.

İşlemci 1.47 volt 4.2 ghz Ortam sıcaklığı 24 derece

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :)

Dostum, tabiki benim bu tip soğutma hakkında tecrübem yok bu ilk sistemim olucak.

Yanlız benim bir ilkem var, eğer bir proje hakkında çalışıyor ve icraata döküyorsam, en iyisi ve en performanslısı ve elbetteki en göze hitap eden olsun isterim.

Ha, olur , olmaz?? Ama ben olması için çaba harcarım.

Eğer benim elde ettiğim ön değerler, chiller için iyiyse, ben genel olarak bir şey söyliyemem.

Ancak şu varki ben iğneyi yedim bir kere

Artık iflah olmam

• quote:

Orijinalden alıntı: ylpc

Hayırlı olsun dostum -30 sıvı varkenmi gördün yoksa direk evap çıplakkenmi? veya suyla ise pc bağlımıydı

Sağolasın,

Fotoğraflarda gördüğün gibi. Çıplak evaptan ölçülmüş değerler, nerede sıvı dolu,,, nerede sistem aktifken
  • quote:

Orijinalden alıntı: CESAJANS

quote:

Hayırlı olsun dostum -30 sıvı varkenmi gördün yoksa direk evap çıplakkenmi? veya suyla ise pc bağlımıydı

Sağolasın,

Fotoğraflarda gördüğün gibi. Çıplak evaptan ölçülmüş değerler, nerede sıvı dolu,,, nerede sistem aktifken

kusura bakma hocam fotoda sadece termostat gördüm evap kaç metreydi sizin hocam susuz halde -30 az geldi bana benim sistem bile 10 metre 3/8 boruyla -22 yapmıstı kısa sürede 404 gaza göre az gibi geldi sizin değer

• -30 evap ta sıvı yokken çok az bi değer fakat sistemin sıvı dahilken ki performansı önemli ne kadar zamanda -10 -15 civarına getirebildiği vs. bunlara bakmak lazım
    elbette sıvı varken -30 olamayacaktır bazı özel durumlar hariç (baya bir bekleme veya kondanseri baya bi soğutma ki bu da ortam sıcaklığına bakar)
    ilk sıvı performansına bi bakman lazım, dediğin gibi ekran kartları cpu vs. işe girecek -30 olsada okadar bileşenin yükünü rahat karşıladımı tamamdır.
    o kadar hevesin kırılmasın, haznedeki sıcaklığı karşılamak baya bir olay.
  • hocam bu projenin olmazsa olmazıdır fotolar....
    bugün de güzel estantaneler gördük. inş. devamını da görürüz...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CESAJANS

quote:

Sağolasın,

kusura bakma hocam fotoda sadece termostat gördüm evap kaç metreydi sizin hocam susuz halde -30 az geldi bana benim sistem bile 10 metre 3/8 boruyla -22 yapmıstı kısa sürede 404 gaza göre az gibi geldi sizin değer

Evap net 7,8mt. Kılcal 3mt.

Şöyle bir test yaptım,

Pürmüz ile evapı 27,2 dereceye kadar ısıtıp, 22 derecede sabitlenene kadar bekledim. Sonra motur çalıştırdım ve kronometreyi çalıştırdım. 8 dakika içerisinde -18 dereceye, 13. dakikada -22 dereceye, 18 dakika sonunda --25 dereceye 21 dakika sonunda -30 dereceye indi ve bir süre sonra tekrar 28 derecede sabitlendi.

Bunlar ne anlama geliyor tam olarak bilmiyorum. Ancak bana çok yavaş soğuduğu hissi verdi. Vede -30 un altına inmemeside ayrı bir hayal kırıklığı oluşturdu.

Değerler azmı çok mu bilmem?

