Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
10.430
Cevap
176
Favori
318.188
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey
Giriş
    553 Mesaj

Tebrikler ustam kolay gelsin size en azından ben şuyum buyum demiyorsunuz sözlerinizi deneylerle testlerle doğruluyorsunuz 👍

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    css2005 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    471 Mesaj
    Termostat olmadığında sirkülasyon pompası sürekli çalışmaya devam ediyor.
    Termostat varsa kapan komutu gelince yaklaşık 1 döngü daha çalışıp pompa kendini kapatıyor taki çalış komutu gelene kadar.

|
    |
    Merhaba arkadaşlar cosa v3 ile 2. kışa giriyorum geçtiğimiz kışı hiçbir sorun yaşamada geçirdim. Geçtiğimiz kış cosa 22.5 dereceye ayarlığdı ve en soğuk eksi dereceli günlerde 6 - 7 saat çalışıyordu. Bu sene cosa 22 dereceye ayarladım. Pazar sabahı kalktığımda içerisi soğuktu telefondan cosaya baktığımda kendini kapatmış olduğunu gördüm ve içerisi 19 dereceye düşmüştü tekrar cosa yı açtım ama son iki gündür dışarısı 3 - 4 derece arası ve cosa 10 - 11 saat çalışıyor bunun nedeni sizce nedir? Evim ara kat güney cephe ve montalama yapılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efecen84 -- 31 Aralık 2019; 9:26:10 >

• Yüzbaşı
    553 Mesaj
    V3 te problem var sanki gece boyu çevrim dışı kalmış ve sabah uyandığımda halen çevrim dışı görünüyordu internete baktım vardı.

|
    |
    553 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: efecen84

Merhaba arkadaşlar cosa v3 ile 2. kışa giriyorum geçtiğimiz kışı hiçbir sorun yaşamada geçirdim. Geçtiğimiz kış cosa 22.5 dereceye ayarlığdı ve en soğuk eksi dereceli günlerde 6 - 7 saat çalışıyordu. Bu sene cosa 22 dereceye ayarladım. Pazar sabahı kalktığımda içerisi soğuktu telefondan cosaya baktığımda kendini kapatmış olduğunu gördüm ve içerisi 19 dereceye düşmüştü tekrar cosa yı açtım ama son iki gündür dışarısı 3 - 4 derece arası ve cosa 10 - 11 saat çalışıyor bunun nedeni sizce nedir? Evim ara kat güney cephe ve montalama yapılmış.

Evet ustam haklısın 2-3 gündür benimde v3 çok çalışıyor görünüyor sorun var sanki

|
    |

• Binbaşı
    1257 Mesaj
    Evet arkadaşlar sonuçlar belli oldu.
    Tekrar edeyim;
    Kombi: ECA Proteus Plus Blue 24 HM 2 senelik (Bu kış 3. senesi) yeni sayılacak bir kombi.
    Her iki çalıştırmada da kazan sıcaklığı 40 derece olarak ayarlandı.
    Brülör devreye girip çıkma sayısının (şalt sayısı) doğru sonuç vermesi için sıcak su kullanımı kapatıldı.

TERMOSTATSIZ ÇALIŞTIRMA:

Başlangıç Tarih ve saat: 28.12.2019 20:00
    Bitiş Tarih ve saat : 29.12.2019 20:05

Başlangıç oda sıcaklığı : 23.5 °C
    Ortalama oda sıcaklığı : 25.3 °C
    Başlangıç dış hava sıcaklığı : 1.1 °C
    En düşük : -1.5 °C
    En yüksek : 2.5 °C

Doğalgaz sayacı:
    ilk endeks : 1248.86 m3
    Son endeks : 1256.67 m3
    tüketim : 7.81 m3

devirdaim pompası:
    çalışma süresi : 24 saat 5 dakika
    Min çekilen güç : 55w
    Max çekilen güç : 65.1w
    Kümülatif tüketim : 1.311 kwh

kombi şalt sayısı : 113

TERMOSTATLI ÇALIŞTIRMA:

Başlangıç Tarih ve saat: 30.12.2019 07:00
    Bitiş Tarih ve saat : 31.12.2019 07:00

Termostat sıcaklık ayarı: 23.2 °C
    Başlangıç oda sıcaklığı : 23.4 °C
    Ortalama oda sıcaklığı : 23.2 °C
    Başlangıç dış hava sıcaklığı : -2.1 °C
    en düşük : -2.5 °C
    en yüksek : 1.6 °C

