Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey (445. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.988
Cevap
211
Favori
475.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 443444445446447
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    dijital ekranlı kutu ile kombi bağlantı kutusu arasında bağlantı problemi, yaşıyorum.
    kablosuz pilli modda kullandığımda sürekli kendi aralarındaki bağlantı kopmakta. aralarında 1 karış mesafe varken bile kopmakta.

bu konuda ne yapabiliriz?
    birde batarya ile kullandığımızda kaç gün kullanılmakta?
  • Merhaba arkadaşlar cosa v4 teknik özellikleri nedir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • GokhanTR kullanıcısına yanıt
    hocam tek tek satmayi dusunursen sadece kombi versiyonu icin konusabiliriz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muammer816 M kullanıcısına yanıt
    Urun tek satılmıyor yazılımla aktiflestiriliyor klima sistemi

• Cümleten Günaydın,

Geçenlerde v4 cihaz almıştım annemin evine kurmuştum cihazı. Şimdi ise 1 adette kendime aldım ve dün kurulumlarını bitirip cihazı aktif hale getirdim. Cihaz şuan haftalık programda belirlediğim ısı değerlerinde ve saatlerinde çalışıyor.

Yalnız fikrinizi almak istediğim bir kaç nokta var. Şöyle ki, mesela benim cihazım'da modlar ve ısıları şöyle;
    Ev : 22.5
    Uyku : 21.0
    Kullanıcı : 21.5 (uyandıktan sonra işe gitmek için hazırlandığımız vakitte devreye giren mod. 7:30'dan 8 e kadar yanıyor)
    Dışarı : 20.0

Forumda ki yazıları okuyarak 3 aşağı 5 yukarı böyle bir mod ayarladım. Yalnız konu çok kapsamlı olduğu için 80. sayfalara kadar gelebildim . Gökhan hocam bu konuda gerekli bilgiyi ve doneleri edinmiş olduğunu düşünüyorum. Sizce ısı değerlerini en iyi nasıl ayarlayabilirim? Termostat evin tam göbeğinde. Mutfak, Mutfağa Bağlı Oturma Odası ve Hol bu 3'ünün duvarları kırılarak geniş bir alan elde edildi.

Yani Mutfak ile Oturma odası ve hol'un duvarları kırılarak birleştirildi. Evin en geniş kısmı ve merkezi burası olduğu için cihazı buraya konuşlandırdım. Yerden 1.5 metre yükseklikte.

Evde yalıtım var yalnız 1-2 noktada yalıtım yok. Evin 1 tane balkonunu sonradan odalara dahil ettiğimiz için o kısımda yalıtım olmadı yakın zamanda yalıtım yapılacak.
    Kombiyi 60 dereceye ayarladım. Evin ısınma hızına göre sanırım bu değeri artırmam yada düşürmem gerekiyor galiba.

Gerekli bilgileri sağlayabildim mi bilmiyorum, umarım bu yazdıklarım bir fikir oluşturur. Cosa konusunda henüz 1 haftalık kullanıcıyım püf noktalarını öğrenmek iyi olacaktır :)

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

• Atif Zafrak kullanıcısına yanıt
    Hocam yıllardır kendi evimde çok kombinasyonlar denedim. Bu sene tek mod kullanıyorum. Yalıtımınız iyiyse ve ısı değişimi çok olmuyorsa üşümediğiniz en alt ısıya ayarlayın ve bir müddet tüketimi takip edin.

Cosa istasyon ısıyı algılayabildiği yerde olsun yeterli, raporda görünür zaten ısı değişim süreleri. 0.1 lik ısı değişimi için kombiyi saatlerce yakmamalı.

Dün akşam saatlerinde kurulumu bitirdim. kullanım böyle

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey

Sizin tek mod kullandığınız nedir ? Evde Dışarıda uyurken falan hep ayni mi.