• sistem kuru iken bu sıcaklıklara bu zamanda geldi ise sisteminizde problem var demektir.
    -30 a kadar geçen zaman aralığı sıvı varken geçmesi gereken zaman.

tekrar soruyorum ama
    bu verdiğiniz zaman aralıkları ve sıcaklık değerleri boşta iken mi sıvı varken mi?

bar basıncı kaç kuru testi yaparken?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arbiter -- 9 Mayıs 2010; 23:25:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbiter

sistem kuru iken bu sıcaklıklara bu zamanda geldi ise sisteminizde problem var demektir.
    -30 a kadar geçen zaman aralığı sıvı varken geçmesi gereken zaman.

tekrar soruyorum ama
    bu verdiğiniz zaman aralıkları ve sıcaklık değerleri boşta iken mi sıvı varken mi?

bar basıncı kaç kuru testi yaparken?

Sistem kuruyken, sıvı yok, cıbıl yani

Bar: 1,6 denedim, 1,15 denedim en iyi sonucu ,8- ,9 civarı verdi. Yanlız kondanser soğuması denince aklıma geldi tek fan vardı, fakat kondanser dönüşü ve dryer gayet serindi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 9 Mayıs 2010; 23:28:13 >

• arbiter hocam benim chillerde çıplakken geç soğuyordu adamlara yaptırdığım için kılcal kaç mt ne kadar gaz bastılar bilmiyorum ve çıplakken kılcalde terleme oluyordu bu neye işarettir sizce sıvı varken kılcal terlemiyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ylpc -- 9 Mayıs 2010; 23:32:22 >
  • sistemde problem var, 1 bar yeterli olması gerek zaten orjinal değerleri 1 barda varecektir teori de -46c, gazı aslında veriken kuru değil de sıvı varken halletmek cihllerde daha randımanlı sonuç verir.
    bu zama alır fakat en iyi performansı sıvı varken ki bar ve gaz ayarı yapılmalıdır.
    muhtemelen sıvıyı görünce o komprasör alev alev yanacak kondanserlere el demeyecek
  • quote:

sistemde problem var, 1 bar yeterli olması gerek zaten orjinal değerleri 1 barda varecektir teori de -46c, gazı aslında veriken kuru değil de sıvı varken halletmek cihllerde daha randımanlı sonuç verir.
    bu zama alır fakat en iyi performansı sıvı varken ki bar ve gaz ayarı yapılmalıdır.
    muhtemelen sıvıyı görünce o komprasör alev alev yanacak kondanserlere el demeyecek

hocam benim sistemde kardeşime bırakıp evden çıktığım için müdahale edemedim kondenser buz gibiydi ama kompresör çok ısındı eski buzdolabınınkı gibi sandım tık diye durdu fişi çektim dedi o fana rağmen öyle ısınıp yanmasına şaşırdım vallahi cesejans hocam bide kasa içinde nasıl zapdedecek bilemiyorum

• ylpc sendeki sistemde tıkanma olabilir yada aşırı gaz basılmış olabilir komprasör kolay kolay yanmaz termik atmıştır
    çoğu komprasör korumalıdır bazn 1-2 dk bazen daha uzun süre sonra çalışır senin komprasörün boru kaynaklarını kontrol et özellikle filtre kaynaklarını veya
    evap bölgesindeki kılcal birleşimini, kondanser hiç ısınmıyor ise tıkanma vardır ki öle gözüküyor.

CESAJANS kaçlık kılcal kullanıldı ? buda önemli unutmuşum onuda kullanacağın kılcal çapı soğutmayı etkileyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arbiter -- 9 Mayıs 2010; 23:49:42 >
  • quote:

CESAJANS kaçlık kılcal kullanıldı ? buda önemli unutmuşum onuda kullanacağın kılcal çapı soğutmayı etkileyecek.

Valla ne sorsan cevaplıyabilirdim ama işte bunu cevabını gerçekten bilemiyorum? Senin metraj ve çap olarak bir tavsiyen varmı? Yada bana netten bilgi edinebileceğim bir kaynağa yönlendirebilirmisin?

