Şimdi Ara

COSMOS CHILLER KIZAKTA BEKLİYOR :) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
304
Cevap
3
Favori
33.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • elinize sağlık , sorunlar mutlaka çözülür
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karayell

elinize sağlık , sorunlar mutlaka çözülür

Teşekkür ederim.

Tabiki çözülürde , işte insan bunalıyor, şu ana kadar çok sabırlı gittim çünkü kontrol bendeydi, bir hata yapmadım, çünkü bildiğim ve hakim olduğum konulardı. Ama iş teknik olarak kılcal gibi sorunlara gelip dayanınca, sıkıntı baş gösteriyor ve mutlaka bu işin üstadlarından yardım almam gerekiyor

Şimdi son olarak,

Bundan sonraki ilk denememi sıvı yüklü yapacağım.

Kılcalı 2,5 mt. civarına geriletip değiştirmeden sonuç almaya çalışacağım.

Gaz basıncını yükteyken 1.00 da sabitlemeye gayret edeceğim.

Sevgili Üstadlar, Bu şartları değerlendirirseniz sevinirim.

• hadi bakalım iyi haberleri bekliyoruz.. kolay gelsin..
  • quote:

hadi bakalım iyi haberleri bekliyoruz.. kolay gelsin..

Teşekkürler..

Bu gece bastım %25 su %75 antifirizi depoya, Sonrda kılcalı, 2,76mt ye düşürüp 1,15mt sini 1/3 1,61mt sinide 1/4 lük kılcal ile değiştirdim.

Verdim gazı +26,6 derece ortam sıcaklığından, -28 dereceye 1 saat 15 dakikada indirdi

2 saat test ettim, sabit -28 de kaldı, basma hattıda -9 derecede sabitlendi. İnce ayarlar yalıtım sonrası sanırım bir şeyler olacak gibi.

İlk defa yanıma makinamı almamışım bu yüzden bu sefer foto çekemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: CESAJANS

quote:

Teşekkürler..

Bu gece bastım %25 su %75 antifirizi depoya, Sonrda kılcalı, 2,76mt ye düşürüp 1,15mt sini 1/3 1,61mt sinide 1/4 lük kılcal ile değiştirdim.

Verdim gazı +26,6 derece ortam sıcaklığından, -28 dereceye 1 saat 15 dakikada indirdi

2 saat test ettim, sabit -28 de kaldı, basma hattıda -9 derecede sabitlendi. İnce ayarlar yalıtım sonrası sanırım bir şeyler olacak gibi.

Tek boyutta kılcal kullanmalısın,öncellikle mevcut kullandığın 1/3ü 3mtden 2-2.5mt düşürüp deneseydin keşke extradan fazlca uğraşmamış olurdun.Bu arada bu izalasyonlumu?Eğer izalasyon yoksa su 5-6 lt civarı ise aldığın perf. normal gibi..Benim tecrübeme göre 25-30 derece aralığından aşşağı doğru her 1 dak. 1 drece su sıcaklığı değişimi olmalı..Gazı 1 barın üzerine aldığın takdirde daha hızlı sıcaklık düşüşü olduğunu ancak en düşük sıcaklığın artığını gözlemliyeceksin bu noktada optimum ayarı ihtiyacın doğrultudunda sen bulacaksın.Buarada kondenser sıcaklığı ne durumda onunla ilgili de bilgi verir misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

quote:

quote:

Teşekkürler..

Unuttum ekliyeyim, sıvı 5lt+ idi akşamki denememde

Tek boyutta kılcal kullanmalısın,öncellikle mevcut kullandığın 1/3ü 3mtden 2-2.5mt düşürüp deneseydin keşke extradan fazlca uğraşmamış olurdun.Bu arada bu izalasyonlumu?Eğer izalasyon yoksa su 5-6 lt civarı ise aldığın perf. normal gibi..Benim tecrübeme göre 25-30 derece aralığından aşşağı doğru her 1 dak. 1 drece su sıcaklığı değişimi olmalı..Gazı 1 barın üzerine aldığın takdirde daha hızlı sıcaklık düşüşü olduğunu ancak en düşük sıcaklığın artığını gözlemliyeceksin bu noktada optimum ayarı ihtiyacın doğrultudunda sen bulacaksın.Buarada kondenser sıcaklığı ne durumda onunla ilgili de bilgi verir misin?

Dostum yalıtım namına en ufak bir şey yok, dımdızlak

Kılcal konusunda haklısın, ben aslında depoya giden boru içerisinden 3 dirsekten geçirdiğim kılcalı değiştirmek istemediğim için böyle bir saçmalık yaptım Ama işe yaradı gibi?