Modlar arasında yarim derece en fazla 1 derece yapın ornegin benim evimde ev modu 22.5 uyku 22.0 dışarı modu 21.5 ancak genelde ev modunu sabit kullanıyorum termostatinizi mutfak bölümüne ve yalıtımsız olan kisima yakin bağlamayın mutfağa yakin olursa mutfaktaki ocaktan etkilenir cabuk kapanır yalıtımsız yere takarsanız isitamadigini düşünerek daha çok çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyfnktk -- 16 Ocak 2019; 9:37:38 >
    Ev moduna alın manuel olarak kullanın. Önce evinizin ısı değişimlerini gözlemleyin hem cihaza da alışın.

Raporda gördüğüm kadarıyla ısı dalgalanması çok. Hedef sıcaklık çizgisine yakın olmalı oda sıcaklık çizgisi. Sanırım durma çalışma aralığınız çok yüksek. 0.0 - 0.1 yapın ayarlardan. Sonra sıcaklığı 22.0 olarak ayarlayıp öyle birkaç gün hiç ellemeyin. Bu arada tüketiminize bakın tabi. Üşümediğiniz en düşük ayara kadar inin 21.5 ta olabilir.

Evde ısı dalgalanması ne kadar az olursa o kadar üşüme hissi olmaz. Ben bunu yıllarca Cosa da maalesef çok yaşadım. 22.0C ayarladığım evim 0.0 / 0.1 çalışmasına rağmen 22.7 lere kadar çıkıyordu. 0.7 lik bir fark olunca kombi daha geç devreye giriyor ve ister istemez üşüme hissi oluyordu. Yıllarca bu sorunu çözdüremeyince termostatı değişme kararı aldım bu sene. SAN-TEK öğrenme modu yıllardır olmasını istediğim ısı yönetimine getirdi beni. Hatta o kadar alışmıştım ki cosa ya ayırdığım zamana koptu kopmadı kurulum yap ara ara bak kopmuşmu ev neden soğudu diye şimdi hayatımda bir boşluk oldu :) Aklıma geldikçe Hasanemmii ye dua ederim. Her ne kadar emeğinin karşılığını verip satın alsam da yıllardır cosa ya yaptıramadığımızı adam çok başarılı bir algoritmayla yapmış.

Şimdi ara ara bunları yazıyorum sizi de bunaltmak istemem ama şu var sezarın hakkını sezara vermek lazım. Çok bunalttı beni cosa çokk. Aldırdığım arkadaşlarım sağlam kulağımı çınlattı anlatamam..

• tyfnktk T kullanıcısına yanıt
    Mutfak, Hol ve 1.Oturma odası hepsi bir arada, ama termostat ocağı görmeyecek şekilde yani hemen hemen dediğiniz gibi ayarlı.

Sadece ev modu ile diğer modlar arasında direkt olarak 1 derece oynuyor Ama şimdi sizin dediğiniz gibi ayarladım. Yalnız şunu fark ettim benim evde sanırım sıcaklık biraz hızlı düşüyor. saat 8.15 de evden çıkarken sıcaklık 21.5 idi, şimdi 20.2 lere düşmüş.

Sıcaklık değerlerini sizin dediğiniz gibi yaptım kombi şuan tekrar yanmaya başladı.
    SAN-TEK i şimdi duydum hocam deneyimlerinize göre COSA'dan daha iyi diyorsunuz. COSA ürünü bayağı bir sorun çıkartmış kullanan arkadaşlara hep bunu okudum bu konuda. Ben kullanmaya başladığım süreden beri herhangi bir kopma yaşamadım. Tabi bu yaşamayacağım anlamına da gelmiyor, bakalım bize ne çileler çektirecek göreceğiz :)Bu dediğiniz algoritma acaba COSA'ya da gelmiş midir? Otomatik Kontrol kısmının ben ne işe yaradığını anlamadım bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba?

Dediğiniz gibi EV modunda'da deneme yapacağım ve üşümediğim en düşük ayarı bulup ev sıcaklığını bu dereceye ayarlayacağım. Yalnız şu kısmı bulamadım, durma çalışma aralığı çok yüksek demişsiniz. 0.0 - 0.1 yapılacka bir yer bulamadım. Telefon üzerinden ve Web'ten de bakmama rağmen çalışma ve durma aralığı 0.1 olarak görünüyor.