Eğer teorik olarak -46 varsa bende pratik te -40 ı sıvı ile ve çok kısa bir zamanda görmek istiyorum
  • Bu arada benim komp un teknik verilerine ulaştım,

Evaporating Temperature Ranges
    Embraco Condensing Units are designed to run in the following
    evaporating temperature ranges:
    High Back Pressure: from +10°F (-12ºC) to +50°F (+10ºC)
    Medium/High Back Pressure: from -5°F (-20ºC) to +50°F (+10ºC)
    Low/Medium Back Pressure: from -30°F (-34ºC) to +30°F (-1ºC)
    Low Back Pressure: from -30°F (-34ºC) to +10°F (-12ºC)

Zaten -34 diyor???
  • ok. kullandığı kılcala göre ayarlanmış durum mesela komp da 1.3 kılcal kullandı ise daha düşük değerler için 1.4 ... 1.6 yakadar gidilir bu komprasöre ekstara yük bindirmesine karşın kondanser iyi ve raht soğutuluyor ise
    performansı arttırır ulaşılacak değerleri yakalamanı sağlayabilir.
    tüm postları okumadım komprasörün kaçlık 1/3-1/2 mi ona göre kılcalı düşürüp denemek lazım
    sistem bana yabancı bu tarz bi komp kullanmadım şimdiye kadar hep 22 gaz kullandım harareti düşük ve rahat bulunması ucuz olması bu tarz sistemleri rahat karşılıyabilmesi sebebi ile.
  • quote:

ok. kullandığı kılcala göre ayarlanmış durum mesela komp da 1.3 kılcal kullandı ise daha düşük değerler için 1.4 ... 1.6 yakadar gidilir bu komprasöre ekstara yük bindirmesine karşın kondanser iyi ve raht soğutuluyor ise
    performansı arttırır ulaşılacak değerleri yakalamanı sağlayabilir.
    tüm postları okumadım komprasörün kaçlık 1/3-1/2 mi ona göre kılcalı düşürüp denemek lazım
    sistem bana yabancı bu tarz bi komp kullanmadım şimdiye kadar hep 22 gaz kullandım harareti düşük ve rahat bulunması ucuz olması bu tarz sistemleri rahat karşılıyabilmesi sebebi ile.

Embraco r404 low 1/3

• ok kılcalı düşürür tekrar denersiniz fakat sıcaklık artışı olacaktır, kondanserin baya iyi idi rahat rahat karşılarsın.
  • Bir önceki mesajımı full sistem için söylemiştim fakat daha kurmamışsın.

Tek başına çalışırken -46 dereceye vurması gerekiyor. (Bendeki -50 dereceyi vurabiliyo bazen)

-30 derece az olmuş ama mutlaka çözümü vardır belki kılcalda hata olabilir oda kısa zamanda düzeltilebilir.
  • R404 kısa kılcal boyu daha iyi sonuç veriyor,Kılcalın çapını küçültüp biraz daha kısa kılcal boyu ile denemeni tavsiye ederim.-30 yetersiz geldi bana bir revizyon gerkeiyor kondanserin çok iyi yeterli olur.Bu arada testlerini mutlaka su dolu iken yapmanı tavsiye deerim boştaki ile çok değişkenlik gösterir.ben 1.20-1.25 bar civarı ayarlamıştım dip ısı düşmüş ancak soğutma kapsitesi artmıştı gaz ayarı çok meşagetli iştir deneyip deneyip bulacaksın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

R404 kısa kılcal boyu daha iyi sonuç veriyor,Kılcalın çapını küçültüp biraz daha kısa kılcal boyu ile denemeni tavsiye ederim.-30 yetersiz geldi bana bir revizyon gerkeiyor kondanserin çok iyi yeterli olur.Bu arada testlerini mutlaka su dolu iken yapmanı tavsiye deerim boştaki ile çok değişkenlik gösterir.ben 1.20-1.25 bar civarı ayarlamıştım dip ısı düşmüş ancak soğutma kapsitesi artmıştı gaz ayarı çok meşagetli iştir deneyip deneyip bulacaksın...

Ya işin berbat tarafı ben o kadar dirsek ve boru içinden taşımıştım kılcalı Şimdi sizin tavsiyeniz nedir? Kılcay boyunu kaç mt. yapayım? 1/4 mü yoksa dahadamı küçük kılcal kullanayım?

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.