Gaz ,99 - 1,02 civarı değişim gösteriyor, zaten dediğim gibi deneme turları, şimdi komp u sistemden ayırıp estetik ameliyatlara girişeceğimden geçici bir performan testi oldu Tüm ayarları tümüyle ben yaptım, vakum, gaz basma felan. Yani bir acemiye ait sonuıçlar Daha sonra üstadım dediğim, Erol arkadaşım yapıcak son ayarlamaları

Kondanser, sıcak bile değil

İnanırmısın 90 derece civarı giriş var kondansere, ama çıkış soğuk denecek kadar ılık 3 adet 20db xigmatech 61cfm fan yaklaşık %70 seviyesinde çalışıyordu akşam, fanlardan da çıt çıkmıyor, ışıkları yanmasa çalışmıyor sanırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CESAJANS -- 11 Mayıs 2010; 11:49:09 >

• Kondanser iyi oldu gerçekten biliyorsun bende göstermiştim 16dblık fanlarla sıfır ses ile çalışmakta idi bendeki sistem kondanserler birbirine benziyor oldukça.Bu arada kompresör dönüşünde karlanmanın yaklaşık 8-10cm civarında bitmesi gerekiyor gözönünüde bulundur gerçi soğutucu ustan gerekli ayarlamyı yapacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

Kondanser iyi oldu gerçekten biliyorsun bende göstermiştim 16dblık fanlarla sıfır ses ile çalışmakta idi bendeki sistem kondanserler birbirine benziyor oldukça.Bu arada kompresör dönüşünde karlanmanın yaklaşık 8-10cm civarında bitmesi gerekiyor gözönünüde bulundur gerçi soğutucu ustan gerekli ayarlamyı yapacaktır.

-28 derecede sabitlendiğinde dönüş hatt -9 -9,5 dereceden daha fazla düşmedi zaten, söylediğinden daha yukarılardaydı
  • keşke kılcalı içinden geçirmekle uğraşmasaydın hocam bende bugun götürdüm komp için küçük bi fiyatla değişir dediler
  • kılcalı tek olarak eklemesiz kullan 1/3 ise tamemn değiş 1.4 yap çapı daraltaman daha çabuk ve fazla soğuma sağlayacak sana.
    gerekirse 1/4 den daha küçük çapı da deneyebilirsin 1saatten fazla sürmesi o dereceler için ve sendeki sistem için halen çok uzun bir süre.
    ayrıca su ve antifriz kullanman bu süreyi arttırmış olmalı daha önce belirttiğin gib alchol kullanacaktın ?
    iyice dikkat et soğutma bölümünde boru çevresinde donmalar olmalı yada kar tabakası bu performansı düşürür.

ylpc sen sistemi bi boz ve komprasörü tekrar çalıştır sendeki komp öle hemen yaznmaz sistemdeki gazı tamamen çıkar giriş çıkış kaynaklarını boz temiz çekilde tekrar kompu çalıştır.
    zaten o sistemi update edecektin soğutma sarmalın bi garipti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arbiter -- 11 Mayıs 2010; 15:57:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbiter

kılcalı tek olarak eklemesiz kullan 1/3 ise tamemn değiş 1.4 yap çapı daraltaman daha çabuk ve fazla soğuma sağlayacak sana.
    gerekirse 1/4 den daha küçük çapı da deneyebilirsin 1saatten fazla sürmesi o dereceler için ve sendeki sistem için halen çok uzun bir süre.
    ayrıca su ve antifriz kullanman bu süreyi arttırmış olmalı daha önce belirttiğin gib alchol kullanacaktın ?
    iyice dikkat et soğutma bölümünde boru çevresinde donmalar olmalı yada kar tabakası bu performansı düşürür.

ylpc sen sistemi bi boz ve komprasörü tekrar çalıştır sendeki komp öle hemen yaznmaz sistemdeki gazı tamamen çıkar giriş çıkış kaynaklarını boz temiz çekilde tekrar kompu çalıştır.
    zaten o sistemi update edecektin soğutma sarmalın bi garipti :)

hocam yaptırdığım yere götürdüm yandıysa garantisiyle küçük bi paraya yenisi gelir dediler bu aradada sarmal o kadar garipmiydi aralarında boşluk yoktuki su kabını söktüğüm resimde öyle gözüküyor yoksa kimisi birbirine dokunuyor kimisi çok az aralıklı sıvı heryerine rahatca deyiyor yani saf su +antifiriz kullanmıştım -26 da en ufak bi donma olmadı hocam bide komp çalışsada ilk performansı olurmubana kalırsa yenisinin gelmesi onun çalışmasından iyidir 6 bar gibi bar seviyesi vardı sistemde bugun ölçtüm yarında oksijen kaynağını alacam inş

• quote:

kılcalı tek olarak eklemesiz kullan 1/3 ise tamemn değiş 1.4 yap çapı daraltaman daha çabuk ve fazla soğuma sağlayacak sana.