Doğalgaz sayacı:
    ilk endeks : 1257.01 m3
    Son endeks : 1259.41 m3
    tüketim : 2.4 m3

devirdaim pompası:
    çalışma süresi : 2 saat 42 dakika
    Min çekilen güç : 56w
    Max çekilen güç : 65w
    Kümülatif tüketim : 0.148 kwh

kombi şalt sayısı : 15

Doğalgaz sarfiyat farkı: 7.81 - 2.4= 5.41m3 (%69)

Sonuca göre termostatsız olarak pompanın günlük enerji sarfiyat farkı: 1.113-0.148= 0.965 kwh
    Aylık tüketim farkı: 0.965x30 = 28.95 kwh
    Vergiler dahil sadece pompadan enerji tasarrufu: 28.95x0.72 = 20.8 TL/ay

Termostatsız kullanıma göre kombi 113-15= 98 kez daha az devreye girmiş. Tabi 98 kez daha az devreye girdiği için 42w'lık fan motorunun günlük enerji tasarrufunu göz ardı edelim artık.

Sonuçlar böyle. Tabi benim evimden dah iyi yaltımlı bir evde bu farklar artacak, daha kötü olanda fark git gide azalacaktır.

Bu vesileyle yılın bu son gününde herkese mutlu, huzurlu ve sevdikleri ile yeni bir yıl dilerim. Sağlıcakla kalın.

• Binbaşı
    1588 Mesaj
    elimde ay sonuna kadar kullanılabilecek (yani bugün)
    pilli cosa v4 modelinde kullanılacak 50 liralık indirim kodu var.
    349 liraya geliyor kod ile.

kodu 20 liraya satıyorum.
    almak isteyen varsa mesaj göndersin.
    |
    |

Orijinalden alıntı: css2005

Evet arkadaşlar sonuçlar belli oldu.
    Tekrar edeyim;
    Kombi: ECA Proteus Plus Blue 24 HM 2 senelik (Bu kış 3. senesi) yeni sayılacak bir kombi.
    Her iki çalıştırmada da kazan sıcaklığı 40 derece olarak ayarlandı.
    Brülör devreye girip çıkma sayısının (şalt sayısı) doğru sonuç vermesi için sıcak su kullanımı kapatıldı.

TERMOSTATSIZ ÇALIŞTIRMA:

Başlangıç Tarih ve saat: 28.12.2019 20:00
    Bitiş Tarih ve saat : 29.12.2019 20:05

Başlangıç oda sıcaklığı : 23.5 °C
    Ortalama oda sıcaklığı : 25.3 °C
    Başlangıç dış hava sıcaklığı : 1.1 °C
    En düşük : -1.5 °C
    En yüksek : 2.5 °C

Doğalgaz sayacı:
    ilk endeks : 1248.86 m3
    Son endeks : 1256.67 m3
    tüketim : 7.81 m3

devirdaim pompası:
    çalışma süresi : 24 saat 5 dakika
    Min çekilen güç : 55w
    Max çekilen güç : 65.1w
    Kümülatif tüketim : 1.311 kwh

kombi şalt sayısı : 113

TERMOSTATLI ÇALIŞTIRMA:

Başlangıç Tarih ve saat: 30.12.2019 07:00
    Bitiş Tarih ve saat : 31.12.2019 07:00

Termostat sıcaklık ayarı: 23.2 °C
    Başlangıç oda sıcaklığı : 23.4 °C
    Ortalama oda sıcaklığı : 23.2 °C
    Başlangıç dış hava sıcaklığı : -2.1 °C
    en düşük : -2.5 °C
    en yüksek : 1.6 °C

Doğalgaz sayacı:
    ilk endeks : 1257.01 m3
    Son endeks : 1259.41 m3
    tüketim : 2.4 m3

devirdaim pompası:
    çalışma süresi : 2 saat 42 dakika
    Min çekilen güç : 56w
    Max çekilen güç : 65w
    Kümülatif tüketim : 0.148 kwh

kombi şalt sayısı : 15

Doğalgaz sarfiyat farkı: 7.81 - 2.4= 5.41m3 (%69)

Sonuca göre termostatsız olarak pompanın günlük enerji sarfiyat farkı: 1.113-0.148= 0.965 kwh
    Aylık tüketim farkı: 0.965x30 = 28.95 kwh
    Vergiler dahil sadece pompadan enerji tasarrufu: 28.95x0.72 = 20.8 TL/ay

Termostatsız kullanıma göre kombi 113-15= 98 kez daha az devreye girmiş. Tabi 98 kez daha az devreye girdiği için 42w'lık fan motorunun günlük enerji tasarrufunu göz ardı edelim artık.