Bu değerler telefonda da aynı. 0.0 olmuyor.
    Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey

• quote:

Orijinalden alıntı: Atif Zafrak

SAN-TEK i şimdi duydum hocam deneyimlerinize göre COSA'dan daha iyi diyorsunuz. COSA ürünü bayağı bir sorun çıkartmış kullanan arkadaşlara hep bunu okudum bu konuda. Ben kullanmaya başladığım süreden beri herhangi bir kopma yaşamadım. Tabi bu yaşamayacağım anlamına da gelmiyor, bakalım bize ne çileler çektirecek göreceğiz :)Bu dediğiniz algoritma acaba COSA'ya da gelmiş midir? Otomatik Kontrol kısmının ben ne işe yaradığını anlamadım bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba?

Dediğiniz gibi EV modunda'da deneme yapacağım ve üşümediğim en düşük ayarı bulup ev sıcaklığını bu dereceye ayarlayacağım. Yalnız şu kısmı bulamadım, durma çalışma aralığı çok yüksek demişsiniz. 0.0 - 0.1 yapılacka bir yer bulamadım. Telefon üzerinden ve Web'ten de bakmama rağmen çalışma ve durma aralığı 0.1 olarak görünüyor.

Bu değerler telefonda da aynı. 0.0 olmuyor.
    Öğrenme modunun COSA'ya gelmesi icin yillardir bi taraflarimizi yirtiyoruz.

Cosa yetkililerinin de urumda değil açıkçası.

Yetkililer derken acaba kac kisi bunlar ben onuda cozemedim. Sanirim 1 kisi felan her ise o bakiyor?

Arkadaşıma zorla Cosa aldirdim. Aldirmaz olaydim.

Sıkıntı çıktı geri yolladik yenisini yolladilar.

Yine sikinti cikti geri yolladik 15 gun oldu halen geri gondermediler. Gonderecegiz diyorlar halen tık yok. Sifirdan uretim yapiyolar herhalde ozel olarak.

Bende Cosa'yi kullanmayi bırakalı epey oldu sadece raporlama icin kullanıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla bu sorunlar birden baş göstermiyor. Zamanla mı sorun yaşamaya başlıyoruz? Annemin evine taktığım 1 hafta oldu henüz bir sıkıntı yaşatmadı.
    Hocam bir bakarsınız bu konuda kimse günlerce haftalarca yazmaz, bir gece ansızın sunucuları çöker ve anında burası şenlenir. Bağlanamıyorum diye genelde insanlar kurulum denerler ve sunucuda yok cihazlar sıkıntı çıkartır, o an alev butonuyla çalıştırmayı akıl edemezler vs. vs bir sürü insan bu konuda feryat figan bayağı bir şenlenir ortam Yılda bir yada iki kere bu oldu, ara ara kişisel bazda sorunlar yaşayanlarda olur. Kullanmaz kenara koyarsın rapor için bir kere bile kesilmez meret.

Verdiğin resimde çalışma aralığını 0.0 yaparsan iyi olur. Bu günlerde evin hızlı soğuması normal çünkü dış sıcaklık çok düşük.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atif Zafrak

Anladığım kadarıyla bu sorunlar birden baş göstermiyor. Zamanla mı sorun yaşamaya başlıyoruz? Annemin evine taktığım 1 hafta oldu henüz bir sıkıntı yaşatmadı.
    Benim cosa v3'te sorun yok baya zaman oldu.

Ben Honeywell CMT727'i kullaniyorum ogrenme modu icin. Hedeften sasmiyor hiç.

Sadece raporlama icin kullaniyorum cosayi.