Ya dostum bu güne kadar neler yaptığımı ne kadar titiz ve sabırlı çalıştığımı görmüşsündür, hatta taktirlerini de eksik etmediğin görüşündeyim

Ancak ne varki artık çok bunaldım, bıçak sırtındayım yani, hem madden hem manen ince bir çizgide yıkılmak üzereyim

Bkalım eğer gözüm kesr ise kesinlikle dediğini yapacağım ama yerse!

Tabiki alkol kullanacağım ama bildiğin üzere çokda pahallı bir çözüm. Bu nedenle test ederken kullanmak istemiyorum. Finalde kullanacağım Antifirizi özellikle kulllandım ki zor şartlarda ne yapabildiğini görmek istedim

Heryer kar içerisinde kalmıştı

• hocam kompresörün sıcaklığı ne alemdeydi sıvıyı soğuturken?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ylpc

hocam kompresörün sıcaklığı ne alemdeydi sıvıyı soğuturken?

Sıcaktı! hele çıkış hattına el değmiyordu Ama kondanserden çıkış ılık hatta soğuktu
  • ylpc 6 barmı vardı ne diyosun sen o sistem patlamadığına şükret hala yaşıyosan verilmiş sadakan varmış
    bu şekil sistem patlatanlar mevcut özellikle cascade yaparken
    bar basıncını sıvı varken 1bar veya dönüşe karlanma gelenekadr çok abartmamak kaydı ile 1bar üzerine çıkarsın belki 1.2 1.5 ama sıvı varken yap ayrıca sıcaklık düşüşüne göre yap mesela
    sıvı 0c civarlarına geldiği halde son dönüş kısmında halen karlanma yoksa az arttırıın böylece sistemini tamamla.
    kolay gelsin herkese

• quote:

ylpc 6 barmı vardı ne diyosun sen o sistem patlamadığına şükret hala yaşıyosan verilmiş sadakan varmış
    bar basıncını sıvı varken 1bar veya dönüşe karlanma gelenekadr çok abartmamak kaydı ile 1bar üzerine çıkarsın belki 1.2 1.5 ama sıvı varken yap ayrıca sıcaklık düşüşüne göre yap mesela
    sıvı 0c civarlarına geldiği halde son dönüş kısmında halen karlanma yoksa az arttırıın böylece sistemini tamamla.
    kolay gelsin herkese

hocam manifold mu manometremi ne o şeyi tam anlayamadım mavi renkli olan var r404 r134 r22 r407c için değişik rakamlar ve en üstte psi sanırım onun 1 altında bar var80-90 psi gibi birşey çıkmıştı galibatam bilemiyorum

• başarılar çok meşakatli iş doğrusu.maliyet ne kadar acaba?bi de yurtdışında satılan vapochilller nasıldır??direk sistem olarak onu almak daha mantıklı değilmi??

• quote:

Orijinalden alıntı: dogan626

başarılar çok meşakatli iş doğrusu.maliyet ne kadar acaba?bi de yurtdışında satılan vapochilller nasıldır??direk sistem olarak onu almak daha mantıklı değilmi??

Dışarıda satılan vapo lar bildiğim kadarıyla gayet başarılı.

Evet mantıktan mantığa değişiklik gösterir

Toplam maaliyet 3x vapochill
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dogan626

başarılar çok meşakatli iş doğrusu.maliyet ne kadar acaba?bi de yurtdışında satılan vapochilller nasıldır??direk sistem olarak onu almak daha mantıklı değilmi??

Dışarıda satılan vapo lar bildiğim kadarıyla gayet başarılı.

Evet mantıktan mantığa değişiklik gösterir

Toplam maaliyet 3x vapochill

hocam satılan vapolara yıllar önce bakmıştım nette bin dolar filan değiliydi??

• quote:

Orijinalden alıntı: ylpc

quote:

ylpc 6 barmı vardı ne diyosun sen o sistem patlamadığına şükret hala yaşıyosan verilmiş sadakan varmış
    kolay gelsin herkese

hocam manifold mu manometremi ne o şeyi tam anlayamadım mavi renkli olan var r404 r134 r22 r407c için değişik rakamlar ve en üstte psi sanırım onun 1 altında bar var80-90 psi gibi birşey çıkmıştı galibatam bilemiyorum

manometrede gaz çeşidine göre (farklı renklerle gösterilmiştir gaz göstergeleri).r404 basıyorsan eğer manometrede r404 kırmzıı ise ona,atıyorum r22 basıyorsan mavi ise mavi göstergenin karşısında basınca bakacaksın.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.