Sonuçlar böyle. Tabi benim evimden dah iyi yaltımlı bir evde bu farklar artacak, daha kötü olanda fark git gide azalacaktır.

Bu vesileyle yılın bu son gününde herkese mutlu, huzurlu ve sevdikleri ile yeni bir yıl dilerim. Sağlıcakla kalın.
    Çok güzel bir kanıt hesabı olmuş. Elinize sağlık.
    Evin özelliklerini de yazabilir misiniz? Kaç oda, yalıtım hakkında bilgi.. Sizin dış ortam sıcaklığı 0 derecelerdeyken kombi çalışma süreniz çok iyi geldi bana.

Dış sıcaklık 10 derece altındayken, kazan 60 dereceye ayarlı olunca günde 4 saat çalışıyor benim kombi. Ev dublex, üst katlarda vanalar kısık. Alt kat 2+1 İstanbul Eyüp

• Teğmen
    136 Mesaj
    Arkadaşlar bu iki cihaz(yani istasyon ve unite) aralarında nasıl haberleşiyor?

Mesafe uzak olduğu için aralarında iletişim sorunu oluyor. Eğer aynı wifi ağı üzerinde haberleşiyorlarsa Access Point kuracağım. Yok bluetooth ile haberleşiyorlarsa uğraşmayayım

|
    |
    3-4 senedir kullandığım cosa'da bugün yeniden kurulum sorunu yaşadım. Bugün güvenlik için modemi fabrika ayarlarına çekip şifre değiştirdim. Yeniden defalarca uğraşmama rağmen Cosa'yı kuramadım. KABLONET kullanıyorum. Beyaz ışık->COSA_XXX-> vs derken Wifi bağlantıları tamamlanıp en son adıma geçince KIRMIZI IŞIK sabit yanıyor ve bağlantı kurulamıyor.

Daha önce 1-2 sene önce müşteri hizmetlerini aramıştım ve modemden 1-2 ayar yapmıştık. Şimdi müşteri hizmetleri numarasını banta bağlamışlar, insan yok, kısaca bütün sorununuzu "https://smartcosa.com/destek/" kısmından internet üzerinden kendiniz çözün diyorlar. İnternet üzerinden çözüm ise sunmuyorlar. Sizi arayalım yazısı çıkıyor. Arayan soran yok. Soğuk kış günü evde bebek. Cosayı söküp atıp manuel sisteme mi geçelim.

Problem ile ilgili çözüm sunacak yardım edecek birisi var mı?

AŞĞIDAKİ ŞU İŞLEMLERİ BİLE YAPTIM.
    - Kanal ayarı olarak Otomatik(Auto) yerinde 1, 6 veya 11 başta olmak üzere farklı değerler seçilebilir. (1,6 ve 11 denedim olmadı. Başka denemedim)
    - Bant Genişliği 20 Mhz ya da 20/40 Mhz olarak seçilmelidir. (20 seçili zaten)
    - Şifreleme Protokolü ya da Şifreleme Algoritmesı AES ya da TKIP/AES olarak seçilmelidir. (Auto idi AES yaptım)
    |
    |

• Yarbay
    2181 Mesaj
    Müşteri hizmetlerinin bant kaydı olması kötü insanın canını sıkıyor.facebook üzerinden ulaşın birde deneyin.

|
    |
    |
    |

Eviniz maşallah isi kaybı hiç yok gibi birşey sizin yerinizde olsam kazan sıcaklığı 55 yaparım günde en fazla 3 yada 4 kez çalışır çünkü ev isi kaybı yok m3 1.5 2ye düşer.

Aynı kombi bende de var eca blue kazan sıcaklığı 55c ayarlı oda sıcaklığı 21c tutuyorum 2+1 130m2 dubleks günlük 4.5 5m3 harcıyorum sizin gibi kazan sıcaklığını 40c yapsam kombi hiç durmaz galiba

|
    |

Nikkor 14-24mm f/2.8 G ED AF-S + Nikkor 24-70mm f/2.8G ED AF-S + Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VRI AF-S + Nikkor 50mm f/1.8D AF
  • Binbaşı
    1177 Mesaj

Hocam tekrar tebrik ederim, bu test ile ben boş konuşmam dediniz helal olsun. Özellikle de ev halkını karşınıza alıp sıcak suyu devre dışı bırakmanız takdire şayan.

