Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
10.430
Cevap
176
Favori
318.208
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey
Giriş
    1177 Mesaj

Teşekkür ederim. 2015 Aralıktan beri Cosa ile haşır neşirim elimden geldikçe burada yardım etmeye çalışıyorum.

Havalar soğuyunca kombi daha sık çalışıyor güncel rapor paylaşımı yapayım;

|
    |
    breakpunkt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Bir raporda benden.gokhan bey kombi calisma suresi gece 12 den mi basliyor.yani ne kadar calistigini gormek icin saat 23.55 te baksam toplam yanma suresini gorurmuyum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkostu -- 19 Aralık 2017; 13:34:38 >
    |
    |
    GokhanTR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

benim kombi çok sık devreye giriyor. sıcaklık ev 23 uyku 22.5 gündüz çocuk olduğu için 22.7 kombi yoğuşmalı 50 dereceye ayarlı neden bu kadar sık devreye giriyor anlamadım. 3. kattayım alt üst dolu evin dış yalıtımı mevcut.

[image]
    [/image]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noname0056 -- 19 Aralık 2017; 14:45:33 >
    |
    |
    Bahsedilenler: GokhanTR

PSN:hakan00056
  • Yarbay
    8209 Mesaj

Kayıp fazla gibi görünüyor hocam. pencereleri fln bir kontrol edin. Bende çatı katındayım benimde kayıplarım fazla oluyor yanma sürem yüksek. Ama sıcaklık fazla olduğu için kayıp daha da artıyor. 1 derece düşük olsa bu kadar yanmazdı.

Ayrıca kazan sıcaklığını 4-5 derece düşürüp daha fazla yanma süresi ile şimdiki arasında sayaçtan ölçüm yapmayı deneyin. Benim 45-50 derece kazan sıcaklığı arasında 1-1.5m3 gaz yakma farkediyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ezimuse -- 19 Aralık 2017; 14:49:49 >
    |
    |
    noname0056 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Samsung 50MU7000 500px:http://500px.com/MuhammetTeker

www.muhammetteker.com MILLENICOM 1 ay bedava kod için PM atınız...
  • Yüzbaşı
    933 Mesaj

ay basında faturam geldıgınde sayaç 1398 m3 idi sımdı sayaca baktım 1485 olmuş 87 m3 yakmış.
    |
    |
    ezimuse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

PSN:hakan00056
  • Yarbay
    2181 Mesaj

Kazan sicakligi yuksek olsa daha cabuk isitip kombiyi kapatmazmi.hermetik kombileri forumda 60 .65 dereceye ayarlayin deniyor genelde.benim 51 e ayarli maksimum 60 da duruyor

|
    |
    ezimuse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kombiye göre değişkenlik gösteriyor o durum hocam. Benim kombide giriş çıkış su sıcaklığı arasında fark çok ise allah ne verdiyse suyu bir an önce ısıtabilmek için çalışıyor. Fark azaldıkça kısıyor minumuma. Bu yüzden bende düşük tutuyorum ki minumum alev boyunda çalışsın sık çalışsın hem yoğuşma yapsın hem ısı dalgalanması fazla olmasın diye tecrübe ettim. Sayaç kontrolü ile de bunu teyitledim. sıcaklık - lere inerse anca o zaman 50-55 yaparım sanırsam

Sayaç tüketimleri:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ezimuse -- 19 Aralık 2017; 15:37:0 >
    |
    |
    ekostu@mynet.com kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Samsung 50MU7000 500px:http://500px.com/MuhammetTeker

www.muhammetteker.com MILLENICOM 1 ay bedava kod için PM atınız...

• Yarbay
    9143 Mesaj
    Benim 70'e ayarlı son 15 gündür.
    Çok fazla denemeler yapıyorum.

152 M2 evde;
    45'e ayarlayıp denedim 70'e ayarlı olmasından daha fazla yaktı inanın.
    Dışarısı 4-5 derece civarındayken 20 derece olan oda 70 derece kazan sıcaklığında 15-20 dakika sonra 21,2-21,3 dereceye getiriyor. Hatta kombi dur komutu verdikten sonra 70C'de yanan peteklerin soğumasıda uzun sürüyor 21,5'a kadar cıkıyor oda sıcaklığı. İşte bu durumda öğrenme modlu OT olsa belkide 21 derecede kapatacak ulen zaten 70C'de yandı su sıcak peteklerde sıcak deyip durduracak..
    45'e ayarladığımda ise 1 saat kadar hatta biraz daha fazla çalışması gerekiyor kombinin. Ve daha fazla yaktığını sayaçtan takip ettim.