Yakinlarda bende San-Tek almayi düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Sunucu kaynaklı sorunlar en büyük sıkıntımız zaten. Sunucuya ulaşamadıktan sonra bir anlamı olmuyor uzak kontrolün ve takibin. Bakalım teknoloji konusunda kendi bilgi birikimim ile COSA da oluşan sorunlarımı ne kadar çözebileceğim göreceğiz artık

Ama üzerinden 4-5 sene geçmiş bir ürün için halen daha bu tip sorunlar yaşanması da hoş değil tabi ki. Belki ben bu sorunların biraz daha azını yaşarım diye düşünüyorum :) Geliştirilmiş teknoloji, daha az sorun gibi düşünüyorum ama süprizler olmayacak değil tabi

Çalışma aralığı 0.0 oldu tamamdır.
    Durma aralığı da 0.1 ayarlı.

Buraya kadar her şey tamam sanırım?

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Gökhan Bey'de SAN-TEK öğrenme modundan çok memnun kaldığını söylemişti, bu öğrenme modu ev modlarını aratmayan bir özellik mi? Yani tam olarak mantık nedir ve bu COSA'da ki Otomatik Kontrol özelliğine öğrenme modu diyebilir miyiz?

v4 var bende.
    Haklısınız tabi ki geliştirilmiş teknoloji daha az sorun olabilir ama her kış başı aynı sorunların tekrarlanması insanı bayağı bir bıktırıyor. En sonunda dedim ki babamın oğlu değil ki neden daha fazla idare edeyim? Sizin vaktiniz var uğraşırsınız saygı duyarım. Bilgi birikime gelince cihaza yazılıma pek müdahale edemeyince ve sürekli adamların ellerine baktıkca bir noktadan sonra bilgininde bir espirisi kalmıyor. Açıkçası sabrınızı merak ediyorum :) ara ara girip bakıyorum burda ve biri haberdar et demedikçe bildirim gelmedikçe pekte yazmıyorum.
    Evet bir noktadan sonra bilgi birikimi hikaye hocam. Sadece cihazın wifi bağlanmadı ağ koptu gibi sorunlarında belki bir şeyler yapabilirim tabi onları yaşarsak eğer. Şahsen o kadar çok sorun yaşayan yorumlar okudum ki, artık ben bile sabrımı merak eder oldum

Birde 2yorum öncesinde Otomatik Kontrol ile ilgili bir şey sormuştum size, sanırım gözünüzden kaçtı hocam. Hiç kullanma fırsatınız oldu mu? nedir tam olarak.
    Otomatik kontrol sizin konumunuza göre çalışıyor. Evden çıkınca dışarda moduna alıp eve yaklaşınca belirli mesafeyi siz ayarlıyorsunuz ev moduna alıyor. Ben hiç kullanmadım gereksiz pil istafı olarak görüyorum konum kullandığı için.

Öğrenme modu bambaşka bir şey. Uzun uzun bunu anlatmam güç olacak size forumda araştırmanızı tavsiye ederim. Özetle şunu diyebilirim 22.0C ayarladığınız ev sürekli 22.0 en fazla 22.1 olur. Peteklerin ısınmasını, ısındıktan sonra evi daha ne kadar ısıtabileceğini hesaplar ve ona göre belirli bir algoritmada aç kapat yapar. Sizde mesela durum farklı, 22.0 ayarladınız kombi 15-20 dk çalıştı ve 22.1 de kombi kapandı. Oda ısısı peteklerin sıcaklığıyla 22.5,6,7 diye yukarılara çıktı. Tekrar düşmesinde süreç uzadı ve bu ısı dalgalanması üşüme hissi verdi. Yalıtımı iyi evlerde bu durum çok önemli kombinin durduğu süre çok oluyor. Öğrenme modunda kısa kısa daha sık kombi devreye girerken sizde uzun aralıklarla uzun yanar. Gün sonunda ateşleme süresi yaklaşık aynı çıkabilir, tasarrufta yakın çıkabilir. Benim kendi evimde ettiğim tecrübeye göre san-tek çok ufak bir farkla daha tasarruflu öğrenme moduyla hem konfor hem tasarruf yaşattı. Birde öğrenme modu sürekli evin ısı değişimlerini kaydedip ona göre hareket ediyor. Benim bir ayar girdiğim falan yok yani.

• 
Sayfa: önceki 443444445446447
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.