Bu test hem enerji tüketimini kanıtlamış oldu, hemde termostatın işe yaramadığını tasarruf ettirmediğini söyleyenlere bir cevap. Ufak diyemeyeceğimiz kadar uçurum var aralarında.

|
    |

evden eve kişiden kişiye değişir adam sabit 40 derecede ve tüm petekleri açmış gece kısmamış anladığım kadarıyla tabi yakar ..23-25 derece yazmış zengin konforu tabi termostatsız ocak batırmalı bir sonuç çıkması son derece normal..fazla gelmesin diye polara sarınıp sadece akşam iş dönüşü yakan tipler var halen çevremde..
    kombiyi 36-37 gibi tut evi 22.5 uğun üstüne çıkarmamaya bak kullanmadığın petekleri kapa bak bakalım ne yakacak gecede yatarken oldukça çok ılık moduna kıs (33-34) hesapla..40 al pöfür pöfür yak bütün petekleri aç, 7/24 24-25 ısın,evde kısa kol modu oh lüküs hayat,batman normal.. hiç şaşırtıcı değil hatta..
    bir dediklerimi yapın termostatın boş olduğunu anlıycaksınız asıl.. özellikle yoğuşmalı premix kombiler..bence on-of termostatlar premix kombilere tecavüz ediyor desem yeri tassaruf olarak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 1 Ocak 2020; 20:29:19 >
    |
    |
    GokhanTR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    819 Mesaj
    sevgili @css2005

ben kendi adıma size teşekkür ederim
    sanırım teste benim yazım üzerine karar verdiniz
    testiniz bir bakıma iyi oldu

bu ve benzer kullanıcı testleri ve deneyimleri
    forum için çok faydalı olduğunu düşünüyorum
    okuyucular için bulunmaz nimet
    şahsen tüm kombilerde pompanın termostatsız aralıklı çalıştığını zannediyordum demek ki doğru değilmiş
    aksi yazılar bu durumda en azından benzer test koymalı :)
    evinizin yalıtımı da iyiymiş bu arada

hürmetler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

İşte budur! Valla daha iyi bir karşılaştırma olamazdı. Gerçekten sizi kutluyorum. Tartışmaları bitirecek bu sonuçları arşivime alıyorum.
    Tamam termostat şart ama Cosa'nın da hakkını verelim, ilk kullanıcılarındanım elli kere paramı çıkarmış, konforumu arttırmış. Hem de termostatın işe yaramaz dedikleri müstakil evde doğalgazdan en az %40 tasarruf ediyorum. Tabii elektrik var birde. Bugüne kadar 50 kişiye aldırmışımdır, ufak tefek sorunların dışında geçen yıl V3 versiyonun da çile çektirdi bize.
    |
    |

neresi budur, adam 7/24 40 derece tüm petekler cayır cayır yakmış 23-25 derece evi pişirmiş zengin konforunda, fazla yakmasa şaşarım zaten ..ben boyle kullansam 400-500 öderim herhalde..
    ha birde hermetik kombide denemiş zaten ,biride premix yoğuşmalı kombide denesinde benim dediklerimi görsün..hangisi daha karlı? hodri meydan...hem anlık üşüme pişmeme garantisi veriyorum..

benzer dış hava sıcaklığında gündüz 36-37 gece yatış 33-34 ılık petek moduna alın kazanı,deneyin günlük m3 nüzü yazın..
    otle kazan derecesini tepeye şutlayın önerilen o ya forumda bilimsel olarak bayıldığınız otnizi takın devreye alın...deneyin günlük m3 nüzü yazın..

bakın hangisi daha karlı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 2 Ocak 2020; 14:13:26 >
    |
    |
    umutsen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    86 Mesaj

Laboratuvar testlerine nazaran kullanıcıların yine kaliteli test cihazlarıyla yaptıkları testlere daha önem veriyorum. Bu nedenle yaptığınız test için teşekkür ederim.

Hassas ölçüm yapan bir oda termostatı ile oda termostatı olmayan yine aynı kazan sıcaklığında çalışan kombinin yakın dış sıcaklıklarda tüketimini çok merak ettiğimden sizin testinizi beklemiştim. Siz pompanın çalışma süresine odaklandığınız için tam olarak benim merak ettiğim konu açığa çıkmamış. Keşke önce cosalı sonra cosasız test etmiş olsaydınız. Oda termostatının başına bir önceki gün ısıtılmış ortam nedeniyle talih kuşu konmuş. Diğer taraftan, brülör çalışıp durduktan sonra pompa duruyor mu diye merak ediyordum bu konuyu kesin olarak aydınlatmışsınız çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oldies but goldies -- 2 Ocak 2020; 11:55:50 >
    |
    |

Reklamlar
Media Sözlük
Sohbet
bankalar.org
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,906
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.