Bu benim kendi ölçümüm sizleri bilemiyorum.

bununla alakalı konu açmıştım. haklı çıktım galiba. konu şuydu;

s.a. arkadaşlar. yaklaşık 1 yıldır kombi konusunda forumda ve forum dışında incelemelerim oluyor

oda termostatı, yalıtım durumu, evin kat, cephe ve oda sayısı, termostatik vana, petek uzunluğu gibi konular tasarrufu oldukça etkiliyor.

DA

sanırım yoğuşmalı kombi kullanımında, yoğuşmasızdan daha fazla tüketim oluyor. ve yine sanırım ki yoğuşmasızda kazan sıcaklığı yüksek olduğu için daha hızlı ısıtıyor, termostat varsa kapatıyor bide yalıtım varsa uzun bir müddet ısıyı muhafaza ediyor.

örneğin; aynı özelliklerde 2 ev düşünelim

yoğuşmasız kombi 60 derecede 1 saat çalışıp evi 22 dereceye getiriyor ve kapanıyor bu sürede 0,3 m3 gaz tüketiyor.
    yoğuşmalı kombi 45 derecede 2 saat çalışıp evi 22 dereceye getiriyor ve kapanıyor bu sürede 0,5 m3 gaz tüketiyor.

ama her ikisinde de evin soğuma ve kombinin tekrar devreye girme süresi aynı
    |
    |
    Cloud Nine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1177 Mesaj
    Önceki sene bende denemiştim ama o anki hava şartları bana mı denk geldi anlamadım 65c de daha çok tüketim çıkmıştı sonrasında da denemedim. Bu konuyla ilgili herkes denesin bence tüketimi kendine göre ne çıkar tassarrufunu yapsın. Dış sıcaklık 10C altına düşmedikçe ben 60C ayarlamıyorum ev sıcaklığında çok dalgalanma olmaması için. Belki biraz daha çok yakıyorumdur tabi bu tercih meselesi. 0C görmeden de 65C yapmıyorum.
    |
    |

Olur da cihazdan memnun kalmazsak yada devre disi birakip daha evvelki gibi manual sabit derecede kullanmak istersek ne yapmamiz gerekir ? Cosa uzerinden, cihazi sokup kombinin parametlereleri ile oynamadan yapmanin bir yolu var mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byurt -- 21 Aralık 2017; 1:30:2 >

GokhanTR Arkadaşımızın bir önceki sayfada konuyla alakalı ayrıntılı bir açıklaması oldu buraya yapıştırdım ama siz o konuyuda okuyun yararlı bilgiler var

quote:

c) Elektrik kesildi haliyle internette yok. Elektrik gelince çalışırmı? Evdeyim yada evde değilim ne tepki verir?

- Elektrik gelince Cosa açılır ve internet bağlantısı arar. Modeminizde internete bağlanmış olur ve Cosa güncen verileri ve saat bilgisini sunucudan alıp sorunsuz çalışmaya devam eder.

Yukarıda ki senaryolar nasıl kombinasyonda olursa olsun daima b planınız vardır. Herhangi bir nedenden dolayı mobil uygulamanızdan ulaşamadığınız zaman evde cosa istasyon üzerinden mod değişebilirsiniz. Bu mod değerleri sizin en son verdiğiniz değerlerdir. Bu da sizi tatmin etmedi diyelim Cosa kombi ünitesinde alev butonuna bir iğne yardımı ile basıp kombideki köprülemeyi aktif hale getirebilirsiniz ve kombinizi termostatsız kullanıma alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhangun84 -- 21 Aralık 2017; 8:48:37 >
    |
    |
    byurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1177 Mesaj

Cosa kombi ünitesinin yan tarafında iki minik delik buton vardır.

Resimde gördüğünüz 1 numaralı zincir ikonlu buton odada ki Cosa istasyonla eşleşmesini sağlar. İlk kurulumda kullanılır. Çok nadir de görülse arada sinyal kirliliğinde eşleştirme isteyebilir. Bu zincir butonları ile birkaç saniyede eşleştirirsiniz.

2 numaralı alev butonu aslında test butonudur. İlk kurulumda test etmek için kullanılır. Fakat kısa süreli Cosa yı devreden çıkartmak için de kullanılır. Mesela alev butonuna basarsınız ve kombiniz termostatsız eskisi gibi çalışmaya devam eder. Taki uygulamadan bir emir gelene kadar ve elektrik kesilmesine kadar aralıksız çalıştırır kombiyi. Herhangi bir enerji kesilip gelince bu alev butonu devre dışı kalır. Bu yüzden başta dediğim gibi kısa süreli devreden çıkartmak için kullanabilirsiniz.

Resimde ki 3 numara bildiğiniz üzere enerji girişidir.

4 Numaralı kısım da kombiden gelen köprüleme kablosu içindir. Diyelim ki uzun süreli termostatı devre dışı bırakmak istediğinizde önce kombi şartelini kapatın ve bir tornavida yada sert cisim aracılığıyla burdaki minik düğmelere bastırıp kabloyu kendinize çekin. Çıkan kabloyu birbirine bağlayıp elektrik bantı ile güzelce sarın ve kombiyi açın. Bu yaptığımız köprülemeyi birleştirmek ve termostatı tamamen devre dışı bırakmaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GokhanTR -- 21 Aralık 2017; 10:22:25 >
    |
    |
    byurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    85 Mesaj
    Merhaba.

Birkac gundur denemeler yapiyorum. Evin yeni oldugundan duvarlar cok soguk.

Salon, mutfak ve diger odalar gayet guzel isinirken neden oldugunu anlayamadigim sekilde yatak odasi bir turlu isinmiyor.

Bende Cosa'yi o odaya kurarak sicakligi kontrol altina almak istedim.

Ev modu 22, gece modu, 22.5 ve disari modu da 21 dereceye ayarli. Kombi ise 60 derecede. Yogusmali Eca Proteus Premix.

Aksam eve geldigimde disarini sogugundan 22 derece sicakliga girince ilk basta gayet guzel hissediyor insan ama vucut 22 dereceye alisinca soguk geliyor bir sure sonra.

Neyse bunlar normal. Anormal olan ve benim anlamlandiramadigim su.

Gun icerisinde 22 dereceye sabitledigimde kombi sabah 8 den aksam 6 ya kadar maximum 45dk calismis oluyor. Fakat gece moduna gecipte sicaklogo arttirmak istediginde sabah yaptigom kontrollerde 3.5-4 saat ( neredeyse sabaha kadar) calismis gorunuyor. Sabah uyandigimda sicaklik istedigim seviyede gorunuyor ama ben yine de usuyorum.

48 saatlik gecmiste kombim 18m3 gaz harcamis gorunuyor.

Raporlamada gece saatlerinde her yarim saate bir kombi calismis.

Yani isi dalgalanmalari cok fazla.

Ev yeni oldugu icin inanin yatak odasinda delik aradim duvarlarda acaba biryerden soguk mu giriyor iceri diye :p

Eve tasindigim 2 hafta oldu ama ben hala yatak odasini isitamadim.

Biryerlerde hata mi yapiyorum?

Kombiyi 80 dereceye ayarlayip 3 gun duvarlarimi isitsam ne yapsam anlayamadim :p

• Yüzbaşı
    715 Mesaj

Evinizde yalitim sorunu var gibi. Banyo wc menfezlerini kullanim disi kapali tutun. Yada evi havalandirdiginiz zamnlarda acin. Surgulu kapi ve pencerelerin orta ust kısımlarinı sunger gibi biseyle kapatin acayip faydali. Koridora, yoksa petek taktirin. Yoksa, termostatik vana ile her odanin isisini ayri ayri sabitleyin. X odasi 30 dakikada 22 derece oluyordur y odasi gunes gormuyordur 60 dkkda oluyordur.

|
    |
    infoofis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: MertMeteAlp

Cihaz iyi güzelde internet işi can sıkıyor. Doğalgaz var ama internet altyapısı yok.

İnternet yoksa cihaz bir hiç.
    İnternet varsa büyük nimet.

Aynen öyle bunu söyleyince cihazı kötülemiş mi oluyoruz.
    Cihazın özelliği bu doğal olarak kimilerine göre de bir eksiklik oluyor.
    |
    |
    Bahsedilenler: Cloud Nine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör MertMeteAlp

Tesekkur ederim hocam cevabiniz icin.

Bina yeni. Daha 1 ay olmadi insaat biteli.

Yalitimla ilgili sikintinin sadece yatak odasinda oldugunu dusunuyorum. Acaba bizim muteahit malzemeden mi caldi ?

Koridorda petek var. Banyonun kapisi surekli kapali ve kapi altina ne olur ne olmaz diye cul caput sikistirdim yine de bi degisiklik yok.

Geriye sadece termostatik vana kaldi. Rn son onu deneyecegim ama evin buyun kapilari banyo haric sonuna kadar acik. Insallah faydasi olur.

|
    |
    coolomar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
bankalar.org
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
1,220
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.